دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

فواید و خطرات براشینگ خشک پوست

طبابت آیروودایی، الیاف طبیعی، سیستم لنفاوی، لایه‎برداری پوست، سلولایت، ماساژ،  درماتولوژیست، اگزما، براشینگ خشک، پسوریازیس، براشینگ خشک پوست

براشینگ خشک یک نوع طبابت آیروودایی است که برای قرن‎ها مورد استفاده قرار گرفته است. باور بر آن است که این کار فواید بسیاری دارد.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

براشینگ خشک یک نوع طبابت آیروودایی است که برای قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. باور بر آن است که این کار فواید بسیاری دارد. برخی از این فواید عبارتند از:
• تحریک سیستم لنفاوی
• لایه‌برداری پوست
• کمک به بدن در خلاص شدن از مواد سمی
• افزایش جریان گردش خون و انرژی
• کمک به درهم شکستن سلولیت
براشینگ خشک پوست از طریق لایه‌‌برداری پوست عمل می‌کند. کاربران براشینگ خشک پوست از یک برس دارای دندانه‌های زبر از جنس الیاف طبیعی با رعایت یک الگوی مشخص برای بدن خود استفاده می‌کنند.
ایده مد نظر در این مورد این است که الیاف زبر به زدودن پوست مرده و بهبود توانایی پوست در دفع سموم از منافذ پوست کمک می‌کند.


[در این مقاله:]
• فواید براشینگ خشک پوست
• ریسک‌های براشینگ خشک پوست
• چگونگی انجام آن
• پیام همراه


 فواید براشینگ خشک پوست کدامند؟
شواهد علمی اندکی در حمایت از فواید براشینگ خشک وجود دارد. به هر حال شواهد موجود پایه روایی دارند. فواید محتمل در این روش شامل موارد زیر است:

سیستم لنفاوی و خارج کردن مواد سمی
سیستم لنفاوی به بدن در مقابله با عفونت‌ها کمک می‌کند. مایعات درون سیستم مزبور جریان یافته و توسط گره‌های لنفاوی فیلتر می‌شوند. اگر کسی مریض بوده یا در معرض مقدار زیادی مواد سمی قرار گرفته باشد، سیستم لنفاوی انباشته و مسدود می‌شود. دلیل متورم شدن سیستم لنفاوی، برای مثال در موارد سرماخوردگی، همین است.
اعتقاد بر آن است که براشینگ خشک پوست به بدن در رهش مواد سمی از طریق فرآیند تعریق کمک می‌کند. دندانه‌های زبر برس منافذ پوست را تحریک و باز می‌کنند. این کار امکان تعریق را برای بدن تسهیل می‌کند، که این به نوبه خود باعث کاهش مقدار مواد سمی جریان یافته به داخل سیستم لنفاوی می‌شود.
تحقیق اندکی در اثبات این ادعا انجام شده است.

لایه‌برداری پوست
دندانه‌های زبر بُرس می‌تواند سلول‏‌های مرده و خشک را از بدن جدا کند. این کار باعث می‌شود تا پوست صیقلی‌تر و نرم‌تر شود.

ریلکسیشن
همانند مورد ماساژ پوست، براشینگ خشک پوست باعث احساس ریلکس می‌شود. برای رسیدن به حداکثر فایده در این مورد مردم باید براشینگ خشک پوست را در محیط تاریک و آرام انجام دهند.

سلولایت
سلولایت مشکلی است که عموماً زنان به آن دچار می‌‌شوند. قسمت‌های دچار سلولایت نمایی مواج و شبیه به "پنیر کاتیج" پیدا می‌کند. علت سلولایت به طور کامل مشخص نیست.
نشان داده شده است که ماساژ باعث کاهش موقتی نمای ظاهری سلولایت می‌شود. برخی بر این ادعا هستند که براشینگ خشک پوست نیز باعث کاهش نمای ظاهری سلولایت می‌شود زیرا اثراتی مشابه اثرات ماساژ روی بدن دارد. هیچ داده علمی در حمایت از این نظریه وجود ندارد و از سوی اغلب پزشکان نیز به رسمیت شناخته نمی‌شود.
دکتر کارولین جیکوبز / Carolyn Jacobs، درماتولوژیست و مدیر "جراحی و درماتولوژِیست بهداشتی زیبایی شیکاگو" می‌گوید: "[براشینگ خشک پوست] خوب است اگر با شدت انجام نشود. اما کمی به سلولایت نمی‌کند زیرا سلولایت در زنان ناشی از به هم پیوستگی چربی و کلاژن است."

خطرات براشینگ خشک پوست کدامند؟
برخی از مردم باید از براشینگ خشک پوست خودداری کنند یا این کار را با احتیاط انجام دهند. مردم دارای پوست ملتهب یا ترک خورده شامل افراد دچار اگزما و پسوریازیس (سوریازیس) باید در مورد بخش‎های دچار التهاب پوست از انجام براشینگ خشک پوست خودداری کنند. مردم در عین حال نباید از براشینگ خشک پوست بر روی یک زخم باز استفاده نمایند. این کار می‌تواند به انتقال باکتری‌ها به داخل زخم منجر شود، که نتیجه آن می‌تواند بروز عفونت باشد.

چگونه براشینگ خشک پوست را انجام دهیم
برای براشینگ خشک پوست از یک برس ساخته شده از الیاف طبیعی با دسته بلند استفاده کنید. دسته بلند کمک می‌کند تا فرد بتواند به قسمت‌های مختلف بدن دسترسی یابد. مراحل زیر را دنبال کنید:
1. کار را از پاها شروع کرده و در قسمت‌های فوقانی ادامه دهید.
2. بدن خود را با استفاده از حرکات دایره‌ای شکل و در جهت حرکت عقربه‌های ساعت و در محدوده‌ای وسیع برس بکشید.
3. در مورد قسمت‌های نازک‌تر پوست فشار برس را کاهش داده و در مورد قسمت‌های دارای پوست ضخیم مثل کف پا فشار مزبور را افزایش دهید.
4. دست‌ها را پس از برس کشیدن کف پا و روی آن، ساق پا و بخش میانی، برس بکشید. برس کشیدن دست‌ها باید به سمت بالا و به طرف زیر بغل انجام شود.
5. پس از براشینگ خشک برای کمک به زدودن پوست خشک دوش خنک بگیرید.
6. پس از دوش گرفتن، خود را خشک کنید و از یک روغن گیاهی طبیعی مثل روغن زیتون یا روغن نارگیل برای مرطوب کردن پوست استفاده کنید.
وقتی برای اولین بار براشینگ خشک پوست را انجام می‌دهید، بهترین کار این است که این عمل را با برس کشیدن ملایم شروع کنید. وقتی بدن به براشینگ خشک پوست عادت کرده باشد آنگاه می‌توان فشار اعمال شده بر پوست را افزایش داد.
از برس کشیدن نواحی حساس و هر جایی که پوست دچار آسیب دیدگی است خودداری کنید. این موضوع شامل نواحی دچار موارد زیر می‌شود:
راش
• زخم
• بریدگی
• عفونت
همچنین از برس کشیدن پوست آسیب دیده بر اثر تماس با پیچک سمی، کاج سمی یا پسوریازیس اکیداً خودداری کنید. از برس برای پوست صورت استفاده نکنید مگر اینکه برس مزبور اختصاصاً برای استفاده در مورد صورت طراحی شده باشد.

چه تسهیلاتی مورد نیاز است؟
تمام آنچه برای براشینگ خشک پوست در محیط خانه نیاز است برسی است که دارای دندانه‌های از جنس الیاف طبیعی باشد. در عین حال مردم باید برسی را برای این کار انتخاب کنند که دارای دسته بلند باشد تا بتوان به تمام نقاط بدن دسترسی پیدا کرد.
مردم ممکن مایل باشند تا براشینگ خشک پوست را زیر دوش انجام دهند که این کار باعث می‌شود بتوانند به آسانی ناحیه برس کشیده را پس از پایان کار تمیز کنند. مردم در عین حال می‌توانند یک مرطوب کننده مثل روغن طبیعی دم دست داشته باشند.
برس‌های مناسب با قیمت مقرون به صرفه در بازار موجود است. کیت‌های براشینگ خشک پوست نیز در دسترس است اگرچه آنها گران‌تر هستند.
اگر کسی مایل نباشد که شخصاً عمل براشینگ خشک پوست را برای خود انجام دهد می‌تواند به مراکزی که این کار را انجام می‌دهند مراجعه نماید.

نگهداری برس
مردم باید پس از هر بار استفاده از برس آن را آبکشی و تمیز کنند. برای پیشگیری از کپک زدن مردم باید برس را در یک محیط باز و با نور آفتاب خشک کنند. برس باید هفته‌ای یک بار با استفاده از آب و صابون تمیز شود. باید از استفاده مشترک از برس اکیداً خودداری شود. این کار می‌تواند خطر عفونت پوست را در پی داشته باشد.

پیام همراه
شواهد علمی اندکی در حمایت از فواید براشینگ خشک پوست در دست است. به هر حال در مورد اغلب مردم ریسک مرتبط به این عمل کم است. اگر کسی علاقمند به استفاده از براشینگ خشک پوست باشد، می‎تواند برسی بخرد و این کار را در محیط خانه انجام دهد.
اگر کسی دچار یک مشکل پوستی مثل پسوریازیس باشد باید پیش از اقدام به براشینگ خشک پوست به پزشک مراجعه کند. مردم باید از کشیدن برس به روی زخم باز یا عفونت یا اطراف آنها خودداری کنند./


• دکتر دِبرا سولیوان، رانی گوردون
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Healthline
The Benefits and Risks of Dry Brushing
Medically reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI
on April 22, 2016 —
Written by Ronni Gordon

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.