دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خرخر مرگ، وقتی که مرگ فرامی‌رسد

خرخر مرگ، نیمه هشیاری، دیسترس تنفسی،   داروهای ضد ترشح، اتروپین، اسکوپولامین،  قوه شنوایی، اغماء عمیق، فرآیند مرگ

"خرخر مرگ" به درجاتی در تقریباً نیمی از مردم در حال مرگ بروز می‌کند

مقالات طب تسکینی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• تعریف خرخر مرگ
• علل خرخر مرگ
• آیا خرخر مرگ ناراحت کننده است؟
• خرخر مرگ چه مفهومی دارد؟
• آیا خرخر مرگ درمانی دارد؟
• مرگ چقدر نزدیک است؟
• به دانستن چه چیزی نیاز است؟کسی که وانمود می‌کند بدون ترس به مرگ نگاه می‌کند دروغ می‌گوید.
ژان ژاک روسو

ما همه 100 درصد می‌میریم و این درصد قابل افزایش نیست.
سی. اس. لوئیس

مرگ موحش‌ترین همه چیزها است، زیرا پایان کار است و گمان نمی‌رود چیزی برای مردگان خوب یا بد باشد.
ارسطو


خرخر مرگ چیست؟ اگر شما در حال مراقبت از عزیزی باشید که آخرین روزهای عمرش را پشت سر می‌گذارد ممکن است پس از خواندن در مورد خرخر مرگ دچار پریشان‌حالی شوید. یا در عوض ممکن است صداهای هراس‌آور نفس‌ها را بشنوید و نگران معنا و مفهوم آنها شوید. بیایید در مورد معنی خرخر مرگ حرف بزنیم، و اینکه آیا آنها برای عزیز در حال مرگ آزار دهنده هستند، چگونه بر او تأثیر می‌گذارند و چطور می‌توان آنها را برطرف کرد.

تعریف خرخر مرگ
آنچه به "خرخر مرگ" معروف است به صدای زوزه مانندی اشاره دارد که اغلب از مردمان قرار گرفته در فرآیند مرگ به گوش می‌رسد. وقتی انسان دیگر قادر به بلعیدن چیزی یا سرفه کردن نیست، بزاق دهان وی در بخش پسین گلو انباشته می‌شود و وقتی شخص عمل دم را انجام می‌دهد راه‌های هوایی باعث ایجاد صدای "خرخر" می‌شوند. این واکنش در زنان اندکی بیشتر شایع است اما از سوی دیگر ممکن است در هر فردی با هر سنی که به هر دلیل در حال مرگ بسر می‌برد بروز کند.
بر مبنای اعلام یک مطالعه "خرخر مرگ" به درجاتی در تقریباً نیمی از مردم در حال مرگ بروز می‌کند.

علل خرخر مرگ
خرخر مرگ بر اثر انباشته شدن ترشحات نمناک در قسمت عقب گلوی فرد در حال مرگ ایجاد می‌شود. وقتی عضلات صورت، گلو، و قفسه سینه بیش از آن ضعیف می‌شوند که بتوانند ترشحات مورد اشاره را برطرف کنند، این ترشحات زمان طولانی‌تری در گلو باقی می‌مانند.

آیا خرخر مرگ ناراحت کننده است؟
اگرچه گوش دادن به خرخر مرگ ممکن است برای اعضاء خانواده شخص در حال مرگ بسیار دشوار باشد، این پدیده یک واقعه نرمال برهه پایان عمر است که برای شخص در حال مرگ ایجاد ناراحتی نمی‌کند. البته ممکن است باور این موضوع که خرخر مرگ برای شخص در حال مرگ ناراحت کننده نیست دشوار باشد، به ویژه اگر این صدا از کسی به گوش برسد که هنوز بیدار یا نیمه هشیار است.
اما مطالعات انجام شده مکرراً به این نتیجه رسیده‌اند که خرخر مرگ برای فرد در حال مرگ ناراحت کننده نیست.
مطالعات پی برده‌‎اند مردمی که در زمان مرگ دچار خرخر مرگ می‌شوند از نظر دیسترس تنفسی تفاوتی با آنانی که دچار این و ضعیت نمی‌شوند، ندارند. به همین ترتیب شدت خرخر مرگ (میزان بلندی و ناراحت کننده بودن صدای آن) باعث افزایش میزان دیسترس تنفسی در فرد در حال مرگ نمی‌شود.
به هر حال خلاف شخص در حال مرگ خرخر مرگ می‌تواند برای حاضران بر بالین وی بسیار ناراحت کننده باشد. در یک مطالعه دستکم 66 درصد اطرافیان مردم در حال مرگ به این نتیجه رسیده بودند که گوش دادن به خرخر مرگ واقعه‌ای بسیار پریشانی‌آور است.
اگر اعضاء خانواده دچار دیسترس باشند داروهایی در دسترس است که می‌توان آنها را برای خشک کردن مقداری از ترشحات تقویت کننده خرخر مرگ مورد استفاده قرار داد. این موضوع مهم است که بار دیگر یادآور شویم که تحقیقات به این جمع‌بندی رسیده‌اند که خرخر مرگ چیزی نیست که برای مردم در حال مرگ ناراحت کننده یا هراس‌آور باشد. خرخر مرگ بخشی نرمال و معمول در فرآیند مرگ است و فرد در حال مرگ وقتی به چنان حالی نفس می‌کشد اینطور احساس نمی‌کند که در حال خفه شدن است. به علاوه مواد ضد ترشح که برای خرخر مرگ تجویز می‌شوند اغلب صدای آن را تخفیف نمی‌دهند.
آگاهی از اینکه خرخر مرگ عمومیت دارد و ناراحت کننده نیست احتمالاً بهترین درمان است.

خرخر مرگ چه مفهومی دارد؟
خرخر مرگ احتمالاً به این معنی است که مرگ بسیار نزدیک بوده و توقف فرآیندهای حیاتی شروع شده است. در حالی که در گذشته ما مرگ را به عنوان اتفاقی "آنی" تصور می‌کردیم اکنون در حال درک این واقعیت هستیم که مرگ فرآیندی پویا است - بدن در فرآیند توقف عملکردهای خود از برخی مراحل عبور می‌کند. در اغلب موارد وقتی خرخر مرگ به گوش می‌رسد شخص در ساعات پایانی عمر خود قرار دارد.

آیا خرخر مرگ درمانی دارد؟
گوش دادن به خرخر مرگ می‌تواند برای اعضاء خانواده شخص در حال مرگ بسیار ناراحت کننده باشد. حتی اگر شخص به خود بگوید که خرخر مرگ نرمال است و برای عزیز در حال مرگ وی ناراحت کننده نیست کماکان این وضعیت باعث ایجاد اضطراب می‌شود. خلاف فرد در حال مرگ خرخر مرگ می‌تواند برای شخص حاضر بر بالین او ناراحت کننده باشد. اگر خرخر مرگ برای کسی ناراحت کننده است برخی کارها را در این مورد می‌توان انجام داد:
• داروهای ضد ترشح. داروهایی برای خشک کردن ترشحات در حال مرگ هست که می‌توانند کمک کننده باشند. این داروها به طور معمول شامل اتروپین یا اسکوپولامین است.
• تغییر حالت قرارگیری شخص در حال مرگ. اغلب اوقات صرف تغییر حالت قرارگیری بدن شخص در حال مرگ به شکل جزئی می‌تواند باعث کاهش خرخر مرگ شود که غالباً موقعی بیشتر به گوش می‌رسد که شخص به پشت دراز کشیده باشد. شما در عین حال می‌توانید سر شخص را در سطحی اندک بالاتر قرار دهید و سر را کمی به پهلو بچرخانید که به تخلیه ترشحات کمک می‌کند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
درست پس از مرگ برای جسم ما چه اتفاقی می‌افتد؟


مرگ چقدر نزدیک است؟
بسیاری از مردم نگران این موضوع هستند که با شروع خرخر مرگ فرد چقدر به مرگ نزدیک است. بدبختانه این مورد از شخصی به شخص دیگر بسیار متفاوت است، به طوری که پیش‌بینی دقیق مفهوم خرخر مرگ را برای هر مورد خاص دشوار می‌کند. شما ممکن است در این مورد نگران باشید که چه چیز دیگری را باید در مراحل نهایی مرگ انتظار داشت. آنچه بی‌قراری پایانی نامیده می‌شود در این برهه زمانی عمومیت دارد و عزیز در حال مرگ شما ممکن است بسیار بی‌قرار باشد. در عین حال درک نزدیک بودن مرگ نیز مطرح است و شخص ممکن است به شما بگوید که دارد می‌میرد. بسیاری از مردم در این مقطع صحبت از این می‌کنند که پیشتر مرگ عزیز خود را دیده‌اند، و برخی از مردم حتی شروع به لبخند زدن می‌کنند. سعی نکنید حرف‌های مردم در حال مرگ را تصحیح کنید، فقط دوستش داشته باشید.

به دانستن چه چیزی نیاز است؟
حضور بر بالین عزیز در حال مرگ بدون تردید موضوعی چالش‌انگیز است، اما این بهترین کاری است که می‌توان برای انسانی که در حال مرگ است انجام داد. وقتی مردم در مورد بزرگ‌ترین ترس زندگی خود حرف می‌زنند اغلب به مرگ در تنهایی اشاره می‌کنند. حضور در کنار عزیز در حال مرگ خود بزرگ‌ترین هدیه‌ای است که می‌توانید به او بدهید.
حتی علی‌رغم آگاهی از این موضوع، کماکان اهمیت دارد که شما از خود نیز مراقبت کنید. هر کسی نیاز به آن دارد که وقفه‌‌هایی را برای شخص خویش در نظر بگیرد و در مورد تنظیمات مربوط به مرگ این موضوع از همیشه مهم‌تر است. 
صحبت با عزیز در حال مرگ را متوقف نکنید. اعتقاد بر آن است که قوه شنوایی آخرین حس انسانی است که از بین می‌رود، و حتی اگر چنین به نظر می‌رسد که شخص در حالت اغماء عمیق بسر می‌برد، وی هنوز می‌تواند حضور شما را حس کند یا صدای شما را بشنود. نیازی نیست که مشخصاً در مورد چیزی حرف بزنید - فقط اجازه دهید که عزیز در حال مرگ شما بداند که کنارش هستید. برخی از مردم ترس آن را دارند که برای لحظاتی هم شده عزیز خود را ترک کنند چون از این موضوع می‌ترسند که شخص درست در همان لحظاتی که وی کنارش نیست، بمیرد. از خود مواظب کنید زیرا عزیز در حال مرگ شما نیز همین را می‌خواهد. در واقع، چنین به نظر می‌رسد که برخی مردم برای کشیدن نفس آخر منتظر زمانی هستند که عزیزان او برای لحظاتی از او دور می‌شوند./


• دکتر لین الدریج، دکتر دورو پاول
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Death Rattle When Someone Is Dying
By Lynne Eldridge, MD
Updated September 27, 2019
Medically reviewed by Doru Paul, MD