دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا مردان هم پریود می‌شوند؟

پریود، سندرم پیش از قاعدگی ، سندرم تحریک‌پذیری مردان، مردان همسوجنس،  تستوسترون، شهوت جنسی، اندروپوز،  سکس درمانگر، پریود مردانه

همانند زنان، مردان نیز دچار چرخش‌ها و تغییرات هورمونی می‌شوند.

مقالات غدد درون‌ریز / متابولیسم

• چه چیزی باعث IMS می‌شود؟
• علایم IMS کدامند؟
• تغییرات سبک زندگی می‌تواند کمک کند
• تداوم تغییرات خلق نرمال نیست


همانند زنان، مردان نیز دچار چرخش‌ها و تغییرات هورمونی می‌شوند. هر روزه سطح تستوسترون مردان در هنگام صبح بالا می‌رود و هنگام شب دچار افت می‌شود. سطح تستوسترون حتی ممکن است از روزی به روز دیگر دستخوش تغییر گردد.
برخی مدعی هستند که این نوسانات هورمونی می‌توانند سبب بروز علایمی شوند که با علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) شامل افسردگی، خستگی مفرط و اعوجاج خلق همپوشانی دارند.
اما آیا این تغییرات در طول ماه از چنان نظمی برخوردار هستند که بتوان آن را "پریود مردان" نامگذاری کرد؟
بلی، روان‌درمانگر و نویسنده، دکتر جِد دایاموند / Jed Diamond, PhD به این سؤال جواب مثبت می‌دهد. دایاموند اصطلاح سندرم تحریک‌پذیری مردان (IMS) را در کتابش به همین نام برای توصیف این نوسانات هورمونی و علایم ناشی از آنها بر اساس یک پدیده بیولوژیک واقعاً مشاهده شده در قوچ‌ها رواج داد.
وی معتقد است مردان همسوجنس چرخه‌های هورمونی مشابه زنان را تجربه می‌کنند. این دلیل توصیف این چرخه‌ها به عنوان "حیض مردان" یا "پریود مردان" است.
دکتر جانت بریتو /Janet Brito, PhD, LCSW, CST ، سکس درمانگر، می‌گوید، "پریود زنان و تغییرات هورمونی نتیجه چرخه تولید مثل طبیعی هستند. تغییرات هورمونی که زنان تحمل می‌کنند در راستای آماده شدن برای تحقق تشکیل نطفه است. مردان همسوجنس چرخه تولید اووسیت را تحمل نمی‌کنند و به همین شکل دارای رحمی نیستند که برای تخمک بارور شده ضخیم‌تر شود. و اگر لقاح صورت نگیرد، آنان دارای جدار رحمی نیستند که همانند زنان خون از راه واژن از بدن خارج شود، که چیزی است که به آن زیر عنوان پریود یا خونریزی عادت ماهانه ارجاع داده می‌شود." وی توضیح می‌دهد، "بر این مبنا، مردان دچار این نوع پریود نیستند."
به هر حال بریتو می‌نویسد، سطح تستوسترون در مردان می‌تواند تغییر کند، و برخی عوامل می‌توانند بر میزان تستوسترون تأثیر بگذارند. از آنجا که این هورمون‌ها چرخش و نوسان پیدا می‌کنند مردان ممکن است دچار علایمی شوند.
علایم این نوسانات، که ممکن است دارای مشابهت‌هایی با PMS باشد، می‌تواند به "پریود مردان" نزدیک باشد که هر مردی دچار آن می‌شود.

چه چیزی باعث IMS می‌شود؟
IMS به ظاهر نتیجه شناور بودن و نوسان هورمون‌ها به ویژه تستوسترون است. به هر جهت، شواهد پزشکی برای IMS وجود ندارد.
در هر حال، این موضوع حقیقت دارد که تستوسترون نقشی مهم در سلامت جسمانی و روانی مردان بازی می‌کند، و بدن انسان برای تنظیم آن فعالیت می‌کند. اما عواملی نامرتبط به IMS می‌توانند باعث تغییر سطح تستوسترون شوند. گمان می‌رود این مورد به بروز علایم نامعمول منجر می‌شود.
عواملی که می‌توانند بر سطح هورمون‌ها تأثیر بگذارند شامل موارد زیرند:
• سن (سطح تستوسترون مردان در اوایل سال‌های 30 زندگی رو به کاهش می‌رود)
استرس
• تغییرات رژیم غذایی یا وزن
• بیماری
• فقدان خواب
اختلالات خوردن
بریتو اضافه می‌کند که این عوامل در عین حال می‌تواند بر سلامت فیزیولوژیک مردان تأثیر بگذارند.

علایم IMS کدامند؟
علایم آنچه IMS نامیده می‌شود با برخی علایم مربوط به زنان در طول PMS همپوشانی دارد. به هر جهت، IMS هیچ الگویی فیزیولوژیک مشابه آنچه زنان در طول پریود چرخه تولید مثل تجربه می‌کنند، ندارد و نیز مبنای هورمونی برای IMS در دست نیست. این بدان معنی است که این علایم ممکن است روند بروز منظم نداشته باشند و هیچ الگویی برای آنها در دست نباشد.
علایم IMS مبهمند و موارد زیر در مورد آن عنوان شده است:
• خستگی مفرط
• گیجی یا مه‌گرفتگی ذهنی
• افسردگی
خشم
• کمبود عزت نفس
کمبود شهوت جنسی
اضطراب
• حساسیت بیش از حد
اگر کسی دچار این علایم باشد احتمالاً پای موضوع دیگری در میان است. برخی از این علایم ممکن است نتیجه کمبود تستوسترون باشد. سطح تستوسترون به شکل طبیعی دستخوش نوسان می‌شود اما سطوح بسیار پایین آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلات فهرست شده در زیر شوند:
• کمبود شهوت جنسی
• مشکلات رفتاری و خلقی
• افسردگی
اگر این علایم ادامه‌دار شده باشند، شخص باید به پزشک مراجعه کند. این وضعیت قابل تشخیص و درمان محسوب می‌شود.
به همین ترتیب مردان در سنین میانسالی ممکن است دچار برخی علایم شوند زیرا سطح طبیعی تستوسترون در آنان رو به کاهش می‌رود. این وضعیت در افواه اندروپوز نامیده می‌شود که گاه به آن زیر عنوان یائسگی مردان اشاره می‌گردد.
دکتر بریتو می‌گوید، "وقتی پای اندروپوز به میان می‌آید، که در محاورات تحقیقی بروز می‌کند، علایم گرایشی به خستگی مفرط، کمبود شهوت جنسی دارند و نیز گرایش به تأثیر گذاشتن بر مردان میانسال به علت کاهش سطح تستوسترون در آنها دیده می‌شود."
در نهایت اصطلاح پریود مردان یا خونروش مردان در افواه برای ارجاع به بروز خون در ادرار یا مدفوع به کار می‌رود. دکتر بریتو می‌گوید، در هر حال، خونریزی از ناحیه تناسلی مردان اغلب نتیجه انگل یا عفونت است. فارغ از محل و محدوده خونریزی شخص در این موقعیت به تشخیص و گرفتن یک پلن درمانی در اسرع وقت نیاز دارد.

تغییرات سبک زندگی می‌تواند کمک کند
IMS به عنوان یک تشخیص پزشکی مطرح نیست، بنابراین "درمان" در این مورد با اهداف زیر انجام می‌شود:
• مدیریت علایم
• انطباق یا احساس و اعوجاج خلقی در هنگام بروز
• یافتن راه‌هایی برای کاهش استرس
ورزش، خوردن غذاهای سالم، یافتن راه‌هایی برای کاهش استرس، و اجتناب از الکل و سیگار می‌تواند به توقف بروز این علایم کمک کنند. این تغییرات سبک زندگی همچنین می‌توانند در مورد طیفی از علایم جسمانی و روانی مفید باشند.
به هر جهت، اگر باور بر آن باشد که علایم مزبور نتیجه کاهش میزان تستوسترون است مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
جایگزینی تستوسترون ممکن است گزینه‌ای برای برخی از مردان دچار کمبود میزان تستوسترون باشد اما با برخی ریسک‌ها در مورد قابل اعتماد بودن منابع همراه است.
اگر پزشک به علت زیربنایی دیگری مشکوک باشد، وی می‌تواند انجام تست‌ها و اقداماتی را برای از تشخیص خارج کردن مشکلات در دستور کار قرار دهد.
اگر کسی بر این باور باشد که در شریک زندگی وی نشانه‌هایی از تغییرات هورمونی شدید با کمبود تستوسترون وجود دارد یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به وی مکالمه در این مورد است.

تداوم تغییرات خلق نرمال نیست
روزهای بد که سبب تلقیات دست و پاگیر می‌شوند یک چیزند و علایم فیزیکی یا عاطفی مداوم چیزی کاملاً متفاوتند و یک نشانگر مشکلات محتملی هستند که برای آنها باید به پزشک مراجعه کرد.
دکتر بریتو می‌گوید، "[علایم] اگر باعث آزردن شخص شوند جدی‌اند. اگر علایم مبتلابه شما آزارتان می‌دهد به پزشک مراجعه کنید. در صورت نیاز به تجدید حیات زندگی جنسی خود به یک سکس درمانگر مراجعه نمایید یا اگر دچار افسردگی یا اضطراب هستید با متخصص سلامت روان مشورت کنید."
از سوی دیگر اگر شخص دچار خونریزی در ناحیه تناسلی باشد باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد. این نوعی پریود مردانه نیست و در عوض ممکن است نشانه‌ای از وجود عفونت یا مشکلی دیگر باشد./


• دکتر دانیل مورل، کیمبرلی هالند
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Healthline
Can Men Get Periods?
Medically reviewed by Daniel Murrell, MD
on April 19, 2018 —
Written by Kimberly Holland

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.