دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هالوتراپی یا نمک درمانی - انواع، فایده‌ها و ریسک‌ها

هالوتراپی، نمک درمانی، غارهای نمکی،  اسپیلیوتراپی، سدیم کلراید، منگنز، کلسیم، سولفات‌ها، انجمن نمک درمانی، آسم، بیماری انسدادی مزمن ریه، برونشکتازی، سندرم ادنوتونسیلار، ویروس COVID-19

تاریخ هالوتراپی مدرن به سال 1843 برمی‌گردد

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

هالوتراپی یا نمک درمانی - انواع، فایده‌ها و ریسک‌ها
• دکتر دِبرا رُز ویلسون، لوئیزا ریچاردز
• ترجمه هستی فراست‌فر


1. هالوتراپی چیست؟
2. تاریخچه نمک درمانی
3. هالوتراپی چگونه کار می‌کند؟
4. درمان با نمک خشک
5. آیا هالوتراپی دارای فوایدی برای اختلالات سیستم تنفسی است؟
6. ریسک‌ها و عوارض جانبی هالوتراپیهالوتراپی نوعی نمک ‌درمانی است که می‌تواند برخی فواید سلامت در مورد اختلالات سیستم تنفسی داشته باشد. به هر حال، این ادعاها فاقد شواهد حمایتی هستند و نیز گزارش می‌شود که می‌توانند برخی عوارض جانبی مثل سرفه ایجاد کنند.
انواع نمک درمانی دارای تاریخی طولانی از کاربرد در قسمت‌های مختلف جهان مثل شرق اروپا است اما این روش‌های درمانی در ایالات متحد آمریکا کمتر رواج دارند.


هالوتراپی چیست؟
هالوتراپی یک شکل نمک درمانی است که برخی از مردم مدعی‌اند فوایدی برای اختلالات تنفسی و پوستی دارد.
در ادامه این مقاله ناگاهی به تاریخچه هالوتراپی داشته و کارآیی آن را از نزدیک بررسی خواهیم کرد.


تاریخچه نمک درمانی
غارهای نمکی در اروپای شرقی زیادند و مکان محبوبی برای هالوتراپی به شمار می‌روند. به هر حال، این روش درمانی در ایالات متحد آمریکا کمتر رواج دارد.
در سال‌های 1800 میلادی یک پزشک لهستانی* متوجه شد که کارگران معدن‌های نمک کمتر از سایر معدن‌کاوان دچار بیماری‌های تنفسی می‌شوند. یک پزشک آلمانی نیز در مورد فایده‌های گذراندن زمان در غارهای نمکی برای سلامت سیستم تنفسی مردم نوشت.
اتاقک‌های نمک در سال‌های 1950 و 1960 به اشکال محبوب درمانی تبدیل شدند.


هالوتراپی چگونه کار می‌کند؟
هواداران هالوتراپی می‌گویند که این روش می‌تواند:
• عملکرد ریه را بهبود بخشد
• گرده‌ها، سموم، و انواع ویروس‌ها را از ریه و دستگاه بینی پاک کند
التهاب را کاهش دهد
• حفره‌های بینی و سینوس‌ها را تمیز کند
• باعث تسکین برخی اختلالات پوستی شود
در هر حال، شواهد علمی اندکی در حمایت از این ادعاها وجود دارد. در این عرصه‌ها مطالعات بزرگ-مقیاس کافی انجام نشده است.


درمان با نمک خشک
هالوتراپی و اسپیلیوتراپی انواع نمک درمانی خشک محسوب می‌شوند.
اسپیلیوتراپی در غارهای زیرزمینی طبیعی دارای نمک انجام می‌شود. به هر حال، این نوع درمان در برخی نواحی کمتر رایج است.
هالوتراپی از یک محیط مصنوعی برای ایجاد اثر مشابه استفاده می‌کند. مکان‌های ارائه دهنده هالوتراپی از افشانه نمک خشک برای توزیع ذرات ریز نمک در فضای اتاقک درمان استفاده می‌کنند.
نمک معمولاً دارای مخلوطی از مواد معدنی مختلف به شرح زیر است:
• سدیم کلراید
• منگنز
• کلسیم
• سولفات‌ها
اتاقک‌های نمک فعال از یک ژنراتور برای توزیع نمک در فضای اتاقک استفاده می‌کنند. اتاقک‌های نمک منفعل شامل مقادیر بالای نمک درون اتاق بدون استفاده از ژنراتور برای پخش آن در محیط هستند.
"انجمن نمک درمانی" (STA) می‌گوید که اتاقک‌های نمک منفعل یک شکل هالوتراپی محسوب نمی‌شوند. به هر حال، این اتاقک‌ها نیز کماکان می‌توانند حس سلامت و ریلکس شدن را در شخص بهبود ببخشند.


آیا هالوتراپی دارای فوایدی برای اختلالات سیستم تنفسی است؟
برخی از مردم اعتقاد دارند که نمک درمانی دارای فوایدی برای اختلالات سیستم تنفسی مثل آسم است. در هر حال تحقیق در این حیطه هنوز دچار کمبود است.
در ادامه این مقاله به تحقیق موجود در این حیطه به شکل مشروح‌تر پرداخته خواهد شد.

آسم
یک تحقیق در سال 2014 بر روی موش‌های صحرایی عنوان می‌کند که نمک درمانی برای آسم مفید است.
پژوهشگران موش‌های صحرایی را در یک محیط شبه اسپیلیوتراپی نگه داشتند و پی بردند که این محیط به سلول‌های تنفسی موش‌ها کمک می‌کند.
به هر حال، بر مبنای نظر نویسندگان یک مرور در مقیاس کلان در سال 2001، شواهد کمی در مورد فایده‌های اسپیلیوتراپی بر روی آسم در دست است.

بیماری انسدادی مزمن ریه
برخی گزارش‌ها عنوانگر آنند که هالوتراپی می‌تواند در مورد بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) مفید باشد.
در هر حال، یک مرور مربوط به سال 2014 بر روی تحقیقات انجام شده پی برده است که هیچ شواهدی در مورد بهبود علایم مبتلابه مردم دچار COPD با هالوتراپی وجود ندارد.

برونشکتازی
یک آزمون بالینی در سال 2013 کاربرد اسپری نمک به مدت 2 ماه را بر روی 20 فرد مبتلاء به برونشکتازی مورد بررسی قرار داد. این آزمون هیچ گونه فایده‌ای برای کاربرد اسپری نمک نیافت.
در هر حال، 60 درصد نمونه‌های مطالعه از این روش درمانی خشنود و مایل به ادامه آن بودند. بنابراین اگرچه ممکن است روش مزبور باعث بهبود علایم بیماری نشود می‌تواند ریلکسیشن و حس سلامت را تقویت کند.

سندرم ادنوتونسیلار
در یک آزمون صورت گرفته در سال 2013، پژوهشگران به 45 نفر از افراد دچار سندرم ادنوتونسیلار در طول 10 جلسه درمانی هالوتراپی یا دارونما (پلاسبو) تجویز کردند.
پس از پایان آزمون افراد دریافت کننده هالوتراپی برخی بهبودها در علایم بیماری را نشان دادند.

اختلالات دیگر
STA می‌گوید که نمک درمانی خشک دارای اثرات ضد باکتریایی است که می‌تواند در مورد ویروس COVID-19 مفید باشد. به هر حال باکتری‌ها علت ایجاد COVID-19 نیستند.
هیچ گونه شواهد علیمی در مورد حمایت از نمک درمانی برای درمان COVID-19 یا پیشگیری از آن وجود ندارد. مردم برای کمک گرفتن در مورد این بیماری باید به دستورالعمل‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها رجوع کنند.


ریسک‌ها و عوارض جانبی هالوتراپی
تحقیق کمی در مورد ایمنی و عوارض جانبی هالوتراپی انجام شده است.
یک مطالعه در مقیاس کوچک نشان داد که مردم مبتلاء به اختلالات سیستم تنفسی پس از استفاده از هالوتراپی دچار سرفه شده‌اند، حال آنکه آزمون بالینی انجام شده در سال 2013 بر روی مردم دچار برونشکتازی هیچ گونه عوارض جانبی نشان نداد.
در هر حال، هر دو مطالعه مورد اشاره در مقیاس کوچک انجام شده بودند. بنابراین برای بررسی ایمنی و عوارض جانبی هالوتراپی انجام تحقیق در مقیاس بزرگ ضروری است./


*توضیح مهرین – اخبار سلامت در مورد تاریخچه نمک درمانی: در طول قرن‌های گذشته اشکال مختلف هالوتراپی از سوی مردم مورد استفاده قرار گرفته است. نخستین موارد شناخته شده مربوط به گزارش‌های به جا مانده از چشمه‌های آب معدنی است که به قرن دوازدهم میلادی در لهستان برمی‌گردد، که در آن مردم اصرار داشتند تا در آب‌های معدنی حمام کنند. تاریخ هالوتراپی مدرن به سال 1843 برمی‌گردد، زمانی که پزشک لهستانی به نام فلیکس بوچکووسکی /Feliks Boczkowski بر ایده استفاده از درمان با نمک پس از مشاهده این موضوع اصرار ورزید که متوجه شد کارگران معادن نمک، خلاف کارگران معادن دیگر دچار مشکلات تنفسی و ریوی نمی‌شدند. (توضیح مزبور برگرفته و ترجمه شده از ویکی‌پدیا است)


Source:
Healthline
What are the benefits and risks of halotherapy?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT
On May 15, 2020
New —
Written by Louisa Richards

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.