دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مکمل غذایی بروملین - شکل‌ها، فایده‌ها و عارضه‌های جانبی

مکمل غذایی، بروملین، آنزیم، پروتئین، استئوارتریت، بیماری قلبی عروقی، آسم، سینوزیت مزمن، کولیت، سوختگی، سرطان، اسهال، تهوع، استفراغ، آنتی‌بیوتیک‌، آرام‌بخش، فنی‌توئین، الپرازولام، اینسومنیا

بروملین در مواجهه با بیماری‌های مختلف از جمله سرطان مفید ظاهر شده است

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• اشکال و دوزهای بروملین
• فواید بالقوه بروملین برای سلامت
• عوارض جانبی و ریسک‌های مصرف بروملین
• فعل و انفعال‌ها
• خلاصهبروملین یک مخلوط آنزیم هضم کننده پروتئین است که از ساقه، میوه و ریشه گیاه آناناس به دست می‌آید. این ماده از قرن‌ها پیش، و مقدمتاً در سطح آمریکای مرکزی و جنوبی، برای درمان ناخوشی‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.
بروملین اکنون به عنوان یک مکمل غذایی طبقه‌بندی شده و عموماً از سوی FDA به عنوان ایمن شناخته شده است.
بروملین را می‌توان به تنهایی یا در ترکیب با داروهای دیگر مورد استفاده قرار داد. مردم از بروملین به صورت موضعی برای از بین بردن پوست مرده ناشی از سوختگی، یا به صورت خوراکی برای کاهش التهاب و ورم، مشخصاً در مورد معبرهای بینی استفاده می‌کنند.
بروملین همچنین برای کمک به گوارش، در مورد استئوارتریت و برای کاهش رنجوری عضلات دردمند استفاده می‌شود.


اشکال و دوزهای بروملین
بروملین در اشکال قرص یا حب برای خوردن در دسترس است. همچنین آن را می‌توان به شکل کرم موضعی تهیه کرد. حتی با وجودی که بروملین عصاره آناناس است، خوردن آناناس یا نوشیدن آب میوه آن باعث ایجاد دوز کافی برای اثربخشی نمی‌شود.
در زمان کاربرد بروملین ضروری است که در مورد مصرف آن با پزشک مشورت کنید و دستورات مربوط به مصرف مکمل را مراعات نمایید.
بروملین در واحدهای گوارش ژلاتین بر گرم (GDUs) اندازه‌گیری می‌شود. این محصولات در دوزهای 80 تا 400 میلی‌گرم برای هر وعده مصرف به تعداد 2 تا 3 بار مصرف در روز وجود دارد. پزشک ممکن است برای کمک به گوارش مصرف این مکمل را به همراه غذا توصیه کند یا برای کمک به کاهش التهاب مصرف آن را در شرایط خالی بودن معده توصیه نماید.


فواید بالقوه بروملین برای سلامت
بروملین و فواید بالقوه آن در عرصه‌های وسیع مورد مطالعه قرار گرفته است. این فواید شامل موارد زیر است:

استئوارتریت
مروری بر مطالعات بالینی پی برده است که خواص ضد التهابی و ترکیبات آنالژزیک بروملین آن را به درمانی مؤثر برای درد، ورم بافت نرم، و خشکی مفصل همراه استئوارتریت تبدیل می‌کند.
مرور مزبور بر اثربخشی بروملین در درمان ارتریت زانو و شانه متمرکز شده بود. در مورد دوز مصرف مطالعات انجام شده تفاوت قابل ملاحظه‌ای را نشان داده‌اند. بهبود مشاهده شده مربوط به برخی مطالعات بوده است که نمونه‌ها 400 میلی‌گرم بروملین را دو بار در روز استفاده کرده بودند.

بیماری قلبی عروقی
یک خلاصه مقاله گزارش داده است که بروملین در درمان بیماری‌های قلبی عروقی مثل بیماری شریان محیطی، استروک، حمله قلبی و فشار خون بالا مؤثر بوده است.
بروملین توانایی پلاکت‌های خون برای چسبیدن به یکدیگر یا توده شدن را مهار می‌کند. این می‌تواند به کاهش شکل‌گیری لخته و مشکلات قلبی عروقی کمک کند.

آسم
نتایج یک مطالعه بر روی حیوانات نشان داده است که اثرات ضد التهابی بروملین می‌تواند در مورد افراد دچار آسم یا دیگر اشکال بیماری آلرژیک راه هوایی مؤثر باشد.

سینوزیت مزمن (راینوسینوزیت مزمن)
یک مطالعه پایلوت به این نتیجه رسیده است که قرص‌های بروملین در تخفیف درد، احتقان، و دیگر علایم مرتبط به سینوزیت مزمن مؤثر بوده است. به نمونه‌های مطالعه در طول یک دوره سه ماهه به شکل روزانه بروملین تجویز شده بود.

کولیت
یک مطالعه بر روی مدل جانوری پی برده است که بروملین مشتق از میوه تصفیه شده اولسرهای مخاطی ایجاد شده توسط بیماری التهابی روده را کاهش داده و التیام بخشیده است.

سوختگی‌ها
یک مطالعه پی برده است که بروملین در صورت استفاده به شکل کرم موضعی در از میان بردن بافت‌های آسیب دیده از زخم‌ها و سوختگی درجه 2 و 3 بسیار مؤثر بوده است.

سرطان
یک مطالعه مربوط به سال 2010 خاطرنشان می‌کند که بروملین در مقابله با سرطان نویدبخش ظاهر شده است. بروملین ممکن است توانایی تأثیرگذاری مثبت بر رشد سلول سرطانی را داشته باشد، و می‌تواند به کنترل مسیرهای کلیدی حمایت کننده از بدخیمی کمک کند.


عوارض جانبی و ریسک‌های مصرف بروملین
همانند تمامی مکمل‌های دیگر این موضوع مهم است که مردم پیش از مصرف بروملین با پزشک مشورت کنند. بروملین ممکن است در برخی از افراد و مشخصاً در صورت استفاده در دوزهای بالا باعث ایجاد برخی عوارض جانبی خفیف شامل موارد زیر شود:
اسهال
تهوع
استفراغ
• خونریزی عادت ماهانه سنگین‌تر از موارد نرمال
در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین، پرادکسا و مابقی این داروها مردم باید از مصرف بروملین خودداری کنند. بروملین می‌تواند تأثیری ضد پلاکتی بر خون داشته باشد که خطر بالقوه خونریزی بیش از حد را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، همچنین مهم است که مردم پیش و پس از عمل جراحی از مصرف بروملین خودداری نمایند.
بروملین نباید توسط مردم دچار آلرژی نسبت به آناناس یا دیگر موادی که باعث خیزش واکنش آلرژیک در افراد دچار آلرژی آناناس می‌شود مصرف گردد. این موارد عبارتند از:
• گرده گیاهان
• لاتکس
• کرفس
رازیانه
• هویج
• گندم


فعل و انفعال‌ها

ضد انعقادها
بروملین باعث کاهش زمان لخته شدن خون می‌شود، بنابراین اگر شما در حال مصرف یک رقیق کننده خون هستید که در عین حال باعث کند شدن زمان لخته شدن خون می‌شود، ممکن است با کبودی یا افزایش خونریزی مواجه شوید. در این موارد پزشک خود را باخبر کنید.
رقیق کننده‌های خون شامل موارد زیرند:
• وارفارین
آسپیرین
• کلوپیدوگرل (پلاویکس)
• دیکلوفناک (ولتارن، کاتافلام، و مابقی)
ایبوپروفن (ادویل، مورتین، و مابقی)
• ناپروکسن (اناپروکس، ناپروسین، و دیگران)
• دلتیپارین (فرگمین)
• انوکساپارین (لوونوکس)
• هپارین
• وارفارین (کومادین)

آنتی‌بیوتیک‌ها
بروملین می‌تواند بر چگونگی جذب آنتی‌بیوتیک‌ها توسط بدن تأثیر بگذارد. برای مثال، بروملین قادر است تا مقدار جذب آموکسی‌سیلین یا تتراسایکلین توسط بدن را افزایش دهد. مصرف همزمان بروملین با آموکسی‌سیلین یا تتراسایکلین می‌تواند اثرات و عوارض جانبی این داروها را افزایش دهد.

آرام‌بخش‌ها
بروملین می‌تواند اثرات داروهای آرام‌بخش شامل مورد زیر را تشدید کند:
• داروهای ضد تشنج مثل فنی‌توئین (دیلانتین) و اسید والپروایک (دیپاکوت)
• باربیتورات‌ها
• بنزودیازپین‌هایی مثل الپرازولام (زاناکس) و دیازپام (والیم)
• داروهای اینسومنیا مثل زولپیدم (امبین)، زالپلون (سوناتا)، اژوپیکلون (لونستا)، و راملتئون (روزریم)
• ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای مثل آمی‌تریپ‌تیلین (الاویل)
الکل
همین موضوع در مورد گیاهان دارویی دارای اثرات آرامبخش مثل والری، کاوا و کتنیپ مصداق دارد.


خلاصه
بروملین یک ماده طبیعی مشتق از آناناس است. این ماده به شکل وسیع مورد تحقیق قرار گرفته و ممکن است اثرات مثبتی بر چندین اختلال مختلف در سلامت شامل سوختگی‌ها، استئوارتریت و سرطان داشته باشد.
در مورد مصرف بروملین به ویژه اگر از داروهای تجویزی استفاده می‌کنید با پزشک خود مشورت نمایید./


• دکتر دِبرا سولیوان، کوری ویلان
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
Bromelain
Medically reviewed by Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI
On April 21, 2020
New —
Written by Corey Whelan

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.