دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دستورالعمل‎های جدید در مورد سرطان می‎گویند که بیماران سرطانی باید از مراقبت تسکینی به صورت زودهنگام و در کنار دیگر درمان‎ها برخودار شوند.

مقالات طب تسکینی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ترجمه هامیک رادیان


[در این مقاله:]
• چگونه بدانم که مراقبت تسکینی برای من مناسب است؟
• تیم مراقبت تسکینی چه کاری انجام می‎دهد؟
• چه چیزی را می‎توانم از مراقبت تسکینی انتظار داشته باشم؟
• آیا بیمه مراقبت تسکینی را پوشش می‌دهد؟
• آیا من باید از پزشک خود دست بردارم؟
• آیا من می‎توانم در کنار مراقبت تسکینی از درمان علاج‎بخش استفاده کنم؟
• چه کس دیگری گذشته از بیمار از این مورد سود می‎برد؟
• من در کجا می‎توانم به مراقبت تسکینی دسترسی پیدا کنم؟
• چه کسی مراقبت تسکینی ارائه می‎دهد؟
• مراقبت تسکینی چگونه به من در انتخاب بهترین گزینه درمانی کمک می‎کند؟
• من چه زمانی باید مراقبت تسکینی درخواست کنم؟
• من چگونه به مراقبت تسکینی دست پیدا کنم؟

1. چگونه بدانم که مراقبت تسکینی برای من مناسب است؟
مراقبت تسکینی (طب تسکینی) ممکن است در صورتی که شما دچار یک بیماری جدی باشید برایتان مناسب باشد. بیماری‌های جدی شامل موارد زیر، و نه محدود به آنها، است: سرطان، بیماری قلبی، بیماری ریوی، بیماری کلیه، بیماری آلزایمر، اسکلروز جانبی اتروفیک (ALS) و موارد دیگر. مراقبت تسکینی برای هر مرحله‎ای از یک ناخوشی جدی مناسب است. مردم در ضمن می‎توانند از این نوع مراقبت همزمان با درمان‎های پزشکی متعارف برای علاج بیماری استفاده کنند.

2. تیم مراقبت تسکینی چه کاری انجام می‎دهد؟
مراقبت تسکینی نوعی مراقبت پزشکی تخصصی است که بر تسکین علایم و استرس ناشی از بیماری‎های جدی تمرکز می‎کند. این نوع مراقبت از سوی پزشکان، پرستاران و متخصصان دارای آموزش تخصصی برای کار با دیگر پزشکان دست‌اندرکار مشکل بیمار و برای ایجاد یک لایه کمک اضافی صورت می‎گیرد. هدف در این نوع مراقبت از بیمار بهبود کیفیت زندگی است.
برای انجام این کار تیم مراقبت تسکینی اقدامات زیر را در دستور کار قرار می‌دهد:
• تخفیف علایم و پریشان‌حالی بیمار
• کمک به بیمار برای رسیدن به درک بهتری از بیماری خود و تشخیص آن
• کمک به بیمار برای روشن شدن اهداف و گزینه‎های درمانی
• درک توانایی‌های بیمار و تقویت آنها برای مقابله با بیماری
• کمک به بیمار برای رسیدن به تصمیم‎گیری پزشکی
• ایجاد هماهنگی به دیگر پزشکان دست‎اندرکار بیماری

3. چه چیزی را می‎توانم از مراقبت تسکینی انتظار داشته باشم؟
به طور خلاصه بیمار می‎تواند در این مورد بهبود کیفیت زندگی خود را انتظار داشته باشد. بیمار در مورد علایمی مثل درد، تنگی نفس، خستگی مفرط، یبوست، تهوع، فقدان اشتها و مشکلات خواب تسکین خواهد یافت. بیمار همچنین می‎تواند ارتباطات بیشتری را انتظار داشته و کنترل بیشتری بر مراقبت از خود اعمال کند.
مراقبت تسکینی به بیمار کمک می‎کند تا مسائل روزمره زندگی خود را رفع و رجوع کند. این نوع طب توانایی ادامه درمان‎های پزشکی را بهبود می‎بخشد. و در عین حال به بیمار کمک می‎کند تا اهداف خود را با گزینه‎های درمانی همخوان کند.

4. آیا بیمه مراقبت تسکینی را پوشش می‌دهد؟
اغلب شرکت‎های بیمه تمام یا قسمتی از هزینه‎های مراقبت تسکینی را همانند دیگر خدمات بیمارستانی و پزشکی پوشش می‎دهند. اگر کسی نگران هزینه‎ها باشد، یک مددکار اجتماعی یا مشاور مالی از سوی تیم مراقبت تسکینی می‎تواند در مورد گزینه‌های پرداخت به شخص کمک کند.

5. آیا من باید از پزشک خود دست بردارم؟
خیر. تیم مراقبت تسکینی یک لایه حمایتی اضافی ایجاد کرده و با دیگر پزشکان دست‎اندرکار در مورد مشکل بیمار همکاری می‎کند.

6. آیا من می‎توانم در کنار مراقبت تسکینی از درمان علاج‎بخش استفاده کنم؟
قطعاً. گزینه‎های درمانی به روی فرد باز هستند. فرد می‎تواند در عین استفاده از مراقبت تسکینی از درمان‎هایی که برای علاج بیمار صورت می‌گیرند استفاده کند.

7. چه کس دیگری گذشته از بیمار از این مورد سود می‎برد؟
هر کسی که درگیر مشکل بیمار است. بیماران و نیز مراقبان بیمار در خانواده در مرکز توجه مراقبت تسکینی قرار دارند. پزشکان و پرستاران نیز از این وضعیت سود می‎برند زیرا آنان می‎دانند که مراقبت تسکینی از طریق ایجاد مراقبت و درمان با نیازهای بیمار مواجه می‎شود و رنج بیمار را کاهش داده و کیفیت زندگی او را بهبود می‎بخشد.

8. من در کجا می‎توانم به مراقبت تسکینی دسترسی پیدا کنم؟
مراقبت تسکینی در جاهای مختلفی در دسترس است. به شکلی روزافزون مراقبت تسکینی در محیط خارج از بیمارستان و در محل زندگی بیمار در اختیار وی قرار می‎گیرد.
بیمار، پزشک و تیم مراقبت تسکینی می‎توانند در مورد مراقبت تسکینی سرپایی یا مراقبت تسکینی در محیط خانه مشورت کنند. برخی بیمارستان‌ها، اگر فرد در بیمارستان نبوده باشد، نیز مراقبت تسکینی سرپایی نیز ارائه می‎دهند. مردم باید این موضوع را با پزشک خود بررسی کنند. این شامل بیمارستان‎ها، کلینیک‎های بیماران سرپایی و محیط خانه است.

9. چه کسی مراقبت تسکینی ارائه می‎دهد؟
تیمی از متخصصان شامل پزشکان مراقبت تسکینی و پرستان این نوع مراقبت را ارائه می‎دهند.

10. مراقبت تسکینی چگونه به من در انتخاب بهترین گزینه درمانی کمک می‎کند؟
تیم مراقبت تسکینی در عین حال برای گوش دادن به نظرات بیمار و خانواده او وقت صرف می‌کند. این تیم سعی می‎کند تا مطمئن شود که بیمار به طور کامل گزینه‎ها و انتخاب‏‌های درمانی خود را درک می‎کند. با کاوش عمیق در اهداف شخص بیمار تیم مراقبت تسکینی به وی در انتخاب متناسب هدف‎ها در پیوند با گزینه‌ها کمک می‌نماید. این تیم در عین حال از این نکته اطمینان حاصل می‌کند که تمامی پزشکان بیمار کارکرد هماهنگی دارند و از آنچه بیمار می‎خواهد آگاه هستند. این موضوع به بیمار کنترل بیشتری در مورد مراقبت از وی ایجاد می‎کند.

11. من چه زمانی باید مراقبت تسکینی درخواست کنم؟
بیمار می‎تواند در هر سنی و در هر مرحله از بیماری خود چنین درخواستی را مطرح کند اما طرح زودهنگام آن در مورد بیماری توصیه می‎شود.
دستورالعمل‎های جدید در مورد سرطان می‎گویند که بیماران سرطانی باید از مراقبت تسکینی به صورت زودهنگام و در کنار دیگر درمان‎ها برخودار شوند. مردمی که به تازگی مورد تشخیص ابتلاء به سرطان پیشرفته قرار گرفته‎اند باید مشاوره مراقبت تسکینی را در طول 8 هفته پس از تشخیص مزبور در اختیار داشته باشند.

12. من چگونه به مراقبت تسکینی دست پیدا کنم؟
در این مورد سؤال کنید. بیماران باید برای شروع کار در این مورد با پزشک یا پرستار خود مشورت کنند./


Source:
Get palliative care
Palliative care: Frequently Asked Questions
2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

پس از رسیدن به این نتیجه که تقریباً نیمی از نمونه‌های یک مطالعه که دچار سرطان پروستات بوده‌اند، در پی درمان با استفاده از روش جدید بهبود کامل یافته‌اند، نتایج فاز 3 آزمون بالینی مطالعه عنوان می‌کند که

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

مطالعة تازه‌ای که در «جورنال تغذیة بالینی آمریکا(یی)» منتشر شده است عنوان می‌کند که ریسک ابتلاء به سرطان کبد ممکن است برای کسانی که میزان سلنیوم غذایی در خون آنها پایین است، به ش