دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ریتم سینوسی قلب چیست و چه تأثیراتی دارد؟

برادیکاردی سینوسی, آریتمی ریتم سینوسی, سندرم سینوس بیمار, ارست سینوسی, فیبریلاسیون شریانی

ریتم سینوسی به ضربآهنگ (ریتم) ضربان قلب اشاره دارد که به وسیله گره سینوسی قلب تعیین می‌شود

مقالات قلب و عروق

در این مقاله:
◄ ریتم سینوسی و ضربان قلب
◄ ریتم سینوسی نرمال چیست؟
آریتمی ریتم سینوسی چیست؟
سندرم سینوس بیمار چیست؟
◄ فیبریلاسیون شریانی و اتصال ریتم سینوسی
◄ خلاصهریتم سینوسی به ضربآهنگ (ریتم) ضربان قلب اشاره دارد که به وسیله گره سینوسی قلب تعیین می‌شود. گره سینوسی یک پالس الکتریکی ایجاد می‌کند که از طریق عضله قلب عبور کرده باعث منقبض شدن قلب یا ضربان آن می‌شوند. شما می‌توانید گره سینوسی را به عنوان نوعی پیس‌میکر طبیعی تصور کنید.


ریتم سینوسی و ضربان قلب
در عین شباهت ریتم سینوسی کمی متفاوت از ضربان قلب است. ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در هر دقیقه می‌تپد.
در مورد اکثریت مردم ضربان قلب در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه نرمال تلقی می‌شود. به هر حال، ضربان قلب ما ممکن است بسته یه نیاز جایگزین شده در قلب و دیگر اختلالات زمینه‌ای بیشتر یا کمتر از میزان مزبور باشد.
از سوی دیگر، ریتم سینوسی، به الگوی ضربان قلب اشاره دارد. ریتم سینوسی برابر با نرخی است که بر مبنای آن پالس‌های الکتریکی از گره سینوسی خارج می‌شوند. وقتی این پالس‌ها با نرخی در محدوده نرمال ارسال می‌شوند به آن زیر عنوان ریتم سینوسی نرمال اشاره می‌شود.
همان گونه که احتمالاً مشاهده کرده‌اید، ریتم سینوسی و ضربان قلب به هم مرتبطند. پالس‌های الکتریکی باید نخست توسط گره سینوسی (ریتم سینوسی) تولید شوند. وقتی این پالس‌ها از درون عضله قلب می‌گذرند، باعث می‌شوند تا قلب ضربان داشته باشد (ضربان قلب). به همین دلیل ریتم سینوسی اغلب توسط ضربان قلب تنظیم می‌شود.


ریتم سینوسی نرمال چیست؟
ریتم سینوسی نرمال به عنوان ریتم قلب سالم تعریف می‌شود. این بدان معنی است که پالس الکتریکی نشأت گرفته از گره سینوسی شما به طور کامل در سراسر عضله قلب منتشر می‌شود.
در بزرگسالان، ریتم سینوسی نرمال معمولاً با ضربان قلب 60 تا 100 ضربه در دقیقه همراه است. به هر حال، این امکان وجود دارد که ریتم سینوسی از میزان مورد اشاره بیشتر یا کمتر باشد و کماکان نرمال تلقی شود.

تاکیکاردی سینوسی
تاکیکاردی سینوسی زمانی بروز می‌کند که گره سینوسی شخص پالس‌های الکتریکی سریع‌تری فرستاده و باعث می‌شود تا ضربان قلب به بالاتر از صد ضربه در دقیقه برسد. در برخی موقعیت‌ها مثل موارد برشمرده در زیر دچار شدن به تاکیکاردی سینوسی به شکل موقتی نرمال است:
• در شرایط ورزش کردن
• در کوران احساس استرس یا اضطراب
• مصرف برخی داروها
• مصرف چیزهای محرک مثل کافئین، نیکوتین یا برخی انواع مواد مخدر
تب داشتن
در هر حال اگر کسی در حال استراحت دچار تاکیکاردی سینوسی باشد این وضعیت می‌تواند وی را در معرض خطر پیامدهای جدی قرار دهد.

برادیکاردی سینوسی
برادیکاردی سینوسی نقطه مقابل تاکیکاردی سینوسی است و زمانی بروز می‌کند که گره سینوسی ما پالس‌های کوتاه‌تری می‌فرستد، که نتیجه آن ضربان قلب کمتر از 60 ضربه بر دقیقه است.
ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه برای برخی مردم به ویژه جوانان و ورزشکاران می‌تواند نرمال باشد. این وضعیت در عین حال هنگامی که شخص در خواب عمیق است یا برخی انواع دارو را مصرف کرده باشد رخ می‌دهد.
به هر حال در مورد برخی افراد برادیکاردی سینوسی می‌تواند یک نشانه آن باشد که قلب به اندازه کافی خون اکسیژن‌دار را در بدن توزیع نمی‌کند.


آریتمی ریتم سینوسی چیست؟
وقتی ریتم قلبی یا ضربان قلب غیر نرمال باشد، این وضعیت آریتمیا (آریتمی) نامیده می‌شود. انواع مختلفی از آریتمی وجود دارد. در زیر مروری بر آریتمی‌های سینوسی صورت گرفته است.

تاکیکاردی سینوسی
پیشتر در مورد چگونگی بروز تاکیکاردی سینوسی در وضعیتی نرمال بحث کردیم. همچنین موقعیت‌هایی وجود دارد که در آنها تاکیکاردی سینوسی ممکن است در حالت استراحت رخ دهد. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد این می‌تواند ریسک پیامدهای جدی شامل موارد زیر را افزایش دهد.
نارسایی قلبی
استروک
• ارست کاردیاک (ایست قلبی) ناگهانی
این امکان وجود دارد که شخص دچار تاکیکاردی سینوسی باشد اما هیچ علایمی نداشته باشد. وقتی علایم بروز کنند ممکن است شامل موارد زیر باشند:
تپش قلب یا احساس بال بال زدن در قفسه سینه
• دچار شدن به سبکی سر یا سرگیجه
درد قفسه سینه یا سفتی قفسه سینه
تنگی نفس
خستگی مفرط
غش کردن
علل محتمل زیادی در این مورد مطرح است که موارد زیر را شامل می‌شوند:
• آسیب دیدن قلب به علت بیماری قلبی یا سابقه جراحی قلب
• اختلالات مادرزادی قلب
دهیدراسیون
آنمی
هیپرتیروئیدیسم
هیپوگلیسمی
• آمبولی پولمونری
• خونریزی شدید

برادیکاردی سینوسی
همانند تاکیکاردی سینوسی، برادیکاردی سینوسی می‌تواند در برخی موارد خطرناک باشد. علت آن است که کندی تپش قلب می‌تپد ممکن است به این معنی باشد که قلب به شکل مؤثر خون را در ارگان‌های بدن به جریان نمی‌اندازد. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد برخی پیامدهای بالقوه ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• حالت گم و گیجی یا سراسیمگی
• کاهش سطح خودآگاهی
• بدتر شدن نارسایی قلب
• ایست قلبی ناگهانی
مشابه تاکیکاردی سینوسی بسیاری از مردم دچار برادیکاردی سینوسی هیچ علایمی ندارند. برخی نشانه‌ها که ممکن است نشان دهنده ابتلاء شخص به برادیکاردی سینوسی باشند عبارتند از:
• سبکی سر یا گیجی
• احساس خستگی مفرط یا ضعف
• مشکل داشتن در ورزش کردن
درد قفسه سینه
• تنگی نفس
• غش کردن
برادیکاردی سینوسی می‌تواند بر اثر شماری از عوامل شامل موارد زیر ایجاد گردد:
• صدمه دیدن قلب به علت پیری، بیماری قلبی یا سابقه عمل جراحی
• اختلالات مادرزادی قلب
هیپوتیروئیدیسم
آپنه خواب
پریکاردیت
میوکاردیت
• تب روماتیک


سندرم سینوس بیمار چیست؟
سندرم سینوس بیماری اصطلاحی کلی برای نامیدن گروهی از علایم است که نشان دهنده وجود مشکلی در گره سینوسی هستند. در کنار آریتمی‌های سینوسی یادآوری شده در بالا، دیگر انواع سندرم سینوس بیمار عبارتند از:
• ارست سینوسی. این باعث می‌شود تا گره سینوسی مختصراً از انتقال پالس‌های الکتریکی بازبماند.
• بلوک سینوارتریال. پالس‌های الکتریکی بسیار به کندی از میان گره سینوسی عبور می‌کنند که منجر به ضربان قلب کندتر از حالت نرمال می‌شود.
• سندرم برادیکاردی-تاکیکاردی (سندرم تاکی-برادی). ضربان قلب شخص بین ریتم‌های تند و کند در چرخش است.


فیبریلاسیون شریانی و اتصال ریتم سینوسی
فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) شایع‌ترین نوع آریتمی است. در AFib، قلب اغلب تندتر از حالت نرمال می‌تپد. به علاوه، دهلیزهای بالایی و پایینی قلب هماهنگ عمل نمی‌کنند. AFib به عللی مشابه علل دیگر انواع آریتمی مثل موارد زیر که در مورد آنها بحث کرده‌ایم بروز می‌کند:
• صدمه به علت بیماری قلبی یا سابقه انجام عمل جراحی
• تغییرات مرتبط به سن در بافت قلب
• حضور دیگر اختلالات زمینه‌ای قلب
AFib با فعالیت الکتریکی ناهماهنگ در دهلیزهای بالایی قلب مشخص می‌شود. این می‌تواند به علت گره سینوسی فاقد تولید پالس‌های الکتریکی به شکل مطلوب باشد. در واقع، AFib مکرراً اما نه همیشه در کنار سندرم سینوس بیمار بروز می‌کند.
AFib می‌تواند به شکل بالقوه موجب اثرات جدی برای سلامت شود. برای مثال، دهلیزهای پایینی قلب اغلب به طور کامل پر نمی‌شوند، و بدین معنی است که قلب خون کافی به بدن پمپاژ نمی‌کند. به علاوه، خون ممکن است در قلب حوضچه‌ای شود که این می‌تواند ریسک دچار شدن به لخته خون جدی را افزایش دهد.
درمان AFib به طور معمول شامل داروهایی برای کاهش ریت قلی است که بتا بلوکرها یا بلوک کننده‌های کانال کلسیم را شامل می‌شود. گام‌هایی نیز ممکن است برای نرمال سازی ریتم قلبی از طریق مصرف دارو یا اقداماتی مثل کاردیوورژن الکتریکی برداشته شود، اگرچه امکان برگشت AFib پس از انجام مداخلات مزبور وجود دارد.


خلاصه
ریتم سینوسی که به گام‌های ضربان قلب که توسط گره سینوسی تنظیم می‌شود اشاره دارد پیس‌میکر طبیعی بدن ما است. ریتم سینوسی نرمال بدین معنی است که نرخ قلبی ما در محدوده نرمال قرار دارد.
گاهی از اوقات گره سینوسی پالس‌های الکتریکی را بیش از حد تند یا کند ارسال می‌کند. به این وضعیت زیر عنوان تاکیکاردی یا برادیکاردی سینوسی اشاره می‌شود. در برخی موارد این وضعیت نرمال است.
برای بعضی موارد آریتمی سینوسی جای نگرانی ندارد. به هر حال در بقیه موارد این وضعیت می‌تواند به شکل بالقوه خطرناک باشد. اگر کسی دچا علایم پایدار همراه آریتمی باشد باید به پزشک مراجعه کند./ریتم سینوسی قلب چیست و چه تأثیراتی دارد؟
دکتر النا بیگرز، دکتر جیل سیلیدی-شولمن

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Understanding Sinus Rhythm
Medically reviewed by Alana Biggers, M.D., MPH —
Written by Jill Seladi-Schulman, Ph.D. —
Updated on November 11, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ژنتیک و کشف مهم در مورد فشار خون در مطالعة بزرگ جهانی

چگونه هورمون فشار خون سبب افزایش وزن می‌شود

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.