دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برجسته شدن وریدهای دست ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال پزشکی زیربنایی باشد.

در مورد اکثر مردم برجسته شدن وریدهای روی دست یک مشکل زیبایی‌شناختی است. به هر حال، در موارد کمتر شایع، برجسته شدن وریدها در این قسمت از بدن ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال پزشکی زیربنایی باشد. بسیاری از موارد برآمدگی وریدها سطحی است. اگرچه ممکن است مردم مشهود بودن وریدها را آزار دهنده بیابند، این وضعیت مضر نیست. در هر حال، هر کس که دچار نگرانی‌های مربوط به سلامت خود باشد باید برای اطمینان از اینکه برآمدگی وریدهای دست ناشی از یک اختلال زیربنایی نیست به پزشک مراجعه کند. برای مردمی که در صدد خلاص شدن از بزرگ شدن وریدهای دست هستند برخی گزینه‌های درمانی در دسترس است.

مردم ممکن است بر اثر وجود یک اختلال پزشکی مثل دیابت، اختلال خواب یا آنمی با قلب پُرتپش از خواب بیدار شود

بیدار شدن از خواب با قلب پُرتپش می‌تواند گیج کننده و ترسناک باشد اما به ندرت علتی برای نگرانی محسوب می‌شود. عوامل بسیاری شامل رژیم غذایی، استرس، محرومیت از خواب، و آریتمی می‌توانند باعث پرتپشی قلب شوند. گاهی از اوقات در زمان بیدار شدن از خواب ممکن است اینطور احساس شود که انگار قلب بسیار تند می‌تپد یا خود را به قفسه سینه می‌کوبد. شخص ممکن است همچنین در هنگام چنین اتفاقی احساس لرز یا اضطراب داشته باشد. پرتپشی قلب ممکن است احساسی مشابه تپش قلب یا آریتمی ایجاد کند. اگرچه این مورد ممکن است نگران کننده باشد به طور معمول به عوامل مرتبط به زندگی روزمره مثل اضطراب و رژیم غذایی مرتبط است و معمولاً حالت صرفاً موقتی دارد.

درمان پریکاردیال افیوژن به شدت و علت آن بستگی دارد

پریکاردیال افیوژن مایع اضافی بین قلب و کیسه دور قلب است که به نام پریکاردیوم شناخته می‌شود. اغلب موارد پریکاردیال افیوژن مضر نیستند اما برخی از اوقات می‌توانند باعث تضعیف عملکرد قلب شوند. پریکاردیوم یک کیسه مقاوم و دو لایه است. وقتی قلب می‌تپد، به آسانی در محدوده پریکاردیوم می‌لغزد. به طور معمول به میزان 2 تا 3 قاشق غذاخوری مایع شفاف و زردرنگ پریکاردیال بین دو لایه کیسه پریکاردیوم وجود دارد. این مایع به قلب کمک می‌کند تا به سهولت بیشتری درون پریکاردیوم حرکت کند. اگر کسی دچار پریکاردیال افیوژن باشد، مایع به مراتب بیشتری درون محفظه مزبور جمع می‌شود. انواع کوچک آن ممکن است حاوی 100 میلی‌لیتر مایع باشند. انواع بسیار بزرگ ممکن است بیش از دو لیتر مایع را در خود جای دهند.

"غرولند قلب" [سوفل قلب] صدای جریان یافتن خون است

"غرولند قلب" [سوفل قلب] صدای جریان یافتن خون است. این خون ممکن است برای مثال از درون یک دریچه یا سوپاپ مشکل‌دار قلب عبور کند؛ یا ممکن است اختلالی باشد که قلب را وادارد تا سریع‌تر بتپد و قلب را برای جابجایی سریع‌تر از معمول خون تحت فشار بگذارد. اغلب این موارد غرولند قلب مشکلی محسوب نمی‌شوند و به درمان نیاز ندارند. اما موارد استثناء نیز وجود دارد. غرولند قلب ممکن است نتیجه آسیب‌دیدگی یا بیش‌کاربرد دریچه قلب باشد. برخی از مردم با مشکلات دریچه‌ای قلب متولد می‌شوند. برخی از مردم به عنوان بخشی از سالخوردگی یا دیگر مشکلات قلبی دچار غرولند قلب می‌شوند.

پزشکان تامپوناد قلبی قلبی را یک موقعیت اورژانسی پزشکی تلقی می‌کنند

تامپوناد قلبی انباشت مایع در اطراف عضله قلب است که باعث ایجاد فشار بیش از حد بر این دستگاه می‌شود. در مردم دچار تامپوناد قلبی که به نام تامپوناد پریکاردیال نیز شناخته می‌شود، مایع یا خون بین قلب و کیسه اطراف قلب انباشته می‌شود. این کیسه پریکاردیوم نام دارد. پریکاردیوم دارای دو لایه نازک بافت است. این ناحیه در حالت معمول دارای مقدار کمی مایع برای پیشگیری از سایش بین دو لایه است. به هر حال، بالا بودن غیر نرمال مایع مزبور به قلب فشار می‌آورد و بر توانایی پمپاژ خون در بدن تأثیر منفی می‌گذارد. اگر سطح مایع مزبور به سرعت افزایش یابد این وضعیت می‌تواند تهدیدی برای زندگی باشد.

اغلب موارد آنوریسم آئورت شکمی نتیجه اترواسکلروزیس است

در مورد برخی مردم احساس نبض‌ داشتن معده می‌تواند یک واقعه بی‌ضرر تلقی گردد. در مورد دیگران، نبض معده ممکن است نشانه‌ای از مشکلی جدی باشد. در برخی موارد وجود نبض در معده یا شکم ممکن است نتیجه آنوریسم آئورتیک شکمی [آنوریسم آئورت شکمی] باشد. آنوریسم وقتی بروز می‌کند که یک قسمت تضعیف شده رگ‌های خونی متورم شده توده‌ای ایجاد می‌شود. در مردم دچار آنوریسم آئورت شکمی، این اتفاق در قسمتی از شریان آئورت در شکم رخ می‌دهد. مردم دچار این اختلال به ندرت علایم دیگری را تجربه می‌کنند مگر اینکه بخش متورم پاره شده یا بترکد، که در این وضعیت یک فوریت پزشکی محسوب می‌شود.

بدن انسان حامل سه نوع مختلف بافت عضلانی است: اسکلتی، نرم، و کاردیاک (قلبی)

بافت عضله کاردیاک [بافت عضله قلب] یا میوکاردیوم، نوعی بافت خاص عضلانی است که قلب را تشکیل می‌دهد. این بافت ماهیچه‌ای، که به شکل غیر ارادی منقبض و منبسط می‌شود، مسؤول حفظ پمپاژ خون در اطراف بدن است. بدن انسان حامل سه نوع مختلف بافت عضلانی است: اسکلتی، نرم، و کاردیاک (قلبی). تنها بافت عضله قلب، دارای عضلانی به نام میوسیت، در قلب وجود دارد. عضله بافتی فیبروزه است که برای ایجاد حرکت منقبض می‌شود. سه نوع بافت ماهیچه‌ای در بدن وجود دارد: اسکلتی، نرم، و کاردیاک. عضله کاردیاک بسیار سازمان یافته است و حامل انواع متعددی از سلول شامل فیبروبلاست‌ها، سلول‌های عضلانی نرم، و کاردیومیوسیت‌ها است.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.