دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری قلبی مادرزادی به طور معمول در هنگام انجام سونوگرافی بر روی مادر باردار مشخص می‎شود.

اگرچه انواع متفاوتی از نقایص مادرزادی قلب وجود دارد، آنها را می‎توان به سه دسته اصلی تقسیم‎بندی کرد: در نقص دریچه‎ای قلب، دریچه‎های درون قلب که کار هدایت جریان خون را بر عهده دارند ممکن است بسته یا دچار نشتی باشند. این وضعیت باعث ایجاد اختلال در توانایی قلب برای پمپاژ صحیح خون می‎شود؛ در نقایص مربوط به دیوارۀ قلب، دیواره‎های طبیعی که بین محفظه‎های سمت چپ و راست و بالا و پایین قلب وجود دارند به شکل کامل توسعه پیدا نمی‎کنند که این باعث می‎شود تا خون به قلب برگردد یا در جاهایی که نباید، جمع شود. این نقص بر قلب فشار می‎آورد تا ناچار بیشتر کار کند که نتیجۀ آن افزایش فشار خون است؛ در نقایص مربوط به عروق خونی، شریان‎ها و وریدهایی که وظیفۀ انتقال خون به سراسر بدن و برگشت خون به قلب را بر عهده دارند درست کار نمی‎کنند. این اختلال جریان خون را کاهش داده یا مسدود می‎کند که نتیجۀ آن بروز عوارض مختلفی برای سلامت فرد است.

آنوریسم‌ها اغلب اوقات بدون تشخیص باقی می‎مانند. غربالگری به شناسایی مردمی که نیاز به پایش یا درمان دارند کمک می‎کند

آنوریسم [انیوریزِم] بزرگ شدن شریان بر اثر تضعیف دیواره شریانی است. آنوریسم‌ها اغلب اوقات فاقد علامتند، اما پاره شدن آنها می‎تواند به پیامدهای کشنده منجر شود. بیشتر آنوریسم‌ها هیچ علامتی ندارند و خطرناک نیستند. در هر حال، در شدیدترین مراحل خود، برخی از آنها پاره می‎شوند، که این اختلال به خونریزی‌های داخلی تهدیدگر زندگی منجر می‎گردد. CDC هشدار می‎دهد که آنوریسم‌های آئورتیک سالانه مسؤول 25.000 مورد مرگ و میر در سطح ایالات متحد آمریکا هستند. سالانه در حدود 30.000 مورد پارگی آنوریسم مغزی در ایالات متحد آمریکا رخ می‎دهد. بنا به برآوردهای موجود 40 درصد این موارد به بروز مرگ در طول 24 ساعت منجر می‎شود.

دورنما در بیماری‎های سیستم گردش خون به علت زیربنایی بستگی دارد

سیستم گردش خون که به‎نام سیستم قلبی عروقی نیز شناخته می‎شود، شامل قلب و رگ‎های خونی است که در سراسر بدن امتداد دارند. این سیستم مواد مغذی و اکسیژن را به تمامی سلول‎های بدن می‎رساند. اکسیژنی که ما تنفس می‎کنیم با خون درون ریه‎ها مخلوط می‎شود و قلب این خون را به تمامی بخش‎های بدن پمپاژ می‎کند. هر ضربان قلب یک انقباض عضلۀ قلب است که خون را در اطراف بدن به گردش درمی‎آورد. قلب چهار محفظه دارد: دهلیز چپ، دهلیز راست، بطن چپ و بطن راست. آنها همگی با دریچه‌های یک طرفه از هم جدا شد‎ه‎اند که بدان معنی است که خون فقط در یک راستا جریان پیدا می‎کند. خون از طریق وریدها وارد قلب می‎شود، و آنگاه از طریق شریان‎ها از قلب خارج شده به مابقی قسمت‎های بدن می‎رود. انواع مختلفی از بیماری‎های سیستم گردش خون وجود دارد که هر یک از آنها باعث بروز اختلالی در توزیع خون در اطراف بدن می‎شود.

برخی حملات قلبی به شکل ناگهانی رخ می‎هند اما در برخی دیگر از موارد علایم و نشانه‌های هشدار دهنده‎ای وجود دارد که خود را ساعت‌ها، روزها یا حتی هفته‎ها قبل از حمله قلبی نشان می‎دهند

حمله قلبی هنگامی رخ می‎دهد که جریان خون به قلب دچار انسداد می‎شود، و اغلب اوقات علت آن تجمع چربی، کلسترول و دیگر مواد است که پلاکی در شریان‎های تغذیه کننده قلب (شریان‎های کرونری) ایجاد می‎کنند. اختلال در جریان خون می‌‏تواند باعث صدمه دیدن یا تخریب بخشی از عضله قلب شود. حمله قلبی که انفارکتوس میوکارد نیز نامیده می‎شود می‎تواند کشنده باشد اما درمان‌‏های مرتبط به آن در طول سالیان اخیر به شکل چشمگیری پیشرفت کرده‌اند. حمله قلبی یک موقعیت اورژانسی در پزشکی محسوب می‎شود. تمامی مردم دچار حمله قلبی علایمی یکسان یا دارای شدت واحد را تجربه نمی‎کنند. برخی از مردم ممکن است درد خفیفی داشته باشند؛ دیگران به دردی شدیدتر دچار می‎شوند. برخی از مردم اساساً فاقد هر گونه علامتی هستند، در حالی که در مورد دیگران، نخستین نشانه ممکن است ایست قلبی باشد. 

بلوک قلبی به طور معمول سبب ایجاد حالت سبکی سر، غش کردن، و تپش قلب می‎شود. بسته به شدت بلوک قلبی این اختلال می‎تواند خطرناک باشد.

بلوک قلبی یا بلوک شاخه بسته به سیستم الکتریکی قلب لطمه می‎زند. بلوک قلبی بـا بیماری شریان کرونری که به رگ‎های خونی لطمه می‎زند، تفاوت دارد. قلب در بلوک قلبی به شکل نامنظم و کندتر از حالت معمول تپش دارد، و به طور بالقوه در هر بار تا 20 ثانیه از تپش بازمی‎ماند. علت این اختلال تأخیر، انسداد یا اختلال در مسیری است که ایمپالس‎های الکتریکی برای ایجاد ضربان قلب از آن می‎گذرند. بلوک قلبی ممکن است بر اثر جراحت یا آسیب دیدگی عضله قلب یا دریچه‌های قلب ایجاد شود. خود بلوک قلبی معمولاً به شکل مستقیم نیاز به درمان ندارد اما اختلالات زیربنایی سلامت مرتبط به آن نیاز به درمان دارند.

دست‎ها حرف زیادی برای گفتن در مورد سلامت دارند و از آنجا که آنها نقش عمده‎ای در بسیاری از فعالیت‌های انسان بازی می‎کنند، آسان‎تر آن است که مردم به علایم اولیۀ مرتبط با دست توجه کنند.

دمای دست‌ها به دلایل متعددی تغییــر می‎کند و آنها ممکن است در طول اوقات مختلف روز گرم یا سرد احساس شوند. نگرانی وقتی برای فرد آغاز می‎شود که دست‎ها مداوماً گرم یا حتی داغ باشند. چند اختلال مختلف پزشکی می‎توانند باعث بروز این علامت شوند و هر کس که در مورد گرمای دست‌های خود دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند. یک مطالعه در سال 2008 ممکن است ادای دین به ضرب‎المثل قدیمی "سردی دست به معنی گرمی قلب است" بوده باشد. تحقیق نشان می‎دهد که گرم شدن دست‎ها می‎تواند به احساس گرما به خاطر دیگر مردم منجر شود. اما وقتی دست به شکل غیر معمول تمام مدت گرم احساس می‎شود، افزایش جریان خون، عفونت و دیگر مشکلات پزشکی ممکن است عامل این وضعیت باشند.

علایم پریکاردیت بسیار شبیه به علایم حمله قلبی است. ضروری است که در صورت بروز درد در قفسه سینه فرد به پزشک مراجعه کند

پریکاردیت [پریکاردایتیس] التهاب پریکاردیوم است، غشاء کیسه شکلی که قلب را می‎پوشاند. در اغلب موارد این بیماری بدون درمان برطرف می‎شود. در بسیاری موارد نیز علت بروز پریکاردیت ناشناخته است اما پریکاردیت ممکن است عفونی یا غیر عفونی باشد و شایع‎ترین بیماری پریکاردیوم محسوب می‎شود. تورم پریکاردیوم سبب بروز درد تند و تیزی می‌‏شود زیرا لایه‎های آسیب دیدۀ پریکاردیال به همدیگر سایش پیدا کرده و تحریک ایجاد می‌کنند. در کل، پریکاردیت به سرعت آغاز می‎شود و زمان زیادی طول نمی‎کشد - این وضعیت زیر عنوان پریکاردیت حاد شناخته می‎شود. اگر پریکاردیت مدت طولانی‎تری ادامه پیدا کند به این وضعیت زیر عنوان پریکاردیت مزمن اشاره می‎شود.

مقالات دیگر...