دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بحران بهبود یا بحران شفا: علل و درمان

واکنش جاریش-هرکسهایمر, لپتوسپیروزیس, آنتی‌بیوتیک, باکتری, حجامت, بادکش, هومیوپاتی, رفلکسولوژی

بحران بهبود بسیار شبیه نوع دیگری از واکنش به نام واکنش جاریش-هرکسهایمر است.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

بحران بهبود چیست؟
• چه تفاوتی بین بحران بهبود و واکنش جاریش-هرکسهایمر وجود دارد؟
• بحران بهبود چه عللی دارد؟
نشانه‌ها و علایم بحران بهبود کدامند؟
• به طور معمول علایم بحران بهبود چقدر طول می‌کشد؟
• بحران بهبود چگونه درمان می‌شود؟
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• آیا راهی برای پیشگیری یا کاهش بحران بهبود وجود دارد؟
• خلاصهطب مکمل و جایگزین (CAM) عرصه بسیار متنوعی است. این نوع پزشکی رویکردهایی مثل ماساژ درمانی، طب سوزنی، هومیوپاتی و موارد متعدد دیگر را شامل می‌شود.
بسیاری از مردم نوعی از CAM را مورد استفاده قرار می‌دهند. در واقع "مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه" (NCCIH) تخمین می‌زند که بیش از 30 درصد بزرگسالان در سال 2012 برخی اشکال این نوع پزشکی را به کار برده‌اند.
در حالی که بسیاری از مردم CAM را برای تقویت سلامت و بهداشت خود استفاده می‌کنند برخی نیز از آن برای درمان یا مداوا بهره می‌گیرند. گاهی از اوقات، مردم استفاده کننده از CAM برای درمان یک اختلال در سلامت ممکن است با واکنشی به نام بحران بهبود [بحران التیام، بحران شفاء] مواجه شوند.


بحران بهبود چیست؟
بحران بهبود وخامت موقتی علایم پس از آغاز درمان CAM است. در عین حال ممکن است شما این موضوع را زیر عنوان‌هایی مثل تشدید هومیوپاتیک، واکنش سم‌زدایی یا واکنش پاکسازی شنیده باشید.
در بحران بهبود علایم به طور خلاصه پیش از آغاز بهبود رو به وخامت می‌روند. این موضوع متفاوت از عوارض جانبی درمان است که یک واکنش مضر یا ناخواسته است که در زمان ادامه درمان بهبود نمی‌یابد.
تخمین میزان شیوع بحران بهبود طیف گسترده‌ای دارد. برای مثال، در عرصه هومیوپاتی تخمین زده شده است که بحران بهبود در 10 تا 75 درصد موارد بروز می‌کند.


چه تفاوتی بین بحران بهبود و واکنش جاریش-هرکسهایمر وجود دارد؟
بحران بهبود بسیار شبیه نوع دیگری از واکنش به نام واکنش جاریش-هرکسهایمر است. شما ممکن است به موارد استفاده از این دو اصطلاح به جای یکدیگر برخورد کرده باشید. به هر حال، بحران بهبود و واکنش جاریش-هرکسهایمر در واقع دو واکنش متفاوت با شباهت‌های بسیارند.
واکنش جاریش-هرکسهایمر وخامت موقتی علایم است که به دنبال درمان با آنتی‌بیوتیک برای برخی انواع عفونت باکتریایی رخ می‌دهد. مثال‌هایی در مورد این نوع عفونت‌ها شامل سیفلیس، بیماری لایم، و لپتوسپیروزیس است.
افراد دچار واکنش جاریش-هرکسهایمر ممکن است با علایم زیر مواجه گردند:
تب
• ارتعاش و لرز
درد و رنجوری عضله
سردرد
تهوع و استفراغ
• بدتر شدن راش پوستی از پیش موجود
اگرچه ساز و کار دقیق واکنش جاریش-هرکسهایمر مشخص نیست، باور بر این است که این وضعیت بر اثر واکنشی التهابی که نتیجه عمل آنتی‌بیوتیک بر روی باکتری است بروز می‌کند. به طور معمول واکنش جاریش-هرکسهایمر در طول 24 ساعت از بین می‌رود.


بحران بهبود چه عللی دارد؟
تذکر این نکته اهمیت دارد، در حالی که بحران بهبود اغلب در مورد CAM مطرح می‌شود، تحقیق در این حیطه کماکان محدود است. NCCIH می‌نویسد مطالعات بالینی به شواهد اندکی در حمایت از بحران بهبود دست یافته‌اند.
اعتقاد بر آن است که بحران بهبود بر اثر حذف مواد سمی یا زائد از بدن در پاسخ به درمان بروز می‌کند. به این وضعیت به عنوان بخشی از فرآیند التیام بدن نگاه می‌شد. به هر حال، تحقیق علمی در مورد این ساز و کار بسیار اندک است.
گزارش‌های روایی متعددی در مورد بروز بحران بهبود در پاسخ به طیفی از رویکردهای CAM وجود دارد. برخی مثال‌ها در این مورد عبارتند از:
• سم‌زدایی
• هومیوپاتی
• ماساژ
• طب سوزنی
• رفلسولوژی
• رایکی
حجامت (بادکش)


بحران بهبود در هومیوپاتی
بحران بهبود اغلب در پیوند با هومیوپاتی مورد بحث قرار می‌گیرد. بسیاری از تحقیق‌ها بر به حداقل رساندن ریسک با آموزش چگونگی تعیین آن در صورت بدتر شدن علایم به علت بحران بهبود یا واکنش جانبی به درمان متمرکز شده است.
یک مطالعه مربوط به سال 2015 در مورد هومیوپاتی پی برده است که 26 درصد نمونه‌ها با بدتر شدن علایم پس از شروع درمان مواجه بودند. از این گروه مشخص شد که دو-سوم نمونه‌ها دچار بحران بهبود شدند در حالی که یک-سوم باقی مانده یک عارضه جانبی را تحمل کردند.
یک مطالعه دیگر بر روی هومیوپاتی 441 نمونه را در طول 2 ماه مورد بررسی قرار داد. محققان پی بردند که 14 درصد نمونه‌های مطالعه با بحران بهبود مواجه شدند. شدت دامنه متفاوت و شامل طیفی از جزئی تا شدید بود.


بحران بهبود در رفلکسولوژی
یک مطالعه مربوط به سال 2010 کاربرد رفلکسولوژی را در مورد علایم فیبرومیالژیا (فیبرومیالژی) در یگ گروه کوچک 6 نفره از زنان مورد بررسی قرار داد. این مطالعه به وجود چند علامت مداوم در مورد بحران بهبود که توسط تمامی زنان تجربه شده بود پی برد.


بحران بهبود در طب سوزنی
یک مطالعه قدیمی در مورد طب سوزنی خبر از وجود بالقوه بحران بهبود می‌دهد. بدتر شدن علایم صرفاً در درصد کوچکی از درمان (2.8 درصد) مشاهده شد. در این تعداد اندک بهبود در 86 درصد موارد مشاهده گردید.


نشانه‌ها و علایم بحران بهبود کدامند؟
به نظر می‌سد که نشانه‌ها و علایم بحران بهبود از شخصی به شخص دیگر متفاوتند. عموماً ممکن است شما ببینید که این نشانه‌ها و علایم به عنوان شبه آنفولانزا یا احساس کلی ناخوشی توصیف می‌شوند.
برخی افراد ممکن است با تشدید علایم همان اختلالی مواجه شوند که برای آن مورد درمان قرار گرفته‌اند. برای مثال، شخص در حال استفاده از CAM برای درمان اگزما ممکن است با بدتر شدن قابل توجه علایم بیماری پس از آغاز درمان مواجه گردد.
دیگر علایمی که در پیوند با بحران بهبود گزارش شده‌اند عبارتند از:
• درد و رنجوری جسمانی
• سردرد
خستگی مفرط
• لرز
• تعریق یا برافروختگی
• تهوع
اسهال
برخی از افراد نیز علی‌رغم بدتر شدن علایم پس از شروع بحران بهبود ممکن است با آغاز درمان احساس سلامت بیشتری داشته باشند. این می‌تواند شامل مواردی مثل داشتن انرژی بیشتر و بهبود خواب باشد.


به طور معمول علایم بحران بهبود چقدر طول می‌کشد؟
بحران بهبود معمولاً بلافاصله پس از آغاز درمان CAM بروز می‌کند. عموماً گفته می‌شود که علایم مزبور در حدود 1 تا 3 روز ادامه می‌یابند. پس از گذشت این زمان، علایم شروع به برطرف شدن می‌کنند.
بحران بهبود ممکن است زمان بیشتری طول کشیده و گاهی از اوقات برای هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه داشته باشد. برای مثال، در مطالعه مربوط به رفلکسولوژی که در بالا به آن اشاره شد، بحران بهبود به مدت چند هفته ادامه داشت و در نهایت پس از 7 یا 8 جلسه هفتگی رفلکسولوژی برطرف گردید.


بحران بهبود چگونه درمان می‌شود؟
هیچ درمان اختصاصی برای علایم بحران بهبود وجود ندارد. به هر حال، اگر یک مورد بحران بهبود بر اثر شرایط آب و هوایی بروز کرده باشد مقیاس‌های خودمراقبتی زیر را می‌توان تا زمان برطرف شدن علایم به کار برد:
• تلاش برای سیراب نگه داشتن بدن
• استراحت در زمان دچار شدن به علایم
• استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن (تاینلول) یا ایبوپروفن (مورتین، ادویل) برای رنجوری و درد
• اجتناب از غذاهای و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند باعث بدتر شدن علایم گوارشی شوند


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
از آنجا که مدت زمان بحران بهبود می‌تواند متفاوت باشد چگونه بدانیم که چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
یک متن در این مورد عنوان می‌کند، علایمی را که بدتر می‌شوند و پس از گذشت 14 روز از بین نمی‌روند باید به جای بحران بهبود به عنوان عوارض جانبی درمان تلقی کرد.
این ایده خوبی است که در صورت نگران کننده بودن یا بدتر شدن علایم به پزشک مراجعه نماییم. در صورتی که کسی دچار علایمی از بحران بهبود شود که در طول چندین روز بهبود نمی‌یابند باید به پزشک مراجعه کند.
در برخی موارد، ضروری است که شخص درمان مورد استفاده را متوقف کند. در صورت بروز چنین وضعیتی ممکن است گزینه درمانی جدیدی برای شخص توصیه گردد.


آیا راهی برای پیشگیری یا کاهش بحران بهبود وجود دارد؟
راه خاصی برای پیشگیری از بروز بحران بهبود وجود ندارد. به هر حال، اگر کسی در حال شروع نوع تازه‌ای از درمان CAM است، باید با پزشک در مورد عوارض جانبی بالقوه یا واکنش‌هایی که ممکن است با آنها مواجه شود مشورت کند.
انجام این کار می‌تواند به آماده شدن برای علایم بحران بهبود در صورت بروز آنها کمک کند.


خلاصه
بحران بهبود بدتر شدن موقتی علایم است که با آغاز درمان طب مکمل و جایگزین بروز می‌کند. این وضعیت عموماً چند روز طول می‌کشد اگرچه در برخی موارد ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه یابد.
طیفی از درمان‌های طب مکمل و جایگزین شامل سم‌زدایی، هومیوپاتی و طب سوزنی با بحران بهبود مرتبط شده‌اند. به هر حال، تحقیق علمی در مورد این واکنش و مکانیسم واقعی آن کماکان محدود است.
این موضوع مهم است که در مورد واکنش‌های بالقوه یا عوارض جانبی درمان خود پیش از آغاز درمان CAM با پزشک مشورت کنیم. این کار می‌تواند به ما در آگاهی از و آمادگی برای علایم بحران بهبود که امکان بروز آنها وجود دارد، کمک کند./بحران بهبود در پزشکی: علل و درمان
دکتر دِبرا رُز ویلسون، دکتر جیل سیلیدی-شولمن
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Healthline
What Is a Healing Crisis? Why it Occurs and How to Treat
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT —
Written by Jill Seladi-Schulman, Ph.D.
On June 22, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.