دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تست آلبومین سرم چه چیزی را به ما می‎گوید؟

تست آلبومین سرم، بیماری کبد، آزمایش خون،  استروئیدهای آنابولیک، انسولین، هورمون‎های رشد، سیروز، هپاتیت، نکروز سلولار،  بیماری کرون، بیماری کبد، بیماری سلیاک، التهاب، ضعف تغذیه، شوک، سندرم نفریتیک یا سندرم نفروتیک

وقتی از کسی خواسته می‎شود تا تست آلبومین سرم انجام دهد، در این صورت ظن به وجود یک مشکل زیربنایی نزد پزشک وی مطرح است.

مقالات علوم آزمایشگاهی

• دکتر الین کی. لیو، جنا فلچر
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

 تست آلبومین سرم به بررسی سطح آلبومین در خون فرد می‌پردازد. اگر نتایج تست نشان دهندۀ غیر نرمال بودن مقدار آلبومین باشد، این وضعیت نشان دهندۀ وجود مشکلی در کبد یا کلیه‌ها است. این مورد در عین حال نشان دهندۀ آن است که فرد دچار کمبود مواد مغذی است.
آلبومین یکی از فراوان‎ترین انواع پروتئین در خون است. کبد به عنوان بخشی از فعالیت نرمال خود آلبومین ترشح می‎کند.
آلبومین باعث ایجاد تعادل مایعات در بدن می‎شود. این پروتئین به پیشگیری از نشت بیش از حد رگ‎های خونی کمک می‎کند. آلبومین در عین حال در ترمیم بافت و کمک به رشد بدن نقش دارد که در آن هورمون‎های حیاتی و مواد مغذی را به اطراف بدن انتقال می‎دهد.
مردم در صورت ابتلاء به یک زخم باز یا سوختگی یا به دنبال عمل جراحی در ریسک بالاتری برای غیر نرمال شدن سطح آلبومین قرار دارند.

[مطالب این مقاله:]
• چرا تست آلبومین سرم انجام می‎شود؟
• آماده‎سازی برای انجام تست
• شیوه انجام تست
• نتایج
• ریسک‎ها
• پیام همراه

چرا تست آلبومین سرم انجام می‎شود؟
کبد سالم پروتئین مصرف شده توسط انسان را به آلبومین تبدیل می‎کند. وقتی کبد دارای عملکرد صحیح نباشد این فرآیند کاهش می‎یابد و ممکن است به افت سطح آلبومین منجر شود.
پزشک اغلب اوقات آلبومین سرم را به عنوان بخشی از یک پنل متابولیک درخواست می‎کند. پنل متابولیک شامل چند تست مختلف است که میزان موارد فهرست زیر را بررسی می‎کنند:
کراتینین
• پری‎آلبومین
• نیتروژن اوره خون
• آلبومین
دکتر به طور معمول زمانی درخواست انجام تست مزبور را مطرح می‎کند که علایم بیماری کبد یا دیگر مشکلات کبدی در فرد مشاهده گردد. پزشکان تست مزبور را هنگامی در دستور کار قرار می‎دهند که یکی از علایم فهرست زیر یا تعداد بیشتری از آنها در فرد وجود داشته باشد:
کاهش وزن غیر منتظره
• وجود ورم در اطراف معده، چشم‎ها یا پاها
یرقان، که سبب زرد شدن پوست و چشم‎ها می‎شود
خستگی مفرط غیر قابل توجیه
پزشک ممکن است آلبومین سرم را در موقعیت‎های دیگری برای پایش اختلالات موجود مثل بیماری کلیه یا پانکراتیت مزمن درخواست کند. وقتی این تست برای بررسی اختلالات مورد اشاره به کار می‏‌رود به پزشک کمک می‎کند که تعیین نماید آیا درمان رو به پیشرفت دارد یا خیر.

آماده‌سازی برای تست
تست آلبومین سرم به طور معمول نیازی ندارد که فرد ناشتا باشد. به هر حال، برخی داروها هستند که مصرف آنها می‎تواند بر نتایج حاصل از تست تأثیر بگذارند.
داروهایی که مردم باید پیش از انجام تست سرمی آلبومین دوز مصرف آنها را کاهش داده یا به طور کامل قطع کنند شامل موارد زیر است:
استروئیدهای آنابولیک
انسولین
• هورمون‎های رشد
مردم پیش از تغییر دوز داروی مصرفی یا متوقف کردن مصرف آنها به طور کامل باید با پزشک مشورت کنند. مشابهاً، پزشک باید در مورد تمامی داروهایی که فرد مصرف می‎کند باخبر باشد.
پزشک تعیین می‎کند که آیا فرد برای انجام آزمایش نیازی به اعمال تغییری موقتی در مصرف داروهای خود دارد یا خیر.

تست آلبومین سرم چگونه انجام می‎شود؟
پزشک یک تست خون درخواست می‎کند که شامل ویژگی آلبومین سرم است.
وقتی فرد برای انجام تست خون می‎رود، روی یک صندلی می‎نشیند و یک تکنیسین یک باند الاستیک را دور بازوی وی می‎بندد. فشار ناشی از باند وریدها را نمایان کرده و آنها را از خون پر می‎کند.
پس از تمیز کردن ناحیه مورد نظر در پوست با الکل، تکنیسین سرنگ را به داخل یک ورید قابل رویت فرو می‎برد. سپس مقدار خون مورد نیاز برای تست از رگ گرفته می‎شود. خون گرفته شده برچسب خورده و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‎شود.

نتایج به چه معنی هستند
از آنجا که تست آلبومین سرم اغلب اوقات جزئی از یک مجموعه تست مورد درخواست پزشک است، پزشک نتایج را در کنار هم برای تعیین اختلالات زیربنایی موجود تفسیر می‎کند.
به طور معمول دامنۀ آلبومین خون بین 3.4 تا 4.5 گرم در دسی‎لیتر است.
وقتی سطح آلبومین خون کمتر از میزان یا دامنۀ نرمال باشد این وضعیت را می‎توان نشان دهندۀ اختلالات فهرست زیر تلقی کرد:
بیماری کرون
• بیماری کبد
بیماری سلیاک
التهاب
• ضعف تغذیه
شوک
سندرم نفریتیک یا سندرم نفروتیک
دکتر در صورت ظن به بیماری کبدی برای تعیین نوع بیماری موجود ممکن است درخواست انجام تست‎های تکمیلی را مطرح کند.
برخی از انواع اختلالات ممکن در این مورد عبارتند از:
سیروز
هپاتیت
• نکروز هپاتوسلولار
اگر سطح آلبومین بیش از حد بالا تعیین شود، این وضعیت می‎تواند نشان دهندۀ مصرف زیاد پروتئین یا کم‎آبی بدن شخص باشد.
وقتی نتایج به دست پزشک می‎رسد وی آنها را با فرد مرور کرده و نتایج را توضیح می‎دهد. سطح نرمال ممکن است بین آزمایشگاه متفاوت باشد. دکتر قادر خواهد بود تا نتایج را در صورتی که در طیف نرمال قرار داشته باشند مورد تفسیر قرار دهد.

آیا ریسکی در مورد تست مزبور وجود دارد؟
انجام تست آلبومین سرم فقط به مقدار کمی خون نیاز دارد. در نتیجه این عمل به طور معمول اقدامی پزشکی با ریسک پایین تلقی می‎شود. برخی از مردم ممکن است در نقطه ورود سوزن به بدن با مقدار کمی کبودی و تغییر رنگ در پوست مواجه شوند.
برخی عوارض جانبی در این مورد عبارتند از:
• احساس غش کردن
• از دست دادن خون به مقدار بیش از حد
• جمع شدن خون در زیر پوست
• بروز عفونت در نقطه ورود سوزن به زیر پوست
مردم دچار اختلالات زیربنایی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به عوارض جانبی قرار دارند. پزشک به ویژه باید در مورد هر اختلالی مثل اختلالات لخته شدن خون که سبب خونریزی بیش از حد می‎شوند، هشیار باشد. داروهای رقیق کنندۀ خون ممکن است ریسک خونریزی بیش از حد را افزایش دهند.

پیام همراه
وقتی از کسی خواسته می‎شود تا تست آلبومین سرم انجام دهد، در این صورت ظن به وجود یک مشکل زیربنایی نزد پزشک وی مطرح است. اگر نتیجۀ آزمایش نشان دهندۀ پایین بودن سطح آلبومین باشد آنگاه شخص احتمالاً نیاز به انجام تست‎های تکمیلی خواهد داشت.
وقتی علتی برای مورد تعیین شود پزشکان اغلب درمانی را برای رفع مشکل توصیه می‎کنند. در صورتی که نتیجۀ تست نشان دهندۀ نرمال بودن سطح آلبومین باشد فرد نیازی به انجام تست‎های تکمیلی نخواهد داشت./

Source:
What does a serum albumin test tell you?
Last reviewed Mon 9 July 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Elaine K. Luo, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

دکتر فریدون علا: انگیزه‎ای بالاتر از عشق نیست!

افزایش میزان بیلی‎روبین: علایم و آزمایش‎ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.