دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کیلیشن تراپی: کاربردها، فواید، عوارض جانبی

ادتات کلسیم دیسمودیوم, دفروکسامین, پنی‌سیلامین, سمیت فلز, اتیسم, بیماری آلزایمر, بیماری پارکینسون

مسمومیت با فلزات سنگین یک مشکل شایع بر اثر مواد زائد صنعتی، کشاورزی و گنداب شهری است.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

در این مقاله:
• تعریف کیلیشن تراپی
• کیلیشن تراپی چگونه کار می‌کند
• فواید کیلیشن تراپی
• خطرات و عوارض جانبی کیلیشن تراپی
• خلاصهکیلیشن تراپی یک درمان تأیید شده برای مسمومیت توسط فلزات سنگین است. برخی از مردم مدعی‌اند که کیلیشن تراپی می‌تواند برای درمان اختلالات قلبی، بیماری آلزایمر، و اختلال طیف اتیسم (ASD) مفید باشد. به هر حال، این دعاوی فاقد پشتوانه محکم علمی هستند.


تعریف کیلیشن تراپی
کیلیشن تراپی درمانی است که برای معالجه افراد دچار مسمومیت با فلزات سنگین به کار می‌رود. مسمومیت با فلزات سنگین زمانی بروز می‌کند که بافت‌های نرم بدن مقادیر سمی فلز را جذب می‌کند.
کیلیشن تراپی شامل استفاده از مواد موسوم به کلاترها است. این مواد به فلزات سنگین می‌چسبند و آنها را از بدن خارج می‌کنند. این فرآیند زیر عنوان کیلیشن شناخته می‌شود.

مسمومیت فلزات سنگین
بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2019، مسمومیت با فلزات سنگین یک مشکل شایع بر اثر مواد زائد صنعتی، کشاورزی و گنداب شهری است. این مشکل همچنین ممکن است به علت مصرف غذا یا برخی داروها ایجاد گردد.
سطح سمیت فلز سنگین به مدت تماس با فلز، مقدار جذب شده آن توسط شخص، و روش جذب ماده سمی، نوع فلز، و سن شخص دچار مسمومیت بستگی دارد. برخی مثال‌ها از فلزات بیشتر متداول که ممکن است باعث مسمومیت با فلزات سنگین شوند عبارتند از:
• سرب
• جیوه
• آرسنیک
• کادمیوم
علایم مسمومیت با فلزات سنگین بسته به نوع فلز باعث مسمومیت می‌تواند متفاوت باشد. به هر حال، برخی علایم عمومی که شخص ممکن است متحمل شود عبارتند از:
استفراغ
اسهال
• ضعف
تهوع
درد معده
دهیدراسیون
آنمی


کیلیشن تراپی چگونه کار می‌کند
کیلیشن تراپی شامل تحویل داروهایی به نام کلاترها به بدن است که معمولاً از طریق تزریق داخل وریدی صورت می‌گیرد.
برخی مثال‌های از داروهای مزبور شامل موارد زیر است:
• سوکسیمر
• دایمرکاپرول (BAL)
• ادتات کلسیم دیسمودیوم
• دفروکسامین
• پنی‌سیلامین
کلاترها به مولکول‌های فلز سنگین در جریان خون می‌چسبند. آنها در مرحله بعد از طریق کلیه فیلتر شده و از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند.
پزشک باید کلاتورها را در موارد مسمومیت با فلز تجویز کند. این داروها دارای عوارض جانبی جدی هستند و گاهی اوقات به ذرات فلزی که وجودش برای بدن ضروری است می‌چسبند.


فواید کیلیشن تراپی
کاربرد کیلیشن تراپی فواید اثبات شده علمی در موارد مربوط به مسمومیت با فلزات دارد. به هر حال، برخی محققان و متخصصان مراقبت‌های پزشکی این درمان را برای موارد دیگری که هنوز علم سودمندی روش را اثبات نکرده است به کار می‌برند.
FDA می‌گوید که هنوز هیچ نوع داروی کیلیشن غیر نسخه‌ای را تأیید نکرده است. تمامی داروهای کیلیشن تراپی که با موازین FDA همخوانی دارند نیازمند نسخه هستند، زیرا شخص باید آنها را تحت نظارت یک متخصص پزشکی استفاده کند.
به علاوه، FDA می‌گوید که کیلیشن تراپی را برای استفاده در مورد بیماری‌‌های قلب و عروق یا اتیسم تأیید نکرده است.
در ادامه دعاوی اثبات شده و اثبات نشده کاربرد کیلیشن تراپی برای درمان برخی اختلالات بررسی شده است.

سمیت فلز
"مرکز ملی سموم سرمایه" تأکید دارد که کیلیشن تراپی صرفاً در مورد مسمومیت با فلز ضروری است. یک مطالعه قدیمی از این دیدگاه حمایت می‌کند و نقش کلاتورها را به عنوان درمانی برای مسمومیت با فلز سنگین مرجح می‌داند.

اختلال طیف اتیسم
تحقیقات قدیمی به این موضوع اشاره دارند که کودکان دچار اتیسم در مقایسه با کودکان فاقد این اختلال در بدن خود مقادیر بیشتری از فلزات سنگین دارند. به همین دلیل برخی افراد بر این اعتقادند که کیلیشن تراپی ممکن است در این مورد برای کاهش میزان این فلزات مفید باشد.
به هر حال یک مرور سیستماتیک در مورد کاربرد کیلیشن تراپی برای افراد دچار اتیسم می‌گوید که هیچ گونه شواهدی برگرفته از آزمون‌های بالینی در حمایت از کاربرد کیلیشن تراپی به عنوان یک درمان مؤثر برای کاهش علایم اختلال طیف اتیسم وجود ندارد.
همچنین یک گزارش مورد در مورد مرگ یک کودک دچار اتیسم بر اثر استفاده از کیلیشن تراپی برای درمان در دست است.

بیماری قلبی-عروقی
پژوهشگران یک‌سری مطالعات گسترده برای ارزیابی امکان استفاده از کیلیشن تراپی برای کمک به کاهش مشکلات قلب و عروق در افراد پیشتر دچار شده به حمله قلبی انجام دادند.
شاخص‌ترین جمع‌بندی این مطالعات آن بود که داروهای کیلیشن به کاهش مشکلات قلبی عروقی در افراد مسن‌تر از 50 دچار دیابت منجر می‌شود.
در عین حال کاهشی جزئی در ریسک مشکلات قلبی بعدی در بیماران فاقد ابتلاء به دیابت مشاهده شد.
به هر حال، "کالج آمریکایی کاردیولوژی" می‌نویسد که این نتایج شگفت‌انگیز بودند، زیرا مطالعات پیشین نشان دهنده چنین نتایج مثبتی نبودند. آنها عنوان می‌کنند که نتایج مزبور در این موارد ممکن است به علت تغییرات مفید سبک زندگی باشد که در کنار کیلیشن تراپی ضروری هستند.

بیماری آلزایمر
بیماری آلزایمر ممکن است نتیجه انباشت پروتئین‌ها، بتا املوئید و تاخوردگی اطراف سلول‌های مغز باشد. برخی افراد بر این باورند که کیلیشن تراپی ممکن است از طریق حل کردن بتا املوئید به بیماران دچار بیماری آلزایمر کمک کند.
یک مطالعه مربوط به سال 2017 با تکیه بر کیلیشن تراپی برای بیماری آلزایمر تأکید دارد که شواهد علمی زیادی در حمایت از فواید بالینی این روش در دست نیست.

بیماری پارکینسون
افراد دچار بیماری پارکینسون ممکن است در مغز خود دارای مقادیر غیر معمول آهن باشند. به همین علت برخی افراد اعتقاد دارند که کیلیشن تراپی ممکن است به تخفیف برخی علایم بیماری مورد بحث کمک کند.
در حال حاضر شواهد بالینی کافی برای حمایت یا رد کاربرد کیلیشن تراپی در مورد بیماری پارکینسون در دست نیست.


خطرات و عوارض جانبی کیلیشن تراپی
کیلیشن تراپی حامل خطرات و عوارض جانبی متعددی است و حتی می‌تواند کشنده باشد. به همین دلیل شخص باید صرفاً زیر نظر متخصص مراقبت‌های پزشکی و در صورت ابتلاء به مسمومیت با فلز سنگین تحت این نوع درمان قرار گیرد، زیرا کارآیی درمان مزبور برای این وضعیت به اثبات رسیده است.
اگرچه شواهد اندکی در مورد کمک این روش به بیماران قلب و عروق در دست است خطرات روش مزبور بر فواید بالقوه آن چربش دارد. این واقعیت مشخصاً مهم است زیرا درمان‌های متعدد و ایمن‌تری برای اختلالات مورد اشاره در دسترس است.
برخی از عوارض جانبی شایع در مورد کیلیشن تراپی عبارتند از:
تب و لرز
سردرد
• تهوع و استفراغ
• اسهال
عوارض جانبی‌تر جدی‌تر در کیلیشن تراپی عبارتند از:
تشنج
• افت فشار خون
• نارسایی تنفسی
• افت کلسیم خون (هیپوکلسیمی)
• بی‌نظمی ضربان قلب
• واکنش‌های آلرژیک شدید
• بیش‌حساس‌شدن شدید
• آنمی
• صدمات کلیه
• صدمات کبد
• از دست دادن ویتامین و مواد مغذی بدن


خلاصه
اگر کسی دچار مسمومیت ناشی از فلز سنگین شده باشد احتمال آن هست که به کیلیشن تراپی نیاز یابد. کلاترها از طریق اتصال به فلزات سنگین در جریان خون عمل می‌کنند. کلیه‌ها در مرحاله بعد فلزات سنگین را فیلتر کرده و این فلزات از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود.
به علت خطرات و عوارض جانبی کیلیشن تراپی، تنها اختلالی که شخص باید برای آن از این نوع درمان استفاده کند مسمومیت با فلزات سنگین است./کیلیشن تراپی: کاربردها، فواید، عوارض جانبی
دکتر سیریشا یلایی، لوئیز مورالس-براون
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Medical News Today
What to know about chelation therapy
Medically reviewed by Dr. Sirisha Yellayi, DO —
Written by Louise Morales-Brown
On September 2, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

یک‌پنجم موارد زوال عقل ناشی از آلودگی هوا است

بیوچیپ تست خون ریسک آلزایمر را کشف می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.