دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مورینگا - فواید و عوارض جانبی

مورینگا، مورینگا اُلایفرا، آنتی‎اکسیدان، ضد دیابت، نیاسین، لووتیروکسین، کاهش فشار خون، کاهش قند خون، کاهش وزن، ویتامین B، ضد اضطراب، ضد استرس، دستگاه گوارش، کولیت اولسراتیو، پروتئین

مورینگا ممکن است باعث ایجاد کیفیات ضد باروری شود و بنابراین برای زنان باردار توصیه نمی‎شود

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• بتانی کدمن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

مورینگا اُلایفرا گیاهی است که درخت گز روغن، درخت معجزه، درخت روغن بن، و درخت ترب کوهی نامیده می‌شود.
مورینگا قرن‎ها است به علت ترکیبات دارویی و فوایدش برای سلامت استفاده می‎شود و دارای ترکیبات ضد قارچی، ضد ویروسی، ضد افسردگی و ضد التهابی است.
مطالب این مقاله:
• مورینگا چیست؟
• فواید مورینگا کدامند؟
• عوارض جانبی
• خطرات همراه مصرف با داروهای موجود
• آیا مورینگا برای کاهش وزن مفید است؟
• تحقیقات چه می‎گویند؟

مورینگا چیست؟
مورینگا دارای ترکیبات مفید به شرح زیر است:
ویتامین A
• ویتامین B1 (تیامین)
• ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
• ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B-6
فولات و اسید اسکوربیک (ویتامین C)
• کلسیم
• پتاسیم
• آهن
• منیزیم
• فسفر
زینک (روی)

مورینگا در عین حال دارای چربی اندکی است و هیچ کلسترول مضری ندارد.

فواید مورینگا کدامند؟
باور بر این است که مورینگا فواید متعددی دارد و استفاده از آن شامل طیف وسیعی از سلامت و زیبایی تا کمک به پیشگیری و درمان بیماری‎ها را شامل می‎شود. فواید مورینگا شامل موارد زیر است:

1. محافظت و تغذیۀ پوست و مو
روغن دانۀ مورینگا برای محافظت از مو در برابر رادیکال‌های آزاد مفید است و مو را تمیز و سالم نگه می‎دارد. مورینگا در عین حال حاوی پروتئین است که بدین معنی است که برای محافظت از سلول‎های آسیب دیدۀ پوست مفید است. مورینگا همچنین دارای ویژگی سیراب‎سازی و سم‎زدایی است که این خواص نیز به تقویت و سلامت پوست و مو کمک می‎کنند.
مورینگا را می‎توان با موفقیت در درمان عفونت‌ها و زخم‎های پوست به کار برد.

2. درمان ادم
ادم یک اختلال دردناک است که در آن مایعات در بافت‌های خاصی از بدن جمع می‎شوند. ترکیبات ضد التهابی مورینگا می‎تواند در پیشگیری از توسعۀ ادم مؤثر باشد.

3. محافظت کبد
به نظر می‎رسد مورینگا از کبد در برابر صدمات ناشی از داروهای ضد سل کمک می‎کند و می‎تواند فرآیند ترمیم کبد را سرعت ببخشد.

4. پیشگیری و درمان سرطان
عصارۀ مورینگا حاوی ترکیباتی است که می‎توانند به پیشگیری از توسعۀ سرطان کمک کنند. مورینگا همچنین حاوی نیازیمیسین است، ترکیبی که روند توسعۀ سلول‎های سرطانی را سرکوب می‎کند.

5. درمان مشکلات گوارشی
عصارۀ مورینگا می‎تواند به درمان اختلالات گوارشی مثل یبوست، گاستریت و کولیت اولسراتیو کمک کند. ترکیبات آنتی‎بیوتیک و ضد باکتریایی مورینگا می‎تواند به مهار رشد مواد مختلف بیماریزا کمک نماید، و مقادیر بالای ویتامین B موجود در آن به بهبود عمل هضم غذا کمک می‎کند.

6. مقابله با بیماری‎های باکتریایی
به علت داشتن ترکیبات ضد باکتریایی، ضد قارچی، و ضد میکربی، عصارۀ مورینگا با عفونت‎های ناشی از سالمونلا، ریزوپوس و اشیرشیا کولی مقابله می‎کند.

7. سالم‎سازی استخوان‌ها
مورینگا همچنین حاوی کلسیم و فسفر است که به سلامت و قدرت استخوان‎ها کمک می‎کنند. در کنار ترکیبات ضد التهابی عصارۀ مورینگا می‎تواند به درمان اختلالاتی مثل ارتریت و نیز التیام صدمات وارد شده به استخوان مفید باشد.

8. درمان اختلالات خلقی
مورینگا گمان می‎رود که در درمان افسردگی، اضطراب و خستگی مزمن مفید است.

9. محافظت از سیستم قلبی عروقی
آنتی‎اکسیدان‎های قدرتمند موجود در عصارۀ مورینگا به پیشگیری از صدمات قلبی کمک می‎کنند و نشان داده شده است که مورینگا به سلامت قلب نیز کمک می‌نماید.

10. کمک به التیام زخم‌ها
نشان داده شده است که عصارۀ مورینگا به سرعت بسته شدن زخم‎ها و نیز کاهش بروز جای زخم کمک می‌کند.

11. درمان دیابت
مورینگا به کاهش مقدار گلوکز در خون و نیز کاهش قند و پروتئین در ادرار کمک می‎کند. این به بهبود هموگلوبین و مجموع محتوی پروتئین در افراد مورد آزمایش کمک می‎نماید.

12. درمان آسم
مورینگا می‎تواند به کاهش شدت برخی حملات آسم و محافظت در برابر تنگی برونش‎ها کمک کند. در عین حال نشان داده شده است که مورینگا به بهتر شدن عملکرد ریه و بهبود تنفس کمک می‎نماید.

13. محافظت در برابر اختلالات کلیه
مـردم در صورت خوردن عصارۀ مورینگا کمتر احتمال دارد که دچار سنگ کلیه، مثانه یا مجرای ادرار شوند. مورینگا دارای مقادیر زیادی آنتی‎اکسیدان است که می‎توانند باعث کاهش سطح سمیت در کلیه شوند.

14. کاهش فشار خون
مورینگا حاوی ترکیبات ایزوتیوسیانات و نیازیمینین است، ترکیباتی که به توقف سفت شدن شریان‎ها کمک می‌کنند، که می‎تواند باعث افزایش فشار خون گردد.

15. بهبود سلامت چشم
مورینگا به دلیل برخورداری از میزان بالای آنتی‎اکسیدان دارای ترکیبات بهبود دید چشم است. مورینگا می‎تواند اتساع رگ‌های شبکیه را متوقف کند، که این باعث پیشگیری از سفت شدن غشاهای کاپیلاری می‎شود و اختلال عملکرد شبکیه را مهار می‎کند.

16. درمان آنمی و بیماری سلول داسی شکل
مورینگا می‎تواند به بدن در جذب آهن بیشتر کمک کند و بنابراین باعث افزایش تعداد سلول‎های قرمز خون می‎شود. گمان بر آن است که عصارۀ این گیاه در درمان و پیشگیری از آنمی و بیماری سلول داسی شکل بسیار مفید است.

عوارض جانبی مورینگا
به هر کسی که مصرف مورینگا را در دستور کار خود قرار داده است توصیه می‎شود که ابتدا با پزشک مشورت کند.
مورینگا ممکن است باعث ایجاد کیفیات ضد باروری شود و بنابراین برای زنان باردار توصیه نمی‎شود.
در مورد مورینگا عوارض جانبی اندکی گزارش شده است.
مردم همیشه باید برچسب روی محصول را مطالعه و به دستورات مربوط به دوز مصرف دقت کنند.

خطرات همراه با داروهای مورد مصرف
برخی از داروهایی که به طور مشخص باید در موردشان آگاه بود عبارتند از:
• لووتیروکسین: این دارو برای مقابله با مشکلات تیروئیدی استفاده می‎شود. ترکیبات موجود در برگ مورینگا می‎تواند به عملکرد تیروئید کمک کند، اما مردم نباید مورینگا را همراه دیگر داروهای مربوط به درمان مشکلات تیروئید مورد استفاده قرار دهند.
• هر نوع دارویی که ممکن است شکستن و خرد شدن آن در کبد انجام شود. مورینگا می‎تواند سرعت انجام این فرآیند را کاهش دهد، که این می‏تواند به بروز عوارض جانبی یا پیامدهای متفاوتی منجر گردد.
• داروهای دیابت: داروهای دیابت برای کاهش قند خون استفاده می‎شوند، که مورینگا نیز دارای خصوصیات مشابه در این مورد است. بنابراین این موضوع حیاتی است که اطمینان حاصل شود که قند خون دچار افت بیش از حد نخواهد شد.
• داروهای کاهش فشار خون: نشان داده شده است که مورینگا در کاهش فشار خون مؤثر است. مصرف مورینگا در کنار دیگر داروهای کاهش فشار خون ممکن است باعث افت بیش از حد فشار خون شود.

آیا مورینگا به کاهش وزن کمک می‎کند؟
شواهد نشان داده‌اند که عصارۀ مورینگا می‎تواند در کاهش و کنترل وزن در موش‌ها مؤثر باشد. محتوی بالای ویتامین B مورینگا به نرم و کارآمد شدن عمل هضم کمک می‌کند و بنابراین به بدن در تبدیل غذا به انرژی کمک می‎نماید و این عمل در تقابل با ذخیره‌سازی غذا به عنوان چربی است.
گمان می‎رود که مورینگا می‎تواند:
• مانع افزایش وزن شود
• به پایین آوردن کلسترول و فشار خون کمک ‎کند
• از التهاب پیشگیری کند
• در تبدیل چربی‎ها به انرژی به بدن کمک ‎کند
• خستگی مزمن را کاهش داده و میزان انرژی را افزایش دهد

تحقیقات چه می‎گویند؟
همـانند تمامی مکمل‌های دیگر، مورینگا تحت تنظیمات نظارتی FDA قرار ندارد، بنابراین همواره نگرانی‎هایی در مورد خلوص و کیفیت آن وجود دارد. اعتبارسنجی ادعاهای شرکت‎های سازنده و عرضه کنندۀ مکمل‌ها از جمله مورینگا اهمیت حیاتی دارد، و اینکه مصرف آنها ایمن است و نیز اینکه چه عوارض جانبی ممکن است در کار باشد.
تحقیقات متعددی اخیراً از خواص برشمرده در بالا حمایت کرده‎اند اگرچه بسیاری از مطالعات هنوز در مراحل مقدماتی قرار دارند یا آزمایش‌ها فقط در مورد حیوانات انجام شده‎اند، بنابراین هنوز چیزهای زیادی برای دانستن باقی مانده است.

Source:
What are the benefits of moringa?
Last reviewed Sat 4 November 2017
By Bethany Cadman
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.