دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کدهای بیمارستانی چه معنایی دارند؟

کدهای بیمارستانی، کد آبی، کد سفید، کد قرمز، کد بنفش، کد صورتی، کد خاکستری، کد سبز، کد نارنجی، کد نقره‌ای، کد سیاه، ایست قلبی، مدیریت اورژانس بیمارستان

کدها احتمالاً به دلیل سهولت کاربرد خود بخشی از فرهنگ بیمارستانی باقی می‌مانند

مقالات طب فوریت‌ها
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کد آبی
• کد سفید
• کد قرمز
• کد بنفش یا صورتی
• کد خاکستری
• کد سبز
• کد نارنجی
• کد نقره‌ای
• کد سیاه
• فواید و اشکالات کدهای بیمارستانی
• خلاصهسیستم ارتباطات داخلی بیمارستان گاهی از اوقات هشدارها و کُدهای ناآشنایی را اعلام می‌کند که ممکن است برای بیماران گیج کننده باشند. هر کد بیمارستانی به یک موقعیت اورژانسی خاص اشاره دارد.
کدهای بیمارستانی راه سریعی برای انتقال این پیام به کارکنان بیمارستان است که نیاز است تا آنان وارد یک موقعیت اورژانسی شوند، چه چیزهایی نیاز است تا همراه داشته باشند و چه انتظاری از آنان وجود دارد.
در این مقاله در مورد معنی انواع کدهای بیمارستانی و فواید آنها بحث می‌شود.

کد آبی
کد آبی به این معنی است که کسی در شرایط اورژانسی تهدیدگر زندگی قرار دارد. به طور معمول این به معنی ارست کاردیاک (ایست قلبی) یا ارست تنفسی (توقف تنفس) است.
تمامی کارکنان بخش نزدیک به محل صدور کد مزبور نیاز است که به سراغ بیمار بروند.
در اغلب موارد هر یک از کارکنان بخش درمان دارای یک نقش از پیش تعریف شده در مورد واقعه منجر به مخابره کد آبی در طول ساعات کار خود است.

کد سفید
در سال‌های گذشته کد سفید همان معنی کد آبی را داشت اما به طور اختصاصی به اورژانس پزشکی در مورد کودکان و نوزادان مربوط بود. برخی از بیمارستان‌ها کماکان از کد سفید به جای کد آبی در اورژانس‌های پزشکی مربوط به بخش کودکان استفاده می‌کنند.
برای مثال برخی از بیمارستان‌ها ممکن است کماکان از کد سفید برای هشدار به کارکنان در این مورد استفاده کنند که یک کودک یا نوزاد در وضعیت ایست قلبی قرار دارد یا پیامی در این مورد مخابره کند که یکی از افراد این گروه سنی در یک وضعیت اورژانسی و جدی پزشکی بسر می‌برد.
درمان کودکان گاهی از اوقات به تجهیزات تخصصی کمتر یا حتی اقدامات پزشکی متفاوتی نیاز دارد. داشتن کد متفاوت برای بخش اورژانس کودکان به کارکنان در مورد نیازهای خاص این بخش آگاهی می‌دهد.
بیمارستان‌های دیگر اکنون از کد سفید برای خاطرنشان کردن تخلیه اجباری استفاده می‌کنند. این می‌تواند شامل کل بیمارستان بوده یا فقط یک یا دو قسمت از بیمارستان را شامل شود.

کد قرمز
کد قرمز در مورد آتش‌سوزی یا احتمال آتش‌سوزی هشدار می‌دهد. در پاسخ به این کد، کارکنان باید پروتکل‌های آتش‌نشانی بیمارستان را که به طور معمول نیاز به تخلیه دارد، دنبال کنند.
بیماران نزدیک به محل آتش که نمی‌توانند بدون کمک حرکت کنند نیاز است تا برای فرار از آتش به آنان کمک شود. این کد اغلب اوقات با اطلاعات مربوط به محل بروز آتش مخابره می‌شود.

کد بنفش یا صورتی
کد بنفش کارکنان بیمارستان را از گم شدن کودک یا کودک‎ربایی مطلع می‌کند. برخی بیمارستان‌ها یک کد جداگانه یا کد صورتی را برای مشخص کردن کودک‌ربایی استفاده می‌کنند.
کد باید در عین حال باید شامل جزئیاتی روشن در مورد کودک، نوع لباس وی، آخرین محل دیده شدن او، و در صورت امکان، جزئیات دقیق در مورد آخرین کسی که با کودک دیده شده است، باشد.
در اغلب موارد، بیمارستان در طول جستجو برای کودک گم یا ربوده شده به حالت قفل شده درمی‌آید. این وضعیت این اطمینان را ایجاد می‌کند که هیچ‌کس نخواهد توانست ساختمان را به همراه بچه ترک کند.

کد خاکستری
در برخی بیمارستان‌ها کد خاکستری برای فراخواندن نیروهای امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کد خبر از حضور یک شخص خطرناک در محیط عمومی می‌دهد، که ممکن است شخصی گم شده بوده یا کسی باشد که به نوعی عمل جنایی در محیط بیمارستان اقدام کرده است.
بیمارستان ممکن است از کد خاکستری در مورد اشخاص، شامل بیماران پرخاشگر، متجاوز، خشن، یا دارای رفتارهای تهدیدآمیز مورد استفاده قرار گیرد.
کارکنان بخش امنیتی می‌توانند دیگر کارکنان بیمارستان را برای رفع مشکل یاری دهند یا شخص مورد اشاره را در صورت ضرورت از وضعیت قبلی خارج کنند.
کد خاکستری همچنین شامل توصیفی از شخص خطرناک و موقعیت فعلی وی است.

کد سبز
بیمارستان‌ها گرایشی به استفاده از کد سبز در کنار سایر کدها دارند زیرا این کد نشان می‌دهد که بیمارستان در زمینه انجام عمل اورژانسی در حال فعالیت است.
برخی بیمارستان‌ها همچنین از کد سبز برای مشخص کردن واقعه منجر به تلفات جمعی مثل ورود گروه بازماندگان یک تیراندازی در ملاء عام برای درمان استفاده می‌کنند.
این کد شامل توصیفی از سناریوی منجر به بروز تلفات و همچنین اطلاعاتی در مورد بخش‌هایی است که در این مورد باید فعال شوند.

کد نارنجی
کد نارنجی برای فراخوان جهت آلودگی‌زدایی پزشکی، و معمولاً به علت نشر مایعات خطرناک اعلام می‌شود. برای مثال، بیمارستان ممکن است کد نارنجی را در صورت انتشار مواد شیمیایی سمی در اتاق عمل صادر کند یا اگر کیسه خون بیمار روی کف اتاق ولو شده باشد.
به هر حال برخی از بیمارستان‌ها از این کد برای اعلام کُنش در مورد یک بیمار خشن یا ستیزه‌جو استفاده می‌کنند.

کد نقره‌ای
کد نقره‌ای کارکنان بیمارستان را از حضور یک تیرانداز مسلح در محیط بیمارستان باخبر می‌کند. هشدار کد احتمالاً شامل اطلاعاتی در مورد وضعیت ظاهر و محل کنونی حضور فرد مسلح است.
کارکنان بیمارستان باید پروتکل مربوط به حضور تیرانداز فعال در محیط بیمارستان را اجراء کنند که شامل بستن درهای بیمارستان و تخلیه یک محدوده خاص است.
برخی بیمارستان‌ها کد نقره‌ای و کد خاکستری را به جای یکدیگر به کار می‌برند. به هر حال، "کمیته اتصال" استانداردهای خود را در سال 2010 روزآمد کرده و کاربرد کد نقره‌ای را به صورت متمایز از کد خاکستری توصیه می‌کند.
به هر حال، در سال 2014، "توصیه‌های برای کدهای اورژانسی محیط بیمارستان" - توسط انجمن بیمارستان فلوریدا - کاربرد زبان ساده را به جای کد در مورد موقعیت تیرانداز فعال و استفاده از کد خاکستری را به صورت خاص برای اطلاع دادن در مورد نیاز به حضور نیروهای امنیتی توصیه می‌کند.
دلیل این موضوع این است که اطلاع‌رسانی در مورد حضور و موقعیت یک فرد مسلح در ساختمان به جای استفاده از یک کد اورژانسی می‌تواند این اطمینان را ایجاد کند که تعداد بیشتری از مردم موقعیت را درک می‌کنند و می‌توانند پرهیزهای ایمنی مرتبط را انجام دهند.

کد سیاه
کد سیاه نشان دهنده تهدید بمب‌گذاری است. این کد حامل اطلاعات مرتبط مثل محل مشخص بروز تهدید است.
اگر کسی در محیط بیمارستان باشد که آن را تهدید به استفاده از بمب می‌کند، کد می‎تواند در عین حال حامل توصیفی از شخص مزبور باشد.
تهدیدهای دارای ویژگی‌های دقیق‌تر تهدیدات معتبرتری هستند. بنابراین، مردمی که خبر تهدید بمب را از طریق تلفن دریافت می‌کنند باید خونسرد بمانند و در حد امکان اطلاعات بیشتری از فرد دارای بمب گردآوری کنند.
هر بیمارستانی در مورد واقعه تهدید بمب‌گذاری دارای یک پروتکل مربوط به تخلیه محیط است.

فواید و اشکالات کدهای بیمارستانی
کدهای فراسر بیمارستان پاسخ‌های بیمارستان را در موارد اورژانسی مختلف استانداردسازی می‌کنند. این کدها به بیمارستان‌ها امکان جلب توجه سریع کارکنان و دیگران را می‌دهند.
برخی از دیگر فواید این کدها شامل موارد زیر است:
• گردآوری خلاصه‌وار اطلاعات در مورد یک شرایط اورژانسی بدون اتلاف وقت
• توانایی اجراء یک پلن خاص برای هر کد
• ایجاد پاسخ یکسان و از پیش برنامه‌ریزی شده برای موارد اورژانسی مختلف
• در برخی موارد، توانایی هشدار به کارکنان در مورد مشکلات جدی بدون ایجاد اضطراب در بیماران
به هر حال رویکرد هر بیمارسانی در مورد انطباق با کدهای مزبور اندکی متفاوت است که این می‌تواند در مورد کسانی که در چند مرکز مختلف کار می‌کنند یا از یک تسهیلات بیمارستانی به دیگری منتقل شده‌اند مشکل‌ساز باشد.
بسیاری از بیمارستان‌ها و تسهیلات مراقبت پزشکی در یک ناحیه واحد سعی می‌کنند تا کدهای خود را استانداردسازی کنند.
برخی اشکالات دیگر کدهای بیمارستانی شامل موارد زیر است:
• کاهش توانایی آگاه کردن بیماران نسبت به موقعیت اورژانسی و پاسخ مورد نیاز از سوی آنان
• دشواری ایجاد هماهنگی پاسخ به موقعیت اورژانسی به صورت بین تیمی
• خطر ایجاد حالت پانیک در بین کارکنان در هنگام شنیدن یک کد

خلاصه
کدهای بیمارستانی یک راه ساده برای هشدار به کارکنان در مورد یک موقعیت واقعی یا بالقوه اورژانسی است. این کدها به کارکنان بیمارستان کمک می‌کنند تا به شکل مؤثر به نیازهای بیماران خود پاسخ دهند.
بیماران ممکن است کدها را گیج کننده بیابند، اما آنان باید مطمئن باشند که هر یک از کارکنان بیمارستان می‌داند که در هر موقعیتی چه کاری باید انجام دهد.
یادآوری این نکته مهم است که برخی بیمارستان‌ها کدهایی متفاوت از دیگران را مورد استفاده قرار می‌دهند.
کدها احتمالاً به دلیل سهولت کاربرد خود بخشی از فرهنگ بیمارستانی باقی می‌مانند. بیماران و کارکنان بیمارستان که مایلند درک بهتری از این کدها داشته باشند باید به راهنمای مرتبط مراجعه کرده یا در مورد پلن مدیریت اورژانس بیمارستان پرسش کنند./


• زاون ویلینز، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What do code blue and other hospital codes mean?
Last reviewed Mon 9 September 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Stacy Sampson, DO

نظرات (1)

  1. Mell

کاملا درسته

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.