دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

موکوفاژی یا خوردن مخاط خشک شده بینی؛ خوب است یا بد؟

اپیستاکسیس, ژله نفتی, اسپری سالین, راینوتیلکسومنیا, Covid-19

تحقیقات چندانی در حمایت از فواید خوردن مخاط خشک شده بینی وجود ندارد

مقالات سیستم ایمنی

• فواید خوردن مخاط خشک شده بینی
• ریسک‌های خوردن مخاط خشک شده بینی
• آیا خوردن مخاط خشک شده بینی برای کودکان بد است؟
• انگشت در بینی کردن توسط بزرگسالان
• آیا خوردن مخاط بینی نشانه نوعی اختلال است؟
• چطور خوردن مخاط بینی را متوقف کنیم
• خلاصهاین موضوع روشن نیست که خوردن مخاط بینی فایده‌ای دارد یا خیر. به هر حال، برخی شواهد وجود دارد که چنین کاری می‌تواند بدن را در معرض اجرام قرار دهد. بیش از حد انگشت کردن در بینی نیز می‌تواند به معبرهای بینی آسیب برساند.
در یک مطالعه مربوط به سال 1995، 91 درصد نمونه‌ها اقرار کردند که دست در بینی خود می‌کنند. به هر حال، روشن نیست که چه تعداد از مردم مخاط بینی خود را می‌خورند. اصطلاح پزشکی مربوط به این عادت موکوفاژی است.


فواید خوردن مخاط خشک شده بینی
تحقیقات چندانی در حمایت از فواید خوردن مخاط خشک شده بینی وجود ندارد.
به هر حال یک مطالعه عنوان کرده است که میوسین‌های بزاقی موجود در مخاط بینی به شکل‌گیری حائل محافظ بر روی دندان کمک می‌کنند. این سد یا حائل ممکن است ایجاد حفرات دندانی را کاهش دهد.
یک مطالعه دیگر می‌نویسد که میوسین‌های بزاقی می‌توانند به سرکوب برخی میکرب‌ها مثل کاندیدا البیکانس، کمک کنند. کاندیدا البیکانس میکرب اولیه موجب برفک دهانی است.
دانشمندان نیاز دارند تا تحقیق بیشتری در مورد مخاط خشک شده بینی انجام دهند تا تعیین کنند که خوردن مخاط خشک شده بینی فایده دارد یا خیر.


ریسک‌های خوردن مخاط خشک شده بینی
در مورد ریسک‌های خوردن مخاط خشک شده بینی تحقیق قابل اعتماد بیشتری در دست است.
مخاط خشک شده بینی نقش یک سیستم فیلتر کننده را در مورد ویروس‌ها و باکتری‌هایی که در تلاش برای ورود به بدن ما هستند ایفاء می‌کند. در نتیجه، هر خشکه مخاط بینی حاوی مقداری میکروارگانیسم‌های مضر است.
در ادامه برخی از دیگر ریسک‌های بالقوه مطرح در مورد خوردن مُف خشک شده بینی مطرح می‌شود:

عفونت
افرادی که دست در دماغ خود می‌کنند دارای بالاترین میزان باکتریوم استافیلوکوکوس آرئوس در بینی خود هستند. اس. آرئوس همیشه مضر نیست اما اگر کسی به شکل تصادفی دماغ خود را بخراشد یا ببرد این وضعیت می‌تواند باعث عفونت شود.
مردم گاهی از اوقات عفونت‌های ناشی از باکتری استافیلوکوکوس را به شکل خلاصه "عفونت‌های استاف" می‌نامند. علایم این نوع عفونت شامل موارد زیر است:
• سرخی
ورم
• ضایعات پوستی
جوش‌ چرکی
درد
تب
برخی مواقع عفونت استافی خود به خود برطرف می‌شوذ. در غیر این صورت پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک خوراکی یا پمادهای ضد میکربی موضعی تجویز کند. اگر کسی دچار کورک یا جوش باشد، پزشک آنها را تحت شرایط بی‌حسی موضعی تخلیه خواهد کرد.

خونریزی بینی
غشاء مخاطی پوشاننده جدار بینی دارای رگ‌های خونی بسیاری است. انگشت کردن بیش از حد در بینی ممکن است باعث صدمه دیدن جدار مزبور شود و این می‌تواند به خون‌دماغ یا اپیستاکسیس منجر گردد.
زنان باردار به ویژه باید در مورد انگشت کردن در بینی مراقب باشند زیرا هورمون‌های بارداری می‌توانند به افزایش جریان خون و شل شدن بافت‌های عضلانی در بینی منجر گردند که باعث خونریزی مکرر بینی می‌شوند.

ضایعات بینی
انگشت کردن زیاد در بینی می‌تواند باعث ایجاد ضایعاتی در معبر بینی شود. علایم ضایعات بینی عبارتند از:
• انسداد بینی
• ترشح بینی
• خونریزی بینی
ورم صورت
• درد
درمان می‌تواند شامل استفاده از ژله نفتی، اسپری سالین برای پیشگیری از خشکی سوراخ بینی یا استفاده از کرم‌های موضعی ضد درد باشد.


آیا خوردن مخاط خشک شده بینی برای کودکان بد است؟
دیدن بچه‌ها در حال خوردن مخاط بینی چیز غیر معمولی نیست. این ممکن است بدان علت باشد که کودکان راه دیگری مثل فین کردن به داخل دستمال را برای پاک کردن بینی خود نمی‌شناسند.
بر مبنای اعلام "آکادمی آمریکایی متخصصان بیماری‌های کودکان"، کنجکاوی و ستوه دو عامل تقویت کننده اصلی برای دست کردن در سوراخ بینی توسط کودکان است.
گرفتن بینی، خوردن مخاط بینی و عدم شستشوی دست‌ها پس از این کارها می‌تواند به معنی گسترش ویروس‌ها و باکتری‌ها توسط کودکان باشد. مطالعات نشان می‌دهند که ویروس‌های سرماخوردگی مثل راینوویروس در خانه‌های دارای کودک بیشتر شایعند.
مشغول نگه داشتن دست کودک و منحرف کردن حواس وی از دست کردن در بینی معمولاً بهترین راه برای کاستن از این عادت است. تشویق کودک به شستشوی مداوم دست‌ها، مثل مواقع پیش از بازی و غذا خوردن به کاهش گسترش عفونت کمک می‌کند.
کودکانی که بینی خود را تا حد خونریزی انگولک می‌کنند، یا بچه‌هایی که این کار را در زمان احساس اضطراب انجام می‌دهند باید به دکتر مراجعه کنند. دکتر ممکن است بتواند راه‌هایی را برای کاستن از این عادت یا مراجعه به یک متخصص سلامت روانی پیشنهاد دهد.


انگشت در بینی کردن توسط بزرگسالان
اگرچه ممکن است بزرگسالان آشکارا به این موضوع اقرار نکنند، آنان نیز انگشت در بینی خود می‌کنند. به هر حال مشخص نیست چه تعداد از افراد بزرگسال مخاط بینی خود را می‌خورند.
انگشت در بینی کردن ممکن است صاف و ساده عادتی باشد که فرد بزرگسال بدون فکر انجام می‌دهد، یا ممکن است این کار برای پاک کردن سوراخ‌های بینی صورت گیرد.
گفته می‌شود که بیش از حد دست کردن در بینی گاهی از اوقات می‌تواند نشان دهنده یک اختلال باشد.


آیا خوردن مخاط بینی نشانه نوعی اختلال است؟
در موارد نادر دست کردن درون بینی به چیزی بیش از یک عادت مبدل می‌شود. برخی مردم ممکن است دماغ خود را از سر اضطرار و مکرراً بگیرند. این وضعیت راینوتیلکسومنیا نامیده می‌شود، که می‌تواند باعث وارد آمدن صدمات جدی به بینی شود.
یک مطالعه موردی عنوان می‌کند که راینوتیلکسومنیا می‌تواند به التهاب و ورم بافت‌های بینی منجر گردد. یک مطالعه موردی دیگر گزارش از یک مورد نادر می‌دهد که در آن شخصی باعث فرسایش دیواره بینی خود شد.
راینوتیلکسومنیا اغلب با استرس، اضطراب و دیگر رفتارهای اضطراری مثل کندن پوست یا جویدن ناخن همراه است.
اختلال وسواس ناگزیر یک اختلال سلامت روانی است که با افکار و رفتار اجباری یا وسواسی همراه است. اختلال وسواس ناگزیر مبتلابه حدود 2.3 درصد افراد بزرگسال در ایالات متحد آمریکا است.
عدم درمان این اختلال می‌تواند به عادت‌های اجباری منجر گردد. درمان شامل موارد زیر است:
• درمان شناختی رفتاری
• مهار کننده‌های بازجذب انتخابی سروتونین (SSRIs)
• ترکیبی از دو درمان مزبور
در صورتی که دست کردن در بینی سبب موارد زیر شود شخص باید به پزشک مراجعه کند:
• خون‌دماغ
• مشکلات تنفسی
• التهاب یا عفونت
مداوا، دارو، یا هر دو ممکن است به شخص در کاهش یا توقف این عادت کمک کند.


چطور خوردن مخاط بینی را متوقف کنیم
موارد زیر نکاتی در راستای کمک به کاهش تعداد موارد دست کردن در بینی و خوردن مخاط بینی هستند.

مخاطب گرفتن اختلالات زمینه‌ای
مردم دچار آلرژی یا رینیت غیر آلرژیک ممکن است مخاط بیشتری تولید کنند. درمان اختلالات مورد اشاره می‌تواند به کاهش نیاز به پاک کردن دماغ کمک کند.

استفاده از اسپری یا آبکشی سالین
اسپری سالین می‌تواند به تسکین معبرهای بینی کمک کند که این می‌تواند به کاهش مخاط خشک شده و اضطرار کندن آنها منجر شود. استفاده از بخور نیز می‌تواند به افزایش رطوبت هوا کمک نماید.
استفاده از سالین شستشو برای تمیز کردن معبرهای بینی می‌تواند به زدودن گرده یا مواد آلرژی‌زا که ممکن است باعث تحریک بینی شده کمک کند و در ضمن میزان مخاط و مف خشک شده داخل بینی را کاهش دهد.

استفاده از یک وسیله کمک حافظه
اضافه کردن یک بانداژ چسبی به انگشت غالب در کند و کاو داخل بینی فعالیت مزبور را دشوار کرده و ممکن است به رفع این عادت کمک کند.

مشغول نگه داشتن دست‌ها
اگر کسی متوجه شود که دست‌هایش گرایشی به رفتن به سمت بینی در زمان عدم مشغولیت دارند، یک زنگ فشاری، بازیچه داخل دستی، یا چیزهای مشابه می‌تواند به مشغول نگه داشتن دست و دخیل کردن انگشتان و دست‌ها کمک کند.

کاهش اضطراب و استرس
استفاده از تکنیک‌های ریلکسیشن می‌تواند به ایجاد جایگزینی برای استرس کمک کند.
مشاوره با یک متخصص سلامت روانی نیز می‌تواند به مخاطب قرار دادن اضطراب و استرس که محرک دست کردن درون بینی هستند کمک کند.


خلاصه
برخی کارشناسان بر این اعتقادند که خوردن مف خشکیده بینی فوایدی به همراه دارد اما برای پشتیبانی از این نظریه به تحقیق بیشتری نیاز است. شواهد بیشتری در مورد ضررهای بالقوه دست کردن درون بینی و خوردن مف خشک شده برای سلامت در دست است.
این موضوع به ویژه اکنون و در شرایط پاندمیک Covid-19 مهم است.
مخاط خشک شده بینی اغلب حاوی باکتری و ویروس است و اگرچه دست کردن درون بینی عادتی رایج است که معمولاً باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامت نمی‌شود، مُف‌خورها ممکن است بدن خود را در معرض هجوم اجرام بیماریزا قرار دهند. همچنین گرفتن بیش از حد بینی می‌تواند باعث خونریزی و التهاب بینی شود.
در موارد نادر دست کردن داخل بینی می‌تواند به عادتی ناگزیر تبدیل شود که شخص برای توقف آن باید مسبب را بیابد. کسانی که مرتب دست داخل بینی خود می‌کنند باید با پزشک مشورت نمایند./موکوفاژی یا خوردن مخاط خشک شده بینی؛ خوب است یا بد؟
دکتر دِبرا سولیوان، جوآن لیوزلی
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Medical News Today
Is eating boogers good or bad?
Medically reviewed by Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI —
Written by Joanne Lewsley
On May 27, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.