plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

آنچه باید در مورد آپاندیسیت و پاره شدن آپاندیس بدانیم

یبوست، اسهال، ورم شکم، آنالیز ادرار، تست بارداری، تست خون، تست پروتئین واکنشی C، جراحی لاپاروسکپیک، جراحی لاپاروتومی، اپندکتومی

آپاندیسیت زمانی بروز می‌کند که آپاندیس ملتهب می‌شود

مقالات طب فوریت‌ها
تغییر اندازه و نوع قلم متن

آنچه باید در مورد آپاندیسیت و پاره شدن آپاندیس بدانیم
• دکتر سورب ستهی، دکتر جسیکا کاپوروشیو
• ترجمه هامیک رادیان


♦ تعریف آپاندیسیت
♦ نشانه‌ها و علایم آپاندیسیت
♦ علل آپاندیسیت
♦ تشخیص آپاندیسیت
♦ درمان آپاندیسیت
• ریکاوری از آپاندیسیت


علایم آپاندیسیت ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد. بدون مراقبت فوری امکان ترکیدن آپاندیس مطرح است. آپاندیس پاره شده باکتری و چرک آزاد می‌کند، که می‌توانند پیامدهای جدی داشته باشند.
آپاندیس یک کیسه کوچک انگشتی شکل است که سمت راست شکم قرار دارد. نقش دقیق آپاندیس در بدن روشن نیست. آپاندیسیت اختلالی است که در آن آپاندیس متورم و ملتهب و پر از چرک می‌شود.
وقتی پزشک به آپاندیسیت مشکوک باشد نیاز است تا جراح آپاندیس را برای پیشگیری از پاره شدن آن از بدن خارج کند.


تعریف آپاندیسیت
آپاندیسیت زمانی بروز می‌کند که آپاندیس ملتهب می‌شود. این التهاب معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که انسدادی در آپاندیس وجود دارد و باکتری‌ها قادر به فرار نیستند.
انباشته شدن باکتری در آپاندیس باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن فعال گردد، و فرآیند التهاب آغاز می‌شود.
آپاندیسیت شایع‌ترین علت درد شکم حاد نیازمند عمل جراحی در سطح ایالات متحد آمریکا است. بیش از 5 درصد جمعیت کشور در طول زندگی خود دچار آپاندیسیت می‌شوند و میزان بروز آن سالانه بیش از 250.000 مورد است.
آپاندیسیت بیشترین شیوع را در طول سالیان نوجوانی زندگی افراد در سال‌های 20 زندگی آنان دارد. در هر حال، احتمال بروز آپاندیسیت در هر سنی مطرح است.
پژوهشگران می‌گویند که امکان ترکیدن آپاندیس به فاصله 36 ساعت از آغاز بروز علایم در حدود 2 درصد است. بعد از این برهه ریسک مزبور در حدود 5 درصد در هر 12 ساعت افزایش می‌یابد.


نشانه‌ها و علایم آپاندیسیت
نخستین علامت آپاندیسیت به طور معمول درد ناگهانی و شدید در ناحیه شکم است. این درد اغلب در محدوده سوراخ ناف شروع می‌شود و سپس به سمت پایین و ران ادامه پیدا می‌کند.
این درد ممکن است در طول چند ساعت بعدی شدیدتر گردد و در صورت حرکت، سرفه، عطسه، یا تنفس عمیق بدتر شود.
بر مبنای اعلام "انستیتوهای ملی سلامت" (NIH)، دیگر نشانه‌ها و علایم آپاندیسیت شامل موارد زیر است:
• از دست دادن اشتها
تهوع
استفراغ
تب
یبوست یا اسهال
ورم شکم
به هر حال 55 درصد افراد علایم معمول آپاندیسیت را از خود نشان نمی‌دهند.
کودکان ممکن است از درد قسمت مرکزی شکم در قسمت اطراف سوراخ ناف شاکی باشند. بیشتر کودکان مبتلاء به آپاندیسیت دچار تب 38 تا 39 درجه سانتی‌گراد (100.5 تا 102 درجه فارنهایت) می‌شوند.
کودکان خردسال در ریسک بالاتری برای ترکیدن آپاندیس قرار دارند زیرا قادر نیستند تا به روشنی در مورد علایم مبتلابه خود توضیح دهند.


علل آپاندیسیت
آپاندیسیت ممکن است بیش از یک علت داشته باشد و در بسیاری موارد پزشکان دلیل دقیق بروز آن را نمی‌دانند. آپاندیسیت یه طور معمول زمانی رخ می‌دهد که قسمتی از آپاندیس مسدود یا بسته می‌شود.
انسداد ممکن است بر اثر موارد زیر ایجاد گردد:
مدفوع سفت شده
تومور
انگل
• بزرگ شدن بافت لنفاوی
• آسیب تروماتیک در ناحیه شکم
اگر انسدادی در آپاندیس وجود داشته باشد، باکتری‌ها در آن به دام می‌افتند و شروع به تکثیر می‌کنند که این باعث عفونت می‌شود. این وضعیت می‌تواند به شکل‌گیری چرک و ورم منجر گردد، که خود می‌تواند باعث ایجاد فشار دردناک در ناحیه شکم شود.
در صورت عدم درمان کامل و مناسب، فشار مورد اشاره به افزایش خود ادامه داده باعث متورم شدن آپاندیس می‌شود. این ورم می‌تواند به مرگ قسمتی از بافت آپاندیس بر اثر فقدان وجود خون منجر گردد.
در صورت ایجاد التهاب قابل توجه، فشار و مرگ سلولی امکان پارگی آپاندیس به وجود می‌آید. وقتی آپاندیس پاره شود باکتری و چرک به درون فضای شکم نشت می‌کنند.
وقتی ریزش مزبور بروز کند این می‌تواند به پریتونیت بینجامد که در صورت عدم درمان سریع قادر است کُشنده باشد.


تشخیص آپاندیسیت
تشخیص صحیح و کامل آپاندیسیت می‌تواند پیامدهای آن را کاهش دهد. به هر حال، از آنجا که بیش از نیمی از افراد دچار آپاندیسیت دارای علایم متداول آن نیستند، این امکان هست که تشخیص آپاندیسیت برای پزشکان مشکل باشد.
برای تشخیص آپاندیسیت پزشکان علایم مبتلابه شخص و شرح حال پزشکی او را برای از تشخیص خارج کردن دیگر مشکلات سلامت مرور خواهند کرد.
پزشک در مرحله بعد ک معاینه بالینی را برای آگاهی‌یابی بیشتر در مورد درد شکم بیمار انجام می‌دهد. در طول این معاینه فیزیکی دکتر در جستجوی موارد زیر خواهد بود:
• حساس بودن یا درد در ناحیه راست زیر شکم
• سفتی عضلانی
• تب
• درد پیرامون شکم در ناحیه مرکزی
• آنورکسیا
در صورت لزوم، پزشک همچنین استفاده از تست‌های تصویربرداری مثل سونوگرافی شکم، MRI و CT اسکن را در دستور کار قرار خواهد داد.
برای از تشخیص خارج کردن دیگر احتمالات پزشک در عین حال ممکن است از موارد زیر استفاده کند:
• آنالیز ادرار
• تست بارداری
تست خون
• تست پروتئین واکنشی C


درمان آپاندیسیت
پزشکان ممکن است در مورد برخی افراد دچار آپاندیسیت از تزریق وریدی آنتی‌بیوتیک به عنوان خط مقدم درمان استفاده کنند. در مورد برخی مواد خفیف آپاندیسیت این درمان ممکن است کافی باشد.
درمان استاندارد برای آپاندیسیت انجام اپندکتومی است که در آن عمل جراحی برای خارج کردن آپاندیس دچار التهاب پیش از ترکیدن آن انجام می‌شود.
اگر کسی به ترکیدن آپاندیس در شخص مشکوک باشد، ممکن است خارج کردن بلافاصله آپاندیس بدون انجام تست‌های تشخیصی را توصیه کنند.
خارج کردن آپاندیس در اولین فرصت ممکن بهترین راه پیشگیری از ترکیدن آن است. برای کاهش ریسک پیامدها، که می‌توانند به مرگ منجر شوند، درمان به موقع اهمیت دارد.
جراحان می‌توانند یکی از دو روش زیر را برای خارج کردن آپاندیس استفاده کنند:

جراحی لاپاروسکپیک
در طول جراحی لاپاروسکپیک جراح چند سوراخ کوچک در بدن ایجاد کرده و از ابزارهای مخصوص جراحی برای خارج کردن آپاندیس استفاده می‌کند.

جراحی لاپاروتومی
در جراحی لاپاروتومی، به جای ایجاد چند برش کوچک، جراح یک برش منفرد در قسمت راست زیر شکم ایجاد کرده و آپاندیس را خارج می‌کند.
این عمل ممکن است در مورد آپاندیس دچار پارگی ضروری باشد. یک برش جراحی منفرد به جراح امکان می‌دهد تا ناحیه شکم را از وجود چرک و باکتری با هدف پیشگیری از عفونت پاکسازی کند.


ریکاوری از آپاندیسیت
ریکاوری از آپاندیسیت معمولاً سریع است. اغلب افراد به طور کامل بهبود می‌یابند. پزشکان عموماً ایجاد تغییری در رژیم غذایی، ورزش یا سبک زندگی را توصیه نمی‌کنند.
در پی انجام لاپاروتومی، مردم باید فعالیت فیزیکی خود را در فاصله 10 تا 14 روز اول پس از عمل محدود کنند. پس از جراحی لاپاروسکپی محدود کردن این فعالیت به مدت 3 تا 5 روز نیاز است.


پیامدهای آپاندیسیت
برای محدود کردن پیامدهای آپاندیسیت جراح آپاندیس را از بدن خارج کرده و داخل شکم را برای پیشگیری از عفونت تمیز می‌کند.
بدون درمان کامل بیمار ممکن است دچار پریتونیت شود، که التهاب پریتونیوم یا جدار شکم است. پریتونیت می‌تواند کشنده باشد.
اپندکتومی معمولاً عملی ایمن است. یک مطالعه قدیمی آمار مرگ و میر بر اثر آپاندیسیت پاره نشده را 0.8 به ازاء هر 1000 بیمار اعلام می‌کند. پس از پاره شدن آپاندیس نرخ مرگ و میر ناشی از اپندکتومی به 5.1 به ازاء هر 1000 نفر می‌رسد.
به تأخیر انداختن عمل جرای می‌تواند ریسک پیامدها را افزایش دهد. به هر حال پیامدهای جراحی به موقع انجام شده معمولاً نادر است.


پیشگیری از آپاندیسیت
اگرچه پزشکان راه‌هایی برای پیشگیری از آپاندیسیت نیافته‌اند، در صورت ظن به این بیماری مردم باید در اولین فرصت ممکن با پزشک مشورت کنند.
مراقبت پزشکی به موقع در مورد آپاندیسیت حاد و جراحی زودهنگام می‌تواند مانع از پاره شدن آپاندیس شود.
در برخی موقعیت‌ها، جراح ممکن است آپاندیس را در موقعیتی بیابد که در فرد دچار آپاندیسیت نرمال به نظر می‌رسد. دکتر احتمالاً به خارج کردن آپاندیس اقدام خواهد کرد. خارج کردن آپاندیس به ظاهر نرمال احتمال آپاندیسیت و پارگی آن را در آینده از بین می‌برد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم دچار علایم آپاندیسیت نیاز است تا در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنند.
تهوع، استفراغ و درد غیر قابل توجیه در سمت راست بدن که به مرور بدتر می‌شوند نیاز به مراقبت پزشکی دارند.
پیش از دستیابی به درمان جراحی بیش از 50 درصد مردم دچار آپاندیسیت جان خود را از دست می‌دادند. پس از استفاده از درمان جراحی بنا به گزارش پزشکان اپندکتومی نرخ مرگ و میر را به 15 درصد کاهش داده است. امروزه در حدود 1 تا 3 درصد بیماران بر اثر آپاندیسیت جان خود را از دست می‌دهند.


خلاصه
مردم دچار علایم درد سمت راست زیر شکم، تهوع و تب باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
پزشک یک معاینه بالینی انجام داده و ممکن است برای تأیید تشخیص آپاندیسیت از تست خون و تست‌های تصویربرداری استفاده کند.
درمان معمول برای آپاندیسیت، چه بدون پارگی آپاندیس چه در صورت پارگی آن عمل جراحی است. جراح بری پیشگیری از ترکیدن آپاندیس و تمیز کردن ضایعات شکم آپاندیس را از بدن خارج می‌کند.
در صورت درمان نامناسب افراد ممکن است دچار عوارض ناشی از اپندکتومی مثل آبسه و عفونت شوند که می‌تواند عواقب شدید در پی داشته باشد./


Source:
Medical News Today
Everything you need to know about a burst appendix
Medically reviewed by Saurabh Sethi, M.D., MPH
On April 23, 2020
New —

Written by Jessica Caporuscio, Pharm.D.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده