دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فشار خون بالا به طور معمول علایم قابل توجهی ایجاد نمی‌کند

مقالات فشار خون
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
• علل قابل پیشگیری بالا رفتن فشار خون دیاستولیک
• ریسک فاکتورهای بالا رفتن فشار خون دیاستولیک
• علایم بالا بودن فشار خون دیاستولیک
• درمان بالا رفتن فشار خون دیاستولیک
• آیا اضطراب باعث افزایش فشار خون دیاستولیک می‌شود؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما
• پیشگیری
• خلاصهچند عامل باعث تقویت افزایش فشار خون دیاستولی می‌شوند. در حالی که برخی از این عوامل توسط شخص قابل کنترلند مابقی آنها قابل پیشگیری نیستند.
پزشکان برای توصیف فشار خون از دو شماره یا رقم استفاده می‌کنند: سیستولیک (سیستولی) و دیاستولیک (دیاستولی). آنها یک خوانش عدد سیستولیک را بر روی عدد دیاستولیک نشان می‌دهند. فشار خون سیستولیک فشار خون در زمان انقباض قلب است در حالی که فشار خون دیاستولیک فشار خون در فاصله بین ضربان‌های قلب محسوب می‌شود.
"انجمن قلب آمریکا" (AHA) می‌گوید علی‌رغم آنکه مردم تأکید زیادی بر روی عدد فشار خون سیستولیک دارند، هر افزایش 10 میلی‌متر جیوه‌ای در فشار دیاستولیک در اشخاص 40 تا 89 ساله ریسک متوجه آنان در مورد بیماری قلبی یا استروک را دو برابر می‌کند.


علل قابل پیشگیری بالا رفتن فشار خون دیاستولیک
علل محتمل مختلفی در مورد فشار دیاستولیک مطرح است. شخص ممکن است بتواند برخی از این علل را با گزینه‌های مربوط به سبک زندگی کنترل کند.

رژیم غذایی پرنمک
بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2019، شخص می‌تواند ریسک ایجاد فشار خون بالا را با کاهش مصرف روزانه سدیم کاهش دهد.

چاقی
هیپرتانسیون (فشار خون بالا) معمولاً به چاقی مرتبط است. شخص می‌تواند قدم‌هایی را با استفاده از رژیم غذایی و ورزش برای رسیدن به وزن متعادل بردارد.
اگر برای کسی تغییرات رژیم غذایی یا افزایش فعالیت جسمانی دشوار باشد، دکتر می‌تواند گزینه‌های جایگزین را برای مدیریت وزن پیشنهاد دهد.

کمبود فعالیت فیزیکی
داشتن سبک زندگی کم‌تحرک می‌تواند تقویت کننده چند مشکل مربوط به سلامت شامل بالا رفتن فشار خون باشد.
بر مبنای اعلام AHA، فعالیت جسمانی می‌تواند به شخص در کاهش فشار خون کمک کند. این تحرک همچنین می‌تواند سلامت قلب را بهبود ببخشد و وزن شخص را کاهش دهد.
AHA 150 دقیقه فعالیت فیزیکی با شدت متوسط مثل پیاده‌روی سریع، دویدن، یا دوچرخه سواری را در طول هفته توصیه می‌کند.

مصرف الکل
برای کمک به پیشگیری از بالا رفتن فشار خون، AHA توصیه می‌کند که مردان بیش از یک یا دو نوشیدنی در در هر روز مصرف نکنند و برای زنان این توصیه خودداری از نوشیدن بیش از نوشیدنی در روز است.
یک نوشیدنی در مقادیر زیر قابل ارزیابی است:
• 12 اونس آبجو
• 4 اونس شراب
• 1.8 اونس الکل 80
• 1 اونس الکل 100

داروها
برخی داروها و مواد مخدر باعث افزایش فشار خون می‌شوند که عبارتند از:
آمفتامین‌ها
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی
• داروهای ضد افسردگی
قرص‌های کنترل بارداری
کافئین
• دکونژستانت‌ها
• ضد سایکوزهای نامتعارف
• کورتیکوستروئیدهای سیستمیک


ریسک فاکتورهای بالا رفتن فشار خون دیاستولیک
برخی ریسک فاکتورها برای فشار خون بالا مطرحند که شخص قادر به کنترل آنها نیست و شامل موارد زیرند:

نژاد
تحقیق عنوان می‌کند که نژاد شخص می‌تواند باعث افزایش ریسک ابتلاء وی به فشار خون بالا شود.
محققان یک ژن را در آمریکاییان آفریقایی تبار شناسایی کرده‌اند که می‌تواند شخص را در مورد مصرف نمک حساس‌تر کند. در مورد هر نصف قاشق چایخوری نمکی که شخص دچار این ژن مصرف می‌کند، فشار خون وی به اندازه 5 میلی‌متر جیوه افزایش می‌یابد.
بنابراین افراد دارای این ژن نیاز به آن دارند که رژیم غذایی خود را از نزدیک زیر نظر بگیرند زیرا در صورت مصرف نمک زیاد این افراد در ریسک بالاتری برای ابتلاء به فشار خون بالا قرار خواهند داشت.

تاریخچه خانوادگی
بر مبنای اعلام CDC، داشتن تاریخچه خانوادگی فشار خون بالا احتمال ابتلاء خود شخص به این اختلال افزایش پیدا می‌کند.

جنس بیولوژیکی
CDC می‌گوید ریسک ابتلاء مادام‌العمر زنان و مردان برای ابتلاء به فشار خون بالا یکسان است.
به هر حال، بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سالخوردگی" (NIA)، مردان در سنین پیش از 65 سالگی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به فشار خون بالا قرار دارند حال آنکه در مورد زنان خطر ابتلاء به فشار خون بالا در دوره پس از یائسگی بیشتر است.


علایم بالا بودن فشار خون دیاستولیک
فشار خون بالا به طور معمول علایم قابل توجهی ایجاد نمی‌کند. AHA می‌نویسد باور عموم بر آن است که فشار خون بالا باعث تعریق، برافروختگی صورت، یا احساس عصبانیت می‌شود اما اینها واقعیت ندارند.
به هر حال شخص دچار وضعیت بحران هیپرتنسیو ممکن است دچار خونریزی بینی یا سردرد شود. اگر کسی در دو اندازه‌گیری متوالی به فاصله 5 دقیقه دارای خوانش فشار خون به میزان 120/180 یا بالاتر باشد، باید برای مراقبت پزشکی به اورژانس انتقال یابد.
شخص ممکن است پیش از دچار شدن به پیامدهای فشار خون بالا سال‌ها مبتلاء به آن باشد. برخی علایم مرتبط اما غیر مستقیم عبارتند از:
سرگیجه
گرگرفتگی در ناحیه صورت
• نقطه‌های خونی در چشم‌ها


درمان بالا رفتن فشار خون دیاستولیک
مردم معمولاً می‌توانند قدم‌های اولیه را برای مدیریت فشار خون در محیط خانه بردارند.
NIH اعمال برخی تغییرات شامل موارد زیر را برای کاهش فشار خون توصیه می‌کند:
• کاهش مصرف الکل
• حفظ وزن در محدوده سالم
• ورزش به صورت هر روزه یا در بیشتر روزهای هفته
• کاهش نمک در غذا
• خوردن غذاهای سالم با حفظ اعتدال
• مدیریت استرس
• اجتناب از مصرف محصولات تنباکو
• داشتن خواب کافی شبانه
• پایش فشار خون در خانه
اگر تغییرات سبک زندگی کافی نباشند پزشک احتمالاً برای کمک به مدیریت و کاهش فشار خون شخص برای وی دارو تجویز می‌کند.


آیا اضطراب باعث افزایش فشار خون دیاستولیک می‌شود؟
اضطراب می‌تواند در برخی از افراد باعث افزایش فشار خون سیستولی و نیز دیاستولی شود. نویسندگان یک مطالعه مربوط به سال 2016 می‌نویسند که برای درک دقیق چگونگی تأثیر اضطراب بر خیزش فشار خون و اینکه چرا این اتفاق فقط در برخی از مردم به ویژه در بزرگسالان جوان رخ می‌دهد، به تحقیق بیشتری نیاز است.
یک نظریه این است که استرس روانی می‌تواند بخش مشخصی از سیستم عصبی را فعال کند که محرک آبشاری از هورمون‌ها می‌شود، و آنها در چگونگی عملکرد بدن برای تنظیم فشار خون تأثیر می‌گذارند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر شخصی که فشار خون خود را در محیط منزل پایش می‌کند علی‌رغم اعمال برخی تغییرات سبک زندگی کاهش آن را شاهد نباشد باید برای شناسایی علت زمینه‌ای افزایش فشار خون به پزشک مراجعه کند.
در صورتی که در دو اندازه‌گیری متوالی به فاصله 5 دقیقه خوانش فشار خون 120/180 یا بالاتر باشد به ویژه اگر شخض دچار سردرد یا خونریزی بینی گردد، باید به پزشک مراجعه کند.


دورنما
راهکارهای مؤثر برای مدیریت فشار خون بالا شامل تغییرات سبک زندگی، دارو، و ترکیبی از این دو است. اگر شخص نتواند فشار خون خود را کنترل کند در ریسک ابتلاء به عوارض سلامت مثل بیماری قلبی و استروک قرار خواهد داشت.


پیشگیری
برخی افراد ممکن است بتوانند از بروز فشار خون بالا در مورد خود پیشگیری کنند. در موارد دیگر برخی عوامل خارج از کنترل مثل جنس بیولوژیکی، تاریخچه خانوادگی و نژاد ممکن است باعث افزایش ریسک افزایش فشار خون شوند.
تغییرات مفید سبک زندگی، شامل خوردن غذاهای سالم و متعادل و ورزش منظم می‌تواند عامل تقویت کننده کاهش فشار خون سیستولی و دیاستولی شود. آنها در عین حال می‌توانند از دیگر عوارض سلامت مرتبط به فشار خون بالا پیشگیری کنند.


خلاصه
وقتی کسی دچار بالا رفتن فشار خون باشد پزشکان اغلب بر شماره مربوط به فشار خون سیستولیک تمرکز می‌کنند اما عدد مربوط به فشار خون دیاستولیک می‌تواند و اغلب باعث افزایش فشار خون می‌شود.
فشار خون بالا یک عارضه جدی و اغلب فاقد علامت است که شخص باید برای کاهش آن گام‌هایی بردارد. تغییرات سبک زندگی مثل رسیدن به وزن متعادل یا حفظ آن و ورزش منظم می‌توانند در این مورد کمک کننده باشند.
اگر فشار خون شخص علی‌رغم مراعات موازین مربوط به سبک زندگی کاهش نیابد وی باید به پزشک مراجعه کند./علت بالا رفتن فشار خون دیاستولی چیست؟
دکتر هرشیل ماتا، جنا فلچر
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Medical News Today
What causes high diastolic blood pressure?
Medically reviewed by Harshil Matta, DO —
Written by Jenna Fletcher
On September 29, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.