دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیگار کشیدن تقریباً بر تمامی دستگاه‎های بدن تأثیر منفی داشته و سیستم ایمنی را دچار اختلال می‎کند. تقریباً نیمی از سیگاری‎های قهار بر اثر یک بیماری ناشی از تنباکو جان خود را از دست می‎دهند.

مقالات سیگار / دخانیات / ترک سیگار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان

وابستگی به نیکوتین که وابستگی به تنباکو نیز نامیده می‌‏شود اعتیاد به فرآورده‌های تنباکو بر اثر ماده مخدر نیکوتین است. وابستگی به نیکوتین به این معنی است که فرد حتی علی‎رغم آگاهی از مضرات مصرف نیکوتین قادر نیست تا از مصرف این ماده دست بردارد.
نیکوتین دگرگونی‎هایی فیزیکی و خُلقی در مغز ایجاد می‎کند که به شکل موقتی لذت‎بخش هستند. این اثرات میل به مصرف تنباکو را در فرد ایجاد کرده و وابستگی به آن را باعث می‎شوند. همزمان، توقف مصرف تنباکو سبب بروز علایم ترک شامل تحریک‎پذیری و اضطراب می‎شود.
اگرچه این نیکوتین موجود در تنباکو است که سبب ایجاد وابستگی به نیکوتین می‎شود، اثرات سمی تنباکو نتیجۀ مواد دیگری هم هست که در آن وجود دارد. سیگاری‎ها در مقایسه با غیر سیگاری‎ها در ریسک بالاتری برای بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان قرار دارند.
فارغ از مدت مصرف سیگار، توقف مصرف آن می‎تواند به بهبود سلامت فرد منجر شود. درمان‎های مؤثر متعددی برای وابستگی به نیکوتین در دسترسند که به مدیریت ترک دخانیات کمک می‎کنند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم وابستگی به نیکوتین
• علل وابستگی به نیکوتین
• تشخیص وابستگی به نیکوتین
• درمان وابستگی به نیکوتین

علایم وابستگی به نیکوتین
در مورد برخی از مردم، مصرف هر مقدار تنباکو می‎تواند سریعاً به وابستگی به نیکوتین منجر شود. نشانه‎های اعتیاد به سیگار عبارتند از:
• فرد قادر به ترک دود کردن سیگار نیست. فرد یکی دو تلاش جدی اما ناموفق برای ترک سیگار از خود نشان داده است.
• فرد در هنگام امتحان ترک سیگار دچار علایم ترک شده است. تلاش فرد برای توقف مصرف سیگار سبب بروز علایم فیزیکی و خلقی مثل ولع شدید، اضطراب، تحریک‎پذیری، بی‎قراری، دشواری تمرکز، خلق افسرده، یأس، عصبانیت یا خشم، افزایش اشتها به غذا، اینسومنیا، یبوست یا اسهال شده است.
• فرد علی‎رغم درگیری با مشکلات سلامت به کشیدن سیگار ادامه می‎دهد. اگرچه فرد دچار برخی مشکلات مربوط به سلامت در پیوند با ریه و قلب شده است، قادر به ترک مصرف سیگار نیست.
• فرد برای کشیدن سیگار از فعالیت‎های اجتماعی یا تفننی دست برمی‎دارد. فرد ممکـــن است از رفتن به رستوران‎هایی که مصرف سیگار در آنها ممنوع است یا از معاشرت با آن گروه از اعضاء خانواده یا دوستان که مخالف مصرف سیگار هستند خودداری کند زیرا در این محدوده‌ها یا موقعیت‎ها امکان کشیدن سیگار برای وی وجود ندارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر شما جزء کسانی هستید که به ترک سیگار اقدام کرده اما توفیقی نداشته‎اند، باید بدانید که تنها نیستید. اغلب سیگاری‎ها پیش از آنکه بتوانند به ترک دایمی یا درازمدت سیگار برسند، کوشش‎های متعددی در این مسیر داشته‎اند.
احتمال ترک موفق نیکوتین بیشتر خواهد بود اگر فرد یک برنامۀ درمانی را دنبال کند که در آن هم جنبه‎های فیزیکی و هم رفتاری وابستگی به نیکوتین هدف قرار گرفته باشد. مصرف برخی داروها و کار با مشاور کارآزموده در کمک به مردم در ترک سیگار به میزان قابل توجهی شانس موفقیت را افزایش خواهد داد.
از پزشک یا مشاور یا درمانگر خود بخواهید تا یک پلن درمانی که برای شخص شما کارآیی داشته باشد در اختیار شما قرار دهد و توصیه کند که در چه مقطعی برای ترک سیگار به کمک نیاز دارید.
نیکوتین یک مادۀ شیمیایی موجود در سیگار است که باعث تداوم مصرف سیگار در فرد می‎شود. نیکوتین وقتی تنباکو به صورت استنشاقی به ریه‎ها می‎رسد بسیار اعتیادآور است زیرا به سرعت نیکوتین به درون خون رها می‎شود که این امکان را پدید می‎آورد که دود سیگار به شکل غیر مستقیم به مغز برسد. در مغز نیکوتین رهش مواد شیمیایی مغز موسوم به نوروترانسمیترها را که به تنظیم خلق و خو و رفتار کمک می‎کنند، افزایش می‎دهد.
دوپامین که یکی از این نوروترانسمیترها است در "مرکز پاداش" مغز رها شده و سبب بهبود خلق و احساس لذت می‎شود. تجربۀ چنین اثراتی از سوی نیکوتین همان چیزی است که باعث می‎شود تا نیکوتین تا این حد اعتیادآور باشد.
وابستگی به نیکوتین شامل عوامل رفتاری (روال روزمره، عادات، احساسات) و نیز عوامل فیزیکی است. این ارتباطات رفتاری مرتبط به دخانیات ممکن است به عنوان محرک‏ عمل کند، موقعیت‎ها یا احساساتی که ولع تنباکو را افزایش می‎دهند حتی اگر فرد برای مدتی سیگاری دود نکرده باشد.
رفتارها و روندهایی که ممکن است با دود کردن سیگار همراه باشد عبارتند از:
• برخی مواقع روز مثل اولین کار در هنگام صبح، دود کردن سیگار همراه قهوه یا چای یا در طول وقفه‎های هنگام کار
• پس از خوردن غذا
• پس از نوشیدن مشروب الکلی
• برخی مکان‎ها یا دوستان
• صحبت کردن با تلفن
• موقعیت‎های استرس‎زا یا در هنگام افت خلق و خو
• دیدن سیگار روشن یا استشمام بوی آن
• رانندگی اتومبیل
برای غلبه بر وابستگی به نیکوتین، فرد باید از محرک‎های خود در این مورد آگاه باشد و برنامه‎ای را برای مقابله با رفتارها و روندهایی که با سیگار کشیدن همراه است تدوین کند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

مسمومیت نیکوتین - آیا امکان اوردوز نیکوتین وجود دارد؟

سیگار، دخانیات، نیکوتین، وابستگی به نیکوتین، جریان خون، سیستم پاداش مغز، نوروترانسمیتر، سکته مغزی، زرد شدن دندان، اعتیاد به دخانیات،  دیابت، التهاب لثه (جینجیویت)، عفونت جدی لثه (پریودونتیت)، ناباروری، سرماخوردگی، آنفولانزا، بیماری انسدادی مزمن ریه، سرطان ریه

ریسک فاکتورها
هر کسی که سیگار می‎کشد یا از دیگر اشکال تنباکو استفاده می‎کند در ریسک وابستگی به آن قرار دارد. عواملی که بر این موضوع تأثیر دارند که چه کسی به سمت تنباکو گرایش پیدا می‎کند عبارتند از:
• ژنتیک. احتمال اینکه فرد کشیدن سیگار را آغاز کرده و ادامه دهد تا حدودی ارثی است - عوامل ژنتیکی می‎توانند بر چگونگی پاسخ‎دهی گیرنده‎های سلول‎های عصبی سطح مغز به دوزهای بالای نیکوتین موجود در سیگار تأثیر بگذارند.
• تأثیر خانواده و همسن و سال‎ها. کودکانی که در خانواده‎های دارای والدین سیگاری رشد می‎کنند بیشتر محتمل است که خود نیز سیگاری شوند. کودکان دارای دوستان سیگاری نیز در ریسک بالاتری برای وابستگی به آن قرار دارند. شواهد حکایت از آن دارند که کشیدن سیگار که در فیلم‎ها و اینترنت به نمایش گذاشته می‎شود مشوق افراد جوان برای کشیدن سیگار است.
• سن. اغلب مردم کشیدن سیگار را در طول سال‎های کودکی یا نوجوانی آغاز می‎کنند. هر قدر کسی دود کردن سیگار را زودتر شروع کرده باشد شانس تبدیل شدن به یک سیگاری قهار در مورد وی بیشتر خواهد بود.
افسردگی یا دیگر مشکلات روانی. بسیاری از مطالعات وجود ارتباطی میان افسردگی و دود کردن سیگار را نشان داده‎اند. مردم دچار افسردگی، اسکیزوفرنی (شیزوفرنی)، اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) یا دیگر اشکال بیماری روانی در ریسک بالاتری برای وابستگی به نیکوتین قرار دارند.
• مصرف مواد مخدر. مردم دچار اعتیاد به نوشیدن الکل یا مواد مخدر در ریسک بالاتری برای وابستگی به نیکوتین هستند.

عوارض
دود سیگار حاوی بیش از 60 نوع ماده شیمیایی سرطانزای شناخته شده و صدها مادۀ مضر دیگر است. حتی سیگارهای "کاملاً طبیعی" یا گیاهی دارای موادی شیمیایی هستند که برای سلامت مضر است.
سیگار کشیدن تقریباً بر تمامی دستگاه‎های بدن تأثیر منفی داشته و سیستم ایمنی را دچار اختلال می‎کند. تقریباً نیمی از سیگاری‎های قهار بر اثر یک بیماری ناشی از تنباکو جان خود را از دست می‎دهند.
زنان سیگاری اکنون در ریسکی برابر با مردان برای مرگ ناشی از سرطان ریه، COPD و بیماری قلبی عروقی ناشی از مصرف تنباکو قرار دارند.
اثرات منفی دود سیگار بر سلامت عبارتند از:
• سرطان ریه و دیگر بیماری‎های ریه. سیگار کشیدن مسبب تقریباً 9 مورد از هر 10 مورد سرطان ریه است. به علاوه سیگار کشیدن باعث ایجاد دیگر بیماری‎های ریه مثل آمفیزم و برونشیت مزمن می‏شود. سیگار در عین حال باعث تشدید آسم می‎گردد.
• دیگر سرطان‎ها. سیگار یک علت اصلی سرطان‎های مری، لارنکس، گلو (فارنکس) و دهان است و با سرطان‎های مثانه، لوزالمعده، کلیه و سرطان گردن رحم و برخی انواع لوسمی مرتبط شده است. در کل سیگار مسبب 30 درصد مجموع مرگ‎های ناشی از سرطان محسوب می‎شود.
• مشکلات قلب و سیستم گردش خون. سیگار ریسک مرگ بر اثر بیماری قلبی و عروق خونی شامل حمله قلبی و استروک را افزایش می‎دهد. حتی دود کردن یک تا چهار نخ سیگار در روز ریسک ابتلاء به بیماری قلبی را افزایش می‎دهد. اگر کسی دچار بیماری قلبی یا عروق خونی باشد، سیگار باعث وخامت بیشتر اختلال می‎شود. در هر حال، ترک سیگار ریسک ابتلاء به بیماری قلبی در سال اول پس از ترک را تا 50 درصد کاهش می‎دهد.
دیابت. سیگار کشیدن باعث افزایش مقاومت به انسولین می‏شود که می‎تواند نقطه آغازی برای ابتلاء به دیابت نوع 2 باشد. اگر کسی دچار دیابت باشد، سیگار کشیدن می‎تواند باعث افزایش میزان عوارض مثل بیماری کلیه و مشکلات چشم گردد.
• مشکلات چشم. سیگار می‎تواند ریسک ابتلاء به مشکلات جدی چشم مثل آب مراورید و از دست دادن بینایی بر اثر تباهی ماکولار را تشدید می‎کند.
ناباروری و ناتوانی. سیگار ریسک کاهش توان باروری را در زنان و خطر ناتوانی جنسی را در مردان به دنبال دارد.
• بارداری و عوارض برای نوزاد. مادرانی که در هنگام بارداری سیگار می‎کشند با ریسک بالاتری برای سقط ناخواسته جنین، زایمان زودرس، وزن کم نوزاد در هنگام تولد و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مواجه هستند.
سرماخوردگی، آنفولانزا و دیگر بیماری‎ها. افراد سیگاری در ریسک بالاتری برای ابتلاء به عفونت‎های سیستم تنفسی، مثل سرماخوردگی، آنفولانزا و برونشیت قرار دارند.
• تضعیف حس. سیگار باعث از بین رفتن حس چشایی و بویایی می‎شود و در نتیجه غذا به آن اندازه که باید برای سیگاری‎ها دارای طعم و مزه نیست.
• بیماری دندان و لثه. کشیدن سیگار با افزایش ریسک ابتلاء به التهاب لثه (جینجیویت) و عفونت جدی لثه (پریودونتیت) همراه است.
• نمای ظاهری. مواد شیمیایی موجود در تنباکو می‎توانند باعــث تغییر بافت پوست شوند، که این سبب پیری زودرس و ایجاد چین و چروک در پوست می‎شود. سیگار در عین حال باعث زرد شدن دندان، انگشتان و ناخن انگشتان می‎شود.
• خطرات برای خانواده. افراد غیر سیگاری خانواده که با فرد سیگاری زندگی می‎کنند در مقایسه با کسانی که چنین شریکی در زندگی ندارند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان ریه و بیماری قلبی قرار دارند.

پیشگیری از وابستگی به نیکوتین
در وهلۀ نخست بهترین راه برای پیشگیری از وابستگی به نیکوتین عدم آغاز مصرف آن است.
بهترین راه برای پیشگیری از سیگاری شدن کودکان این است که خود والدین سیگاری نباشند. تحقیقات نشان داده‎اند کودکانی که والدین آنها سیگار نمی‎کشند یا ترک سیگار را با موفقیت به انجام رسانده‎اند در ریسک کمتری برای وابستی به نیکوتین قرار دارند.
در ادامه مواردی که مردم می‎توانند برای پیشگیری از ابتلاء به وابستگی به نیکوتین در مورد نسل بعدی نسبت به انجام آنها اقدام کنند آمده است:
• با فرزندان خود در مورد مصرف دخانیات صحبت کنید. در مـورد خطرات تنباکو برای کودکان توضیح دهید. تشویقشان کنید تا به سلامت ارزش بگذارند. علی‎رغم همۀ آنچه کودکان در تلویزیون، فیلم‎ها و اینترنت می‎بینند، والدین می‌توانند نقشی تعیین کننده در پیشگیری از مصرف دخانیات توسط کودکان داشته باشند.
• تماس خود را با نوجوانان خویش حفظ کنید. مطالعات نشان می‎دهند که مصرف دخانیات در دوران نوجوانی بیشتر احتمال دارد که به یک عادت تبدیل شود. نوجوانانی که دارای دوستان اهل مصرف سیگار هستند بیش از آنانی که چنین دوستانی ندارند در معرض خطر مصرف دخانیات هستند. والدین باید به نوجوانان خود آموزش دهند که راه‎های مقابله با فشار همسن و سال‎های خویش را یاد بگیرند. به کودک این امکان را بدهید که یاد بگیرد دیگر اشکال تنباکو شامل سیگار برگ و تنباکوی بدون دود نیز حامل خطرات مهمی برای سلامت است.
• از محیط‎های فاقد دود سیگار حمایت کنید. مصرف دخانیات را در محیط خانۀ خویش ممنوع کنید. از قوانین مربوط به منع مصرف دخانیات در محل کار پشتیبانی کنید. مشوق عدم مصرف سیگار در مکان‎های عمومی شامل رستوران‎ها باشید. در مورد برنامه‎های ممانعت از مصرف دخانیات در جامعه و مدارس مشارکت کنید.
• از قوانین مربوط به افزایش مالیات بر فرآورده‎های دخانی حمایت کنید. بالا رفتن قیمت مشوق عدم آغاز مصرف دخانیات در نوجوانان می‎شود. افزایش قیمت فرآورده‎های دخانی در کنار ممنوعیت مصرف آنها در محیط‎های عمومی مؤثرترین سیاست‎ها برای کاهش مصرف سیگار در بزرگسالان و پیشگیری از آغاز مصرف آن در افراد جوان محسوب می‎شوند./

Source:
Nicotine dependence
Mayo Clinic
March 09, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

هپاتیت الکلی نوعی بیماری است که بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی ایجاد می‌شود. این بیماری سبب ساخته شدن چربی در سلول‌های کبدی، همچنین التهاب و حتی ایجاد جراحت در کبد می‌شود. این اختلال اغلب اوقات در افراد

آیا در مورد سیگار حاشیه امنیت معنی دارد؟

بیشتر مردم قبول دارند که سیگار کشیدن مُضر است، اما بسیاری از ما چنین فکر می‌کنیم که ناخنکی به آن زدن نمی‌تواند خطرناک باشد. تحقیق تازه نشان می‌دهد که چنین تصوری در مورد سیگار بی‌معنی است و مصرف سیگار