دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انواع آریتمی یا بی‌نظمی ضربان قلب در کودکان

آریتمی، بی‌نظمی ضربان قلب در کودکان، اریتمیا، سندرم QT طولانی، انقباضات نارس، تاکی‎کاردیا (تاکی‎کاردی)، تاکی‎کاردی سینوسی، تاکی‎کاردی سوپراونتریکولار، فوق بطنی (SVT)، سندرم وُلف - پارکینسون - وایت، تاکی‎کاردی ونتریکولار (بطنی)، برادی‎کاردی، سندرم سینوس بیمار، بلوک قلبی کامل (بلوک کامل قلبی)، اقدامات  CPR، قلب ICD پیس‌میکر

تمامی والدین باید CPR را یاد بگیرند. مردم باید بتوانند به نجات جان کودک خود شامل موارد بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) کمک کنند.

مقالات قلب و عروق

• انجمن آمریکایی قلب
• ترجمه هامیک رادیان

بی‎نظمی ضربان قلب یا اریتمیا [آریتمی] مثل مورد بزرگسالان ممکن است در کودکان نیز ایجاد شود. در چنین مواردی ملاحظات خاص مربوط به کودکان می‎تواند به شناسایی علایم و درمان اختلال کمک کند.
پزشک ممکن است از کودک بخواهد تا علایم وضعیت‎های دشوار مبتلابه خود را توصیف نماید. پزشک در عین حال ممکن است از تاریخچه خانوادگی و پزشکی کودک سؤال کند. پاسخ به این پرسش‌ها می‌‏تواند خطر بروز آریتمی را در کودک مشخص سازد. در عین حال امکان توصیه به انجام تست‎های تشخیصی در مورد آریتمی وجود دارد.

سندرم QT طولانی
همانند دیگر آریتمی‎ها، سندرم QT طولانی (LQTS) یک اختلال سیستم الکتریکی قلب است.
وقتی کودکی دچار LQTS باشد، بطن چپ قلب برای انقباض و انبساط به زمانی بیش از حد طولانی نیاز دارد. شکاف زمانی مورد نیاز برای تکمیل یک چرخه را می‎توان اندازه‌گیری و با میانگین نرمال این زمان برای کودکان مقایسه کرد.
نام این وضعیت برگرفته از حروف مرتبط به امواج ایجاد شده توسط پیام‎های الکتریکی قلب در هنگام ثبت آن توسط الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) است. فاصله میان حروف Q و T کُنش بطن‎ها را تعریف می‎کند. پس سندرم QT طولانی یا LQTS به این معنی است که شکاف زمانی بین نقاط Q و T در شبه امواج بسیار طولانی است حتی اگر کسری از ثانیه باشد.
LQTS ممکن است ارثی باشد، و در کودکان سالم از لحاظ دیگر ایجاد شود. دیگر کودکان ممکن است دچار LQTS اکتسابی باشند، که برخی از اوقات به عنوان یک عارضه جانبی مصرف برخی داروها ایجاد می‎شود.
بعضی آریتمی‎های مرتبط به LQTS می‎توانند باعث ایست قلبی ناگهانی شوند و به شکل بالقوه کشنده هستند. ناشنوایی نیز ممکن است بر اثر یکی از انواع LQTS ارثی بروز کند.

علایم LQTS
این احتمال هست که LQTS در کودکان فاقد هر علامتی باشد. کودکان دچار علامت ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:
غش کردن (سنکوپ)
• بی‌نظمی ضربان یا ضربآهنگ قلب
• لرزش و کوبش در قفسه سینه
کودکان مبتلاء به LQTS ممکن است QT طولانی‎تر از میزان نرمالی را در طول ورزش، در شرایط مبهوت شدن یا وحشت بر اثر سر و صدا، یا در هنگام غلیان احساساتی مثل ترس، خشم یا درد، تجربه کنند.
اگر کودکی دچار دوره‎های سنکوپ شود، یا اگر خانواده کودک دارای تاریخچه غش کردن یا مرگ ناگهانی مرتبط به مسائل قلبی باشد، در این وضعیت LQTS باید به عنوان یک علت بالقوه مورد کاوش قرار گیرد. پزشک ممکن است انجام یک تست ورزش را در کنار الکتروکاردیوگرام توصیه کند.

LQTS چگونه درمان می‎شود؟
درمان LQTS در کودکان شامل استفاده از داروهایی مثل بتا بلوکرها و اقدامات جراحی مثل کارگذاری کاردیوورتر دفیبریلاتور قابل کشت (ICD) است.
پزشک کودک همچنین ممکن است مصرف هر گونه دارویی را که به عنوان طولانی کننده فواصل QT شناخته می‌شود محدود کند.

انقباضات نارس
انقباضات نارس یا اضافی مــی‎تواند باعث ایجاد بی‌نظمی ریتم قلبی در کودکان شود. ضربان نارسی که در دهلیز بالایی (آتریا) شروع می‎شوند انقباضات نارس آتریال یا PACs نامیده می‎شوند. انقباضات نارس ونتریکولار (بطنی) یا PVCs در بطن‌ها شروع می‎شوند.
وقتی انقباض در هر محفظه قلبی به صورت نارس بروز می‎کند، به طور معمول مکثی وجود دارد که باعث می‎شود تا ضربان بعدی با نیروی بیشتری همراه باشد. اگر کودک یا نوجوانی می‌گوید که قلب وی "یک ضربان را رد می‎کند" این به طور معمول ضربان پرنیروتر است که سبب بروز چنین حسی در کودک یا نوجوان می‎شود.

علل و درمان
ضربان نارس در کودکان و نوجوانان شایع است.
معمولاً علتی برای این اختلال نمی‎توان یافت و به هیچ درمان خاصی نیز نیاز نیست. ضربان نارس ممکن است خود به خود برطرف شود. حتی اگر ضربان نارس در کودک برای مدتی ادامه یابد، این وضعیت علتی برای نگرانی ندارد. هیچ محدودیتی برای فعالیت‎های نرمال کودک ایجاد نمی‎شود.
هر از گاه این احتمال هست که ضربان قلبی نارس بر اثر بیماری یا آسیب دیدگی قلب ایجاد شود. اگر دکتر ظن به این مورد داشته باشد، تست‎های تکمیلی را برای ارزیابی سلامت قلب کودک در دستور کار قرار خواهد داد.

تاکی‎کاردیا (تاکی‎کاردی)
تاکی‎کاردی به ضربان قلب بیش از حد تند اشاره دارد.
چگونگی تعیین و تعریف این وضعیت به سن و شرایط فیزیکی کودک بستگی دارد.
برای مثال، تاکی‎کاردی در نوزادان به ضربان قلب بیش از 160 ضربه در دقیقه اطلاق می‎شود. یک نوجوان زمانی دچار تاکی‎کاردی تلقی می‎شود که ضربان قلب وی در حالت استراحت بیش از 90 ضربه در دقیقه باشد.

تاکی‎کاردی سینوسی
تاکی‎کاردی سینوسی یک افزایش نرمال در ضربان قلب است. این وضعیت در کودکان شایع است و به طور معمول هیچ‎گونه درمانی در مورد آن نیاز نیست. در برخی موارد، تاکی‎کاردی سینوسی به همراه تب، هیجان‌زدگی یا ورزش بروز می‎کند.
تاکی‎کاردی سینوسی در عین حال ممکن است بر اثر افزایش فعالیت تیروئید یا اختلالاتی مثل آنمی (کاهش گلبول‎های قرمز خون) بروز کند، اگرچه این مورد نادر است. در چنین مواردی، تاکی‎کاردی معمولاً پس ار رفع مشکل زیربنایی از بین می‎رود.

تاکی‎کاردی سوپراونتریکولار یا فوق بطنی (SVT)
شایع‌ترین نوع تاکی‎کاردی در کودکان تاکی‎کاردی سوپراونتریکولار (SVT) است. SVT در عین حال تاکی‎کاردی آتریال، تاکی‎کاردی آتریال پروکسیسمال (PAT) یا تاکی‎کاردی سوپراونتریکولار پروکسیسمال (PSVT) نامیده می‏شود.
وقتی کودکی دچار SVT باشد، پیام‎های الکتریکی در دهلیزهای فوقانی قلب به شکلی غیر نرمال بروز می‎کنند. این وضعیت باعث ایجاد اختلال در تکانش‌های نشأت گرفته از نود سینوآتریال (SA) یا پیس‎میکر طبیعی قلب می‎شود. اختلال مزبور به ایجاد ضربان قلب تندتر از حالت نرمال منجر می‎گردد.

SVT در اطفال
SVT ممکن است در اطفال ایجاد شود. SVT به طور معمول با ضربان قلب بالاتر از 220 ضربان در دقیقه در وضعیت استراحت همراه است. اطفال دچار SVT همچنین ممکن است تندتر از حالت نرمال نفس بکشند، یا بدغلغ‎تر یا خواب‎آلوده‌تر از حالت معمول به نظر برسند. در صورت تشخیص و درمان کامل، SVT یک وضعیت کوتاه مدت در اطفال محسوب می‎شود. علایم اغلب در طول چند ماه از بین می‎روند.
در برخی موارد، SVT را حتی می‎توان در زمانی که بچه دوران جنینی را پشت سر می‎گذارد تشخیص داد. در این وضعیت به زن باردار توصیه میشود تا داروهایی را برای کُند کردن ضربان قلب بچه‎ای که در رحم دارد مصرف کند.

SVT در کودکان و نوجوانان
SVT در مورد اغلب کودکان و نوجوانان اختلالی کشنده محسوب نمی‎شود. درمان فقط هنگامی در دستور کار قرار می‎گیرد که دوره‌های SVT طولانی بوده یا بروز آن مکرر باشد. کودکان بزرگ‌تر بیشتر محتمل است که دچار SVT شوند.
کودک دچار SVT ممکن است از سریع بودن ضربان قلب خود آگاه باشد، و دیگر علایم در این مورد شامل موارد زیر است:
تپش قلب
سرگیجه
سبکی سر
• ناراحتی قفسه سینه
آشوب معده
• ضعف
در اغلب موارد، SVT باعث محرومیت کودک در لذت بردن از فعالیت‎های نرمال زندگی خود نمی‎شود. ممکن است برای تحت کنترل نگه داشتن تاکی‎کاردی به مصرف دارو نیاز باشد. در عین حال دکتر ویزیت گهگاهی کودک را برای پایش وضعیت وی در برنامه کار خود قرار خواهد داد.
برخی کودکان می‎توانند راه‌هایی را برای کند کردن ضربان قلب خود یاد بگیرند. برای مثال، مانور والسالوا - بستن بینی و دهان و زور زدن برای انجام عمل بازدم - می‎تواند به کودک در کند کردن ضربان قلب خود کمک کند.

رویکردهای درمانی
درمان SVT به طور معمول شامل تمرکز بر توقف دوره کنونی اختلال و پیشگیری از برگشت آن متمرکز می‎شود. سن کودک نیز به آگاهی وی از رویکرد درمانی توصیه شده کمک می‎کند.
گزینه‎های درمانی SVT برای کودکان شامل موارد زیر است:
• دارودرمانی، شامل داروهای داخل وریدی
• ابلیشن (قطع، فرسایش)، یا استفاده از یک لوله نازک و منعطف که از طریق بینی وارد بدن می‎شود
• کاردیوورسیون، که یک شوک الکتریکی خفیف به دیواره قفسه سینه است

سندرم وُلف - پارکینسون - وایت
در این اختلال، مسیر الکتریکی میان دهلیزهای فوقانی و دهلیزهای تحتانی قلب کودک دچار سوءعملکرد شده و این وضعیت باعث می‎شود تا پیام‎های الکتریکی به شکل نارس به بطن‎ها برسند.
تکانش‎های الکتریکی مزبور ممکن است به آتریا "عقب‌نشینی" کنند. این کمانه کردن پیام‎های الکتریکی می‎تواند به سرعت بیش از حد ضربان قلب منجر شود.
اغلب اوقات داروها در بهبود سندرم ولف- پارکینسون- وایت مؤثرند. در موارد نادر که دارو کارآیی ندارد، دیگر گزینه‎های درمانی شامل ابلیشن کاتتر و عمل جراحی است.

تاکی‎کاردی ونتریکولار (بطنی)
تاکی‌کاردی ونتریکولار (VT) ضربان سریع قلبی است که در محفظه‌های پایینی قلب کودک شروع می‎شود.
این اختلال ناشایع است اما به شکل بالقوه اختلالی جدی است. در برخی موارد تاکی‎کاردی ونتریکولار می‎تواند تهدیدی برای زندگی باشد و نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.
تاکی‎کاردی ونتریکولار ممکن است نتیجۀ بیماری قلبی جدی باشد. گاهی از اوقات، این اختلال در کودکان سالم از لحاظ دیگر بروز می‎کند.
تست‌های تخصصی شامل عمل اینتراکاردیاک الکتروفیزیولوژیک ممکن است برای ارزیابی تاکی‌کاردی و همچنین اثربخش بودن داروهای مورد استفاده برای درمان آن نیاز باشد. دیگر گزینه‎های درمانی ممکن شامل ابلیشن رادیوفرکانسی و عمل جراحی است.
برخی از اشکال تاکی‎کاردی ونتریکولار ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند.

برادی‎کاردی
برادی‎کاردی به معنی ضربان قلب بیش از حد کُند است.
آنچه کند تلقی می‎شود به چند عامل شامل سن بچه بستگی دارد.
نوزادان به طور معمول فاقد ضربان قلب زیر 80 ضربه در دقیقه هستند. یک ورزشکار نوجوان ممکن است در حالت استراحت دارای ضربان قلبی معادل 50 ضربان در دقیقه داشته باشد.

سندرم سینوس بیمار
وقتی که نود سینوس پیام‎های الکتریکی خود را به شکل کامل ارسال نمی‌کند، ضربان قلب کند می‎شود. به این وضعیت زیر عنوان سندرم سینوس بیمار اشاره می‌گردد. سندرم سینوس بیمار می‎تواند باعث برادی‎کاردی یا تاکی‎کاردی شود.
کودک دچار سندرم سینوس بیمار ممکن است دچار خستگی، گیجی یا غش کردن شود. برخی کودکان فاقد علامتند.
این اختلال در کودکان غیر معمول است. اختلال مزبور گاهی از اوقات در کودکان دارای سابقه جراحی قلب باز دیده می‎شود.
گزینه‌های درمانی شامل استفاده از دارو، پیس‌میکر مصنوعی یا ترکیبی از هر دو مورد است.

بلوک قلبی کامل (بلوک کامل قلبی)
بلوک قلبی هنگامی بروز می‎کند که پیام‎های الکتریکی قلب قادر نیستند تا به شکل نرمال از دهلیزهای بالایی به دهلیزهای پایینی انتقال یابند. بدون ایمپالس‌های الکتریکی از نود سینوآتریال، بطن‌ها کماکان منقبض شده و خون پمپاژ می‎کنند، اما سرعت این روند کمتر از میزان معمول خواهد بود.
بلوک قلبی ممکن است بر اثر بیماری یا آسیب دیدگی عضله قلب در کوران عمل جراحی اتفاق بیفتد. یک نوع بلوک قلبی یعنی بلوک قلبی مادرزادی، ممکن است در دوران جنینی ایجاد شود.
درمان کامل بلوک قلبی نیاز به استفاده از پیس‌میکر مصنوعی دارد.

چک‎لیست برای والدین کودکان دچار آریتمی

روش بررسی ریت قلبی فرزند خود را بیاموزید.
ممکن است از والدین خواسته شود برای کمک به پایش آریتمی در کودک ضربان قلب وی را بررسی کنند.
والدین می‎توانند این کار را از طریق گرفتن نبض بچه، یا با گوش دادن به قلب با استفاده از استتوسکپ انجام دهند. برای محاسبه دقیق ضربان قلب در دقیقه نیاز است یک ساعت دارای ثانیه‌شمار در دسترس باشد. مشروح برخی جزئیات از سوی پزشک به والدین آموزش داده می‎شود.

روش کند کردن ضربان قلب کودک خود را یاد بگیرید
اگر کودک دچار دوره‌های برگشت کننده تاکی‎کاردی باشد، آنگاه این احتمال وجود دارد که پزشک راه‌هایی را برای کند کردن ضربان قلب بچه به والدین آموزش دهد.
گاهی از اوقات سرفه کردن یا حبس هوا در سینه مفید است. برخی مواقع استفاده از آیس پک بر روی صورت می‎تواند مفید باشد. مانور والسالوا نیز مؤثر است.
مردم همیشه باید توصیه‌های پزشک را به شکل دقیق انجام دهند. مردم نباید در صورتی که این توصیه‌ها را دقیق درک نکرده‎اند از سؤال کردن واهمه داشته باشند.

درک و مدیریت دارودرمانی
والدین کودک مصرف کننده دارو برای آریتمی باید دارو را رأس زمان تعیین شده به کودک بدهند. برخی داروهای آریتمی باید در فواصل زمانی منظم در طول روز به کودک داده شود.
داروها همواره باید دقیقاً بر مبنای دوز توصیه شده به بچه داده شود. مصرف دارو را هرگز نباید بدون مشورت قبلی با پزشک قطع کرد.

اقدامات CPR و اورژانسی را یاد بگیرید
تمامی والدین باید CPR را یاد بگیرند. مردم باید بتوانند به نجات جان کودک خود شامل موارد بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) کمک کنند.
مهارت‌های CPR شامل شناسایی نشانه‎های مشکلات تنفسی و ایست قلبی، اگر کودک شما دچار بیماری قلبی بوده یا در ریسک آریتمی‎های تهدیدگر زندگی قرار داشته باشد، حیاتی است.

دستگاه ایمپلنت شده برای کودک را بشناسید و مدیریت آن را یاد بگیرید
اگر برای کودک شما از ICD یا پیس‌میکر استفاده شده باشد، پزشک یا پرستار چگونگی کارکرد دستگاه را به شما آموزش خواهد داد.

بدانید که از چه چیزی باید اجتناب شود
این موضوع مهم است که مردم و بچه‌های آنان از فعالیت‎ها یا داروهایی که می‎توانند باعث آریتمی شوند باخبر باشند. در این مورد پزشکان یا پرستاران می‎توانند اطلاعات لازم را در اختیار مردم بگذارند./


Source:
Types of Arrhythmia in Children
American Heart Association
heart.org
Last Reviewed: Sep 30, 2016

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.