دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برخی حملات قلبی به شکل ناگهانی رخ می‎هند اما در برخی دیگر از موارد علایم و نشانه‌های هشدار دهنده‎ای وجود دارد که خود را ساعت‌ها، روزها یا حتی هفته‎ها قبل از حمله قلبی نشان می‎دهند

حمله قلبی هنگامی رخ می‎دهد که جریان خون به قلب دچار انسداد می‎شود، و اغلب اوقات علت آن تجمع چربی، کلسترول و دیگر مواد است که پلاکی در شریان‎های تغذیه کننده قلب (شریان‎های کرونری) ایجاد می‎کنند. اختلال در جریان خون می‌‏تواند باعث صدمه دیدن یا تخریب بخشی از عضله قلب شود. حمله قلبی که انفارکتوس میوکارد نیز نامیده می‎شود می‎تواند کشنده باشد اما درمان‌‏های مرتبط به آن در طول سالیان اخیر به شکل چشمگیری پیشرفت کرده‌اند. حمله قلبی یک موقعیت اورژانسی در پزشکی محسوب می‎شود. تمامی مردم دچار حمله قلبی علایمی یکسان یا دارای شدت واحد را تجربه نمی‎کنند. برخی از مردم ممکن است درد خفیفی داشته باشند؛ دیگران به دردی شدیدتر دچار می‎شوند. برخی از مردم اساساً فاقد هر گونه علامتی هستند، در حالی که در مورد دیگران، نخستین نشانه ممکن است ایست قلبی باشد. 

علایم پریکاردیت بسیار شبیه به علایم حمله قلبی است. ضروری است که در صورت بروز درد در قفسه سینه فرد به پزشک مراجعه کند

پریکاردیت [پریکاردایتیس] التهاب پریکاردیوم است، غشاء کیسه شکلی که قلب را می‎پوشاند. در اغلب موارد این بیماری بدون درمان برطرف می‎شود. در بسیاری موارد نیز علت بروز پریکاردیت ناشناخته است اما پریکاردیت ممکن است عفونی یا غیر عفونی باشد و شایع‎ترین بیماری پریکاردیوم محسوب می‎شود. تورم پریکاردیوم سبب بروز درد تند و تیزی می‌‏شود زیرا لایه‎های آسیب دیدۀ پریکاردیال به همدیگر سایش پیدا کرده و تحریک ایجاد می‌کنند. در کل، پریکاردیت به سرعت آغاز می‎شود و زمان زیادی طول نمی‎کشد - این وضعیت زیر عنوان پریکاردیت حاد شناخته می‎شود. اگر پریکاردیت مدت طولانی‎تری ادامه پیدا کند به این وضعیت زیر عنوان پریکاردیت مزمن اشاره می‎شود.

احساس سرگیجه یکی از شایع‌ترین شکایات پزشکی محسوب می‎شود. این عارضه در سنین بالای 60 سال به شکل فزاینده‎ای شایع است و نیز میزان شیوع آن در زنان بیش از مردان است.

احساس سرگیجه در هنگام خم شدن اتفاق شایعی است. اغلب علل سرگیجه یا سبکی سر مواردی جدی محسوب نمی‎شوند، اگرچه برخی از علل مربوط به این رخداد نیاز به مراقبت و توجه پزشکی دارند. بر مبنای برخی مطالعات احساس سرگیجه یکی از شایع‌ترین شکایات پزشکی محسوب می‎شود. این عارضه در سنین بالای 60 سال به شکل فزاینده‎ای شایع است و نیز میزان شیوع آن در زنان بیش از مردان است. در این مقاله ده علت بروز سرگیجه در هنگام خم شدن به صورت اجتمالی بررسی می‎شود. مردم در صورت مکرر بودن سرگیجه یا در صورتی که سرگیجه باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره شود باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک می‎تواند برای تعیین دلیل سرگیجه و درمان علت زیربنایی بروز این مشکل به مردم کمک کند.

کاردیومگالی ممکن است بر اثر وضعیت‎های متعددی شامل فشار خون بالا، بیماری شریان کرونری، عفونت‎ها، اختلالات وراثتی، و کاردیومیوپاتی ایجاد شود

کاردیومگالی بزرگ شدن قلب است. کاردیومگالی بیماری نیست بلکه نشانه‎ای از اختلالی دیگر است. به موارد خفیف‎تر آن زیر عنوان کاردیومگالی خفیف اشاره می‎شود. کاردیومگالی خفیف همیشه سبب بروز علایم نمی‎شود و بسیاری از مردم دچار افزایش جزئی اندازۀ قلب از مشکلات مبتلابه خود بی‎خبر باقی می‌مانند. برای برخی مردم کاردیومگالی فقط عارضه‎ای موقتی است و به خودی خود رفع می‎شود. به هر جهت، مابقی افراد دچار کاردیومگالی مداوم می‎شوند. این موضوع حیاتی است که علامت و علت زیربنایی این وضعیت برای پیشگیری از بروز آسیب‌های جدی‎تر برای قلب تحت درمان قرار گیرد. درمان شامل دارو، جراحی و تغییرات مربوط به سبک زندگی است.

علایم بیماری قلبی در زنان ممکن است با علایم مبتلابه مردان تفاوت داشته باشد

اگرچه برخی از اوقات ممکن است این تصور نزد برخی افراد وجود داشته باشد که بیماری قلبی مشکلی خاص مردان است، این نوع بیماری شایع‎ترین علت بروز مرگ هم در زنان و هم در مردان کشورهایی مثل ایالات متحد آمریکا محسوب می‎شود. یک چالش خاص در این مورد این است که علایم بیماری قلبی در زنان ممکن است با علایم مبتلابه مردان تفاوت داشته باشد. خوشبختانه این امکان وجود دارد که زنان گام‎هایی در راستای درک علایم بیماری قلبی منحصر به جنس مؤنث به پیش بردارند و در مسیر کاهش خطر بیماری قلبی برای خود بکوشند.

ادم ممکن است بر اثر مشکلات گردش خون، عفونت، مرگ بافت، سوءتغذیه، بیماری کلیوی، بیش‌بار (اورلود) کل مایعات بدن، و مشکلات مرتبط به الکترولیت‎ها بروز کند.

اِدِم (اِدِما) ورم یا خیزی است که بر اثر حبس مقدار زیادی مایع در بافت‎های بدن و مشخصاً زیر پوست ایجاد می‎شود. عوامل مختلفی باعث بروز ادم می‎شود. برای مثال ادم ریوی به ریه‎ها آسیب می‎رساند در حالی که ادم پدال سبب آسیب رساندن به پا می‎شود. ادم به طور معمول روند شکل‎گیری کندی دارد اما آغاز آن می‎تواند ناگهانی نیز باشد. ادم یک مشکل شایع است اما در عین حال ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی در بدن باشد. ادم بیشترین شیوع را در پوست به ویژه در دست‎ها، بازوها، قوزک پا، ساق پا و رویۀ پا دارد. به هر جهت ادم همچنین می‏‌تواند به عضلات، روده و ناحیۀ شکم، ریه‎ها، چشم‏‌ها و مغز آسیب برساند.

بیماری کرونری قلب قابل علاج نیست، اما با فناوری موجود می‎توان آن را به شکل مؤثری مدیریت کرد

بیماری کرونری قلب به باریک شدن شریان‎های کرونری - رگ‎های خونی که اکسیژن و خون را به قلب می‎رسانند - اشاره دارد. این بیماری به نام بیماری شریان کرونری یا بیماری عروق کرونری نیز شناخته می‎شود. بیماری کرونری قلب (CHD) یکی از دلایل اصل بروز مرگ و میر در انسان محسوب می‎شود. CHD معمولاً هنگامی بروز می‎کند که کلسترول روی دیوارۀ شریان انباشته شده پلاک ایجاد می‎کند. در نتیجه شریان‎ها باریک می‎شوند، و جریان خون به قلب کاهش می‎یابد. برخی از اوقات، یک لختۀ خون می‎تواند جریان خون به عضلۀ قلب را مسدود کند. CHD به طور معمول سبب آنژین پکتوریس (درد قفسۀ سینه)، تنگی نفس، انفارکتوس میوکارد یا حمله قلبی می‎شود. CHD شایع‎ترین شکل بیماری قلبی در ایالات متحد آمریکا است و سالانه موجب 370.000 مورد مرگ در این کشور می‎شود.

مقالات دیگر...