دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیگارهای الکترونیکی و نیکوتین مایع مسؤول اکثر موارد مسمومیت نیکوتین محسوب می‎شوند

نیکوتین که به طور طبیعی در گیاه تنباکو وجود دارد مادۀ شیمیایی مسؤول طبیعت اعتیادآور سیگار و بسیاری از سیگارهای الکترونیکی است. تا چند سال پیش مسمومیت نیکوتین مورد نسبتاً نادری بود و معمولاً به نیکوتین موجود در حشره‎کش‌ها نسبت داده می‎شد. به هر جهت، با محبوبیت ویپینگ یا سیگارهای الکترونیکی افزایشی در تعداد موارد این نوع مسمومیت مشاهده می‎شود. احتمال آسیب دیدن بر اثر مسمومیت نیکوتین هم در بزرگسالان و هم کودکان وجود دارد و بر مبنای گزارش "انجمن مراکز کنترل مسمومیت آمریکا" بیش از 50 درصد موارد تماس با نیکوتین در سال 2014 مربوط به کودکان زیر 6 سال بوده است.

با وجود خطرات مستند و مضرات مصرف سیگار برای سلامتی انسان، پژوهش‌ها نشان داده‌اند با وجود تشخیص سرطان در برخی افراد، آنها همچنان عادت سیگار کشیدن خود را ترک نکرده‌اند. نویسندگان مطالعه اخیر اذعان می‌دارند که حدود دو سوم از افراد سیگاری مبتلا به سرطان پس از تشخیص همچنان به این کار مبادرت می‌ورزند. ادامه این کار مشکل‌ساز است چرا که سیگار کشیدن می‌تواند جهش ژنتیکی جدید در میان نجات یافتگان سرطان بوجود آورد و در نتیجه به شکل ثانویه یا همان سرطان اولیه بروز پیدا کند. سیگار کشیدن می‌تواند به کاهش تأثیر درمان سرطان بینجامد.

سیگارهای الکترونیک محبوبیت عامه پیدا می‌کنند اما در مورد خطرات این سیگارها در ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی دانش اندکی وجود دارد. تحقیق جدید ارتباط میان مصرف مدام سیگار الکترونیک و ریسک بیماری قلبی عروقی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بر مبنای مطالعة منتشر شده در نشریة بیماری‌های عفونی خطر مرگ ناشی از عواقب مصرف سیگار در بیماران مبتلاء به HIV، از مرگ بر اثر عوارض خود ویروس بیشتر است. تعداد زیادی از مشکلات مربوط به سلامت با مصرف سیگار مرتبط دانسته شده‌اند. سیگاری‌ها در معرض خطر بالای ابتلاء به بیماری‌های قلبی، سرطان، بیماری‌های جدی ریه، و عفونت‌ نظیر پنومونی قرار دارند.مطالعات پیشین عنوان کرده‌اند که هر یک نخ سیگار تا 11 دقیقه از طول عمر فرد را کاهش می‌دهد و نیز مصرف سیگار از سن 17 تا 71 سالگی از کل طول عمر به طور متوسط 6.5 سال کم می‌کند.

محققان دانشکدة بهداشت عمومی هاروارد تی. اچ. کشف کرده‌اند که بسیاری از سیگارهای الکترونیک طعم‌دار و مایعات ممکن است حاوی مواد شیمیایی همراه مشکل تنفسی خطرناک باشند. در 47 نوع از 51 نوع سیگارهای الکترونیک طعم‌دار و مایعات الکترونیک تست شده توسط محققان، دستکم یکی از مواد شیمیایی بسیار مضر وجود داشت.

مطالعة ژرف‌نگرانة ژنتیک بینش تازه‌ای در این مورد به دست می‌دهد که چگونه سیگار می‌تواند در چنین طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های بدن سبب سرطان شود. مطالعه به ارتباط میان تعداد سیگارهای دود شده در روز و شمار جهش‌های ایجاد شده در DNA تومور پی می‌برد.

تحقیق منتشر شده در شمارة اخیر نشریة مرزهای روان‌پزشکی / Frontiers in Psychiatry درمی‌یابد افرادی که حشیش را با تنباکو مصرف می‌کنند نسبت به آنهایی که فقط حشیش می‌کشند انگیزة کمتری برای ترک دارند. حشیش و تنباکو از جمله پرمصرف‌ترین مواد مخدر در دنیا هستند. تخمین زده می‌شود که تنباکو توسط 1 میلیارد نفر (حدود 6/22٪ تمامی بزرگسالان) و حشیش توسط 147 میلیون نفر مصرف می‌شود.

مقالات دیگر...