دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پنج روغن ضروری برای سردرد و میگرن

روغن ضروری، سردرد، میگرن، روغن حامل، روغن نعناع، روغن رُزماری، روغن بادام، روغن بابونه، روغن اکالیپتوس

بزرگ‌ترین ریسک همراه روغن‌های ضروری خطر بروز واکنش آلرژیک یا آزردگی است

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• روغن نعناع
• روغن رُزماری
• روغن بادام
• روغن بابونه
• روغن اکالیپتوس
• ریسک‌ها و پیامدهای روغن ضروری
• خلاصهروغن‌های ضروری مایعات بسیار غلیظی هستند که از برگ، ریشه، گل، پوست، ساقه یا دیگر اجزاء یک گیاه تهیه می‌شوند. اروماتراپی اغلب شامل استفاده از روغن‌های ضروری است، که می‌توانند فوایدی برای سلامت مثل کاهش استرس، بهبود گردش خون به واسطه تحریک حسی (بویایی) داشته باشند.
روغن‌های ضروری حتی می‌توانند به درمان برخی اختلالات مثل سردرد یا میگرن کمک کنند. روغن‌های مختلف فواید متفاوتی دارند. آنها همچنین فوایدی را بدون اثرات جانبی درازمدت ایجاد می‌کنند که می‌توان در کنار داروهای نسخه‌ای سردرد و میگرن از آنها استفاده کرد.
برخی روغن‌های ضروری می‌توانند استرس را کاهش دهند، که این می‌تواند در خدمت تخفیف سردرد تنشی یا آرام کردن درد مورد استفاده قرار گیرد.
روغن‌های ضروری را باید پیش از استفاده در یک روغن حامل مثل روغن نارگیل، روغن زیتون، روغنی بادام شیرین یا روغن جوجوبا رقیق کرد. برای استفاده 5 قطره روغن ضروری را باید در 1 اونس روغن حامل رقیق کنیم. روغن‌های ضروری را هرگز نباید به شکل مستقیم بر روی پوست بمالیم.

1. روغن نعناع
روغن نعناع یکی از رایج‌ترین روغن‌های ضروری برای درمان حملات سردرد و میگرن است. این روغن دارای منتول است که می‌تواند عضلات را ریلکس کند و باعث فروکش درد شود.
اعتقاد بر آن است که استفاده از روغن رقیق شده نعناع به صورت موضعی می‌تواند به تخفیف درد ناشی از سردردهای تنشی و نیز حملات میگرن کمک نماید.

چگونه از آن استفاده کنیم
روغن نعناع را در روغن دیگری مثل روغن نارگیل رقیق کنید و آن را به شقیقه‌ها بمالید.

2. روغن رُزماری
روغن رزماری دارای ترکیبات قدرتمند ضد التهابی و آنالژزیک (مسکن درد) است. این روغن در طب سنتی از صدها سال پیش برای کاهش استرس، تخفیف درد و بهبود گردش خون، که برای سردرد مفید است، مورد استفاده قرار گرفته.
یک مطالعه مربوط به سال 2013 حتی پی برده است که استفاده از این روغن در کنار داروهای دیگر برای کمک به بهبود علایم ترک مفید است. روغن مزبور همچنین در کاهش اینسومنیا و ریلکس شدن عضلات که می‌تواند به بهبود سردرد کمک کند، مفید بوده است.

چگونه از آن استفاده کنیم
برای استفاده از روغن رزماری ناحیه مورد نظر را با چند قطره روغن مزبور که در یک روغن حامل مثل روغن نارگیل رقیق شده باشد، ماساژ دهید. همچنین گمان می‌رود که رایحه روغن رزماری - مثل بو کشیدن این رایحه از پوست یا در حمام داغ - می‌تواند باعث تسکین درد شود.

3. روغن بادام
روغن بادام عموماً برای تخفیف استرس و ریلکسیشن به کار می‌رود. در عین حال شواهد قوی وجود دارد که روغن بادام برای درمان سردرد و میگرن می‌تواند کمک کننده باشد.
تنفس در هوای آکنده از بوی روغن ضروری بادام می‌تواند به مدیریت حملات میگرنی حاد کمک کند. یک مطالعه در سال 2013 پی برد که افراد خبر از کاهش قابل توجه درد پس از فقط 15 دقیقه استنشاق روغن بادام داده‌اند.

چگونه از آن استفاده کنیم
شما می‌توانید روغن بادام رقیق شده را روی پوست بمالید، از یک پخش کننده استفاده کنید یا روغن رقیق شده را برای استفاده از مزایای آن به آب گرم وان اضافه کنید.

4. روغن بابونه
روغن ضروری بابونه بدن را ریلکس و عضلات را آرام می‌کند، و به همین دلیل می‌تواند کمک بزرگی برای درمان سردرد تنشی باشد. این روغن همچنین می‌تواند برای مداوای اضطراب و اینسومنیا، که علل متداول سردرد محسوب می‌شوند، مفید باشد.
زنان باردار نباید از روغن ضروری بابونه استفاده کنند زیرا این کار حامل خطر سقط جنین ناخواسته خواهد بود.

چگونه از آن استفاده کنیم
شما می‌توانید چند قطره روغن بابونه را که در یک روغن حامل رقیق شده است به وان یا آب داغ اضافه کرده و از بخار آن تنفس کنید.

5. روغن اکالیپتوس
اگر سردرد شما ناشی از مشکلات سینوس بوده باشد، روغن ضروری اکالیپتوس می‌تواند به عنوان بهترین دوست شما ظاهر گردد. این روغن باعث باز شدن معبرهای بینی شده، سینوس‌ها را تمیز می‌کند، و به تخفیف تنش سینوس که سبب سردرد می‌شود کمک می‌نماید.
یک مطالعه مربوط به سال 1994 نیز پی برده است که ترکیب روغن نعناع، روغن اکالیپتوس، و اتانول باعث ایجاد اثرات آرام‌بخش، هم برای عضلات و هم برای ذهن می‌شود، که اینها می‌توانند برای فروکش سردرد مفید باشند.

چگونه از آن استفاده کنیم
شما می‌توانید یک قطره روغن ضروری اکالیپتوس را در روغن حامل رقیق کرده و محلول حاصل را برای کمک به پاکسازی سیونس‌ها به قفسه سینه بمالید یا چند قطره روغن مزبور را به آب داغ اضافه کرده و به صورت بخور استفاده نمایید.

ریسک‌ها و پیامدهای استفاده از روغن ضروری
روغن‌های ضروری عموماً ایمن در نظر گرفته می‌شوند و در مقایسه با اکثر داروهای مرسوم در درمان سردرد و میگرن - شامل داروهای غیر نسخه‌ای و نسخه‌ای - عوارض جانبی کمتری دارند.
بزرگ‌ترین ریسک همراه روغن‌های ضروری خطر بروز واکنش آلرژیک یا آزردگی است. استفاده از روغن بر روی پوست می‌تواند باعث ابجاد تحریک شامل حل نیش زدن یا حس سوزش، سرخی یا راش باشد.
شما باید روغن‌های ضروری شامل روغن نعناع و اکالیپتوس را پیش از استفاده بر روی پوست رقیق کنید.
برای پیشگیری از تحریک‌پذیری گسترده یک تست پچ انجام دهید: پیش از استفاده در سطح گسترده چند قطره روغن ضروری رقیق شده را بر نقطه کوچکی از پوست بمالید. اگر به فاصله 24 تا 48 ساعت هیچ واکنش منفی ایجاد نشد، آنگاه می‌توان استفاده از روغن مزبور را ایمن تلقی کرد.
چند روغن ضروری وجود دارد که استفاده از آن برای اطفال کوچک‌تر از 1 سال یا زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود. استفاده از روغن بادام و روغن رزماری مشخصاً در مورد این گروه‌ها می‌تواند خطرناک باشد.
این روغن‌ها در عین حال اگر کسی مبتلاء به برخی اختلالات مثل آسم یا بیماری قلبی باشند، بالقوه خطرناکند. مردم باید پیش از استفاده از روغن‌های ضروری برای اطمینان از عدم تشدید مشکلات از پیش موجود سلامت با پزشک مشورت کنند.
این موضوع مهم است که به خاطر داشته باشیم روغن‌های ضروری توسط FDA در مورد خلوص، کیفیت یا ایمنی پایش نمی‌شوند. مردم باید این محصولات را از منابع معتبر خریداری کنند.

خلاصه
در صورت استفاده صحیح روغن‌های ضروری دارای فواید متعددی برای سلامت هستند و می‌توانند به تخفیف حملات سردرد و میگرن کمک کنند. وقتی موضوع روغن‌های ضروری در میان باشد، به یاد داشته باشید که مقدار کمی از آنها کار زیادی انجام می‌دهند - 1 تا 3 قطره از این روغن‌ها برای ایجاد کارآیی کافی است.
اگر حملات سردرد یا میگرن در شما مداوم است و باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره می‌شود به پزشک مراجعه کنید. در مورد حملات شدید یا مکرر سردرد یا میگرن، روغن‌های ضروری می‌توانند به عنوان یک درمان مکمل بهترین کارآیی را برای داروهای نسخه‌ای داشته باشند./


• دکتر دِبرا سولیوان، آنا گوتر
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Healthline
5 Essential Oils for Headaches and Migraine
Medically reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI
On April 3, 2020
New —
Written by Ana Gotter

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.