دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیدروتراپی یا آب درمانی: فواید و انواع

استئوارتریت, ارتریت روماتوئید, ریلکسیشن, بارداری, فیبرومیالژی, حمام نشیمن, سونا

هیدروتراپی به استفاده از آب به عنوان درمانی در هر شکل آن اشاره دارد

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

در این مقاله:
هیدروتراپی چیست؟
◄ فواید هیدروتراپی
◄ انواع هیدروتراپی
◄ خلاصههیدروتراپی یا آب درمانی، نوعی درمان مکمل است که از آب برای مقاصد مرتبط به سلامت استفاده می‌کند.
بسته به صنعت و کاربرد، برخی ممکن است به این رویکرد زیر عنوان‌هایی مثل آکواتیک درمانی، آب درمانی یا هیدروپاتی اشاره کنند.
کابردهای مختلفی شامل درمان درد مفصل با ورزش‌های آبی و فروکش استرس عضلانی با استفاده از دوش یا حمام گرم یا سرد وجود دارد.
مردم همیشه باید پیش از استفاده از هیدروتراپی به عنوان یک برنامه درمانی با پزشک مشورت کنند.


هیدروتراپی چیست؟
هیدروتراپی به استفاده از آب به عنوان درمانی در هر شکل آن اشاره دارد. برای مثال، آب ممکن است به عنوان درمانی برای مشکلات موقتی مرتبط به پوست مثل سوختگی و اولسر سپتیک، یا اختلالات مزمن سلامت مثل ارتریت و فیبرومیالژی استفاده گردد.
آب درمانی از آب گرم یا سرد استفاده می‌کند و فشار و جریان آب در درمان‌های مختلف متفاوتند. هدف از این رویکرد فروکش علایم جسمانی و روانی است.
برخی رویکردهای آب درمانی به سادگی نشستن در وان آب گرم است که افراد می‌توانند در محیط خانه انجام دهند. دیگر تمرینات مستلزم تسهیلات یا تجهیزات تخصصی مثل سونای سرد است.
محدوده‌ها و وسایل محتمل برای هیدروتراپی می‌تواند موارد زیر را شامل شود:
◄ تانک‌های فیزیوتراپی
◄ استخرهای شنا
◄ چشمه‌های آب گرم
◄ وان آب گرم
◄ سوناها
◄ دوش
◄ حمام
اقدام به استفاده از هر یک از موارد مزبور بر مبنای هدف درمان و درمانگر بسیار متفاوت خواهد بود.


فواید هیدروتراپی
هیدروتراپی می‌تواند طیفی از فواید شامل موارد زیر را داشته باشد:

کاهش درد
یک مرور پی برده است که استفاده از درمان چشمه آب گرم تأثیر قابل توجهی بر روی افراد دچار بیماری‌های مزمن سیستم عضلانی – اسکلتی و بافت‌های همبند داشته است.
آب گرم می‌تواند باعث فروکش سیگنال‌های درد، شل شدن عضلات و افزایش جریان خون شده به کاهش درد در ناحیه درگیر منجر گردد.

بهبود سلامت روانی
CDC می‌نویسد، فعالیت‌های بر پایه استفاده از آب گرم در برخی افراد باعث بهبود سلامت روانی می‌شود. برای مثال، اشخاص دچار فیبرومیالژی ممکن است متوجه شوند که ورزش درمانی در آب باعث کاهش اضطراب و افسردگی می‌گردد.
به علاوه بسیاری ممکن است متوجه گردند که شنا کردن باعث بهبود خلق آنها شده و ورزش میزان تنش در آنان را کاهش می‌دهد.

علایم ارتریت
افراد دچار برخی انواع ارتریت نیز ممکن است از هیدروتراپی سود ببرند. برای مثال یک مطالعه پی برده است که اشخاص دچار استئوارتریت زانو پس از 8 هفته ورزش در آب گرم علایم بهبود درد و عملکرد زانو را تجربه کرده‌اند.
یک مطالعه دیگر پی برده است افراد دچار ارتریت روماتوئید که به ورزش در آب گرم با شدت متوسط پرداخته بودند در شرایط ادامه مصرف داروهای خود بهبودهایی را در نشانگرهای بیماری، شامل کاهش استرس اکسیداتیو نشان دادند.

کم‌شدت
یکی از فواید کلیدی تکنیک‌های هیدروتراپی مثل ورزش در آب گرم این است که آنها از شدت کمی برخوردارند.
افراد می‌توانند این فعالیت‌ها را درون آب بدون فشار شدید بر مفاصل خود انجام دهند. در نتیجه، آنان می‌توانند در شرایط کاهش علایمی مثل درد یک برنامه ورزشی را انجام دهند.

ریلکسیشن
بسیاری از اشکال هیدروتراپی در عین حال هدف ریلکسیشن، هم فیزیکی و هم روانی را دنبال می‌کنند. آب گرم می‌تواند کاهش تنش عضلات در عین تقویت وضعیتی ریلکس شدن از نظر ذهنی را ایجاد کند.

ریکاوری از ورزش
ورزشکاران گاهی اوقات اشکال مختلف هیدروتراپی را که در آنها چرخشی بین آب گرم و سرد انجام می‌شود به کار می‌برند. بسیاری احساس می‌کنند که این شکل دوسویه هیدروتراپی به ریکاوری از ورزش و اجتناب از رنجوری با آغاز تأخیری در عضلات کمک می‌کند.

بارداری و هیدروتراپی
هیدروتراپی می‌تواند در مورد درد و رنجوری معمول که بارداری ایجاد می‎کند کمک کننده باشد. برخی زنان برای کاهش درد و تقویت ریلکسیشن اشکال زایمان در آب هیدروتراپی را انتخاب می‌کنند.
تحقیق در مورد فواید هیدروتراپی ادامه دارد. در حال حاضر هنوز شواهد برای حمایت از دعاوی هیدروتراپی در مورد سلامت کافی نیست.


انواع هیدروتراپی
پزشکان، فیزیوتراپیست‌ها یا متخصصان طب مکمل می‌توانند در مورد بهترین گزینه هیدروتراپی توصیه لازم را ارائه دهند، و این موضوع به اهداف سلامت شخص بستگی دارد.

ورزش در آب
ورزش در آب نوعی فعالیت فیزیکی کم‌فشار است که به طور معمول در محیط استخر و با استفاده از وسایل تخصصی انجام می‌شود. این ورزش امکان آن را می‌دهد که شخص بدون فشار زیاد بر مفاصل خود عضلات را به کار وادارد و ضربان قلب را افزایش دهد.
این تمرین به شکل روتین برای افراد دچار ارتریت یا فیبرومیالژی و افراد پیر، که ممکن است در ریسک بالایی برای سقوط بوده یا صرفاً آسان‌تر یافتن کار در محیط کم‌فشار باشند مناسب است.

وان آب گرم
غوطه‌ور شدن در حمام آب گرم نوعی هیدروتراپی است. شخص همچنین می‌تواند نمک و مواد معدنی، روغن‌ ضروری یا دیگر ترکیبات را برای تقویت فواید حمام اضافه کند.

حمام نشیمن
حمام نشیمن نوعی حمام سطحی با استفاده از آب گرم یا سرد است. درمانگران ممکن است آن را برای تخفیف مشکلاتی مثل کرامپ یا هموروئید توصیه کنند.

پیچیدن، کمپرس و ترویج
پیچیدن یا کمپرس با استفاده از آب گرم یا سرد نیز یکی از اشکال هیدروتراپی است. این راه‌ها می‌توانند تخفیفی هدفمند در مورد علایم خفیف و تقویت درمان ایجاد کنند.

سونا
بسته به تعریف، سوناها ممکن است شامل سوناهای با گرمای خیس و خشک، و همچنین سوناهای سرد یا یخچالی باشند. این کار شامل نشستن در یک اتاق با دمای مشخص دارای هوای مرطوب یا خشک است.

مدار درمانی آب
مدار درمانی آب یا هیدروتراپی با کنتراست شامل استفاده از یک سری اشکال مختلف هیدروتراپی به صورت متوالی، عموماً با چرخش بین آب گرم و سرد برای تقویت جریان گردش خون و فروکش علایم است.
این مدار ممکن است بسته به درمانگر و شخص دریافت کننده درمان بسیار متفاوت باشد اما می‌تواند تکنیک‌های مختلفی مثل موارد زیر را شامل گردد:
◄ حمام آب گرم
◄ سوناهای خیس یا خشک
◄ غوطه‌ور شدن در آب سرد
◄ حمام سرد

درمان‌های مربوط به غوطه‌ور شدن در آب
اینها گروهی از درمان‌ها هستند که در آنها شخص برای ایجاد حالت تسکین در آب غوطه‌ور می‌شود و شامل موارد زیر است:
◄ حمام گرم
◄ حمام سرد
◄ غوطه‌ور شدن در آب سرد
◄ حمام نشیمن
◄ وان آب گرم یا ماساژ جت
◄ حمام در چشمه‌های آب گرم


خلاصه
هیدروتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای درمان استاندارد می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد.
تمرینات هیدروتراپی آرام‌یخش مثل سوناها و حمام پا، می‌توانند به کاهش استرس کمک کرده و به شخص در ریلکس کردن یا تخفیف علایم دردناک کمک کنند.
با وجود این در هر موردی این موضوع مهم است که شخص برای تعیین مناسب‌ترین انتخاب شخص با پزشک مشورت کند./هیدروتراپی یا آب درمانی: فواید و انواع
دکتر دبرا سولیوان، جون جانسون

ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Medical News Today
Hydrotherapy: Types of treatments
Medically reviewed by Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI —
Written by Jon Johnson
On September 29, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.