دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کوهوش سیاه: باروری، یائسگی، سرطان و ...

سندرم پیش از قاعدگی, اختلال دیسمورفیک پیش از قاعدگی, تنظیم چرخه قاعدگی, سرطان, سلامت روانی, خواب

کوهوش سیاه دارای یک سری فواید است که عمدتاً به سلامت زنان یا تعادل هورمونی آنان مرتبط می‌شود.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• فواید و کاربردهای کوهوش سیاه
• اثرات جانبی و پرهیزها
• دوزاژ و چگونگی مصرف
• توقف مصرف و ترک
اوردوز کوهوش سیاه
فعل و انفعال دارویی
• نگهداری و جابجایی
• بارداری و شیردهی
• استفاده در گروه‌های خاص
• جایگزین‌هاکوهوش سیاه یک گیاه گلدار بومی آمریکای شمالی است. نام‌های علمی آن اکتایا راسموسا و سیمیسفوگا راسموسا است و گاهی اوقات گل نگار سیاه، زراوند سیاه، آقتی، یا پریوار خوانده می‌شود.
مکمل محبوب زنان به نام رمیفمین حاوی کوهوش سیاه به عنوان ماده فعال است.
گل و ریشه این گیاه عموماً در طب سنتی بومیان آمریکا به کار می‌رود و امروزه مکمل سلامت محبوب زنان برای کمک به علایم یائسگی، باروری و تعادل هورمونی محسوب می‌شود.
کوهوش سیاه ممکن است به این علت مؤثر باشد که به عنوان فیتواستروژن عمل می‌کند، ترکیبی گیاهی که عمل هورمون استروژن را تقلید می‌نماید. به هر حال این موضوع که آیا می‌توان کوهوش سیاه را به عنوان یک فیتواستروژن واقعی طبقه‌بندی کرد محل بحث است.
صرف‌نظر از این مورد به نظر می‌رسد کوهوش سیاه برای تخفیف علایم یائسگی مفید باشد. با وجود این شواهد در مورد دیگر کاربردهای آن دچار کمبود است.


فواید و کاربردهای کوهوش سیاه
کوهوش سیاه دارای یک سری فواید است که عمدتاً به سلامت زنان یا تعادل هورمونی آنان مرتبط می‌شود. با وجود این با نزدیک شدن علایم یائسگی شواهد کمی در حمایت از کاربرد آن برای هر یک از این اختلالات در دست است.

یائسگی و علایم یائسگی
تسکین علایم یائسگی دلیلی است که اکثر زنان از کوهوش سیاه استفاده می‌کنند و یکی از کاربردهای آن است که بیشترین شواهد در حمایت از آن وجود دارد.
در یک مطالعه بر روی 80 زن یائسه که دچار گرگرفتگی بودند، زنانی که روزانه 20 میلی‌گرم کوهوش سیاه به مدت 8 هفته دریافت کردند خبر از کاهش تعداد و شدت موارد گرگرفتگی در مقایسه با زمان قبل از دریافت مکمل دادند.
به علاوه، دیگر مطالعات انجام شده در مورد انسان نتایج مشابهی را تأیید کرده‌اند. با وجود نیاز به مطالعات بیشتر، به نظر می‌رسد کوهوش سیاه برای تخفیف علایم یائسگی مفید باشد.

باروری
اگرچه در محیط اینترنت ادعاهای بسیاری در مورد کمک کوهوش سیاه به بهبود باروری یا کمک به باردار شدن زنان دیده می‌شود، شواهد زیادی در حمایت از این ادعا وجود ندارد.
به هر حال، تحقیق نشان می‌دهد که کوهوش سیاه ممکن است باعث بهبود اثربخشی داروی باروری کلومید (کلومیفن سیترات) در زنان نابارور شده شانس بارداری را در این زنان افزایش دهد.
سه مطالعه در مقیاس کوچک بهبود در نرخ بارداری یا تخمک‌گذاری را در زنان دچار ناباروری مصرف کننده کوهوش سیاه به همراه کلومید نشان داده‌اند.
با وجود این مطالعات مزبور مقیاس کوچکی داشته‌اند و برای تأیید اثر مزبور به تحقیق بیشتری نیاز است.

سلامت زنان
کوهوش سیاه برای مقاصد دیگری در پیوند با سلامت زنان استفاده می‌شود. به هر حال، شواهد مربوط به حمایت از این کاربردها به قدرت شواهد موجود در حمایت از فواید کوهوش سیاه برای یائسگی و باروری نیست.
در ادامه چند دلیل دیگر که زنان از کوهوش سیاه برای تقویت تعادل هورمونی استفاده می‌کنند فهرست شده است.
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS). استفاده از مکمل کوهوش سیاه ممکن است شانس زنان مبتلاء به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک را برای باردار شدن با کلومید افزایش دهد. استفاده از این مکمل در عین حال ممکن است به تنظیم چرخه‌های دچار شدن به PCOS کمک کند.
• فیبروئیدها. یک مطالعه به مدت 3 ماه بر روی 244 زن یائسه پی برده است که استفاده روزانه از مکمل 40 میلی‌گرمی کوهوش سیاه می‌تواند اندازه فیبروئید رحم را تا 30 درصد کاهش دهد.
سندرم پیش از قاعدگی(PMS) و اختلال دیسمورفیک پیش از قاعدگی (PMDD). در عین حال برخی ادعاها در محیط آنلاین در مورد کمک کوهوش سیاه به PMS و PMDD وجود دارد، که شواهد قوی برای حمایت از آنها در دست نیست.
• تنظیم چرخه قاعدگی. در زنان دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا فاقد ابتلاء به آن که برای باروری درمان با کلومید می‌گیرند، کوهوش سیاه می‌تواند در تنظیم چرخه قاعدگی کمک کننده باشد.

سرطان
کوهوش سیاه به شکل بالقوه دارای برخی فعالیت‌های استروژنیک است به این معنی که مثل هورمون استروژن رفتار می‌کند، که احتمال آن هست که باعث بدتر شدن سرطان پستان یا افزایش ریسک سرطان پستان شود.
به هر حال، بیشتر مطالعات نشان می‌دهند که کوهوش سیاه بر ریسک سرطان پستان تأثیر نمی‌گذارد. در دو مطالعه انسانی، مصرف کوهوش سیاه با کاهش ریسک سرطان پستان همراه بود.
در مطالعات انجام شده در محط آزمایشگاه، عصاره کوهوش سیاه فعالیت ضد استروژن از خود نشان داد و به کند شدن گسترش سلول‌های سرطان پستان کمک کرد.
با وجود این، برای درک ارتباط بین سرطان پستان و کوهوش سیاه به تحقیق بیشتری نیاز است.

سلامت روانی
کوهوش سیاه ممکن است در مورد سلامت روانی به ویژه در زنان یائسه دارای برخی تأثیرات مثبت باشد.
یک مرور بر مطالعات به بررسی کاربرد مکمل‌های گیاهی برای اضطراب و افسردگی در زنان یائسه پرداخته است. محققان پی بردند که مصرف مکمل کوهوش سیاه هیچ اثری بر اضطراب ندارد اما با بهبود قابل توجهی در علایم روان‌شناختی مرتبط است.
با وجود این برای درک کامل تأثیر کوهوش سیاه بر سلامت روانی به تحقیق بیشتری نیاز است.

خواب
اگرچه شواهد اندکی در مورد تأثیر کوهوش سیاه بر بهبود خواب در دست است این مکمل می‌تواند در کاهش علایم مسبب اختلالات خواب در زنان یائسه، مواردی مثل گرگرفتگی، مفید باشد.
به هر حال یک مطالعه کوچک بر روی 42 زن یائسه پی برده است که به نظر می‌رسد استفاده از کوهوش سیاه باعث بهبود مدت و کیفیت خواب می‌شود.
یک مطالعه دیگر می‌نویسد که تلفیق کوهوش سیاه و ترکیبات دیگر - شامل پنجه مریم، زینک، زنجبیل، و اسید هیالورونیک - به بهبود گرگرفتگی همراه اینسومنیا و اضطراب کمک کرده است.
با وجود این گفتنش دشوار است که کوهوش سیاه یا یکی از ترکیبات دیگر جزء مفید مخلوط مزبور بوده است.

کاهش وزن
زنان یائسه ممکن است در معرض ریسک افزایش وزن ناخواسته قرار داشته باشند، زیرا سطح استروژن بدن آنها به شکل طبیعی کاهش پیدا می‌کند.
از لحاظ نظری، از آنجا که کوهوش سیاه ممکن است دارای اثرات شبه استروژن باشد، احتمال آن هست که اثرات اندکی روی مدیریت وزن در زنان یائسه اعمال کند.
به هر حال، شواهد در حمایت از این مورد اندک است. مطالعات بیشتر و بزرگ‌تر برای درک این ارتباط بین کوهوش سیاه و مدیریت وزن نیاز است.


اثرات جانبی و پرهیزها
کوهوش سیاه به شکل بالقوه دارای برخی اثرات جانبی است اما آنها مشخصاً خفیفند. این عوارض شامل آشوب معده، تهوع، راش پوستی، عفونت، درد عضله، درد پستان یا بزرگ شدن پستان، و لکه‌بینی یا خونریزی خارج از چرخه قاعدگی است.
به هر حال، کوهوش سیاه همچنین با برخی موارد صدمات شدید کبد مرتبط شده است. به همین دلیل، زنان نباید در صورت دچار بودن به بیماری کبد یا در صورت مصرف دیگر مکمل‌ها یا داروها احتمالاً مضر برای کبد کوهوش سیاه مصرف کنند.
به علاوه، یک مطالعه اخیراً انجام شده بر روی حیوانات مشاهده کرده است که دوزهای بالای کوهوش سیاه با آسیب دیدن سلول‌های قرمز خون، که به آنمی منجر می‌شود، مرتبط است. با وجود این، برای بررسی این اثرات بالقوه در مورد انسان به تحقیق بیشتری نیاز است.
از آنجا که در مورد کوهوش سیاه تحقیق گسترده انجام نشده است، زنان ممکن است دچار برخی عوارض جانبی شوند که هنوز شناخت گسترده‌ای در مورد آنها وجود ندارد. در صورت وجود هر گونه نگرانی زنان باید با پزشک مشورت کنند.


دوزاژ و چگونگی مصرف
کوهوش سیاه در اشکال کپسول، عصاره مایع، یا چای در دسترس است.
توصیه‌های مربوط به دوز مصرف بر مبنای برندهای کوهوش سیاه بسیار گسترده است. دوز معمول در هر محدوده مفروض از 20 تا 120 میلی‌گرم عصاره استاندارد شده کوهوش سیاه یا پودر آن است.
در مورد علایم یائسگی، به نظر می‌رسد گرفتن حداقل 20 میلی‌گرم کوهوش سیاه به شکل روزانه - که توسط بیشتر برندها تولید می‌شود - مؤثر باشد.
برخی متخصصان سلامت مدعی‌اند که زنان نباید به علت پتانسیل جزئی این مکمل برای ایجاد صدمات کبد، آن را بیش از 6 ماه تا 1 سال مصرف کنند.
از آنجا که مکمل‌ها مقدمتاً پس از به بازار آمدن تحت نظارت رسمی قرار می‌گیرند، زنان باید مکمل‌های کوهوش سیاه را که از طریق نهاد ثالث تست شده است مصرف کنند. برخی از این نهادهای آزمایشگر فارماکوپیا در ایالات متحد آمریکا و کانسیومرلاب هستند.
به علاوه کوهوش سیاه اغلب به صورت ترکیباتی شامل دیگر مکمل‌های گیاهی به شرح زیر عرضه می‌شود:
• میخک قرمز. کوهوش سیاه و میخک قرمز را می‌توان به همراه هم برای کمک به مدیریت علایم یائسگی استفاده کرد، اما شواهدی در این مورد وجود ندارد که اثربخشی آنها بیش از پلاسبو (دارونما) است.
• ایسوفلاون‌های سویا. مثل مورد کوهوش سیاه، سویا حاوی فیتواستروژن‌ها است که ممکن است در بهبود مشکلات هورمونی یا علایم یائسگی مفید باشند، اما شواهد کمی در حمایت از این اثرات بالقوه وجود دارد.
مخمر سنت جان. به نظر می‌رسد که در ترکیب با کوهوش سیاه مخمر سنت جان برخی اثرات مفید در مورد علایم یائسگی داشته باشد.
• پنجه مریم. مکمل‌های پنجه مریم و کوهوش سیاه برای تخفیف علایم یائسگی به فروش می‌رسند اما شواهد کمی در این مورد وجود دارد که آنها مؤثرتر از دارونما باشند.
• دونگ کوای. ادعا می‌شود که کوهوش سیاه و دونگ کوای علایم یائسگی را کاهش داده و احتمالاً باعث القاء وضع حمل در زنان باردار می‌شوند، اما شواهدی در حمایت از این موضوع وجود ندارد.
ویتامین C. ویتامین C در محیط آنلاین در کنار کوهوش سیاه برای کمک به القاء سقط جنین یا سقط جنین ناخواسته توصیه می‌شود. به هر حال، شواهدی در حمایت از چنین کاربردی وجود ندارد.


توقف مصرف و ترک
بر مبنای شواهد موجود به نظر می‌رسد که هیچ مشکل خاصی در مورد قطع ناگهانی مصرف کوهوش سیاه وجود ندارد و هیچ علایم شناخته شده‌ای در این مورد تعریف نشده است.
از آنجا که کوهوش سیاه به شکل بالقوه می‌تواند بر هورمون‌های رنان تأثیر بگذارد آنان ممکن است تغییراتی را در چرخه عادت ماهانه خود در زمان توقف مصرف این مکمل تجربه کنند.
اگر در مورد توقف مصرف کوهوش سیاه دچار هر گونه نگرانی هستید با پزشک مشورت کنید.


اوردوز کوهوش سیاه
مشخص نیست که امکان اوردوز کوهوش سیاه وجود دارد یا خیر. برای اطمینان از ایمنی مصرف و به حداقل رساندن ریسک آسیب دیدن کبد، زنان نباید بیش از میزان توصیه شده از مکمل کوهوش سیاه را مصرف کنند.


فعل و انفعال دارویی
کوهوش سیاه پتانسیل فعل و انفعال ایجاد کردن با دیگر داروها و مداوها را دارد. فعل و انفعال‌های شناخته شده عبارتند از:
درمان جایگزینی هورمون (HRT). کوهوش سیاه ممکن است برخی تأثیرات بر میزان هورمون‌ها - مشخصاً سطح استروژن - داشته باشد که این ممکن است در زمان تلفیق با درمان جایگزینی هورمون به اثرات غیر منتظره‌ای منجر گردد.
قرص‌های پیشگیری از بارداری. اغلب این قرص‌ها از ترکیب استروژن و / یا پروژسترون ساخته شده‌اند، بنابراین کوهوش سیاه چون می‌تواند بر سطح هورمون‌ها تأثیر بگذارد قادر است با قرص‌های کنترل بارداری وارد فعل و انفعال دارویی شود.
کوهوش سیاه ممکن است دارای فعل و انفعال‌های دارویی بیشتری باشد که هنوز شناسایی نشده‌اند. در صورتی که از داروهای فهرست شده در بالا مصرف کرده یا دچار هر گونه نگرانی در مورد کوهوش سیاه و داروهای دیگر هستید، با پزشک خود مشورت کنید.
به علاوه از آنجا که یکی از شدیدترین عوارض جانبی کوهوش سیاه صدمه کبد است، باید در مورد مصرف کوهوش سیاه به همراه هر دارو یا مکمل دیگری که ممکن است باعث صدمات کبدی شوند مراقب باشید.


نگهداری و جابجایی
کوهوش سیاه باید دور از جریان هوا و در دمای اتاق نگهداری شود. به طور معمول مکمل‌های گیاهی دو سال پس از تولید منقضی می‌شوند. برای ایمنی خود، بهترین کار آن است که پس از منقضی شدن تاریخ مصرف مکمل آن را دور بیندازید.


بارداری و شیردهی
در طب سنتی بومیان آمریکا، کوهوش سیاه اغلب برای افزایش تولید شیر پستان مصرف می‌شد.
در هر حال، شواهد اندکی در مورد کارآیی کوهوش سیاه در این مورد وجود دارد.
کوهوش سیاه همچنین ممکن است شانس زنان را برای باردار شدن در صورتی که تحت درمان باروری قرار داشته باشند افزایش دهد، بنابراین پزشک ممکن است اضافه کردن کوهوش سیاه را به برنامه متداول برای بارداری توصیه کند.
اگرچه اکثر عوارض جانبی کوهوش سیاه خفیفند، در مورد عوارض جانبی آن برای زنان باردار، شیرده، و نوزادان دانش اندکی وجود دارد.
اگرچه در گذشته این مکمل برای القاء زایمان و سقط جنین به کار رفته است، و با وجودی که شواهد کافی برای حمایت از این کاربرد وجود ندارد، برخی افراد در فضای آنلاین خبر از موفقیت کوهوش سیاه در این زمینه می‌دهند. صرف‌نظر از تمامی موارد وضع حمل باید صرفاً تحت نظارت متخصص کارآزموده صورت گیرد.
به همین دلایل، بهترین رویکرد اجتناب از مصرف کوهوش سیاه یا عدم ادامه مصرف آن در زمان بارداری یا شیردهی است.


استفاده در گروه‌های خاص
عموماً کوهوش سیاه برای استفاده در اغلب زنانی که باردار یا شیرده نیستند ایمن است.
در هر حال هیچ نیازی برای دادن این مکمل به کودکان وجود ندارد. از آنجا که کوهوش سیاه بر سطح هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد، در مورد نوجوانان صرفاً باید تحت نظارت متخصص کارآزموده تجویز شود.
زنان دچار بیماری کلیوی باید در مورد مصرف کوهوش سیاه مراقب باشند زیرا دانش کمی در مورد توانایی دفع آن در موارد صدمات کلیوی وجود دارد.
به علاوه از آنجا که یکی از شدیدترین عوارض جانبی بالقوه مطرح آسیب کبدی است، زنان باید در صورت ابتلاء به مشکلات کبد از مصرف کوهوش سیاه خودداری نمایند.


جایگزین‌ها
برخی جایگزین‌های بالقوه برای کوهوش سیاه شامل کوهوش آبی، ریواس راپونتیک، و روغن گل مغربی است.
کوهوش آبی ارتباطی به کوهوش سیاه ندارد اما این مکمل نیز نوعی گیاه گلدار بومی آمریکای شمالی است که برای سلامت زنان به کار می‌رود. در هر حال، همانند کوهوش سیاه شواهد اندکی در حمایت از کاربرد آن وجود دارد. کوهوش آبی نیز ممکن است برخی عوارض جانبی ایجاد کند.
ریواس راپونتیک برای مقاصدی بسیار مشابه مورد کوهوش سیاه استفاده می‌شود و ترکیب فعال در مکمل یائسگی محبوب استروون است. به نظر می‌رسد این مکمل دارای فوایدی برای درمان علایم یائسگی باشد.
در نهایت روغن گل مغربی دارای اثرات مشابه کوهوش سیاه در مورد گرگرفتگی است، بنابراین می‌تواند به عنوان یک جایگزین امیدبخش مطرح باشد./کوهوش سیاه: باروری، یائسگی، سرطان و...
دکتر گرنت تینسلی، ساوانا شومیکر
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
Black Cohosh: Benefits, Dosage, Side Effects, and More
Medically reviewed by Grant Tinsley, PhD
On May 27, 2020
New —
Written by SaVanna Shoemaker, MS, RDN, LD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.