دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علایم بالا بودن فشار خون در زنان چیست؟

سکته مغزی, نارسایی کلیه, حمله قلبی, زوال عقل, COVID-19, پره‌اکلامپسی

یائسگی اندکی ریسک ایجاد بالا بودن فشار خون را افزایش می‌دهد

مقالات فشار خون

در این مقاله:
◄ علایم بالا بودن فشار خون در زنان
-علایم بالا بودن فشار خون در زنان سالمند
-بالا بودن فشار خون در زنان تغییر جنسیت داده
◄ پیامدهای بالا بودن فشار خون
-درک پری‌اکلامپسی (پره‌اکلامپسی)
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
سوگیری جنسی در تشخیص پزشکی
◄ پیشگیری از بالا بودن فشار خون
◄ خلاصهفشار خون نیرویی است که خون بر دیواره داخلی شریان‌ها اعمال می‌کند. بالا بودن فشار خون یا هیپرتانسیون، زمانی بروز می‌کند که آن نیرو افزایش یافته و برای مدتی بالاتر از میزان نرمال باقی می‌ماند. این اختلال می‌تواند بر رگ‌های خونی، قلب، مغز و دیگر ارگان‎‌ها آسیب برساند.
هیپرتانسیون اغلب نوعی مشکل سلامت در مردان تلقی می‌شود اما این تلقی افسانه است.
"انجمن آمریکایی قلب" گزارش می‌دهد که در حدود نیمی از مردم دچار بالا بودن فشار خون زن هستند. بالا بودن فشار خون مبتلابه 1 از 3 آمریکایی در سال‌های 40 ، 50 و 60 زندگی آنان است. جنسیت معمولاً تأثیر بالایی بر ریسک مرتبط ندارد، اما آغاز یائسگی اندکی ریسک ایجاد بالا بودن فشار خون را افزایش می‌دهد.

علایم بالا بودن فشار خون در زنان
بالا بودن فشار خون همیشه باعث ایجاد علایم نمی‌شود. در واقع، به بالا بودن فشار خون گاه زیر عنوان "بیماری خاموش" اشاره می‌شود زیرا اکثر افراد دچار این مشکل اساساً هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند.
در اغلب موارد علایم اصلاً بروز نمی‌کنند مگر اینکه شخص سال‌ها مبتلا به این وضعیت بوده و بیماری شدید باشد، اما افراد دچار بالا بودن فشار خون شدید نیز ممکن است اصلاً علامتی نداشته باشند.
وقتی علایم بروز می‌کنند در همۀ افراد یکسان هستند و می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
• برافروختگی پوست
• نقطه‌های سرخ رنگ در جلو چشم
سرگیجه
اما این علایم فقط زمانی بروز می‌کند که هیپرتانسیون افزایش یافته باعث شکست و پاگی رگ‌های خونی آسیب دیده شده باشند. تنها نشانه واقعی بالا بودن فشار خون بالا نشان دادن ارقام مربوط به آن در اندازه‌گیری مداوم فشار خون است. علت اهمیت بررسی دستکم هر ساله فشار خون همین است.

علایم بالا بودن فشار خون در زنان سالمند
هیچ تغییری در علایم بالا بودن فشار خون با بالا رفتن سن شخص بروز نمی‌کند. با وجود اینکه زنان یائسه در ریسک بالاتری برای دچار شدن به هیپرتانسیون قرار دارند هنوز محتمل نیست که هیچ‌گونه علامتی را متحمل شوند. بالا بودن فشار خون در زنان سالمند نیز کماکان اختلالی خاموش محسوب می‌شود.
اگر علامتی بروز کند احتمالاً برافروختگی، بروز نقاط قرمز رنگ در جلو چشم، و سرگیجه خواهد بود. اما بهترین راه برای پایش فشار خون در زنان مسن تحت نظر قرار دادن آن با اندازه‌گیری و مشورت با پزشک یا متخصص مراقبت‌های پزشکی است.
ریسک کلی بالا بودن فشار خون فارغ از جنسیت فرد با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.

بالا بودن فشار خون در زنان تغییر جنسیت داده
در حالی که کمتر تحقیقی در مورد بالا بودن فشار خون در زنان تغییر جنسیت داده انجام شده است، برخی نشانه‌ها در دست است که ریسک کلی برای ابتلاء به بیماری‌های قلب و عروق در افراد تغییر جنسیت داده بالاتر است – که احتمالاً دلیل آن نقش استرس در ایجاد این نوع بیماری‌ها است.
اما یک مطالعه بزرگ در سال 2021 نشان داد که با استفاده از چهار ماه هورمون درمانی تثبیت جنسیت هیپرتانسیون مرحله 2 تا 47 درصد کاهش پیدا می‌کند.

پیامدهای بالا بودن فشار خون
بدون تشخیص کامل، شخص ممکن است از افزایش یافتن فشار خون بی‌خبر بماند. بالا بودن فشار خون کنترل نشده می‌تواند به صدمه دیدن رگ‌های خونی ارگان‌های مختلف بدن منجر گردد. این وضعیت می‌تواند مشکلات جدی سلامت مثل موارد زیر را ایجاد کند:
• سکته مغزی
• نارسایی کلیه
حمله قلبی
• تضعیف یا زبر شدن رگ‌های خونی در کلیه
زوال عقل
• مشکلات بینایی
در عین حال شواهدی وجود دارد که عنوانگر آن هستند که بالا بودن فشار خون ممکن است شخص را در ریسک بالاتری از ابتلا به بیماری در شرایط دچار شدن فرد به COVID-19 قرار دهد.

درک پری‌اکلامپسی (پره‌اکلامپسی)
اگر زنی باردار باشد بالا بودن فشار خون می‌تواند هم برای خود زن باردار و هم فرزند وی شرایطی خطرناک ایجاد کند. هم زنانی که از قبل دچار بالا بودن فشار خون بوده‌اند و هم آنانی که در دوره بارداری دچار هیپرتانسیون ناشی از بارداری شده‌اند – که به موردی جدی‌تر به نام پری‌اکلامپسی شهرت دارد – در معرض چنین خطری هستند.
پری‌اکلامپسی مبتلابه حدود 5 درصد از بارداری‌ها بوده و یکی از علل پیشتاز مرگ و میر مادر و نوزاد محسوب می‌گردد.
پری‌اکلامپسی عموماً در طول هفته 20 بارداری ایجاد می‌شود، اما امکان ایجاد آن به شکل زودرس در موارد نادر وجود دارد. این بیماری همچنین در برخی مواقع پس از وضع حمل ایجاد می‌شود. علایم آن شامل بالا بودن فشار خون، سردرد، مشکلات محتمل کبد یا کلیه و گاهی اوقات افزایش ناگهانی وزن و ورم است.
خوشبختانه پری‌اکلامپسی پیامدی قابل مدیریت است. این بیماری به طور معمول در طول دو ماه پس از تولد بچه از بین می‌رود. مشخصات زیر ریسک ابتلاء زن به پری‌اکلامپسی را افزایش می‌دهند:
• نوجوان بودن مادر باردار
• سن بالای 40
• داشتن سابقه بارداری‌های متعدد
چاقی
• داشتن سابقه هیپرتانسیون یا مشکلات کلیه

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
بهترین راه تشخیص ابتلا به بالا بودن فشار خون اندازه‌گیری فشار خون است. این کار را می‌توان در مطب پزشک، محیط خانه یا حتی با استفاده از پایشگر معمول فشار خون مثل آنهایی که در مراکز خرید یا داروخانه‌ها وجود دارند انجام داد.
اگر کسی دچار هر یک از علایم یاد شده در بالا بوده باشد مراجعه به پزشک اهمیت خواهد داشت. علایم بسیار به ندرت در مورد بالا بودن فشار خون بروز می‌کنند و در نتیجه هر علامتی می‌تواند نشان دهنده افزایش شدید فشار خون باشد.

سوگیری جنسی در تشخیص پزشکی
مرحله نخست برای برخورداری از مراقبت و درمان تشخیص است. بدبختانه، این مورد همیشه فرآیندی آسان نیست. ممکن است تحقق آن به مراجعات مکرر، آزمایش یا حتی مراجعه به پزشکان متعدد برای گرفتن جواب نیاز داشته باشد.
در مورد زنان این فرآیند می‌تواند سرخوردگی‌های بیشتری به همراه داشته باشد. مطالعات نشان داده‌اند که سوگیری جنسی در پزشکی می‌تواند به تأخیر در مراقبت، تشخیص ناصحیح و دیگر نگرانی‌های جدی در مورد زنان منجر گردد.
در مواردی که بیشتر مشکلی مردانه تلقی می‌شوند، مثل بالا بودن فشار خون، این موضوع می‌تواند نقش بیشتری داشته باشد. دکترها ممکن است در جستجوی چنین اختلالاتی در زنان نباشند یا حتی از نوع بروز آن در زنان بی‌خبر باشند.
علت اهمیت آگاهی در مورد فشار خون خود و مراقبت از خویش همین است.

پیشگیری از بالا بودن فشار خون
کارشناسان می‌گویند که پیشگیری از بالا بودن فشار خون در مورد همه افراد روالی یکسان دارد:
• ورزش به مدت حدود 30 تا 45 دقیقه در روز، 5 روز در هفته.
• خوردن غذاهای دارای کالری متوسط و پایین از نظر چربی‌های اشباع شده.
• مراجعه منظم به پزشک.

خلاصه
بالا بودن فشار خون عموماً به عنوان یک مشکل سلامت مربوط به مردان تلقی می‌شود اما چنین نیست. بالا بودن فشار خون می‌تواند بر همه کس تأثیر بگذارد و جنسیت ریسک مربوط به آن را افزایش یا کاهش نمی‌دهد.
بالا بودن فشار خون اغلب فاقد هر گونه علامتی است و "بیماری خاموش" تلقی می‌شود. این موضوع فارغ از سن یا جنس در مورد همه مصداق دارد. اما این به معنی غیر جدی بودن آن نیست. در صورت عدم درمان بالا بودن فشار خون می‌تواند به استروک، حمله قلبی، زوال عقل، نارسایی کلیه و موارد دیگر منجر گردد. علت اهمیت بررسی فشار خون دستکم به شکل سالانه همین است./علایم بالا بودن فشار خون در زنان چیست؟
دکتر مردیت گودوین، دبورا ویترسپون و اس. بهرینگ

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
What Are the Symptoms of High Blood Pressure in Women?
Medically reviewed by Meredith Goodwin, MD, FAAFP —
Written by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA and S. Behring
On February 18, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.