دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیستم غدد درون‌ریز بدن: چگونگی کارکرد و بیماری‌ها

 تخمدان‌ها, بیضه‌ها, دیابت, سندرم کوشینگ, عدم کفایت ادرنال, بیماری ادیسون, پرکاری تیروئید

غدد متعددی تشکیل دهنده سیستم غدد درون‌ریز هستند

سیستم غدد درون‌ریز نامی برای غددی است که هورمون‌ها را در بدن ما تولید می‌کنند. این غدد شامل تیروئید، غده هیپوفیز، و غده ادرنال (آدرنال) می‌شوند. سیستم غدد درون‌ریز هورمون‌هایی مثل انسولین، استروژن، تستوسترون، و ادرنالین را تولید می‌کند. سیستم غدد درون‌ریز شماری از هورمون‌ها را در بدن تولید و آزاد می‌کند. این هورمون‌ها نقشی حیاتی در بسیاری از عملکردها دارند. غدد متعددی تشکیل دهنده سیستم غدد درون‌ریز هستند. این غدد هورمون‌ها را ساخته و آنها را وارد گردش خون می‌کنند، که بدین وسیله به قسمت‌های مختلف بدن می‌رسند.

لووتیروکسین: کاربردها، عوارض جانبی، هشدارها و...

کاهش وزن, تعریق, سردرد, بیش‌فعالی, عصبیت, اضطراب, تحریک‌پذیری, اسهال, استفراغ

قرص خوراکی لووتیروکسین برای درمان هیپوتیروئیدیسم استفاده می‌شود

لووتایروکسین [لووتیروکسین] یک داروی نسخه‌ای است. این دارو به عنوان قرص یا کپسول به روش خوراکی مصرف می‌شود. لووتیروکسین در عین حال به صورت محلول تزریقی که صرفاً توسط پزشک تحویل می‌گردد موجود است. قرص خوراکی لووتیروکسین تحت برندهای دارویی لووکسیل، سینتروئید، و یونیتروئید در دسترس است. لووتیروکسین در عین حال به شکل داروی ژنریک در بازار وجود دارد. داروهای ژنریک معمولاً ارزان‌تر از ورسیون عرضه شده زیر نام برند به فروش می‌رسند. در برخی موارد، این احتمال وجود دارد که داروهای ژنریک با قدرت‌ یا اشکالی که داروی برند عرضه می‌شود در دسترس نباشند.

کمبود هورمون رشد چه نشانه‌ها و علایمی دارد؟

بیماری خودایمنی, استئوپوروزیس, پرولاکتین, T4 آزاد, TSH, FSH, LH, تستوسترون, rhGH, اندوکرینولوژیست

افراد دچار کمبود هورمون رشد اکتسابی در دوره‌های بعدی زندگی علایم مختلفی دارند

کمبود هورمون رشد (GHD) وضعیتی نادر است. این اختلال ممکن است مادرزادی (حاضر در زمان تولد) یا اکتسابی (ایجاد شده در دوران کودکی یا بزرگسالی) باشد. سنی که در آن کمبود هورمون رشد بروز می‌کند می‌تواند تعیین‌گر علایم آن باشد. نشانه‌ها و علایم کمبود هورمون رشد در کودکان می‌تواند شامل کندی سرعت رشد و کاهش توسعه استخوانی صورت باشد. بزرگسالان ممکن است متوجه کاهش توده عضلانی شده و با کمبود میزان انرژی مواجه گردند.

نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده

نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده، EPI، پانکراتیت مزمن، تری‌گلیسیرید، فیبروز کیستیک، سندرم شواکمن-دایاموند، تست مدفوع سه روزه، الاستاز-1 مدفوع، کریون، 	پانکریازی، پرتزی، یولترسا، ویوکاس، زنپپ

نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده باعث ایجاد مشکلاتی در چگونگی گوارش غذا می‌شود

نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده (EPI) باعث ایجاد مشکلاتی در چگونگی گوارش غذا می‌شود. لوزالمعده مقدار کافی آنزیم‌هایی را که بدن برای تجزیه و جذب مواد غذایی نیاز دارد تولید نمی‌کند. آنزیم‌ها باعث سرعت گرفتن واکنش مواد شیمایی در بدن می‌گردند. آنزیم‌های تولید شده توسط لوزالمعده وارد روده کوچک می‌شوند جایی که در آن به تجزیه غذای خورده شده کمک می‌کنند. وقتی کسی دچار نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده باشد به مواد غذایی مورد نیاز دست پیدا نمی‌کند زیرا بدن نمی‌تواند چربی‌ها و برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در غذا را جذب کند. فرد مبتلاء به اختلال مورد بحث ممکن است دچار کاهش وزن یا درد شکم شود.

آیا کم‌کاری تیروئید باعث افسردگی می‌شود یا برعکس؟

مهار کننده‌های بازجذب انتخابی سروتونین, سودودیمنتیا, زوال عقل کاذب, محور هیپوتالامیک هیپوفیز

نامحتمل است که افسردگی باعث هیپوتیروئیدیسم شود

کم‌کاری تیروئید و افسردگی هر دو قادرند تا بر خلق شخص مبتلاء در زندگی روزمره تأثیر بگذارند. در عین حال شواهدی روزافزون در مورد ارتباط بین این دو بیماری در حال بروز است. هیپوتیروئیدیسم اختلالی است که در آن میزان تولید هورمون‌های غده تیروئید کاهش می‌یابد. علل محتمل شامل بیماری خودایمنی، برداشتن غده تیروئید یا اشعه درمانی است. تیروئید غده‌ای کوچک در گردن است که درست زیر گلو قرار دارد. این غده هورمون‌هایی تولید می‌کند که برای تبدیل غذا به انرژی و تقویت رشد نقش حیاتی دارند. مشکلات تیروئید می‌تواند عواقب متعددی شامل علایم افسردگی به دنبال داشته باشد.

تایرودایتیس (تیروئیدیت) و ورم تیروئید

تایرودایتیس، تیروئیدیت، ورم تیروئید، هیپوتیروئیدیسم، تیروئیدیت خاموش،  تیروئیدیت پسازایمان، هیپرتیروئیدیسم، تست جذب ید رادیواکتیو، اسکن تیروئید

انواع مختلف تیروئیدیت وجود دارد

اگر تیروئید کسی متورم شود این احتمال هست که وی دچار اختلالی به نام تایرودایتیس (تیروئیدیت) باشد. این بیماری مقدمتاً زنان در سنین اوایل بزرگسالی تا دوران میانسالی را درگیر می‎کند، اگرچه امکان ابتلاء هر کسی وجود دارد. تیروئید غده‌ای پروانه شکل است که در قسمت جلو گلو و درست زیر سیب آدم قرار دارد. این غده از طریق تولید هورمون‌هایی که بر میزان کندی یا تندی ضربان قلب، کارکرد مغز و دیگر قسمت‌های بدن اثر می‌گذارند بر متابولیسم بدن تأثیر دارد. انواع مختلف تیروئیدیت وجود دارد اما همگی آنها در یک چیز مشترکند. تمامی آنها باعث ورم و التهاب غده تیروئید می‌شوند. آنها می‌توانند باعث تولید بیش از حد یا عدم تولید کافی هورمون‌ها شوند.

آنچه باید در مورد بیماری گریوز بدانیم

بیماری گریوز، هیپرتیروئیدیسم، هورمون محرک تیروئید، عوامل ژنتیکی، اگزوفتالموس، اتنولول، پروپرانولول، متوپرولول، ید رادیواکتیو، پروپیلتیوراسیل،  میتی‌مازول، پردنیزون، متیل‌پردنیزولون

در صورت عدم درمان این بیماری می‌تواند به عوارض جدی و حتی مرگ منجر شود

بیماری گریوز، که نخستین بار در اوایل قرن نوزدهم توسط سِر رابرت گریوز توصیف شد، یکی از شایع‌ترین مشکلات تیروئیدی است. بیماری گریوز در عین حال علت پیشتاز در ایجاد هیپرتیروئیدیسم محسوب می‌شود. وقتی بیماری گریوز به درستی تشخیص داده شود درمان آن بسیار آسان است. در برخی موارد بیماری گریوز در طول چند ماه یا چند سال به طور کامل بهبود یافته یا ناپدید می‌شود. به هر جهت، در صورت عدم درمان این بیماری می‌تواند به عوارض جدی و حتی مرگ منجر شود.

مقالات دیگر...