دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هماتوم اپیدورال یک فوریت پزشکی محسوب می‎شود. در صورت عدم درمان، فرد ممکن است حس خودآگاهی خویش را از دست بدهد، دچار عواقب درازمدت سلامت شود یا حتی بمیرد

صدمات سر نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. در برخی موارد شخص ممکن است دچار خونریزی داخلی اطراف مغز موسوم به هماتوم اپیدورال شود. در صورت عدم درمان، هماتوم اپیدورال می‎تواند کشنده باشد. این موضوع مهم است که فرد دچار آسیب ناشی از صدمه به سر این عوارض محتمل و نشانه‌های مربوط به آنها را بشناسد. علایم هماتوم اپیدورال ممکن است به سرعت و در فاصلۀ کمی پس از بروز صدمه بروز یابد یا اینکه به تدریج و در طول دوره‎ای چند ساعته رخ دهد. طول مدت توسعۀ علایم به شدت آسیب و سرعت پر شدن فضای میان مغز و جمجمه بر اثر خونریزی بستگی دارد.

خونریزی داخلی یکی از علل پیشتاز مسبب مرگ و میر مرتبط به آسیب‎دیدگی در سطح جهان محسوب می‎شود.

خونریزی داخلی که زیر عنوان هموراژ نیز شناخته می‎شود، به معنی خونریزی در داخل بدن بر اثر آسیب دیدن رگ‎های خونی است. هموراژهای خیلی کوچک، مثل پارگی رگ‌های کوچک خونی در نزدیکی سطح پوست، شایع است و معمولاً فقط به ایجاد لکه‎های ریز خون یا کبودی‌های کوچک منجر می‎شود. اما خونریزی‎های بزرگ‎تر و غیر قابل کنترل کشنده هستند و یکی از علل اصلی ایجاد مرگ و میر در سطح جهان محسوب می‎شوند. هموراژ یک اختلال خودبسنده یا برای خود نیست، بدین معنی که بروز آن وابسته به یک علت زیربنایی است. شایع‎ترین علت ایجاد آن وجود یک جراحت یا آسیب‌دیدگی تروماتیک است.

هیپرپیرکسی با هیپوترمی تفاوت دارد، که اصطلاحی پزشکی برای افزایش کنترل نشدۀ دمای بدن بر اثر مقدار زیاد گرمای تولید شده در بدن است.

هیپرپیرکسی اصطلاحی برای تشریح تب بسیار شدید است. ملاک پزشکی برای هیپرپیرکسی هنگامی مصداق پیدا می‎کند که دمای بدن فرد به بیش از 106.7 درجه فارنهایت یا 41.5 درجه سانتی‎گراد رسیده باشد. برخی پزشکان این ارقام را برای اندازه‎گیری هیپرپیرکسی کاهش می‌دهند و افرادی را مشمول این وضعیت می‎دانند که دمای بدن آنها 106.1 درجه فارنهایت یا 41.1 درجۀ سانتی‎گراد یا بالاتر باشد. تب‎ها، شامل تب‎های بسیار بالا، به خودی خود بیماری یا علت بیماری محسوب نمی‎شوند. در عوض، آنها علامتی از مشکلات دیگر مثل عفونت یا آسیب دیدگی هستند. اغلب تب‌ها بر اثر عفونت‎های ویروسی یا میکربی رخ می‎دهند. به هر جهت، در هیپرپیرکسی، موضوع همیشه چنین نیست.

شایع‎ترین علت بروز هموتوراکس صدمات تروماتیک وارد شده به قفسۀ سینه مانند صدمۀ وارد شده به یک دندۀ شکسته یا مصدومیت منجر به جراحت ناشی از تصادف اتومبیل است.

پی بردن به هموتوراکس یا وجود خون در قفسۀ سینه می‏‌تواند تشخیص هراس‎آوری باشد. بسیاری از موارد هموتوراکس ناشی از جراحت و صدمه است و باید به سرعت با آنها مقابله کرد. چند علت متمایز و علایم ویژۀ دیگر نیز هست که می‎توانند به دکترها در شناسایی و درمان سریع هموتوراکس کمک کند. شایع‎ترین علت بروز هموتوراکس صدمات تروماتیک وارد شده به قفسۀ سینه مانند صدمۀ وارد شده به یک دندۀ شکسته یا مصدومیت منجر به جراحت ناشی از تصادف اتومبیل است. درمان موارد جدی هموتوراکس شامل پایدار کردن شرایط حیاتی بیمار در صورت وجود صدمه، خارج کردن کل خون جمع شده در قفسۀ سینه و متوقف کردن منبع ایجاد خونریزی است.