دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در مورد بزرگ شدن وریدهای دست چه می‌دانیم

بزرگ شدن وریدهای دست، سن، کمبود وزن، حرارت زیاد، ورزش، ژنتیک، التهاب ورید، وریدهای واریسی، ترومبوفلبیت سطحی، ترومبوز ورید عمقی، فلبکتومی آمبولاتوری، اسکلروتراپی، فلبیت

برجسته شدن وریدهای دست ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال پزشکی زیربنایی باشد.

مقالات قلب و عروق

• علل بزرگ شدن وریدهای دست
• درمان بزرگ شدن وریدهای دست
• خلاصهدر مورد اکثر مردم برجسته شدن وریدهای روی دست یک مشکل زیبایی‌شناختی است. به هر حال، در موارد کمتر شایع، برجسته شدن وریدها در این قسمت از بدن ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال پزشکی زیربنایی باشد.
بسیاری از موارد برآمدگی وریدها سطحی است. اگرچه ممکن است مردم مشهود بودن وریدها را آزار دهنده بیابند، این وضعیت مضر نیست. در هر حال، هر کس که دچار نگرانی‌های مربوط به سلامت خود باشد باید برای اطمینان از اینکه برآمدگی وریدهای دست ناشی از یک اختلال زیربنایی نیست به پزشک مراجعه کند.
برای مردمی که در صدد خلاص شدن از بزرگ شدن وریدهای دست هستند برخی گزینه‌های درمانی در دسترس است.

علل بزرگ شدن وریدهای دست
علل محتمل در مورد بزرگ شدن وریدهای دست شامل موارد زیر است:

سن
سالخوردگی یک عامل مهم در زمینه میزان مشهود بودن برآمده شدن وریدهای دست محسوب می‌شود.
وقتی مردم پیر می‌شوند پوست شروع به نازک شدن می‌کند و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. بر اثر ضعیف شدن دریچه‌ها در وریدها خون ممکن است زمان درازتری حالت راکد به خود بگیرد. خون جمع شده می‌تواند باعث شود تا وریدها کمی ضخیم‌تر شوند که نتیجه آن بروز حالت برآمدگی در ورید است.

کمبود وزن
وجود چربی روی دست به طور معمول باعث می‌شود تا وریدها کمتر مشهود باشند. مردم دچار کمبود وزن کلی یا دارای دست‌های لاغر ممکن است متوجه بیشتر مشهود بودن وریدهای دست خود شوند.

حرارت زیاد
وقتی هوای بیرون گرم باشد بدن خون بیشتری را به وریدهای سطحی ارسال می‌کند تا بدن را خنک کند. گاهی از اوقات این عمل می‌تواند بر چگونگی کارآیی وریدها تأثیر بگذارد. اگر این اتفاق بروز کند، بر اثر تجمع بیشتر خون در دست ممکن است وریدها بزرگ‌تر شوند.
متقابلاً شخص ممکن است در هنگام سرمای هوا متوجه شود که وریدها کمتر دیده می‌شوند.

ورزش
در طول ورزش فشار خون بالا می‌رود. وقتی فشار خون افزایش می‌یابد، وریدها به پوست فشار می‌آورند. در اغلب مواقع، وقتی شخص ورزش را به پایان می‌برد وریدها به حالت نرمال برمی‌گردند.
به هر حال، اگر کسی مکرراً ورزش کند، این امکان وجود دارد که وریدهای دست و دیگر نقاط بدن به طور دایمی بزرگ شوند. این تأثیر به طور مشخص در آن دست از افراد دیده می‌شود که مکرراً وزنه‌های سنگین بلند می‌کنند.

ژنتیک
ژن‌های شخص نیز می‌توانند نقشی در نمای ظاهری وریدهای دست وی داشته باشند.
مردم دارای یک عضو بلافصل خانواده که دارای وریدهای بزرگ باشد بیشتر محتمل است که خود نیز دارای این ویژگی در دست‌های خویش باشند.

التهاب ورید
در برخی موارد، اختلالی به نام فلبایتیس [فلبیت] ممکن است مسؤول بزرگ شدن وریدهای دست باشد.
فلبیت التهاب وریدها است. فلبیت به طور معمول با اختلال دیگری مثل عفونت، اختلال خودایمنی یا صدمات مرتبط و همراه است.

وریدهای واریسی
وریدهای واریسی بیشتر در پاها شایع هستند، اما امکان بروز آنها در دست نیز وجود دارد. ورید واریسی در نتیجه فقدان عملکرد کامل دریچه‌های وریدها در این رگ‌ها بروز می‌کنند.
وریدهای واریسی جریان گردش خون را با دشواری بیشتری مواجه می‌کنند. این اختلال می‌تواند باعث گره‌دار شدن، بزرگ شدن و احتمالاً دردناک شدن وریدها گردد.

ترومبوفلبیت سطحی
ترومبوفلبیت سطحی ورم ورید نزدیک به سطح پوست است. اغلب اوقات علت زیربنایی ایجاد آن لخته شدن خون است.
لخته خون ممکن است به دنبال استفاده درازمدت از تزریق داخل وریدی یا دیگر اشکال تروما در ورید بروز کند. ترومبوفلبیت‌های سطحی ممکن است دردناک یا ناراحت کننده باشند اما معمولاً خطرناک نیستند.

ترومبوز ورید عمقی
ترومبوز ورید عمقی (DVT) مشابه ترومبوفلبیت است. به هر حال در ترومبوز ورید عمقی، لخته خون در وریدی ظاهر می‌شود که در قسمت عمقی‌تری در دست قرار دارد.
در مردم دچار ترومبوز ورید عمقی، این خطر مطرح است که لخته خون شل شده و راه خود را به سمت ریه‌ها ادامه دهد که این می‌تواند به آمبولی وریدی (آمبولی پولمونری) منجر شود.

درمان بزرگ شدن وریدهای دست
درمان بزرگ شدن وریدهای دست به علت آن بستگی دارد. در اغلب موارد، مشکل زیبایی‌شناختی و نه دلایل پزشکی است که انگیزش درمان بزرگ شدن وریدهای دست را در مردم ایجاد می‌کند. اغلب موارد بزرگ شدن وریدهای دست اساساً نیاز به درمان ندارند.
گزینه‌های درمانی برای بزرگ شدن وریدهای دست با اهداف زیبایی‌شناختی شبیه به موارد مربوط به وریدهای واریسی بوده و عبارتند از:
• فلبکتومی آمبولاتوری. این روش شامل ایجاد یک برش کوچک در اطراف وریده برای خارج کردن بخش مشکل‌ساز رگ است.
• اسکلروتراپی. این اقدام شامل تزریق یک ماده شیمیایی است که باعث ایجاد جای زخم در ورید می‌شود. جای زخم باعث بسته شدن ورید می‌شود.
• لیزر تراپی یا درمان فرسایش داخل وریدی. پزشکان می‌توانند از امواج رادیویی یا نور تقویت شده برای بستن وریدهای مسبب بزرگ شدن رگ استفاده کنند.
• بستن و تهی کردن ورید. شخصی که تحت این اقدام قرار می‌گیرد نیاز به بیهوشی عمومی دارد. پزشکان به طور معمول این روش را فقط برای وریدهای بزرگ‌تر به کار می‌برند.
در پی هر یک از اقدامات مزبور، بدن خون را از طریق دیگر وریدهای سالم به گردش درمی‌آورد. پس از مدتی مشکل ورید کمتر شده و در انتها برطرف می‌گردد.
به هر حال اگر پزشک به این نتیجه برسد که برجستگی ورید ناشی از یک اختلال پزشکی است استفاده از یک درمان هدفمند را در دستور کار قرار خواهد داد.
اگر بزرگ شدن وریدهای دست در شخص نتیجه فلبیت باشد، درمان ممکن است مصرف آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضد التهابی، استفاده از کمپرس گرم و قرار دادن دست در بلندی را شامل شود.
اگر علت بزرگ شدن وریدهای دست ترومبوفلبیت باشد، پزشک ممکن است رویکرد انتظار را توصیه کند. به طور معمول درد در طول 3 تا 4 هفته برطرف می‌شود. در این اثناء کمپرس گرم یا استفاده از داروهای مسکن غیر نسخه‌ای می‌توانند باعث کاهش میزان ناراحتی شوند.
در مورد ترومبوز ورید عمقی، که در آن لخته خون در نقاط عمقی دست ایجاد می‌شود، پزشک ممکن است داروهای ضد انعقادی رقیق کننده خون را توصیه کند. پزشک در عین حال ممکن است درمان‌های مکمل را برای کمک به تجزیه لخته خود توصیه نماید.

خلاصه
در مورد اغلب مردم بزرگ شدن وریدهای دست نشانه وجود یک مشکل قابل توجه پزشکی نیست. در عوض این بزرگ شدگی رگ یک نگرانی زیبایی‌شناختی است. هر کسی که دچار این نوع نگرانی در مورد بزرگ شدن وریدهای دست بوده و علاقمند به خلاصی از مشکل مزبور باشد می‌تواند از اقدامات مربوط به پزشکی زیبایی برای رفع مشکل استفاده کند.
مردم در صورت مواجه بودن با علایم دیگر یا نگرامی از بابت وجود یک مشکل زیربنایی پزشکی در مورد بزرگ شدن وریدهای دست باید با پزشک مشورت کنند. پزشک می‌تواند مشکل زیربنایی را تشخیص داده و درمان مناسب را توصیه کند./


• جِنا فلچر
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What to know about hand veins
Published Friday 27 September 2019
By Jenna Fletcher

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

خونریزی مغزی: علل، علایم، و درمان‌ها

آسپیرین درمان مؤثری برای فیبریلاسیون دهلیزی نیست

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.