دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زالو درمانی - کاربردهای پزشکی، دیابت و جراحی زیبایی

زالو درمانی، طالو، دیابت، بیماری قلبی، هیرودین،  هیپرتانسیون، وریدهای واریسی،  هموروئید، مشکلات پوستی، ارتریت، قطع عضو، داروی ضد انعقادی

زالو درمانی به علت کاربرد ارزان و سادۀ آن در پیشگیری از عوارض در فرآیند احیاء قرار دارد. زالوهای پزشکی اغلب اوقات از مجارستان یا سوئد آورده می‎شوند.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• براین کرنس، کاترین واتسون، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه فرهنگ راد

از دوران مصر باستان، زالو در پزشکی برای درمان ناهنجاری‌های سیستم عصبی مرکزی، مشکلات دندانی، بیماری‌های پوستی و انواع عفونت کاربرد داشته است.
امروزه، زالوها در جراحی پلاستیک و دیگر انواع میکروسرجری به کار می‌روند. علتش این است که زالوها پپتیدها و پروتئین‌هایی ترشح می‌کنند که از لخته شدن خون پیشگیری می‌نمایند. این ترشحات زیر عنوان ضد انعقادها نیز شناخته می‌شوند. این روند خون را برای التیام زخم‌ها در جریان نگه می‌دارد.
در حال حاضر، زالو درمانی به علت کاربرد ارزان و سادۀ آن در پیشگیری از عوارض در فرآیند احیاء قرار دارد.

[مطالب این مقاله:]
• زالو درمانی چگونه کار می‌کند
• کاربرد زالو درمانی در پزشکی
• زالو درمانی و دیابت
• کاربرد زالو درمانی در آرایش و بهداشت
• عوارض جانبی
• پیام همراه

زالو درمانی چگونه کار می‌کند؟
زالوهای پزشکی دارای سه فک با ردیفی از دندان‌های ریز هستند. زالوها پوست انسان را با این دندان‏ها سوراخ کرده و مواد ضد انعقادی را از طریق بزاق خود وارد بدن انسان می‌کنند. زالوها سپس در هر بار چسبیدن به پوست شروع به مکیدن خون از فرد تحت درمان می‌کنند که به مدت 20 تا 45 دقیقه ادامه پیدا می‌کند. این، معادل گرفتن مقدار کمی خون، حدود 15 میلی‌لیتر برای هر زالو است. زالوهای پزشکی اغلب اوقات از مجارستان یا سوئد آورده می‌شوند.
چند موقعیت مختلف در پزشکی وجود دارد که در آنها می‌توان از زالو درمانی استفاده کرد. مردمی که ممکن است از زالو درمانی سود ببرند شامل بیماران دیابتی در خطر قطع عضو بر اثر عوارض جانبی دیابت، افراد دارای تشخیص ابتلا به بیماری قلبی، و کسانی هستند که برای مقاصد زیبایی‌شناختی تحت جراحی زیبایی قرار گرفته‌اند و در مورد آنها خطر از دست دادن مقداری از بافت نرم وجود دارد. زالو درمانی در عین حال برای درمان لخته شدن خون و وریدهای واریسی توصیه می‌شود.
مردم دچار آنمی، اختلالات لخته شدن خون، یا شریان‌های دچار مشکل نامزد انجام زالو درمانی محسوب نمی‌شوند. کودکان زیر 18 سال و نیز زنان باردار باید از انجام زالو درمانی خودداری کنند.

کاربرد زالو درمانی در پزشکی
در طول یک جلسۀ درمانی، زالوهای زنده به ناحیۀ مورد نظر می‌چسبند و خون می‌مکند. زالوها پروتئین‌ها و پپتیدهایی ترشح می‌کنند که خون را رقیق کرده و مانع از لخته شدن آن می‌شود. این کار به بهبود جریان خون کمک کرده و از مرگ بافت پیشگیری می‌کند. زالوها در فرآیند عمل خود زخم‌هایی به شکل Y ایجاد می‌کنند که به طور معمول بدون بر جای گذاشتن محل زخم شفا پیدا می‌کنند.
زالوها در افزایش جریان خون و شکستن لخته‌های خون مؤثر هستند. بنابراین جای شگفتی ندارد که زالوها بتوانند در در درمان اختلالات گردش خون و بیماری قلبی عروقی مفید باشند.
مواد شیمیایی ترشح شده از بزاق زالو در داروهای پزشکی برای درمان موارد زیر به کار رفته‌اند:
• هیپرتانسیون
• وریدهای واریسی
هموروئید
• مشکلات پوستی
ارتریت
آزمون‌های بالینی عنوان کرده‌اند که زالو درمانی درمانی مناسب برای بیماری شایع مفصل یعنی استئوارتریت است. ترکیبات ضد التهابی و بی‌حس کنندۀ بزاق زالو درد را کاهش داده و حساسیت را در ناحیۀ آسیب دیدۀ مفصل کم می‌کند.

بیماری قلبی
مردم دچار بیماری قلبی از زالو درمانی به خاطر پتانسیل بالقوۀ آن در بهبود التهاب و جریان خون استفاده می‌کنند. در طول چند سال اخیر زالو درمانی به عنوان یک درمان جایگزین در مورد مردم دچار بیماری‌ها و اختلالات عروقی پذیرفته شده است.

سرطان
درمان سرطان با استفاده از زالو درمانی در دست تحقیق قرار دارد و علت آن مهار کننده‌های پلاکت و آنزیم‌های خاصی است که در بزاق زالو وجود دارد. اگرچه انجام زالو درمانی به‌مردم دچار برخی انواع خاص سرطان‌های خون توصیه نمی‌شود، تأثیر این درمان در کاهش اثرات سرطان ریه نشان داده شده است. آزمایش‌های انجام شده بر روی مدل‌های حیوانی در عین حال نشان داده‌اند که تزریق مستقیم بزاق زالو به درون بدن موش به پیشگیری از کلنیزه شدن سلول‏های سرطانی کمک می‌کند.

آیا زالوها در درمان دیابت مفیدند؟
پیشرفت دیابت می‌تواند سبب ایجاد مشکلات متعددی شود. این مشکلات می‌توانند به‌بیماری‌های رگ‌ها منجر شوند که جریان خون را از رسیدن به‌انگشت پاها و دست‌ها بازداشته یا آن را محدود می‏‌کنند. وقتی جریان خون دچار محدودیت شدید گردد، امکان مرگ بافت محروم از خون ایجاد می‌شود. این موضوع علت پیشتاز در قطع عضو میان مردم مبتلا به دیابت محسوب می‌شود. از دست دادن یک انگشت یا عضو بر اثر عوارض دیابت یکی از نگرانی‌های اصلی برای میلیون‌ها بیمار دیابتی در سراسر جهان به حساب می‌آید.
مؤثرترین راه برای متوقف کردن این فرآیند همانا افزایش جریان گردش خون به بافت‌های آسیب دیده بدون ریسک لخته شدن خون است. تحقیقات نشان می‌دهند که زالو درمانی می‌تواند در این مورد نقشی داشته باشد.
مادۀ هیرودین در بزاق زالو خون را رقیق کرده و مانع از لخته شدن آن می‏شود. از آنجا که در مردم دچار دیابت گرایشی به غلظت خون وجود دارد، هیرودین می‌تواند با رقیق کردن خون فشار وارد شده بر قلب و سیستم قلبی عروقی را کاهش دهد. محققان در بررسی مواردی که هیرودین برای درمان دیابت به کار رفته است به نتایج مثبتی دست یافته‌اند.
یک مطالعۀ موردی اخیر نشان داد که چگونه طب سنتی یونانی، که شامل زالو درمانی است، توانست در حفظ پای یک زن 60 سالۀ دچار دیابت با موفقیت عمل کند. اکنون اشکال صناعی بزاق زالو در بازار موجود است اما محققان کشف کرده‌اند که فقط کاربرد چهار زالو در هر جلسۀ درمانی می‏تواند به کاهش خطر قطع عضو کمک کند.

زالو درمانی برای کاربردهای بهداشتی آرایشی
زالوها اخیراً به خاطر حفظ بافت نرم و تقویت روند التیام پس از جراحی بازسازی صورت محبوبیت پیدا کرده‌اند. هم در مطالعات موردی قدیم و هم در موارد جدید، نشان داده شده است که استفاده از زالو درمانی شانس فرجام مثبت را در بازسازی آسیب دیدگی‌های مندرج در فهرست زیر افزایش می‌دهد:
• بینی
• پیشانی
• پستان
• گونه
• انگشتان (دست و پا)
اثرات زالو درمانی بر لخته شدن خون در طول این جراحی‌ها و پس از خاتمۀ عمل به بدن در راستای التیام طبیعی و کامل کمک می‌کند.
فواید زالو درمانی در مورد گردش خون همچنین برخی مردم را به استفاده از زالو درمانی برای درمان طاسی و ریزش موی روی جمجمه سوق داده است.

آیا اثرات جانبی نیز وجود دارد؟
زالو درمانی هم آسان است و هم اینکه نسبت به سایر روش‌های درمانی اثرات جانبی کمتری دارد. به هر جهت، برخی ریسک‌ها در پیوند با این نوع درمان مطرح است. یکی از این ریسک‌ها خطر بروز عفونت باکتریایی است، که برخی از اوقات شامل باکتری‌های مقاوم به درمان نسبت به دارو است، بنابراین عدم استفاده از زالوهای پرورش یافته در خارج از محیطی‌های تحت نظارت اهمیت دارد.
اگر پس از یک دور زالو درمانی خطایی در کار رخ داده باشد، خون از ناحیۀ تحت درمان نشت کرده و محل ورود دندان زالو بسته نمی‌شود. برخی از اوقات زالوها سعی می‌کنند تا به دیگر نقاط بدن که در مورد آنها به درمان نیازی نیست نقل مکان کنند که این موضوع سبب کاهش غیر ضروری میزان خون می‌شود. در برخی موارد فرد در طول درمان با زالو یا پس از آن متوجه می‌شود که نسبت به بزاق دهان زالو دچار آلرژی است. اگر چنین عوارضی بروز کنند فرد قرار گرفته تحت عوارض کاندیدای مناسبی برای زالو درمانی نیست و باید از ادامۀ این نوع درمان خودداری کند.

خلاصه
برای برخی از مردم تصور این موضوع دشوار است که تصور کنند زالو به عنوان یک روش درمانی مدرن کاربرد یافته است. اما بیشتر و بیشتر تحقیقات این موضوع را نشان می‌دهند که چرا زالوها در طول قرن‌های قرن به عنوان بخشی حیاتی از مراقبت پزشکی مطرح بوده‌اند. همچنان که ما به دانش بیشتری در مورد ترکیبات خاص موجود در بزاق زالو دست می‌یابیم، چنین به نظر می‌رسد که دامنۀ کاربرد زالو درمانی بسیار بیش از آن چیزی است که فکر می‌کردیم./


Source:
What Is Leech Therapy?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
on April 21, 2017 —

Written by Brian Krans and Kathryn Watson on November 21, 2014

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

10 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.