دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بهترین مکمل‌های ضد سرطان کدامند؟

مکمل‌های ضد سرطان، اسیدهای چرب امگا-3، دارونما، چای سبز، آنتی‌اکسیدان،   اپی‌گالوکاتچین-3-گالات، سیر، پیاز، زنجبیل،  زردچوبه، کورکومین، ویتامین D، ارگوکالسیفرول، کولیکاسیفرول

هیچ مکملی نمی‌تواند جایگزین درمان‌های استاندارد سرطان شود

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• اسیدهای چرب امگا-3
• چای سبز
• سیر و پیاز
• زنجبیل
زردچوبه
ویتامین D
آنتی‌اکسیدان‌ها
• خطرات و ملاحظات
• خلاصهبعضی مکمل‌های غذایی می‌توانند به کاهش خطر سرطان یا تقویت بدن در طول درمان سرطان کمک کنند. مکمل‌ها ممکن است حاوی عصاره گیاهان دارویی یا ویتامین و مواد معدنی باشند. تعداد زیادی از این مکمل‌ها در دسترس است بنابراین ممکن است بعضی مردم در مورد نقطه شروع کار با چالش مواجه باشند.
به هر جهت، اصطلاح مکمل ضد سرطان می‌تواند تا حدودی گمراه کننده باشد. بعضی مکمل‌ها ممکن است به کاهش ریسک خطر سرطان یا حمایت از بدن در طول درمان این بیماری کمک کنند اما هیچ مکملی نمی‌تواند جایگزین درمان‌های استاندارد سرطان شود.
هر کسی که در طول درمان سرطان در صدد استفاده از ویتامین‌ها و مکمل‌ها است باید ابتدا با پزشک مشورت کند، مخصوصاً به این دلیل که برخی از این مکمل‌ها و ویتامین‌ها ممکن است با دیگر داروها دچار فعل و انفعال شوند یا سبب بروز اثرات جانبی گردند.

اسیدهای چرب امگا-3
اسیدهای چرب غیر اشباع چند حلقه‌ای امگا-3 اسیدهایی هستند که به شکل طبیعی در تعدادی از غذاها شامل موارد زیر وجود دارند:
• ماهی، شامل سالمون، ماکارل، و تون
• روغن‌های گیاهی، مثل انواع تهیه شده از فلاکسید، دانه سویا، و کانولا
• آجیل‌ها و دانه‎های خوراکی
برخی تحقیقات عنوان می‌کنند که اسیدهای چرب امگا-3 می‌توانند از بعضی انواع سرطان پیشگیری کنند.
برای مثال، یک مرور در سال 2015 به بعضی شواهد پی برد که بر مبنای آنها ترکیبات ضد التهابی امگا-3 می‌توانند ریسک ایجاد سرطان پستان را کاهش دهند.
به هر حال، یک آزمون بالینی مربوط به سال 2019 در مورد فواید سلامت اسیدهای چرب امگا-3 در 21.871 نفر تحقیق کرده است.
محققان پی بردند که نمونه‌های دریافت کننده مکمل‌های امگا-3 در مقایسه با افراد دریافت کننده دارونما (پلاسبو) کاهش کلی در ریسک سرطان نداشتند. در عین حال هیچ ارتباطی بین گرفتن مکمل امگا-3 و کاهش ریسک بروز سرطان پستان، سرطان کولورکتال، و سرطان پروستات وجود نداشت.
مکمل‌های غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-3 به فروانی در فروشگاه‌های بهداشتی و داروخانه‌ها به اشکال گوناگون شامل موارد زیر در دسترس است:
• روغن کبد ماهی کاد
• روغن ماهی
• روغن کریل
• روغن الگال، که از جلبک دریایی به دست می‌آید و برای گیاهخواران و وگان‎ها مناسب است
"اداره مکمل‎های غذایی" (ODS) مصرف روزانه 1.1 تا 1.6 گرم اسید چرب امگا-3 را برای افراد سنین 14 سال و بیشتر توصیه می‌کند. مردم پیش از مصرف مکمل امگا-3 باید با پزشک مشورت کنند چون این مکمل‌ها ممکن است با برخی داروها فعل و انفعال ایجاد کنند.

چای سبز
چای سبز نوشیدنی عامه‎پسندی غنی از ترکیبات موسوم به پلی‌فنول است، که دارای ترکیبات ضد التهابی و آنتی‌اکسیدان است. مکمل‌های حاوی عصاره چای سبز و ترکیب فعال اصلی آن اپی‌گالوکاتچین-3-گالات (EGCG)، می‌توانند در مقابله با سرطان کمک کنند.
بر مبنای یک مرور در سال 2018، EGCG و عصاره چای سبز می‌توانند در پیشگیری از سرطان یا به تأخیر انداختن آغاز آن، برگشت سرطان، و رشد ثانویه سرطان کمک کننده باشند.
به هر حال، "مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه" (NCCIH) می‌گوید مطالعات مربوط به چای سبز و سرطان نتایج بسیار متناقضی به دست داده است.
نوشیدن یک فنجان یا بیشتر چای سبز به صورت روزانه راه ساده‌ای برای لذت بردن از فواید بالقوه آن برای سلامت است.
عصاره چای سبز هم به صورت مکمل‌های غذایی در دسترس است. به هر حال ممکن است برای برخی از مردم این عصاره‌ها بیش از حد غلیظ باشند.
بر مبنای نظر NCCIH، چای سبز ممکن است با نادولول وارد فعل و انفعال شود، دارویی که برای درمان هیپرتانسیون و مشکلات قلبی به کار می‌رود. مردمی که در حال حاضر از این دارو مصرف می‌کنند باید پیش از مصرف چای سبز و فرآورده‌هایش با پزشک مشورت کنند.

سیر و پیاز
سیر و پیاز از جنس گیاهان الیوم هستند.
بر مبنای یک مرور در سال 2015 خوردن هر چه بیشتر این گیاهان می‌تواند به کاهش خطر برخی سرطان‌ها، مشخصاً سرطان‌های دستگاه گوارش کمک کند. در هر حال، تعیین کمیت اثرات برای محققان دشوار است و مشخص نیست که چه مقدار از این گیاهان باید توسط مردم خورده شود.
یک مطالعه در سال 2018 پی برد که عصاره سیر رشد برخی از انواع سلول سرطانی را در لوله آزمایش و مدل‌های موشی مهار می‌کند.
به هر جهت محققان همچنین نوشته‌اند که بعضی مطالعات عنوان می‌کنند که عصاره سیر ممکن است فعالیت برخی داروهای شیمی درمانی را افزایش دهد. بر این مبنا، هر کسی که تحت درمان سرطان قرار دارد باید پیش از مصرف عصاره سیر با پزشک مشورت کند.

زنجبیل
زنجبیل یک داروی سنتی برای مشکلات گوارشی است و ممکن است در عین حال به تخفیف عوارض جانبی تهوع و استفراغ که اغلب موارد شیمی درمانی و اشعه درمانی عامل ایجاد آن هستند کمک کند.
چای جوشانده ریشه زنجبیل یا خوردن آب نبات زنجبیل طبیعی در طول روز می‌تواند به کاهش این عوارض جانبی کمک کند.
در عین حال مکمل‌های زنجبیل حاوی عصاره زنجبیل در دسترس است. به هر حال، این عصاره‌ها ممکن است برای برخی از مردم بیش از حد غلیظ باشند.
برخی نگرانی‌ها در مورد فعل و انفعال زنجبیل با داروهای رقیق کننده خون مطرح است، بنابراین مردم مصرف کننده این داروها باید پیش از استفاده از زنجبیل با پزشک مشورت کنند.

زردچوبه
زردچوبه مثل ادویه کاری یک ترکیب پرمصرف در غذاهای آسیایی‌ها است. زردچوبه حامی ترکیبی به نام کورکومین است که دارای ترکیبات التهابی و آنتی‌اکسیدان محسوب می‌شود.
بر مبنای یک مرور در سال 2016، مطالعات عنوان می‌کنند که کورکومین می‌تواند رشد تومور را کُند کرده و سبب مرگ سلول‌های سرطانی شود. به هر حال بخش غالب مطالعات مربوط به محیط آزمایشگاهی و مدل‌های حیوانی بوده و برای تأیید یافته‌ها نیاز است تا دانشمندان مطالعات بیشتری را در مدل‌های انسانی انجام دهند.
انواع مختلف زردچوبه در خواربارفروشی‌ها در دسترس است و مردم می‌توانند به اشکال مختلف از آن استفاده کنند. زردچوبه به شکل چای و مکمل غذایی نیز قابل تهیه است.
مردم می‌توانند اشکال مختلف به شرح زیر زردچوبه و کورکومین را خریداری کنند:
• ریشه کامل زردچوبه
• زردچوبه پودر شده
• چای کیسه‌ای زردچوبه
• مکمل کورکومین

ویتامین D
ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها، دندان‎ها، و عضلات ضروری است و همچنین نقشی حیاتی در عملکرد عصب‌ها و سیستم ایمنی ایفاء می‌کند.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" تحقیق در موش‌ها نشان می‌دهد که ویتامین D می‌تواند رشد یا ایجاد سرطان را کُند کرده یا از آن پیشگیری کند. NCI همچنین می‌نویسد که برخی مطالعات در انسان عنوان می‌کند که مصرف میزان بالای این ویتامین می‌تواند خطر برخی انواع سرطان را کاهش دهد. در هر حال نتایج به میزان زیادی غیر قطعی بوده‌اند و دانشمندان نیاز دارند تا تحقیق بیشتری در این مورد انجام دهند.
ODS مصرف روزانه 600 واحد بین‌المللی یا 15 میکروگرم ویتامین D را به اغلب مردم توصیه می‌کند.
بسیاری از مردم می‌توانند مقدار کافی این ویتامین را از آفتاب بگیرند. بدن به شکل طبیعی در زمان مواجهه مستقیم پوست با نور آفتاب ویتامین D تولید می‌کند.
ویتامین D همچنین در شمار معدودی از غذاها شامل موارد زیر وجود دارد:
• ماهی‌های روغنی مثل سالمون، ماکارل، ساردین، و تون
• گوشت قرمز و کبد
قارچ
• پنیر و زرده تخم مرغ
• غذاهی غنی شده مثل برخی سریال‌های صبحانه، آب پرتقال و شیر
مکمل ویتامین D در اشکال زیر در دسترس است:
• ویتامین D2، یا ارگوکالسیفرول
• ویتامین D3، یا کولیکاسیفرول
هر دوی این اشکال میزان ویتامین D را به شکل مشابه در بدن افزایش می‌دهند.

آنتی‌اکسیدان‌ها
آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد در بدن مقابله می‌کنند، و می‌توانند به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو و صدمات سلولی کمک کنند. استرس اکسیداتیو می‌تواند نقشی در ایجاد سرطان و برخی از دیگر بیماری‌ها بازی کند.
به هر حال انستیتو ملی سرطان گزارش می‌دهد که آزمون‌های بالینی تاکنون نتوانسته‌اند شواهدی در مورد کاهش خطر سرطان بر اثر مصرف آنتی‎اکسیدان‌ها ارائه دهند. NCI در عین حال اشاره می‌کند که برخی مطالعات عنوان می‌کنند که مکمل‌های آنتی‌اکسیدان ممکن است فرجام بیمار در درمان سرطان به ویژه در مردم سیگاری را بدتر کنند.
مطالعات دیگری در موش‌های دچار تومور پی برده‌اند که آنتی‌اکسیدان‌ها می‎توانند به تقویت رشد تومور و متاستاز سرطان یا سرایت آن به دیگر بخش‎های بدن منجر شوند.
NCI توصیه می‌کند که مردم تحت درمان سرطان پیش از مصرف مکمل‌های آنتی‌اکسیدان با پزشک مشورت کنند.
طیف گسترده‌ای از مکمل‌های آنتی‌اکسیدان در فروشگاه‌های مواد بهداشتی و داروخانه‌ها در دسترسند که مثال‌هایی از آنها شامل موارد زیر است:
ویتامین A
• ویتامین C
ویتامین E
• بتا کاروتن
• لیکوپن

خطرات و ملاحظات
اگرچه پزشکان مکمل‌های غذایی را عموماً ایمن تلقی می‌کنند، برخی از آنها ممکن است باعث ایجاد برهم‌کنش با داروها یا عوارض جانبی شوند. مردمی که در صدد استفاده از مکمل‌های غذایی هستند باید ابتدا با پزشک مشورت کنند مخصوصاً اگر در حال حاضر دارو مصرف می‌کنند.
FDA مکمل‌های غذایی را به اندازه داروها تحت تنظیمات سختگیرانه خود قرار نمی‌دهد و به طور منظم کیفیت، قوام و ایمنی آنها را پایش نمی‌کند. این بدان معنی است که برای مردم ضروری است که مکمل‌های دارویی را از منابع معتبر تهیه کنند.

خلاصه
بعضی عصاره‌های گیاهان دارویی و مکمل‌های ویتامین می‎توانند به کاهش ریسک سرطان یا تقویت بدن در طول درمان سرطان کمک کنند.
به هر حال به خاطر سپردن این موضوع مهم است که شواهد علمی در مورد بسیاری از این مکمل‌ها محدود یا متناقض است. همچنین مکمل‌های غذایی جایگزین درمان‌های استاندارد سرطان محسوب نمی‌شوند.
در حالی که مکمل‌های غذایی عموماً ایمن محسوب می‌شوند برخی از آنها ممکن است با بعضی داروها شامل داروهای سرطان، فعل و انفعال ایجاد کنند. بنابراین قابل توصیه است که مردم پیش از مصرف مکمل به ویژه در هنگام قرار داشتن تحت درمان سرطان، با پزشک مشورت کنند.
FDA مکمل‌های غذایی را به روشی مشابه داروها و غذاها تحت تنظیمات خود قرار نمی‌دهد، بنابراین کیفیت و پایداری این مکمل‌ها ممکن است متفاوت باشد. مردم باید مکمل‎های غذایی را صرفاً از منابع معتبر تهیه کنند./


• جون جانسون، دکتر آلن کارتر
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Best anti-cancer supplements
Last reviewed Wed 3 July 2019
By Jon Johnson
Reviewed by Alan Carter, PharmD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.