دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم دچار پیشاهیپرتانسیون یا هیپرتانسیون باید مصرف غذاهایی را که می‌توانند باعث افزایش بیشتر فشار خون شوند محدود کنند

وقتی کسی غذا می‌خورد، بدن خون را برای کمک به گوارش به دستگاه گوارش تغییر مسیر می‌دهد. این وضعیت باعث ایجاد کاهش موقتی در فشار خون دیگر نقاط بدن می‌شود. برای جبران وضعیت پیش آمده، رگ‌های خونی خارج از دستگاه گوارش منقبض شده باعث می‌شوند تا قلب تندتر و با نیروی بیشتری بتپد. این وضعیت کمک می‌کند تا فشار خون در سراسر بدن به وضعیت سالم درآید. برخی از مردم پس از خوردن غذا با افت مداوم در فشار خون مواجه می‌شوند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی خارج از سیستم گوارش منقبض نمی‌شوند. پزشکان به این وضعیت زیر عنوان هیپوتانسیون پساسور ارجاع می‌دهند، که به معنی افت فشار خون پس از خوردن غذا است.

هیپرتانسیون صبحگاهی می‌تواند خطر حمله قلبی و استروک را افزایش دهد

فشار خون در سراسر روز حالت نوسانی دارد و گرایشی به افزایش در زمان بیدار شدن از خواب در هنگام صبح در آن دیده می‌شود. به هر حال در مورد برخی از مردم ممکن است فشار خون در هنگام صبح به شکل غیر نرمال بالا باشد. پزشکان این وضعیت را هیپرتانسیون صبحگاهی می‌نامند. هیپرتانسیون صبحگاهی می‌تواند خطر حمله قلبی و استروک را افزایش دهد. این موارد اورژانسی پزشکی اغلب در ساعات اولیه روز و در زمان خیزش فشار خون بروز می‌کنند.

هیپرتانسیون ثانویه، ابتلاء به فشار خون بالا بر اثر یک اختلال پزشکی دیگر است

هیپرتانسیون ثانویه، ابتلاء به فشار خون بالا بر اثر یک اختلال پزشکی دیگر است. هیپرتانسیون ثانویه ممکن است بر اثر بیماری‌های آسیب زننده به کلیه‌ها، شریان‌ها، قلب یا سیستم درون‌ریز بروز کند. امکان ایجاد این اختلال در زمان بارداری نیز وجود دارد. هیپرتانسیون ثانویه متفاوت از نوع معمول بالا بودن فشار خون (هیپرتانسیون اولیه یا هیپرتانسیون اساسی) است که اغلب به شکل ساده زیر عنوان بالا بودن فشار خون به آن اشاره می‌شود. هیپرتانسیون اولیه هیچ علت روشنی ندارد و گمان می‌رود به ژنتیک، ضعف تغذیه، فقدان ورزش و چاقی مرتبط است.

داروهای فشار خون بالا برای کمک به پیشگیری از طیفی از پیامدها شامل بیماری قلبی و استروک حیاتی هستند

داروهای متعددی برای فشار خون در دسترس است. اینکه پزشک کدام دارو را برای بیمار تجویز می‌کند به اختلال زیربنایی مسبب فشار خون بالا و همچنین اختلالات فعلی و دیگر داروهای مصرفی بیمار بستگی دارد. هر کسی که دچار اثرات جانبی درازمدت یا غیر قابل تحمل ناشی از داروهای فشار خون شده باشد باید با پزشک مشورت کند تا وی بتواند داروی جایگزینی را برای بیمار تجویز نماید. داروهای فشار خون بالا برای کمک به پیشگیری از طیفی از پیامدها شامل بیماری قلبی و استروک حیاتی هستند. این مقاله به بررسی داروهای مختلف فشار خون در کنار عوارض جانبی و خطرات مرتبط به مصرف آنها می‌پردازد.

حفظ فشار خون در شرایط بهینه نقشی اساسی در کاهش خطر مشکلات جدی سلامت مثل حمله قلبی، نارسایی قلبی و استروک ایفاء می‌کند.

فشار خون یک نشانگر وضعیت سلامت مردم محسوب می‌شود. اگر فشار خون بیش از حد بالا باشد، این می‌تواند به بروز عوارض جدی برای سلامت منجر شده یا به شکل بالقوه می‌تواند مرگ‌آور باشد. اگرچه تمامی علل افزایش فشار خون قابل پیشگیری نیستند، مردم می‌توانند ریسک مزبور را با مدیریت یک سبک زندگی سالم و به حداقل رساندن ریسک فاکتورهای ایجاد فشار خون بالا کاهش دهند. هر کسی که در مورد بالا یا پایین بودن میزان فشار خون نگران است باید به پزشک مراجعه کند.

در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند کشنده باشد

فشار خون پایین (هیپوتانسیون) ممکن است مطلوب به نظر برسد و در مورد برخی از مردم این وضعیت هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. به هر حال برای بسیاری از افراد فشار خون پایین می‌تواند سبب ایجاد سرگیجه و غش کردن شود. در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند کشنده باشد. فشار خون سیستولیک کمتر از 90 میلی‌متر جیوه یا فشار خون دیاستولیک کمتر از 60 میلی‎متر جیوه عموماً فشار خون پایین تلقی می‌شود. علل فشار خون پایین می‌تواند طیفی از دهیدراسیون تا اختلالات جدی پزشکی یا اعمال جراحی را شامل شود. برای درمان این مشکل دانستن علت بروز آن مهم است.

فشار خون بالا به طور معمول فاقد هر گونه علامتی است تا اینکه باعث ایجاد عوارض جدی شود. تنها راه دانستن اینکه کسی دچار مشکل فشار خون است اندازه‌گیری فشار خون است.

بعضی از مردم چنین فکر می‌کنند که در صورتی که علامتی در آنان وجود نداشته باشد نیازی نیست تا نگران مشکل فشار خون در خود باشند. بدبختانه این موضوع صحت ندارد. فشار خون بالا به طور معمول فاقد هر گونه علامتی است تا اینکه باعث ایجاد عوارض جدی شود. تنها راه دانستن اینکه کسی دچار مشکل فشار خون است اندازه‌گیری فشار خون محسوب می‎شود. بسیاری بر این باورند که بالا بودن فشار خون سبب ایجاد علایمی مثل سردرد، عصبانیت، تعریق، و سرخ شدن صورت می‎شود. به هر حال، بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی قلب" (AHA)، فشار خون در اغلب موارد سبب ایجاد هیچ‎یک از علایم مزبور نمی‎شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.