دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پنج روغن ضروری مؤثر برای سردرد

روغن ضروری، سردرد، میگرن، سردرد تنشی، نعناع، روزماری، اکالیپتوس، بابونه، اکلیل کوهی، اسطوخودوس، تست آلرژی پوستی

نیمی از مردم در سراسر جهان گهگاه دچار سردرد می‎شوند، که در این میان شایع‎ترین انواع سردرد از نوع سردردهای تنشی است

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• لِنا بورگس، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هامیک رادیان

روغن‎های ضروری به‎عنوان مداوای خانگی در طیفی از بیماری‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرند. اما آیا می‎توان از این روغن‎ها به عنوان راهی برای تسکین سردرد استفاده کرد، و اگر جواب به‌این سؤال مثبت است کدام‌یک از روغن‎های ضروری بهترین بازده را در مورد انواع سردرد دارند؟
روغن ضروری مایــــع غلیظی است که از برخی گیاهان استخراج می‎شود. آروماتراپی نوعی طب جایگزین و مکمل است که بر مبنای استفاده از این روغن‎ها کار می‎کند. آروماتراپیست‎ها بر این باورند که هر روغن ضروری خاص فواید سلامت متفاوتی را در اختیار بیماران قرار می‎دهد.
تحقیقات انجام شده از فواید سلامت برخی روغن‎های ضروری حمایت می‌کنند حال آنکه دیگر ادعاها در این مورد مبتنی بر سنت است. در این مقاله پنج مورد از بهترین روغن‎های ضروری برای درمان سردرد مورد بحث قرار می‎گیرد، که کارآیی آنها دارای پشتوانۀ شواهد علمی است.
مطالب این مقاله:
• مرور اجمالی
• کدام روغن‎های ضروری به سردرد کمک می‎کنند؟
• چگونه از روغن‎های ضروری برای سردرد استفاده کنیم
• ریسک‎ها و ملاحظات

مرور اجمالی
تخمین زده می‎شود که نیمی از مردم در سراسر جهان گهگاه دچار سردرد می‎شوند، که در این میان شایع‎ترین انواع سردرد از نوع سردردهای تنشی است.
اگرچه طیف گسترده‎ای از داروهای غیر نسخه‎ای و نسخه‎ای برای سردرد در دسترس است، این درمان‌ها می‎توانند سبب بروز عوارض جانبی شوند.
وقتی کسی به طور مرتب دچار سردرد می‎شود، ممکن است در پی استفاده از داروهای طبیعی باشد که این رویکرد شامل روغن‎های ضروری نیز می‎شود.

کدام روغن‎های ضروری به سردرد کمک می‎کنند؟
تعدادی از مطالعات در دسترس هستند که نشان داده‎اند برخی روغن‎های ضروری خاص می‎توانند در مورد سردرد مفید باشند. این روغن‎ها شامل موارد زیرند:


1. روغن اسطوخودوس
اسطوخودوس اغلب برای کمک به مردم برای خوابیدن و کاهش استرس، اضطراب یا افسردگی مورد استفاده قرار می‎گیرد.
بسیاری بر این باورند که این روغن می‎تواند سردرد و سردرد میگرنی را که به محرک استرس ایجاد می‎شود تسکین دهد.
یک مطالعه در سال 2012 عنوان می‎کند که استنشاق روغن ضروری اسطوخودوس می‎تواند درمانی مؤثر و ایمن برای مدیریت سردردهای میگرنی باشد.


2. روغن رُزمری (روزماری یا اکلیل کوهی)
روغن رزمری به صورت سنتی برای درمان سردرد و بهبود گردش خون مورد استفاده قرار می‎گرفته است.
مطالعات اندکی وجود دارد که به صورت خاص از روغن رزمری به عنوان درمان مؤثری برای سردرد حمایت می‎کنند. به هر جهت، یک مطالعه در سال 2008 عنوان می‎کند که روغن رزمری دارای ترکیبات ضد التهابی و ضد درد است.
یک مطالعۀ دیگر مربوط به سال 2013 پی برده است که روغن رزمری به کاهش درد و بی‎خوابی در مردمی که برای ترک اعتیاد تحت درمان قرار دارند کمک می‎کند.
این مطالعات نمونه عنوان می‎کنند که روغن رزمری می‎تواند درد همراه سردرد را کاهش دهد. به هر حال، پیش از تأیید این ادعا به انجام مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.


3. روغن نعناع
نعناع به عنوان طب جایگزین از صدها سال پیش مورد استفاده بوده است. این روغن یکی از عامه‎پسندترین روغن‌های ضروری برای درمان سردرد است.
یک مرور در سال 2015 بر روی مطالعات منتشر شده در مورد روغن‎های ضروری عنوان می‎کند که مالیدن روغن نعناع بر شقیقه و پیشانی می‎تواند سبب تسکین سردردهای تنشی شود.
مادۀ فعال موجود در روغن نعناع منتول است. تحقیقی منتشر شده در سال 2015 نشان می‎دهد که منتول هنگامی که به صورت ژل بر سر مالیده می‎شود، می‎تواند در درمان میگرن مؤثر باشد.


4. روغن بابونه
مردم به شکل سنتی چای بابونه را برای آرام‌بخشی و رفع دل‎پیچه استفاده می‎کنند. باور عمومی بر آن است که روغن بابونه نیز دارای تأثیر مشابهی است.
تحقیقی در سال 2012 نشان داد که روغن بابونه می‏تواند برخی از علایم اضطراب و افسردگی را بهبود بخشد.
از آنجا که سردرد در اغلب اوقات ریشه در استرس و اضطراب دارد، مطالعۀ مزبور می‎گوید که روغن بابونه می‎تواند در مداوای سردرد کمک کننده باشد.
ترکیباتی ضد التهابی در بابونه وجود دارد که آنها نیز می‎توانند به کاهش سردرد کمک کنند، اما برای بررسی عوارض جانبی و نیز فواید سلامت این روغن به تحقیقات بیشتری نیاز است.


5. روغن اکالیپتوس
اکالیپتوس به شکل سنتی برای پاکسازی سینوس‎ها و کاهش التهاب مورد استفاده قرار می‎گرفته است. مردمی که بر اثر انسداد و گرفتگی سینوس‌ها دچار سردرد می‎شوند ممکن است بر اثر استنشاق اکالیپتوس شاهد کاهش علایم سردرد باشند.
یک مطالعه پی برده است که روغن اکالیپتوس وقتی به صورت استنشاقی مورد استفاده قرار می‎گیرد در کاهش درد و پایین آوردن فشار خون مؤثر است.

چگونه روغن‎های ضروری را مورد استفاده قرار دهیم
راه‎های متفاوتی برای استفاده از روغن‎های ضروری در درمان سردرد وجود دارد. این راه‎ها موارد زیر را شامل می‎شود:
• مالیدن روغن به شقیقه‎ها و پیشانی: برای استفاده از روغن‌های ضروری لازم است که این روغن‎ها در یک روغن حامل مثل روغن نارگیل رقیق شوند، و آنگاه می‎توان از آنها برای مالیدن به پیشانی یا شقیقه استفاده کرد. پس از رقیق کردن می‎توان ترکیب حاصل را بر پیشانی و شقیقه مالید و آنها را ماساژ داد.
• استنشاق روغن: روغن‎های‎ ضروری را می‎توان به‌صورت استنشاقی نیز مورد استفاده قرار داد. طریقۀ عمل این است که چند قطره روغن روی یک تکه پارچه ریخته می‎شود و بعد پارچه زیر بینی قرار گرفته و استفاده کننده اقدام به انجام تنفس‎های عمیق می‎کند.
• استفاده از کمپرس: برای استفاده به صورت کمپرس یک حوله در آب سرد خیس داده می‎شود و چند قطره روغن ضروری روی پارچه ریخته می‎شود. کمپرس مزبور را می‏توان روی پیشانی یا گردن قرار داد.
• استفاده از روغن در حمام: استفاده از چند قطره روغن ضروری در وان آب گرم می‏تواند یک راه آرام‌بخش در درمان سردرد باشد.

ریسک‎ها و ملاحظات
همانند بسیاری از مداواهای جایگزین، روغن‎های ضروری نیز تحت تنظیمات نظارتی FDA قرار ندارند، بنابراین خرید آنها از سازندگان معتبر و شناخته شده ضروری است.
روغن‌های ضروری در صورت استفادۀ صحیح به طور معمول ایمن هستند. مسألۀ رقیق کردن این روغن‎ها در یک روغن حامل پیش از استفادۀ مستقیم در ناحیۀ پوست موضوع مهمی است. استفاده از این روغن‎ها به صورت غیر رقیق می‎تواند سبب بروز تحریک پوستی شود.
برخی از مردم حتی نسبت به روغن‎های ضروری رقیق شده نیز دارای واکنش‌های آلرژیک هستند، بنابراین مفیدتر آن خواهد بود که پیش از استفاده از این روغن‌ها مقدار بسیار کمی از آنها برای بررسی واکنش آلرژیک احتمالی روی پوست تست شود. اگر در فاصلۀ 48 ساعت از آغاز این تست پوستی واکنشی آلرژیک بروز نکند، آنگاه کاربرد روغن بی‎خطر محسوب خواهد شد.
اگر فردی دچار هر گونه اختلالات مربوط به سلامت باشد، کار درستی خواهد بود اگر پیش از استفاده از هر نوع روغن ضروری ابتدا با پزشک مشورت کند.

Source:
Five effective essential oils for headaches
Last reviewed Thu 21 September 2017
By Lana Burgess
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مبنای زیستی خستگی مزمن "نامعمول" آشکار شد

عفونت سینوس مسری است؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.