دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

الکتروکاردیوگرام پیام‌های الکتریکی قلب را ضبط می‌کند

الکتروکاردیوگرام پیام‌های الکتریکی قلب را ضبط می‌کند. الکتروکاردیوگرام یک تست رایج برای کشف مشکلات قلب و پایش وضعیت قلب در بسیاری شرایط است. الکتروکاردیوگرام‌ها که ECGs یا EKGs نیز نامیده می‌شوند اغلب در مطب پزشک، کلینیک یا بیمارستان انجام می‌شوند. و به ابزار استاندارد اتاق‌های عمل و آمبولانس‌ها تبدیل شده‌اند. الکتروکاردیوگرام یک تست غیر تهاجمی، بدون درد و با نتایج سریع است. در طول الکتروکاردیوگرام الکترودهایی (سنسورهایی) که می‌توانند فعالیت الکتریکی قلب را کشف کنند به قفسه سینه و گاهی از اوقات به اندام‌های شخص متصل می‌شوند. این الکترودها به طور معمول پس از چند دقیقه برداشته می‌شوند. نتایج ممکن است در همان روز انجام تست یا در ویزیت بعدی از سوی پزشک تفسیر شود.

در اغلب موارد علت کاردیومیوپاتی ناشناخته باقی می‌ماند

کاردیومیوپاتی یک بیماری عضله قلب است که خونرسانی قلب به دیگر قسمت‌های بدن را دشوارتر می‌کند. کاردیومیوپاتی می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود. انواع اصلی کاردیومیوپاتی شامل کاردیومیوپاتی اتساعی، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و کاردیومیوپاتی محدود کننده است. درمان که می‌تواند شامل استفاده از دارو، جاگذاری دستگاه‌های ایمپلنت یا در موارد شدید، پیوند قلب باشد به نوع کاردیومیوپاتی مبتلابه فرد و میزان شدت بیماری بستگی دارد. در اغلب موارد علت کاردیومیوپاتی ناشناخته باقی می‌ماند. به هر حال در مورد برخی مردم کاردیومیوپاتی نتیجه اختلالی دیگر (اکتسابی) بوده یا از یکی از والدین به فرزند منتقل می‌شود (ارثی).

برجسته شدن وریدهای دست ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال پزشکی زیربنایی باشد.

در مورد اکثر مردم برجسته شدن وریدهای روی دست یک مشکل زیبایی‌شناختی است. به هر حال، در موارد کمتر شایع، برجسته شدن وریدها در این قسمت از بدن ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال پزشکی زیربنایی باشد. بسیاری از موارد برآمدگی وریدها سطحی است. اگرچه ممکن است مردم مشهود بودن وریدها را آزار دهنده بیابند، این وضعیت مضر نیست. در هر حال، هر کس که دچار نگرانی‌های مربوط به سلامت خود باشد باید برای اطمینان از اینکه برآمدگی وریدهای دست ناشی از یک اختلال زیربنایی نیست به پزشک مراجعه کند. برای مردمی که در صدد خلاص شدن از بزرگ شدن وریدهای دست هستند برخی گزینه‌های درمانی در دسترس است.

پزشکان تامپوناد قلبی قلبی را یک موقعیت اورژانسی پزشکی تلقی می‌کنند

تامپوناد قلبی انباشت مایع در اطراف عضله قلب است که باعث ایجاد فشار بیش از حد بر این دستگاه می‌شود. در مردم دچار تامپوناد قلبی که به نام تامپوناد پریکاردیال نیز شناخته می‌شود، مایع یا خون بین قلب و کیسه اطراف قلب انباشته می‌شود. این کیسه پریکاردیوم نام دارد. پریکاردیوم دارای دو لایه نازک بافت است. این ناحیه در حالت معمول دارای مقدار کمی مایع برای پیشگیری از سایش بین دو لایه است. به هر حال، بالا بودن غیر نرمال مایع مزبور به قلب فشار می‌آورد و بر توانایی پمپاژ خون در بدن تأثیر منفی می‌گذارد. اگر سطح مایع مزبور به سرعت افزایش یابد این وضعیت می‌تواند تهدیدی برای زندگی باشد.

اکوکاردیوگرام یک تصویر اولتراسوند (سونوگرافی) از قلب است

پزشکان از اکوکاردیوگرافی برای تشخیص مشکلات قلب استفاده می‌کنند. در طول این تست دکتر چگونگی پمپاژ خون توسط قلب را ارزیابی می‌کند. پزشکان می‌توانند از اکوکاردیوگرافی برای جستجوی نشانه‌های بیماری قلبی مثل ضعف عضله قلب، لخته شدن خون در قلب، یا ضعف عملکردی دریچه‌های قلبی استفاده کنند. در صورتی که شخص دچار علایم اختلالات قلبی مثل موارد فهرست شده در زیر باشد پزشک درخواست انجام اکوکاردیوگرام را مطرح خواهد کرد: تنگی نفس، ورم پا، غرولند قلب، بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی)، غیر نرمال بودن فشار خون. در مجموع اکوکاردیوگرام تستی است که ریسک اندکی برای ایجاد عوارض جانبی دارد. در هر حال مردم ممکن است کمی احساس ناراحتی کنند و برخی از مردم ممکن است بر اثر استفاده از رنگ کنتراست یا بی‌حسی با واکنش آلرژیک مواجه شوند.

مردم ممکن است بر اثر وجود یک اختلال پزشکی مثل دیابت، اختلال خواب یا آنمی با قلب پُرتپش از خواب بیدار شود

بیدار شدن از خواب با قلب پُرتپش می‌تواند گیج کننده و ترسناک باشد اما به ندرت علتی برای نگرانی محسوب می‌شود. عوامل بسیاری شامل رژیم غذایی، استرس، محرومیت از خواب، و آریتمی می‌توانند باعث پرتپشی قلب شوند. گاهی از اوقات در زمان بیدار شدن از خواب ممکن است اینطور احساس شود که انگار قلب بسیار تند می‌تپد یا خود را به قفسه سینه می‌کوبد. شخص ممکن است همچنین در هنگام چنین اتفاقی احساس لرز یا اضطراب داشته باشد. پرتپشی قلب ممکن است احساسی مشابه تپش قلب یا آریتمی ایجاد کند. اگرچه این مورد ممکن است نگران کننده باشد به طور معمول به عوامل مرتبط به زندگی روزمره مثل اضطراب و رژیم غذایی مرتبط است و معمولاً حالت صرفاً موقتی دارد.

درمان پریکاردیال افیوژن به شدت و علت آن بستگی دارد

پریکاردیال افیوژن مایع اضافی بین قلب و کیسه دور قلب است که به نام پریکاردیوم شناخته می‌شود. اغلب موارد پریکاردیال افیوژن مضر نیستند اما برخی از اوقات می‌توانند باعث تضعیف عملکرد قلب شوند. پریکاردیوم یک کیسه مقاوم و دو لایه است. وقتی قلب می‌تپد، به آسانی در محدوده پریکاردیوم می‌لغزد. به طور معمول به میزان 2 تا 3 قاشق غذاخوری مایع شفاف و زردرنگ پریکاردیال بین دو لایه کیسه پریکاردیوم وجود دارد. این مایع به قلب کمک می‌کند تا به سهولت بیشتری درون پریکاردیوم حرکت کند. اگر کسی دچار پریکاردیال افیوژن باشد، مایع به مراتب بیشتری درون محفظه مزبور جمع می‌شود. انواع کوچک آن ممکن است حاوی 100 میلی‌لیتر مایع باشند. انواع بسیار بزرگ ممکن است بیش از دو لیتر مایع را در خود جای دهند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.