دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فشار خون بالا به طور معمول فاقد هر گونه علامتی است تا اینکه باعث ایجاد عوارض جدی شود. تنها راه دانستن اینکه کسی دچار مشکل فشار خون است اندازه‌گیری فشار خون است.

بعضی از مردم چنین فکر می‌کنند که در صورتی که علامتی در آنان وجود نداشته باشد نیازی نیست تا نگران مشکل فشار خون در خود باشند. بدبختانه این موضوع صحت ندارد. فشار خون بالا به طور معمول فاقد هر گونه علامتی است تا اینکه باعث ایجاد عوارض جدی شود. تنها راه دانستن اینکه کسی دچار مشکل فشار خون است اندازه‌گیری فشار خون محسوب می‎شود. بسیاری بر این باورند که بالا بودن فشار خون سبب ایجاد علایمی مثل سردرد، عصبانیت، تعریق، و سرخ شدن صورت می‎شود. به هر حال، بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی قلب" (AHA)، فشار خون در اغلب موارد سبب ایجاد هیچ‎یک از علایم مزبور نمی‎شود.

این موضوع ضروری است که مردم برای کاهش میزان فشار خون در محیط خانه تلاش نکنند، حتی اگر نزد خود داروهای مورد نیاز را داشته باشند.

 شناسایی بالا بودن فشار خون بدون استفاده از فشارسنج خون ممکن است کار دشواری باشد. بسیاری از مردم مبتلا به فشار خون بالا تا زمان افزایش فشار خون به میزان خطرناک علامتی ندارند. مردمی که ظن ابتلاء به فشار خون بالا در مورد آنان مطرح است نباید این مورد را نادیده بگیرند. بر مبنای یک مقاله منتشر شده در "نشریه نورولوژی ایرانیان" سردردهای ناشی از هیپرتانسیون یا فشار خون بالا به طور معمول در هر دو سمت سر بروز می‎کنند. "انجمن آمریکایی قلب" می‎گوید که مردم به طور معمول بر اثر بالا بودن فشار خون خود دچار سردرد نمی‎شوند مگر اینکه این فشار به 120/180 میلی‎متر جیوه رسیده باشد. یک مطالعه در "نشریه آمریکایی هیپرتانسیون" 1914 نفر از مردم دچار هیپرتانسیون را به مدت 30 سال پیگیری کرد و سردردهای مبتلابۀ آنان را مورد پایش قرار داد. نتایج حاصل از مطالعه هیچ ارتباطی را میان بروز منظم سردرد و احتمال مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی عروقی نشان نداد.

تغییرات شدید در فشار خون فرد را در معرض همان خطرات قلبی قرار می‎دهد که از ناحیۀ کلسترول بالا متوجه وی است

فشار خون اساساً باید پایدار یا باثبات باشد. اگر فشار خون مداوماً دچار تغییرات شدید شود، طیفی از عوارض ایجاد خواهد شد. تغییرات جزئی در میزان فشار خون در طول روز موضوعی نرمال است، اما هنگامی که فشار خون در دو وضعیت متضاد فشار خون بالا و فشار خون پایین دچار نوسان شدید می‎شود باید مورد پایش و مدیریت قرار گیرد. مداواهای خانگی، تغییرات سبک زندگی و برخی داروها می‎توانند به تنظیم فشار خون کمک کنند. بررسی منظم فشار خون اهمیت دارد زیرا فشار خون می‎تواند مسائل بسیاری را در مورد سلامت انسان آشکار کند.

فشار خون بالا (هیپرتانسیون) بنا به دلایل موجه "قاتل خاموش" نام گرفته است. این عارضه هیچ علامتی ندارد اما یک ریسک فاکتور اصلی بیماری قلبی و سکته مغزی محسوب می‎شود.

فشار خون بالا (هیپرتانسیون) بنا به دلایل موجه "قاتل خاموش" نام گرفته است. این عارضه هیچ علامتی ندارد اما یک ریسک فاکتور اصلی بیماری قلبی و سکته مغزی محسوب می‎شود. دو بیماری مزبور در سطح جهان جزء عوامل پیشتاز در ایجاد مرگ و میر محسوب می‎شوند. در سطح ایالات متحد آمریکا از هر سه فرد بزرگسال یک نفر دچار هیپرتانسیون است. فشار خون به میزان پمپاژ خون از سوی قلب، و میزان مقاومت در برابر جریان خون در شریان‎ها بستگی دارد. هر قدر شریان‎ها باریک‎تر باشند، فشار خون بیشتر خواهد بود. در این مقاله 17 راه مؤثر برای کاهش فشار خون مطرح می‎شود.

محققان به این موضوع پی برده‎اند که برخی غذاها می‏‌توانند فشار خون را کاهش دهند. این مقاله به غذاهای مورد اشاره و چگونگی ترکیب آنها در یک رژیم غذایی سالم می‎پردازد

تغییر رژیم غذایی می‎تواند به شکل قابل ملاحظه‎ای فشار خون را کاهش دهد. تحقیق نشان داده است که برخی غذاها چه به صورت کوتاه مدت و چه در دراز مدت می‎توانند به کاهش فشار خون منجر شوند. فشار خون بالا که زیر عنوان هیپرتانسیون نیز شناخته می‎شود فقط در سطح ایالات متحد آمریکا مبتلابه 1 نفر از 3 نفر جمعیت بزرگسال این کشور است. داروها، تغییرات رژیم غذایی و دیگر تغییرات مربوط به سبک زندگی می‎توانند فشار خون بالا را در کنار خطرات مربوط به این وضعیت کاهش دهند. ابتلاء به فشار خون بالا به معنی قرار گرفتن فرد در ریسک ابتلاء به بیماری قلبی، استروک، و بیماری کلیوی است.

این را به خاطر داشته باشید که حتی اگر فشار خون شما بالا باشد شما احتمالاً هیچ علامتی نخواهید داشت. دلیل آنکه فشار خون را گاهی از اوقات "قاتل خاموش" می‎نامند همین است.

آیا شما نیز بیشتر اوقات نگران معنی ارقام مربوط به فشار خون خود هستید؟ دکترها این ارقام را نمایندۀ فشار خون سیستولیک (عدد بالایی در نمایش میزان فشار خون) و فشار خون دیاستولیک (عدد پایینی در نمایش میزان فشار خون) می‎دانند. آشنایی با این هر دو مورد مهم است و در برخی موارد می‎تواند نجات‎بخش زندگی فرد باشد. این را به خاطر داشته باشید که حتی اگر فشار خون شما بالا باشد شما احتمالاً هیچ علامتی نخواهید داشت. دلیل آنکه فشار خون را گاهی از اوقات "قاتل خاموش" می‎نامند همین است. نخستین علامت فشار خون بالای درمان نشده ممکن است حمله قلبی، سکته مغزی یا آسیب دیدگی کلیه باشد.

فشار خون بالا به خودی خود می‎تواند سبب ایجاد اختلال نعوظ شود. اما برخی داروهای مورد مصرف برای درمان فشار خون بالا نیز در عمل می‎توانند باعث ایجاد اختلال در نعوظ شوند.

برای درک اینکه چگونه بالا بودن فشار خون به اختلال نعوظ منجر می‎شود، ابتدا باید این موضوع را درک کنیم که نعوظ چگونه انجام می‎شود. رسیدن به نعوظ در واقع فرآیند پیچیده‎ای است. در استوانۀ آلت تناسلی مردان دو محفظۀ مجاور هم و دارای بافت اسفنجی هست که کورپورا کاورنوسا نامیده می‎شوند. آنها در تحقق نعوظ نقش اصلی را ایفا می‎کنند. درست زیر آن دو یک محفظۀ دیگر هست که کورپوس اسپونجیوسوم نامیده می‎شود. مجرای ادرار، که منی و ادرار را حمل می‎کند، از مرکز کورپوس اسپونجیوسوم عبور می‎کند. کورپورا کاورنوسا از شریان‎ها و وریدهای کوچک، فیبرهای عضلانی نرم، و فضای خالی ساخته شده است. این محفظه‎ها در غلافی از بافتی باریک محصور شده‎اند.

مقالات دیگر...