دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

این موضوع ضروری است که مردم برای کاهش میزان فشار خون در محیط خانه تلاش نکنند، حتی اگر نزد خود داروهای مورد نیاز را داشته باشند.

مقالات فشار خون
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر سیونگگو هان، ریچل نل
• ترجمه محمدقاسم رافعی

 شناسایی بالا بودن فشار خون بدون استفاده از فشارسنج خون ممکن است کار دشواری باشد. بسیاری از مردم مبتلا به فشار خون بالا تا زمان افزایش فشار خون به میزان خطرناک علامتی ندارند.
وقتی فشار خون بالا با علایم همراه شود این علایم می‎توانند شامل سردرد شدید نیز باشند. مردمی که ظن ابتلاء به فشار خون بالا در مورد آنان مطرح است نباید این مورد را نادیده بگیرند.

[مطالب این مقاله:]
• علم چه می‎گوید؟
• دیگر علایم
• درمان‎های سردردهای ناشی از فشار خون بالا
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

علم چه می‎گوید؟
تحقیقات در این مورد که آیا بالا بودن فشار خون باعث ایجاد سردرد می‎شود یا خیر نتایج متناقضی به دنبال داشته‎اند.

شواهد حمایت کننده این نظر
بر مبنای یک مقاله منتشر شده در "نشریه نورولوژی ایرانیان" سردردهای ناشی از هیپرتانسیون یا فشار خون بالا به طور معمول در هر دو سمت سر بروز می‎کنند.
درد ناشی از این سردرد گرایشی به ضربان‎دار بودن دارد و اغلب اوقات بر اثر فعالیت جسمانی تشدید می‎شود.
بنا به نظر نویسندگان، فشار خون بالا می‎تواند سبب ایجاد سردرد شود زیرا به حایل خون در مغز صدمه می‎زند.
هیپرتانسیون می‎تواند به ایجاد فشار اضافی در مغز منجر شود، که این خود می‎تواند سبب نشت خون از رگ‎های خونی درون مغز گردد.
این وضعیت باعث ایجاد ادم یا ورم می‎شود، که مسأله‎ساز است زیرا مغز درون فضای جمجمه‎ای جای گرفته است و فضایی برای اتساع ندارد.
ورم فشار بیشتری بر مغز وارد می‎کند و سبب بروز علایمی می‎شود که شامل سردرد، سرگیجه، تهوع، گیجی، ضعف، تشنج و تاری دید می‎شوند. اگر فرد داروهایی برای کاهش فشار خون مصرف کند، علایم مزبور به طور معمول در طول یک ساعت کاهش پیدا می‎کنند.

شواهد مخالف این نظر
"انجمن آمریکایی قلب" می‎گوید که مردم به طور معمول بر اثر بالا بودن فشار خون خود دچار سردرد نمی‎شوند مگر اینکه این فشار به 120/180 میلی‎متر جیوه رسیده باشد.
محققان در عین حال به این موضوع پرداخته‎اند که آیا دچار بودن به سردردهای مداوم بر کیفیت عمومی زندگی فرد تأثیر منفی دارد یا خیر.
یک مطالعه در "نشریه آمریکایی هیپرتانسیون" 1914 نفر از مردم دچار هیپرتانسیون را به مدت 30 سال پیگیری کرد و سردردهای مبتلابۀ آنان را مورد پایش قرار داد. نتایج حاصل از مطالعه هیچ ارتباطی را میان بروز منظم سردرد و احتمال مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی عروقی نشان نداد.
بنابراین هیچ نشانه‎ای در این مورد وجود ندارد که مردم دچار سردردهای مداوم نامرتبط به فشار خون بالا دچار مشکلات قلبی خواهند شد. محققان گمان می‎کنند که سردردها را باید پیامی در مورد لزوم اقدام به درمان دانست و بیشتر محتمل است که احتمال استفاده مردم از داروهای ضد فشار خون بالا در صورت نیاز افزایش یابد.

دیگر علایم بالا بودن فشار خون
تمامی مردم دچار افزایش فشار خون علایمی را در این مورد تجربه نمی‎کنند. در نتیجه، فشار خون بالا به عنوان یک قاتل خاموش شناخته می‌شود.
وقتی فشار خون به شکل شدید و به سرعت افزایش می‎یابد، که به طور معمول به عنوان 120/180 یا بیشتر شناخته می‎شود، این وضعیت زیر عنوان بحران افزایش فشار خون شناخته می‎گردد.
اگر شخصی به شکلی خطرناک دچار افزایش فشار خون بوده اما فاقد دیگر علایم باشد، این وضعیت زیر عنوان فوریت بالا بودن فشار خون شناخته می‎شود. اگر فرد در کنار این وضعیت دچار علایم دیگری نیز باشد موقعیت به عنوان اورژانس فشار خون بالا تعریف می‎شود.
دیگر علایم می‎توانند شامل موارد زیر باشند:
درد پشت
• دشواری تکلم
گرگرفتگی صورت
خونریزی بینی
بی‎حسی یا ضعف
اضطراب شدید
تنگی نفس
• تغییرات بینایی

درمان‎ سردردهای ناشی از فشار خون بالا
اگر مردم بر اثر بالا بودن فشار خون دچار سردرد باشند باید به فوریت مورد مراقبت پزشکی قرار گیرند. بدون درمان ریسک آسیب دیدن دستگاه‌های دیگر بدن یا خطر بروز عوارض جانبی ناخواسته مطرح خواهد بود.
پزشکان سردردهای ناشی از بالا بودن فشار خون را در کنار دیگر علایم به عنوان اورژانس فشار خون بالا طبقه‎بندی می‎کنند. چنین وضعیتی اغلب اوقات نیاز به کنترل فشار خون با استفاده از داروهای تزریقی داخل وریدی دارد. مثال‎هایی از این داروها شامل موارد زیر است:
• نیکاردیپین
• لابتولول
• نیتروگلیسیرین
• سدیم نیتروپروساید
این موضوع ضروری است که مردم برای کاهش میزان فشار خون در محیط خانه تلاش نکنند، حتی اگر نزد خود داروهای مورد نیاز را داشته باشند. کاهش فشار خون به شکل بیش از حد سریع می‎تواند به جریان خون در مغز لطمه زده سبب بروز عوارض جانبی ناخواسته شود.
در عوض مردم در چنین موقعیتی باید به اورژانس پزشکی مراجعه کنند که در آنجا پزشکان این امکان را دارند که در محیطی کنترل شده و به روشی امن نسبت به کاهش فشار خون اقدام نمایند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
بدون درمان بحران فشار خون بالا می‎تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شدید شامل موارد زیر شود:
درد قفسه سینه
• آسیب دیدن چشم
حمله قلبی
• آسیب کلیوی
• جمع شدن بیش از حد مایع در ریه‎ها (ادم پولمونری)
• تشنج
استروک
بنابراین این موضوع حیاتی که مردم بروز سردردهای شدید و هر گونه علایم مرتبط به فشار خون بالا را نادیده نگیرند.
مردم در صورت مواجهه با علایم و نشانه‌های مزبور باید بلافاصله به اورژانس منتقل شوند و به این امید نمانند که فشار خون آنان خود به خود کاهش خواهد یافت.

پیام همراه
در یک مقاله مروری در نشریه "مرزهای پزشکی قلبی عروقی"، نرخ مرگ و میر مردم مراجعه کننده به بخش مراقبت کرونری بر اثر ابتلاء به اورژانس فشار خون بالا 4.6 درصد تعیین شده است.
درمان کامل سردردهای مرتبط به فشار خون بالا برای کاهش علایم موجود در شخص و به حداقل رساندن عوارض جانبی امری حیاتی است./

Source:
Can high blood pressure lead to headaches?
Last reviewed Thu 12 July 2018
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by Seunggu Han, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مبنای زیستی خستگی مزمن "نامعمول" آشکار شد

سندرم خستگی مفرط مزمن که گاهی از اوقات تحت عنوان انسفالومیلیت میالژیک به آن ارجاع داده می‌شود، مبتلابه بیش از یک میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا است. بیماری مزبور بیشتر در زنان و در سنین 40 تا 50 سال

عفونت سینوس مسری است؟

عفونت سینوس که به نام سینوزیت نیز شناخته می‎شود، ممکن است به سادگی با سرماخوردگی بسیار واگیردار اشتباه گرفته شود. به هر جهت، صرف اینکه علایم عفونت‌‏های سینوس بسیار مشابه علایم سرماخوردگی است این به ای