دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بهترین آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی

آنتی‎بیوتیک طبیعی، میخک، سیر، زنجبیل، اکیناسیا، عسل، پونه کوهی، عفونت استافیلوکوکی، MRSA، متی‎سیلین، بیماری گوشتخواری، استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‎سیلین، اس. پیوژنز، اشیرشیا کولی، اسهال باکتریایی، عفونت‎های دستگاه ادراری

بر مبنای اعلام NHS از هر ده فرد مصرف کنندۀ آنتی‎بیوتیک‏‌ها یک نفر دچار عوارض جانبی گوارشی این داروها می‎شود. در حدود 1 نفر از هر 15 نفر مردم نسبت به این نوع داروها دچار آلرژی هستند.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

دانیل درزدن، دکتر دِبرا رُز ولیسون
ترجمه محمدقاسم رافعی

برخی مواد طبیعی دارای ترکیبات ضد باکتریایی هستند؛ اما سؤال این است که کدام‎یک از آنها برای ما ایمنند، و چه وقت می‎توان آنها را مورد استفاده قرار داد؟
آنتی‎بیوتیک‎های تجویزی مثل پنی‎سیلین از دهۀ 1940 میلادی به مردم برای بهبود بیماری‎ها و اختلالات کشنده کمک کرده‎اند.
به هر جهت مردم برای درمان در عین حال چرخشی به سمت آنتی‎بیوتیک‌های طبیعی از خود نشان می‎دهند.
بر مبنای اعلام NHS از هر ده فرد مصرف کنندۀ آنتی‎بیوتیک‏‌ها یک نفر دچار عوارض جانبی گوارشی این داروها می‎شود. در حدود 1 نفر از هر 15 نفر مردم نسبت به این نوع داروها دچار آلرژی هستند.

[مطالب این مقاله:]
• بهترین آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی
• ریسک‎ها
• آنتی‎بیوتیک‌‏های تجویزی
• دورنما

7 مورد از بهترین آنتی‎بیوتیک‌های طبیعی
هیأت منصفه هنوز در حال مشورت در مورد نقش آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی است. اگرچه مردم از صدها سال پیش از این مداواها استفاده کرده‎اند، اغلب درمان‎های مورد بحث مورد بررسی علمی کامل قرار نگرفته‎اند.
به هر جهت برخی از این داروهای طبیعی در مرورهای پزشکی نتایج مثبتی داشته‎اند و مطالعات بیشتری نیز در دست انجام است.
با روند رو به افزایش باکتری‎های مقاوم به دارو دانشمندان در عین تلاش برای توسعۀ داروهای جدید توجه خود را به طبیعت نیز معطوف کرده‎اند.
در این مقاله علم پشت هفت آنتی‎بیوتیک طبیعی مورد بررسی قرار می‎گیرد.

1. سیر
فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان از دیرباز خواص پیشگیرانه و درمانی سیر را شناسایی کرده‎اند.
تحقیقات پی برده‎اند که سیر می‎تواند درمان مؤثری در برابر بسیاری از انواع باکتری از جمله سالمونلا و اشیرشیا کولی (ئی. کولی) باشد. مصرف سیر برای مقابله یا سل مقاوم نسبت به چند دارو مورد ملاحظه قرار گرفته است.

2. عسل
از زمان ارسطو عسل به عنوان پمادی شفا دهندۀ زخم و عامل پیشگیری از بروز عفونت و رفع آن مورد استفاده قرار گرفته است.
متخصصان پزشکی امروزه به فواید عسل در درمان زخم‎های مزمن، سوختگی‎ها، اولسرها، زخم‎های بستر، و بخیه‎های پوست پی برده‎اند. برای مثال، نتایج یک مطالعه در سال 2016 عنوان می‎کند که پوشش دادن زخم با عسل می‏تواند برای مداوای آن مفید باشد.
اثرات ضد باکتریایی عسل معمولاً به محتوی پراکسید هیدروژن آن نسبت داده می‎شود. به هر جهت عسل مانوکا با وجود برخورداری از محتوی کم پراکسید هیدروژن، باکتری‎ها را از بین می‎برد.
یک مطالعه در سال 2012 گزارش داد که بهترین انواع شناخته شدۀ عسل تقریباً 60 نوع باکتری را مهار می‎کنند. این مطالعه همچنین عنوان می‎کند که عسل زخم‎های عفونی ناشی از استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‎سیلین (MRSA) را با موفقیت درمان می‎نماید.
گذشته از ترکیبات ضد باکتریایی، عسل می‎تواند با ایجاد پوشش محافظتی برای محیط مرطوب به التیام زخم کمک کند.

3. زنجبیل
جامعۀ علمی زنجبیل را به عنوان یک آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی می‎شناسد. چند مطالعه شامل یک بررسی منتشر شده در سال 2017 بر توانایی زنجبیل برای مقابله با بسیاری از گونه‌های باکتریایی صحه گذاشته‌اند.
محققان همچنین در حال بررسی توانایی زنجبیل برای مقابله با دریازدگی و تهوع و کاهش سطح قند خون هستند.

4. اکیناسیا (گل کلم بومی آمریکای شمالی)
بومیان آمریکا و دیگر درمانگران سنتی از قرن‎ها پیش اکیناسیا را برای مداوای عفونت‌ها و زخم‎ها به کار برده‎اند. محققان در حال درک علت این رویکرد هستند.
یک مطالعۀ منتشر شده در "نشریه طب زیستی و زیست فناوری" گزارش می‎دهد که عصارۀ اکیناسیا پورپوریا می‎تواند بسیاری انواع باکتری شامل استرپتوکوکوس پیوژنز (اس. پیوژنز) را از بین ببرد.
اس. پیوژنز مسؤول ایجاد گلودرد استرپتوکوکی، سندرم شوک سمی، و "بیماری گوشتخواری" موسوم به فاسیت نکروز دهنده است.
اکیناسیا همچنین می‎تواند با التهاب ناشی از عفونت باکتریایی مقابله کند.

5. گل مهر طلا (یا ریشه طلایی، بومی کانادا و ایالات متحد آمریکا)
گل مهر طلا معمولاً به صورت چای یا به شکل کپسول برای درمان مشکلات تنفسی و گوارشی به کار می‎رود. به هر جهت، این گیاه در عین حال قادر است با اسهال باکتریایی و عفونت‎های دستگاه ادراری مقابله کند.
به علاوه نتایج یک مطالعۀ اخیر از کاربرد گل مهر طلا در درمان عفونت‎های پوستی حمایت می‎کند. در محیط آزمایشگاهی عصارۀ این گیاه برای پیشگیری از صدمات ناشی از MRSA در بافت مورد استفاده قرار گرفته است.
افرادی که از داروهای تجویزی استفاده می‎کنند باید پیش از مصرف گل مهر طلا توسط پزشک بررسی شوند، زیرا این گیاه می‎تواند سبب ایجاد فعل و انفعال دارویی شود.
گل مهر طلا در عین حال حاوی بربرین است که یک جزء مهم آنتی‎بیوتیک‏های طبیعی محسوب می‎شود. این آلکالوئید برای استفاده در نوزادان یا زنان باردار یا شیرده ایمن نیست.

6. گل میخک
میخک به شکل سنتی در اقدامات دندان‎پزشکی کاربرد داشته است. تحقیقات اکنون پی برده‎اند که عصارۀ آب میخک ممکن است در برابر انواع مختلف باکتری‎ها شامل اشیرشیا کولی مؤثر باشد.

7. پونه کوهی
برخی بر این باورند که پونه کوهی سیستم ایمنی را تقویت و به عنوان آنتی‎اکسیدان عمل می‎کند. پونه کوهی ممکن است ترکیبات ضد التهابی نیز داشته باشد.
اگرچه پژوهشگران کماکان در مورد تأیید این ادعاها تلاش می‎کنند برخی مطالعات نشان می‎دهند که پونه کوهی جزء مؤثرترین آنتی‏‌بیوتیک‌‏های طبیعی است، مشخصاً زمانی که درون روغن آماده می‎شود.

خطرات آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی
صرف اینکه چیزی برچسب طبیعی داشته باشد به معنی ایمن بودن آن نیست.
مقدار و غلظت ترکیبات فعال بر مبنای برند مکمل‎های تولید شده متفاوت است. مردم باید برچسب‎ مواد را به دقت مطالعه کنند. در عین حال مردم باید پیش از استفاده از مکمل‎ها با پزشک مشورت کنند.
اگرچه مصرف سیر به‌صورت پخته معمولاً ایمن محسوب می‎شود، تحقیقات عنوان می‎کنند که استفاده از کنسانتره سیر ریسک بروز خونریزی را افزایش می‎دهد. این موضوع می‏‌تواند برای مردم مواجه با عمل جراحی یا مصرف کنندۀ داروهای رقیق کنندۀ خون خطرناک باشد.
کنسانتره‎های سیر در عین حال ممکن است باعث کاهش اثربخشی داروهای HIV شود.
برخی فرآورده‎ها شامل نقرۀ کلوئیدی مشخصاً نباید مصرف شوند. این ماده حاوی ذرات میکروسکپی نقرۀ معلق در آب است.
نقرۀ کلوئیدی برای درمان طیفی از بیماری‎ها شامل طاعون بابونیک و HIV توصیه شده است. به هر جهت، بر مبنای اعلام "مرکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچه" این ماده ممکن است خطرناک باشد و هیچ مطالعه‎ای در پشتیبانی از کاربردهای آن وجود ندارد.
مصرف مکمل‎های نقرۀ کلوئیدی ممکن است باعث ایجاد فعل و انفعال در اثربخشی آنتی‎بیوتیک‏‌ها و داروهای مورد استفاده برای کم‎کاری غده تیروئید شود.
نقره می‎تواند در بدن انباشته شود و پوست را به رنگ آبی خاکستری درآورد. این وضعیت به نام ارگیریا خوانده می‎شود و در اغلب مردم حالت دایمی پیدا می‎کند.

چه هنگامی آنتی‎بیوتیک‌‏های تجویزی مصرف کنیم
به علت افزایش کنونی میزان بیماری‎های مقاوم به دارو، اغلب پزشکان آنتی‎بیوتیک تجویز نمی‎کنند مگر اینکه این داروها اثربخش و ضروری باشند.
آنتی‎بیوتیک‌ها اغلب موارد برای وضعیت‎های زیر تجویز می‎شوند:
• پیشگیری از گسترش بیماری‎های عفونی
• پیشگیری از جدی‎تر یا کشنده شدن برخی بیماری‎ها
• سرعت بخشیدن به روند بهبود در بیماری‎ها یا جراحات
• پیشگیری از توسعۀ عوارض
اگر برای فردی آنتی‎بیوتیک تجویز شود وی باید دورۀ مصرف دارو را بر مبنای دستور پزشک کامل کند. این موضوع به ویژه در مورد مردم دارای ریسک بالاتر برای ابتلا به عفونت باکتریایی یا افراد در معرض ریسک بالاتر برای ابتلا به بیماری، همانند موارد زیر، توصیه می‎شود:
• مردم در صدد انجام جراحی
• مردم دریافت کنندۀ شیمی درمانی
• مردم HIV مثبت
• مردم مصرف کنندۀ انسولین برای دیابت
• مردم دچار نارسایی قلبی
• مردم در کوران التیام از جراحات جدی
• مردم در سنین بالای 75 سال
• کودکان در سنین زیر 3 روز
وقتی کسی نسبت به آنتی‎بیوتیک‎های تجویزی دچار آلرژی بوده یا دچار عوارض جانبی رنج‎آور باشد، وی باید در مورد گزینه‎های دیگر دارویی با پزشک مشورت کند.

دورنما
بر مبنای اعلام CDC هر ساله 2 میلیون آمریکایی دچار ناخوشی‌های ناشی از باکتری‎های مقاوم به دارو می‎شوند که از این تعداد 23.000 نفر جان خود را از دست می‎دهند.
باکتری‎ها خود را در قالب تهدیدی رشد یابنده عرضه می‎کنند، و ممکن است کلید توسعۀ داروهای جدید و مؤثر در درمان‎های مورد استفاده در گذشته - آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی - باشد.
اگرچه آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی ممکن است به عنوان یک فرصت مطرح باشند، در عین حال حامل برخی ریسک‌ها هستند. با وجود این تحقیق در مورد این داروها در حال افزایش است و شمار بیشتری از مواد طبیعی در بوتۀ آزمایش قرار گرفته‎اند. آنتی‎بیوتیک‎های طبیعی برای قرن‎ها مورد استفاده قرار داشته‎اند و ممکن است عامل تقویت کنندۀ داروهای نجات‎بخشی باشند که در آینده ساخته می‎شوند./

برای مطالعه دقیق آنتی‎بیوتیک به لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت مراجعه فرمایید:

آنتی‌بیوتیک - آنچه مردم باید بدانند

Source:
Top seven safe, effective natural antibiotics
Last reviewed Sat 3 March 2018
By Danielle Dresden
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.