دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رفلکسولوژی صورت: فواید، نقاط مورد استفاده، ابزارها، و موارد دیگر

 افزایش انرژی, سلامت پوست, بهبود خلق, تسکین درد, تسکین سردرد, پاکسازی سینوس‌ها, آرامش ذهنی, سم‌زدایی بدن

رفلکسولوژی در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است اما شواهد علمی در مورد آن کافی نیست

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

در این مقاله:
رفلکسولوژی صورت چیست؟
• مکاتب فکری
• تحقیق چه می‌گوید
• فواید رفلکسولوژی صورت کدامند؟
• متداول‌ترین نقاط مورد استفاده در رفلکسولوژی صورت
• ابزارهای مورد استفاده در رفلکسولوژی صورت کدامند؟
• از نخستین ویزیت مربوط به رفلکسولوژی صورت چه انتظاری می‌رود؟
• فواید رفلکسولوژی صورت چه زمانی خود را نشان می‌دهند
• رفلکسولوژی صورت را در کجا می‌توان فرا گرفت
• خلاصهرفلکسولوژی صورت قرن‌ها است که در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. رفلکسولوژی صورت شامل استفاده از فشار بر روی نقاطی خاص در صورت و ماساژ است.
سیستم طب سنتی دارد راه خود را به عنوان یک روش جایگزین در همه چیز، از کاهش استرس گرفته تا بهداشت خواب، ضد پیری و مابقی موارد در دل مسیر اصلی باز می‌کند.
در حالی که رفلکسولوژی صورت یک رویکرد قدیمی است، شواهد علمی اندکی در حمایت از منافع مورد نظر آن وجود دارد.


رفلکسولوژی صورت چیست؟
در طب سنتی چین، صورت یک میکروسیستم ارگان‌های داخلی است که قسمت‌های مختلفی برای ارتباط با ارگان‌های مختلف بدن دارد.
ایده پشت رفلکسولوژی صورت این است که نقاط واسطی روی صورت هست که به ارگان‌های مختلف داخل بدن پاسخ می‌دهد.
دکتر شاری اوث / Dr. Shari Auth, DACM, LAC ، یک درمانگر سلامت هولیستیک در شهر نیویورک و از بنیان‌گذاران WTHN است.
اوث توضیح می‌دهد، "نقشه‌برداری صورت به شکل سنتی برای تشخیص و ایجاد تعادل در بدت به کار می‌رفته است. در کنار نقشه‌برداری صورت، نقاطی فشاری روی صورت وجود دارد که می‌توان برای طب سوزنی و طب فشاری مورد استفاده قرار داد. همانند نقاط فشاری روی بدن، این نقاط نیز دارای طیفی از فواید درمانی هستند."
بر مبنای نظر براین گودوین / Brian Goodwin، متخصص زیبایی، متخصص گیاهان دارویی و مدرس بین‌المللی "مراقبت پوست ارگانیک امیننس"، رفلکسولوژی از طریق تحریک مغز کار می‌کند.
گودوین می‌گوید، "تحریک این نقاط رفلسکولوژی به شکل مستقیم بر ارگان‌ها تأثیر نمی‌گذارد، اما در عوض بر نواحی مسؤول تنظیم آن ارگان‌ها در بدن مؤثر است. تحریک این نقاط مریدیان با ماساژ برای ارگان‌های مرتبط به آنها از طریق خودتنظیمی مفید است، و در نتیجه علایم منفی ممکن است تخفیف پیدا کنند."


مکاتب فکری
بر مبنای نظر اوث، رفلکسولوژی صورت دارای دو جریان اصلی است: دین چان / Dien Chan توسط دکتر بیو کوآک چاو / Bùi Quôc Châu، و روش سورنسن‌سیستم / Sorensensistem توسط لون سورنسن / Lone Sorenson ایجاد شد.
اوث می‌گوید، "روش چاو به میزان زیادی ملهم از سیستم‌های طب سنتی چین و ویتنامی است، در حالی که روش سورنسن از سنن شرقی و نیز آمریکایی جنوبی و همچنین نوروآناتومی الهام گرفته است."


تحقیق چه می‌گوید
اگرچه رفلکسولوژی در طول صدها سال در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته است این موضوع اهمیت دارد که به خاطر بسپریم هنوز شواهد علمی اندکی در اثبات اثربخشی آن وجود دارد.
بر مبنای گفته اوث، رفلکسولوژی در سال‌های 1800 در اروپا مستند شد اگرچه این استناد روایی است.
اوث می‌گوید، "در اواخر سال‌های 1800 دکتر آلمانی آلفونسو کورنلیوس / Alfonso Cornelius انجام رفلکسولوژی صورت را بر روی شخص خود مستند کرد که به التیام یک مورد عفونت جدی منجر شد. وی استفاده از رفلکسولوژی صورت را در جراحی‌های خود برای بیماران ادامه داد."
یک مطالعه مربوط به سال 2013 منتشر شده در "نشریه طب سوزنی و مطالعات مریدیان" خاطرنشان می‌کند که مریدیان‌های TCM ممکن است بر سیستم‌های قلب و عروق و عصبی تأثیرگذار باشند.
به هر حال، یک مطالعه مربوط به سال 2015 می‌نویسد، علی‌رغم گزارش‌ آزمون‌های متعدد در مقیاس کوچک شواهد قوی برای حمایت از رفلکسولوژی پا وجود ندارد.
رفلکسولوژی صورت ممکن است به عنوان درمانی در کنار درمان‌های دیگر برای یک بیماری مفید باشد، اما شواهد در این مورد کافی نیست. اگر کسی در صدد استفاده از این روش باشد باید با پزشک مشورت کند.

خلاصه: رفلکسولوژی در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است اما شواهد علمی در مورد آن کافی نیست.


فواید رفلکسولوژی صورت کدامند؟
فواید تبلیغ شده برای رفلکسولوژی صورت طیف گسترده‌ای شامل موارد زیر دارد:
• بهبود خواب
• افزایش انرژی
• سلامت پوست
• بهبود خلق
• تسکین درد
• بهبود کمبودهای سیستم ایمنی
• تسکین سردرد
• پاکسازی سینوس‌ها
• آرامش ذهنی
• سم‌زدایی بدن
در یک مطالعه مربوط به سال 2007 که بر روی ماساژ صورت و پا انجام شد، محققان دریافتند که نمونه‌ها در مقایسه با پا از ماساژ صورت آرامش بیشتری را تجربه کردند. در این آزمون بالینی کنترل شده تصادفی سازی شده 20 دقیقه ماساژ پا و 20 دقیقه ماساژ صورت بر 6 زن داوطلب با استفاده از روغن بر پایه هسته هلو انجام شد.
محققان پی بردند که افت فشار خون سیستولیک به میزان 8.5 میلی‌متر جیوه بلافاصله پس از ماساژ صورت ایجاد می‌شود که آن را باید با 1 میلی‌متر جیوه پس از ماساژ پا مقایسه کرد.
در این مطالعه، ماساژ صورت و پا به یک اندازه در کاهش میزان هشیاری ذهنی در طول مداخله مؤثر بودند، و ماساژ صورت به شکل حاشیه‌ای در ایجاد خواب‌آلودگی ذهنی بهتر عمل کرد.
اگرچه این مطالعه با استفاده از تکنیک‌های ماساژ انجام شد تا تکنیک‌های رفلکسولوژی، می‌تواند نشان دهنده آن باشد که رفلکسولوژی صورت قادر است درمان مکمل مؤثری در مداوای مشکلات استرس و خواب باشد.
در یک مطالعه مربوط به سال 2018 که در مورد ماساژ صورت، نیدلینگ خشک، و درمان با لیزر در مورد درد انجام شد، محققان پی بردند که نمونه‌ها 58 درصد کاهش در نقاط دچار درد را تجربه کردند.
مجدداً قابل ذکر است که این مطالعه بیشتر با استفاده از ماساژ صورت انجام شد تا رفلکسولوژی صورت.
بنا به گفته گودوین وقتی موضوع بهبود پوست در میان باشد، رفلکسولوژی برای تقویت کلی سلامت طراحی شده است.
گودوین می‌گوید، "هدف اغلب درمانگران در رفلکسولوژی صرفاً افزایش زیبایی خود پوست نیست، بلکه آنها سلامت هولیستیک (همه جانبه) بدن را در مد نظر دارند. در نتیجه پوست شخص ممکن است سیراب‌تر، درخشان‌تر و نرم‌تر به نظر برسد."
وی می‌گوید در این مورد آکنه و روساسه ممکن است استثناء باشند و مدعی است که رفلکسولوژی می‌تواند محرک این مشکلات در یک زمینه هولیستیک باشد.


متداول‌ترین نقاط مورد استفاده در رفلکسولوژی صورت
بر مبنای گفته اوث، سه نقطه پرکاربرد در رفلکسولوژی صورت وجود دارد که مردم می‌توانند در محیط خانه روی آنها عمل کنند.

تای‌یانگ / Taiyang

اوث می‌گوید، "شقیقه‌ها نقاطی برای طب فشاری/طب سوزنی هستند که در کل به نام تای‌یانگ شناخته می‌شوند. کاربرد آنها شامل موارد زیر است:
• تسکین سردرد تنشی
• تخفیف استرس
• آرامش بخشیدن به ذهن
چگونه تمرین کنیم:
1. کف سر انگشت‌های اشاره و میانی خود را روی شقیقه‌ها قرار دهید.
2. نقطه مزبور را در حرکات دایره‌وار مالش دهید، به آرامی ده بار دم و بازدم عمیق انجام دهید.
3. به انگشتان خود در مرکز شقیقه‌ها استراحت دهید، دو بار نفس عمیق بکشید و سپس به آهستگی رها کنید.

بایتونگ / Bitong
نقطه بایتونگ را می‌توان زیر سوراخ بینی یافت، جایی که شیار بینی به بینی می‌رسد.
کاربردهای آن عبارتند از:
• پاکسازی احتقان
• آرام کردن التهاب
• کمک در مورد ناخوشی‌های موسمی
چگونه عمل کنیم:
1. از انگشت اشاره و میانی برای فشار بر بایتونگ استفاده کنید.
2. برای جریان یافتن خون بیشتر در سینوس‌ها انگشتان خود را به حالت دوایر کوچک حرکت دهید.

یین تانگ / Yin Tang
اگر شما از کسانی هستید که خوره تلفن همراه هوشمند، کامپیوتر و تلویزیون خود محسوب می‌شوند، می‌توانید انجام یین تانگ را در برنامه خود لحاظ کنید.
بر مبنای گفته اوث، این نقطه در محدوده چشم سوم قرار دارد، فضایی روی پیشانی و بین ابروها. کاربردهای یین تانگ شامل موارد زیر است:
• پاکسازی ذهن
• کاهش فشار اطراف چشم‌ها، بینی و سر
• تخفیف خستگی مفرط چشم
چگونه تمرین کنیم:
1. با استفاده از انگشت میانی سر خود را به جلو خم کنید تا به تدریج وزن سر خود را به حمایت انگشت متکی کنید.
2. فشار محکمی ایجاد کنید و با استفاده از انگشت شست حرکاتی دایره‌وار انجام دهید.
3. در کوران ماساژ 10 نفس عمیق بکشید و سپس رها کنید.

خلاصه: سه نقطه متداول برای رفلکسولوژی عبارتند از:
• تای‌یانگ
• بایتونگ
• یین تانگ


ابزارهای مورد استفاده در رفلکسولوژی صورت کدامند؟
ابزارهای بسیاری هست که شما می‌توانید در زمان انجام رفلکسولوژی صورت در خانه برای خود یا دور و بری‎ها استفاده کنید.
گودوین می‌گوید، "ابزارهای مورد استفاده برای رفلکسولوژی صورت متعددند و برخی غلتک‌های یشمی و دیگر ابزارها مثل چنگک و غلتک سر تیز را شامل می‌شوند. دست‌ها نیز در این مورد کاربرد دارند."
بر مبنای نظر اوث، گرزک‌ها یا کوآ شا را می‌توان برای تحریک نقاط خاصی روی صورت که با دیگر اندام‌های بدن مرتبطند به کار برد.

خلاصه: ابزارهای مورد استفاده برای رفلکسولوژی صورت عبارتند از:
• غتلک‌های یشمی
• چنگک
• ابزارهای گرد و غلتک‌ مانند
• گرزک
• ابزارهای کوآ شا
• دست‌ها


از نخستین ویزیت مربوط به رفلکسولوژی صورت چه انتظاری می‌رود؟
گرچه رویکرد درمانگران متفاوت است و اغلب درمان‌های دیگر را با رفلکسولوژی صورت تلفیق می‌کنند، شما باید منتظر پرسش‌هایی در مورد نگرانی مربوط به سلامت شما و آنالیز صورت خود توسط درمانگر باشید.
گودوین توضیح می‌دهد، "آنان ممکن است کارهای تشخیصی نیز روی صورت شما انجام دهند. این شامل ایجاد حس‌هایی روی پوست صورت و استفاده از برخی ابزارها و گرفتن بازخورد در زمانی است که شما به بیشترین میزان حساس می‌شوید."
درمان معمولاً ملایم و آرام کننده است و برخی افراد ممکن است حتی به خواب فرو بروند.


فواید رفلکسولوژی صورت چه زمانی خود را نشان می‌دهند
بر مبنای گفته اوث، پوست شما ممکن است پس از فقط یک جلسه درمان درخششی برای خود پیدا کند. او می‌گوید، "اگر چنین به نظر می‌رسد که نشانه‌های پیری در شما رو به کاهش دارد، توصیه می‌کنم منظماً [پیش درمانگر] بروید و از ابزارهای خلاقانه مثل کوآ شا برای رسیدن به حداکثر نتایج استفاده کنید.
اوث مراجعه به درمانگر یک بار در هفته را توصیه می‌کند.
گودوین می‌گوید اگر شما با هدف درمان درد و اضطراب از رفلکسولوژی صورت استفاده می‌کنید، بر مبنای تجارب بسیاری از افراد پس از همان جلسه اول تسکین را احساس خواهید کرد.
گودوین می‌گوید، "انتظار می‌رود که با تکرار جلسات بهبود علایم ادامه خواهد یافت، اگرچه هر موردی بسته به شخص دارد، و هیچ مقدار خاصی برای درمان تسکین دهنده ناخوشی‌های وجود ندارد."
گودوین اشاره می‌کند، از سوی دیگر، برخی بیماران خبر از بدتر شدن علایم در طول چند روز اول پس از آغاز درمان می‌دهند. به طور معمول علایم در طول چند روز فروکش می‌کنند و بیمار پیشرفت ملموسی را نشان می‌دهد.
گودوین می‌گوید، "اعتقاد بر آن است از آنجا که مغز و بدن به درمان شیفت‌های انرژی‌زای ایجاد شده توسط رفلکسولوژی پاسخ می‌دهند، پیش از بهبود یک تشدید علایم اولیه ایجاد می‌شود."


رفلکسولوژی صورت را کجا می‌توان فرا گرفت
گودوین توضیح می‌دهد که به علت طبیعت پیچیده خود، دستورالعمل گسترده و مدرسی برای انجام سطوح درمانی رفلکسولوژی صورت مورد نیاز است. وی می‌گوید، "من در مورد هر کلاسی که مدعی آموزش رفلکسولوژی صورت در یک جلسه یا چند ساعت است به دیده تردید نگاه می‌کنم."
در عوض مردم باید به دنبال کلاس‌هایی باشند که دارای مشخصات زیر هستند:
• به رسمیت شناخته شده از سوی هیئت صدور مجوز دولتی
• دوره‌های آموزشی توسط درمانگران صاحب صلاحیت
• برنامه‌های جامع با حداقل 80 ساعت آموزش در چند ماژول


خلاصه
اگر شما از سردرد، اضطراب، بی‌فروغی سیما، یا مشکلاتی دیگر رنج می‌برید، کارشناسان رفلکسولوژی به شما می‌گویند که یک نقطه فشاری برای آنها وجود دارد.
رفلکسولوژی صورت در طول صدها سال توسط درمانگران در اطراف جهان مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه به تحقیق علمی بیشتری نیاز است، رفلکسولوژی نوعی درمان جایگزین محبوب و پرکاربرد محسوب می‌شود./رفلکسولوژی صورت: فواید، نقاط مورد استفاده، ابزارها، و موارد دیگر
دکتر سارا پرکینز، دیلی کویین
ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
Facial Reflexology: Benefits, Common Points, Tools, and More
Medically reviewed by Sara Perkins, MD —
Written by Daley Quinn
On January 8, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.