دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا کلاژن هیدرولیز شده علاجی معجزه‌آسا است؟

کلاژن هیدرولیز شده، درد مفصل، کلاژن هیدرولیزات، استئوپوروزیس، چین و چروک پوست، پپتیدهای کلاژن، FDA

FDA ایمپلنت‌های کلاژن را برای صاف کردن چین و چروک و جای زخم آکنه تأیید کرده است

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• ادعای اول. کلاژن هیدرولیز شده برای درد مفصل مفید است
• ادعای دوم. کلاژن هیدرولیز شده می‌تواند استئوپوروزیس را درمان کند
• ادعای سوم. کلاژن هیدرولیز شده برای چین و چروک پوست مفید است
• ابتدا ایمنیفرآورده‌های بسیاری دارای کلاژن هیدرولیز شده [کلاژن تجزیه شده توسط آب] هستند و مکمل‌های متعددی در بازار وجود دارد. اما کلاژن هیدرولیز شده در عمل چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد؟
کلاژن یک پروتئین موجود در بدن تمامی جانوران شامل نوع انسان است. کلاژن بافت متصل مثل پوست، تاندون، غضروف، ارگان‌ها و استخوان‌ها را می‌سازد.
وقتی کلاژن در آب تجزیه (هیدرولیزه) می‌شود به سلول‌های کوچک‌تر و ذراتی تقسیم می‌گردد که آسان‌تر پردازش می‌شوند. این ذرات در محصولاتی که برای التیام موارد مختلف از پوست در خارج بدن گرفته تا درد مفصل در داخل بدن به کار می‌روند.

ادعای اول. کلاژن هیدرولیز شده برای درد مفصل مفید است
از آنجا که غضروف مفصل دارای کلاژن است، و درد مفصل اغلب بر اثر از دست دادن کلاژن شکل می‌گیرد، باور بر این است که کلاژن می‌تواند باعث کاهش درد مفصل شود.
مطالعات نشان می‌دهند که کلاژن هیدرولیز شده (یا کلاژن هیدرولیزات) می‌تواند به تقویت مفصل کمک کرده و برای درد ناشی از اختلالاتی مثل استئوارتریت مفید باشد.
به هر حال باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که اکثر مطالعاتی که بهبود درد مفصل بر اثر مصرف کلاژن را نشان داده‌اند از مکمل‌های کلاژن هیدرولیزات با دوز بالا استفاده کرده‌اند.
روشن نیست که آیا صرف افزایش مقدار مصرف غذاهای دارای مقادیر بالای کلاژن مثل برش‌های ماهیچه‌ای گوشت قرمز دارای اثر مشابه است یا خیر.

ادعای دوم. کلاژن هیدرولیز شده می‌تواند استئوپوروزیس را درمان کند
اگرچه تحقیق هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، برخی مطالعات نشان می‌دهند که کلاژن هیدرولیز شده ممکن است نقشی در پیشگیری از استئوپروزیس و درمان آن داشته باشد.
یک مطالعه بر روی زنان یائسه پی برده است که درمان با استفاده از 5 گرم پپتیدهای کلاژن به صورت روزانه به مدت یک سال باعث افزایش چگالی (تراکم) مواد معدنی استخوان و بهبود نشانگرهای افزایش شکل‌گیری استخوان و کاهش تباهی استخوان می‌شود.
برای تعیین اینکه دیگر منابع کلاژن در اشکال دیگر هم مفیدند به تحقیق بیشتری نیاز است.

ادعای سوم. کلاژن هیدرولیز شده برای چین و چروک پوست مفید است
پوست از پروتئین‌های کلاژن ساخته شده است، بنابراین قابل درک خواهد بود که مکمل‌های کلاژن می‌توانند به التیام پوست منجر شوند. اثربخشی این محصول به این موضوع بستگی دارد که کلاژن چگونه ساخته شده و چطور بدن آن را به کار می‌برد.
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند با کاهش برخی مارکرهای پیری برای پوست مفید باشد.
یک مطالعه شامل 64 داوطلب پی برده است که درمان با 1 گرم پپتیدهای کلاژن به مدت 12 هفته در مقایسه با گروه دارونما (پلاسبو) به شکل قابل ملاحظه‌ای چین و چروک را کاهش داده، سیراب‌سازی پوست و انعطاف‌پذیری آن را بهبود می‌بخشد.
FDA مصرف ایمپلنت‌های کلاژن را برای صاف کردن چین و چروک و جای زخم آکنه تأیید کرده است.
ادعاهای دیگری در این مورد وجود دارد که کلاژن را می‌توان در کرم‌های پوستی برای بهبود ساختار پوست مورد استفاده قرار داد اما این ادعا از پشتوانه تحقیقی برخوردار نیست.

ابتدا ایمنی
FDA بسیاری از محصولات دارای کلاژن هیدرولیز شده را مرجوع کرده است زیرا تولید کنندگان ادعاهای کذبی را در مورد نوع کارآیی این محصولات مطرح کرده بودند. FDA در سال 2014 اعلام کرد، برچسب‌های محصولات برخی از اوقات قول انجام کارهایی را می‌دهند که در عمل نیازمند توجه پزشکی است.
همانند هر مکمل یا ماده آرایشی، مردم باید ادعاها را به دقت بررسی کنند. در حالی که داروها باید پیش از عرضه در بازار تنظیمات مراقبتی FDA را پشت سر بگذارند، مواد آرایشی نیازی به گرفتن هیچ گونه تأییدیه‌ای پیش از فروش در بازار ندارند.
مردم همیشه باید به محصولی که قول علاج جادویی، پایدار، و معجزه می‌دهد مشکوک باشند./


• جیلیان کوبالا
• تیم سردربیری هلف‌لاین
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Healthline
Is Hydrolyzed Collagen a Miracle Cure?
Medically reviewed by Jillian Kubala, MS, RD
On February 6, 2020
New —
Written by the Healthline Editorial Team

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.