دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

روغن گل سرخ برای صورت - کاربردها، فواید و عوارض جانبی

روغن گل سرخ، مرطوب کردن پوست، درمان جای زخم، اگزما، زدودن مواد آرایشی، لک‌های پیری، آکنه، رادیکال آزاد،  روغن نارگیل، روغن جوجوبا، روغن آووکادو، روغن زیتون، روغن کنجد

روغن گل سرخ یک روغن ملایم است که اکثر مردم به خوبی آن را تحمل می‌کنند

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• کاربردهای روغن گل سرخ
• فواید روغن گل سرخ
• اثرات جانبی و دیگر مشکلات
• دیگر روغن‌های مناسب برای صورت
• خلاصهروغن گل سرخ از دانه‌های میوه گل سرخ به دست می‌آید. محتوی غنی آنتی‌اکسیدان این روغن آن را به عنوان عنصری مفید برای درمان برخی اختلالات پوست مطرح کرده است. به عنوان روغن همچنین ممکن است به شکل بالقوه به عنوان پاک کننده پوست و زداینده آرایش مفید باشد.
بسیاری از کمپانی‌های دست‌اندرکار مراقبت پوست اکنون روغن گل سرخ را چه به شکل خالص و چه به عنوان یک جزء در ترکیبات محصولات دیگر عرضه می‌کنند.

کاربردهای روغن گل سرخ
در صورت استفاده از روغن گل سرخ برای پوست این روغن ممکن است به شکل بالقوه برای مصارف مختلفی به کار رود.

مرطوب کردن پوست
مواد شیمیایی قوی و آلوده کننده‌های موجود در محیط زیست می‌توانند به لایه خارجی پوست آسیب برسانند. این آسیب می‌تواند به خشکی و خارش پوست منجر و مانع از گرفتن مقدار کافی رطوبت شود.
یک مرور در سال 2018 عنوان می‌کند که روغن گل سرخ و دیگر روغن‌ها ممکن است برای ترمیم پوست به عنوان یک حائل طبیعی مفید باشند.
مردمی که پوست صورت آنان خشک و دچار خارش‌ است باید بلافاصله پس از استحمام از روغن استفاده کنند. انجام این کار کمک می‌کند تا حائلی فیزیکی برای سطح پوست ایجاد شود، که این حائل باعث حبس رطوبت برای پوست می‌شود.

درمان جای زخم
بر مبنای یک مطالعه مربوط به 2015، روغن گل سرخ می‌تواند نمای ظاهری ایجاد شده بر اثر جای زخم و تغییر رنگ پوست مرتبط به جای زخم را کاهش دهد.
مطالعه مزبور شامل 108 نمونه بود که تحت عمل جراحی خارج کردن تومورهای پوست قرار گرفته بودند. در پی عمل جراحی، برخی از نمونه‌ها برای جای زخم روی پوست خود از روغن گل سرخ استفاده کردند حال آنکه این کار برای افراد گروه کنترل انجام نشد.
پس از گذشت 6 هفته نمونه‌های گروه درمان کاهش قابل توجهی را در سرخی پوست خود شاهد بودند. در هفته دوازدهم همان نمونه‌ها کاهش قابل توجهی را در اتروفی پوست و تغییر رنگ آن تجربه کردند.
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" می‌گوید که مرطوب نگه داشتن زخم می‌تواند به پیشگیری از ایجاد جای زخم کمک کند. بنابراین، استفاده از روغن گل سرخ می‌تواند به پیشگیری از خشک شدن جای زخم در ضمن معکوس کردن نشانه‌های جای زخم کمک نماید.

درمان اگزما
اگزما یک اختلال التهابی پوست است که باعث ایجاد خشکی مزمن، نقطه‌های قرمز رنگ خارش‌دار و تحریک پوست می‌شود.
روغن گل سرخ دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند برای مقابله با التهاب مفید باشد. بنابراین این امکان وجود دارد که روغن گل سرخ به کاهش شدت اگزما کمک کند، به ویژه اگر شخص این روغن را در کنار درمان‌های مرسوم برای اگزما مورد استفاده قرار دهد.
از آنجا که روغن گل سرخ در عین حال می‌تواند مانع از کاهش آب پوست شود به برطرف شدن خشکی مزمن پوست کمک می‌کند.

زدودن مواد آرایشی پوست
پاک کننده‌ها و شوینده‌های مرسوم برای صورت حاوی ماد شیمیایی قوی هستند که می‌توانند خشکی و حساسیت پوست را تشدید کنند. روغن گل سرخ در این مورد یک جایگزین مناسب است که باعث گرفتن رطوبت پوست نمی‌شود. روغن گل سرخ ممکن است مشخصاً برای مردم دارای پوست مستعد خشکی یا آلرژی مناسب باشد.
پاک کننده‌های بر پایه روغن می‌توانند به حل کردن حتی مواد آرایشی ضد آب شامل ماسکارا و مواد طولانی اثر کمک کنند.

روشن کردن لک‌های پیری
برخی از مردم مدعی‌اند که روغن گل سرخ می‌تواند به پیشگیری یا کاهش تغییر رنگ مرتبط به پیری پوست کمک کند. به هر حال تحقیق مستقیم در مورد بررسی این ادعا وجود ندارد.
با وجود این روغن گل سرخ غنی از ویتامین C است. این ویتامین برای حفاظت از سلول‌های پوست در برابر صدمات ناشی از تابش آفتاب مفید است. بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2011، ویتامین C می‌تواند در کاهش خطر ایجاد لک‌های پیری مفید باشد، و به ترمیم پوست در مورد صدمات ناشی از آفتاب قبلی کمک کند.

مراقبت از پوست مستعد ابتلاء به آکنه
پوست، روغن گل سرخ را به سرعت جذب می‌کند، که این بدان معنی است که نامحتمل است باعث انسداد منافذ پوست شود. این ویژگی این روغن را به یک پاک کننده ایده‌آل برای مردمی تبدیل می‌کند که دارای پوست مستعد ابتلاء به آکنه هستند.
به علاوه روغن گل سرخ دارای ترکیبی به نام رتینوئید است، که می‌تواند به کاهش نمای ظاهری آکنه کمک کند.
یک آزمون بالینی مربوط به سال 2012 در مورد توان ضد آکنه بالقوه در یک کرم گیاهی حاوی روغن گل سرخ و چهار روغن گیاهی غنی از رتینوئید دیگر تحقیق کرده است. تعداد 60 نمونه دچار آکنه ولگاریس در این آزمون مشارکت داشتند. یک گروه نمونه‌ها از کرم مزبور به مدت حداقل دو هفته استفاده کردند و برای گروه کنترل از کرم دارونما استفاده شد.
در مقایسه با گروه دارونما، نمونه‌های گروه کرم گیاهی کاهش قابل توجهی را در تعداد ضایعات آکنه نشان دادند. افراد استفاده کننده از کرم گیاهی همچنین کاهشی کلی در التهاب پوست را تجربه کردند.
به هر حال از آنجا که کرم گیاهی مورد بحث شامل 5 روغن گیاهی مختلف بود، روشن نیست که چه مقدار از اثرات کاهش آکنه به روغن گل سرخ مربوط بوده است.

فواید روغن گل سرخ
روغن گل سرخ دارای مقادیر بالایی آنتی‌اکسیدان و مشخصاً ویتامین C است. آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند به مقابله با اثرات آسیب دیدگیDNA بر اثر مولکول‌های موسوم به رادیکال‌های آزاد کمک کنند. رادیکال آزاد نقشی کلیدی در سالخوردگی و بیماری بازی می‌کند.
برخی از فواید بالقوه روغن گل سرخ در مقابله با اثرات رادیکال‌های آزاد عبارتند از:
• محافظت از پوست در برابر صدمات آفتاب
• معکوس کردن بخشی از نشانه‌های ناشی از آفتاب سالخوردگی
• کاهش التهاب پوست که سبب ایجاد اختلالاتی مثل اگزما و آکنه می‌شود

اثرات جانبی و دیگر مشکلات
اغلب تحقیقات انجام شده خبر از ایمن بودن روغن گل سرخ و پایین بودن اثرات جانبی آن می‌دهند. در هر حال، همانند هر محصول طبیعی یا صناعی دیگری، روغن گل سرخ ممکن است باعث ایجاد واکنش آلرژیک گردد.
واکنش‌های آلرژیک در طیفی شامل یک راش یا آزردگی خفیف تا آنافیلاکسی که تهدیدی برای حیات است بروز می‌کنند. برای کاهش عوارض جانبی مردم باید استفاده روتین از روغن گل سرخ را برای مراقبت از پوست خود به تدریج انجام دهند.
اگر کسی بر اثر استفاده از روغن گل سرخ دچار تحریک پوست شود باید استفاده از این روغن را متوقف کرده و در جستجوی درمانی جایگزین برای آن باشد.
دیگر مشکل بالقوه در مورد استفاده از روغن گل سرخ مرتبط به دوره کوتاه دوام اثرات آن در معرض هوا است. روغن گل سرخ گرایشی به فساد سریع در صورت قرار گرفتن در معرض جریان هوا دارد. روغنی که رو به فساد رفته باشد ممکن است بوی نامطبوعی داشته و کارآیی مناسبی نداشته باشد. برای اجتناب از جابجایی روغن مزبور به شکل مکرر مردم باید هر بار مقدار کمی از این روغن را خریداری کرده و آن را در یخچال قرار دهند.

دیگر روغن‌های مناسب برای صورت
روغن گل سرخ تنها روغن غنی از آنتی‌اکسیدان نیست که مردم می‌توانند آن را برای صورت خود استفاده کنند. برخی روغن‌های دیگر میک‌آپ را پاک کرده، از کاهش رطوبت پوست پیشگیری می‌کنند و سلامت پوست را بهبود می‌بخشند. این روغن‌ها عبارتند از:
• روغن نارگیل
• روغن جوجوبا
• روغن آووکادو
• روغن زیتون
• روغن کنجد
برخی روغن‌های ضروری مثل روغن درخت چای نیز به تخفیف مشکلات پوستی کمک می‌کنند. در هر حال، روغن‌های ضروری حاوی مواد آلرژی‌زای بوتانیکال هستند که می‌توانند محرک آزردگی و آلرژی پوستی باشند.
مردمی که علاقمندند تا در رویکرد روتین مراقبت از پوست خود از روغن‌های گیاهی استفاده کنند باید این کار را با یک روغن ملایم آغاز نمایند. روغن گل سرخ و روغن کنجد در این مورد گزینه‌های خوبی محسوب می‎شوند.

خلاصه
روغن گل سرخ یک روغن ملایم است که اکثر مردم به خوبی آن را تحمل می‌کنند. این ویژگی روغن مزبور را به یک گزینه خوب برای مردم دچار اگزما یا حساسیت پوستی تبدیل کرده است.
روغن گل سرخ در عین حال غنی از آنتی‌اکسیدان است، بنابراین می‌تواند باعث کاهش تحریک‌پذیری و التهاب پوست شده و نشانه‌های ایجاد شده بر اثر سالخوردگی پوست را هدف قرار دهد.
به هر حال، روغن گل سرخ در برخی از موارد می‌تواند به آلرژی و آزردگی پوست منجر گردد. مردم مایل به استفاده از روغن گل سرخ باید این کار را با مقدار کمی از روغن به شکل روزانه آغاز کنند. یک متخصص پوست یا فرد دارای دانش در مورد گیاهان دارویی و مراقبت از پوست و مداوای طبیعی می‌تواند راهنمایی بیشتری در این مورد ارائه دهد./


• دکتر سینتیا کاب، زاون ویلینز
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Rosehip oil: Benefits and how to use it on the face
Medically reviewed by Cynthia Cobb, APRN
On November 7, 2019
New —
Written by Zawn Villines

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.