دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آسیستول یا جدی‌ترین نوع ایست قلبی چیست؟

آریتمی‌ها, گره سینوارتریال, آمبولی پولمونری, هیپوترمیا, دهیدراسیون, پنوموتوراکس, حمله قلبی

آسیستول همچنین شدیدترین شکل از چهار مشکل ریتم قلب (آریتمی‌ها) است که می‌تواند به ایست قلبی منجر گردد

وقتی سیستم الکتریکی نگه‌دارنده ضربان قلب متوقف می‌شود وضعیت ایجاد شده آسیستول [اِیسیتولی] نامیده می‌شود. این وضعیت را گاه "خط صاف" می‌نامند زیر روی نوار الکتروکاردیوگرام، فعالیت قلب خود را به جای اینکه به شکل خط مواج همراه ضربان قلب نشان دهد بیشتر به صورت یک خط صاف پایدار نشان می‌د‌هد. آسیستول همچنین شدیدترین شکل از چهار مشکل ریتم قلب (آریتمی‌ها) است که می‌تواند به ایست قلبی منجر گردد. ایست قلبی زمانی مطرح است که قلب به تمامی از تپش بازمی‌ماند یا ضربان قلب به قدری ناکافی است که افت جریان خون به مغز و سایر نقاط بدن می‌تواند شکل کُشنده به خود بگیرد.

چرا ورزشکاران دچار ایست قلبی می‌شوند؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک, انومالوس با منشأ شریان کرونری, اختلالات اکتسابی, کوموتیو کوردیس, میوکاردیت

شایع‌ترین علت ایست قلبی ناگهانی در ورزشکاران بالای 35 سال اترواسکلروزیس است

در دقیقه 24 یکی از مسابقات قهرمانی باشگاه‌های اروپا در سال 2020 در کپنهاگ، بازیکن 29 ساله دانمارکی، کریستین اریکسن، در زمان دریافت یک پرتاپ نقش بر زمین شد. وقتی کارکنان پزشکی در ورزشگاه برای انجام دفیبریلاسیون وارد میدان مسابقه شدند، همبازی‌های اریکسن برای پوشاندن وضعیت او از چشمان 14000 تماشاگر حاضر دور وی را گرفتند. احتمالاً مراقبت پزشکی فوری باعث نجات زندگی اریکسن شد. مطالعات به شکلی مداوم نشان می‌دهند که بیش از نیمی از ورزشکارانی که دچار ایست قلبی ناگهانی می‌شوند، که اغلب به اشتباه حمله قلبی نامیده می‌شود، پیش از رسیدن به بیمارستان یا ترخیص از آنجا جان خود را از دست می‌دهند.

ضربان قلب نرمال و خطرناک: چگونه تفاوت بین آنها را تشخیص دهیم

سندرم تاکیکاردی وضعیتی, بیماری قلبی, نارسایی قلبی, کوکائین, مت‌آمفتامین‌ها, پایش هولتر, الکتروکاردیوگرام, تست استرس

بر مبنای اعلام انجمن آمریکایی قلب (AHA)، ضربان قلب نرمال بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است

ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در طول یک دقیقه می‌تپد. ضربان قلب همیشه یکسان باقی نمی‌ماند. در واقع، شما ممکن است با این موضوع آشنا باشید که ضربان قلب گاهی اوقات در پاسخ به چیزهایی مثل میزان فعالیت و وضعیت عاطفی ما دچار تغییر می‌شود. ضربان قلب معمولاً در زمان عدم فعالیت جسمانی و استراحت اندازه‌گیری می‌شود. به این وضعیت ضربان قلب در حال استراحت اطلاق می‌گردد. در مورد افراد بزرگسال، ضربان قلب در حال استراحت نرمال بین 60 تا 100 ضربان در دقیقه است. ضربان قلب در حال استراحت نرمال برای کودکان، بسته به سن آنان، می‌تواند بالاتر از میزان آن در بزرگسالان باشد.

سندرم کرونری حاد، اختلال کاهش جریان خون به قلب

الکتروکاردیوگرام, تست خون, انژیوگرام کرونری, اکوکاردیوگرام, انژیوگرام CT, تست استرس

سندرم کرونری حاد اغلب باعث ناراحتی یا درد شدید قفسه سینه می‌شود

سندرم کرونری حاد اصطلاحی است که برای توصیف طیفی از اختلالات همراه با کاهش ناگهانی جریان خون به قلب به کار می‌رود. یک مورد چنین اختلالی حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) است که در آن مرگ سلول قلبی به صدمه یا تخریب بافت قلب منجر می‌شود. حتی زمانی که سندرم کرونری حاد باعث مرگ سلول نشود، کاهش جریان خون چگونگی کار قلب را تغییر می‌دهد و یک نشانه بالا بودن ریسک حمله قلبی به شمار می‌رود. سندرم کرونری حاد اغلب باعث ناراحتی یا درد شدید قفسه سینه می‌شود. این یک فوریت پزشکی است که نیاز به تشخیص و مراقبت فوری دارد. اهداف درمان شامل بهبود جریان خون، درمان پیامدها و پیشگیری از مشکلات بعدی است.

بیماری دریچه‌ای قلب و دیابت: آنچه دانستنش نیاز است

اترواسکلروزیس, استنوزیس, استروک, تست استرس تردمیل, اکوکاردیوگرام, الکتروکاردیوگرام

افراد مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر از افراد فاقد این بیماری احتمال دارد که دچار بیماری قلبی شوند

دیابت می‌تواند ریسک فاکتوری برای بیماری‌های دیگری مثل بیماری قلب و کلیه باشد. مدیریت کردن مؤثر دیابت یک راه کاهش ریسک شخصی و کمک به حفظ سلامت کلی در وضعیت مناسب است. بیماری دریچه‌ای قلب که می‌تواند بر جریان خون به قلب تأثیر منفی بگذارد ممکن است با شیوع بیشتری در افراد دچار دیابت بروز کند. اختلال مزبور همچنین ممکن است در افراد دچار دیابت سریع‌تر پیشرفت کند و شدیدتر باشد. علت دقیق این ارتباط در دست بررسی است اما محققان در حال بررسی برخی مکانیسم‌های شایع بین دیابت و صدمه به دریچه‌های قلب هستند.

ریتم سینوسی قلب چیست و چه تأثیراتی دارد؟

برادیکاردی سینوسی, آریتمی ریتم سینوسی, سندرم سینوس بیمار, ارست سینوسی, فیبریلاسیون شریانی

ریتم سینوسی به ضربآهنگ (ریتم) ضربان قلب اشاره دارد که به وسیله گره سینوسی قلب تعیین می‌شود

ریتم سینوسی به ضربآهنگ (ریتم) ضربان قلب اشاره دارد که به وسیله گره سینوسی قلب تعیین می‌شود. گره سینوسی یک پالس الکتریکی ایجاد می‌کند که از طریق عضله قلب عبور کرده باعث منقبض شدن قلب یا ضربان آن می‌شوند. شما می‌توانید گره سینوسی را به عنوان نوعی پیس‌میکر طبیعی تصور کنید. در عین شباهت ریتم سینوسی کمی متفاوت از ضربان قلب است. ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در هر دقیقه می‌تپد. در مورد اکثریت مردم ضربان قلب در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه نرمال تلقی می‌شود. به هر حال، ضربان قلب ما ممکن است بسته یه نیاز جایگزین شده در قلب و دیگر اختلالات زمینه‌ای بیشتر یا کمتر از میزان مزبور باشد.

آنچه نیاز است در مورد داروهای نارسایی قلبی بدانیم

 آنتاگونیست‌های الدوسترون, مهار کننده‌های نپریلیسین گیرنده انژیوتنسین, بتا بلوکرها, دیورتیک‌ها

برای درمان انواع مختلف نارسایی قلبی داروهای متعددی در دسترسند.

نارسایی قلبی یک اختلال جدی است که فقط در سطح ایالات متحد آمریکا در فاصله سال‌های 2013 تا 2016 شش میلیون نفر به آن مبتلاء بودند. نارسایی قلبی زمانی مطرح است که قلب قادر به پمپاژ خون و اکسیژن به شکل کافی در بدن نیست. این بیماری ممکن است حاد (ناگهانی) یا مزمن (طولانی مدت) باشد و می‌تواند یک طرف یا هر دو طرف قلب را درگیر کند. خبر خوب این است که داروهای مدرن به بهبود چشم‌انداز برای افراد دچار نارسایی قلبی کمک می‌کنند. برای درمان انواع مختلف نارسایی قلبی داروهای متعددی در دسترسند. این داروها می‌توانند جریان گردش خون را بهبود ببخشند، ضربان قلب را کاهش دهند یا دیگر ریسک فاکتورهای مطرح برای نارسایی قلبی را درمان کنند.

مقالات دیگر...