دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری بافت همبند مختلط نشانه‌ها و علایم ترکیبی از بیماری‌ها - مقدمتاً لوپوس، اسکلرودرما و پلی‌میوزیت - را در خود دارد

مقالات سیستم ایمنی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم بیماری بافت همبند مختلط
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل بیماری بافت همبند مختلط
• عوارض بیماری بافت همبند مختلط
• درمان بیماری بافت همبند مختلط
• سبک زندگی و درمان خانگی


بیماری بافت همبند مختلط نشانه‌ها و علایم ترکیبی از بیماری‌ها - مقدمتاً لوپوس، اسکلرودرما و پلی‌میوزیت - را در خود دارد. به همین دلیل بیماری بافت همبند مختلط گاهی از اوقات "بیماری همپوشانی" نامیده می‌شود.
در بیماری بافت همبند مختلط علایم بیماری‌های جداگانه به طور معمول همگی در یک زمان بروز نمی‌کنند. در عوض، آنها گرایشی به بروز در طول چند سال از خود نشان می‌دهند، که این می‌تواند تشخیص بیماری را با دشواری بیشتری مواجه کند.
نشانه‌ها و علایم اولیه اغلب دست‌ها را درگیر می‌کند. دست‌ها ممکن است پف کنند، و نوک انگشتان سفید و بی‌حس ‌شود که این اتفاق اغلب در پاسخ به قرار گرفتن در معرض هوای سرد رخ می‌دهد. در مراحل بعدی، بعضی دستگاه‌های بدن مثل ریه‌ها، قلب و کلیه‌ها ممکن است آسیب ببینند.
بیماری بافت همبند مختلط هیچ علاجی ندارد. نشانه‌ها و علایم بیماری به طور معمول با استفاده از بعضی داروها مثل پردنیزون مداوا می‌شود.

علایم بیماری بافت همبند مختلط
نشانه‎های اولیه بیماری بافت همبند مختلط می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• احساس کلی ناخوشی. این ناخوشی می‌تواند با افزایش خستگی مفرط و تب خفیف همراه باشد.
• سردی و بی‌حسی انگشتان دست یا پا (بیماری رینو). در پاسخ به سرما یا استرس، انگشتان دست یا پا ممکن است به سفید بگرایند و سپس به آبی متمایل به بنفش تغییر رنگ دهند. پس از گرم کردن بدن، انگشتان دست یا پا به رنگ قرمز گرایش پیدا می‌کنند.
• ورم انگشتان یا دست. برخی از مردم دچار ورم انگشتان دست می‌شوند.
درد عضله و مفصل. مفاصل ممکن است متورم، ملتهب و دفورمه شوند، مشابه وضعیتی که در ارتریت روماتوئید دیده می‌شود.
راش. احتمال بروز لکه‌های قرمز رنگ یا قهوه‎ای متمایل به قرمز روی بند انگشت وجود دارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مواجه شدن با نشانه‌ها و علایمی که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزانه می‌شوند - به ویژه اگر شخص پیشتر مبتلاء به لوپوس یا دیگر بیماری‌های بافت متصل (همبند) تشخیص داده شده باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

علل بیماری بافت همبند مختلط
علت دقیق بیماری بافت همبند مختلط مشخص نیست.
بیماری بافت همبند مختلط یک بیماری خودایمنی است. در اختلالات خودایمنی، سیستم ایمنی بدن - مسؤول مقابله با بیماری - به اشتباه سلول‎های سالم را مورد حمله قرار می‌دهد.
در بیماری‌های بافت متصل (بافت همبند)، سیستم ایمنی به الیاف ایجاد کننده کالبد و حمایت از بدن حمله می‌کند. محققان در حال کار برای شناسایی پروتئین‌هایی هستند که توسط سیستم ایمنی تولید می‌شود و ممکن است مسبب بیماری بافت همبند مختلط باشد.
برخی از مردم مبتلاء به بیماری بافت همبند مختلط دارای تاریخچه خانوادگی ابتلاء به این بیماری هستند. اما نقش ژنتیک در ایجاد این بیماری کماکان روشن نیست.

ریسک فاکتورهای بیماری بافت همبند مختلط
بیماری بافت همبند مختلط ممکن است مردم را در هر سنی مبتلاء کند. به هر حال، چنین به نظر می‌رسد که بیشترین میزان شیوع این بیماری مربوط به زنان زیر 50 سال است.

عوارض بیماری بافت همبند مختلط
بیماری بافت همبند مختلط می‌تواند به عوارض جدی شامل موارد فهرست زیر منجر گردد:
• هیپرتانسیون ریوی یا افزایش فشار خون در ریه‌ها. این اختلال علت اصلی مرگ در مردم مبتلاء به بیماری بافت همبند مختلط محسوب می‌شود.
بیماری ریه بینابینی. این گروه بزرگ اختلالات می‌تواند باعث جراحت ریه‎ها شود، که این بر توانایی تنفس تأثیر منفی می‌گذارد.
• بیماری قلبی. بخش‌هایی از قلب ممکن است بزرگ شود یا اینکه التهاب در اطراف قلب ایجاد گردد. بیماری قلبی علت مرگ در 20 درصد مردم مبتلاء به بیماری بافت همبند مختلط است.
• صدمات کلیه. در حدود 25 درصد مردم مبتلاء به بیماری بافت همبند مختلط دچار مشکلات کلیه می‌شوند. برخی از اوقات این صدمات به نارسایی کلیه منجر می‌شود.
• آسیب دستگاه گوارش. بیمار ممکن است دچار درد شکم و مشکلات مربوط به گوارش غذا شود.
آنمی. در حدود 75 درصد مردم مبتلاء به بیماری بافت همبند مختلط دچار آنمی کمبود آهن هستند.
• مرگ بافت (نکروز). مردم دچار بیماری رینود شدید ممکن است به غانغرایا در ناحیه انگشتان دست دچار شوند.
• ریزش مو. در یک مطالعه در مقیاس کوچک، ریزش مو در میان تقریباً نیمی از بیماران مبتلاء به بیماری بافت همبند مختلط گزارش شد. برای فهم این ارتباط به تحقیق بیشتری نیاز است.

درمان عوارض جانبی
برای مدیریت نشانه‌ها و علایم بیماری بافت همبند مختلط عموماً از کورتیکوستروئیدها استفاده می‎شود. این داروها مؤثرند اما در عین حامل خطر‌هایی هستند.
پزشک بیمار را در مورد عوارض جانبی مثل استئوپوروزیس، ضعف عضلانی و عفونت پایش خواهد کرد. ممکن است برای کمک به فروکش عوارض جانبی بیماری به استفاده از مکمل کلسیم و ویتامین D نیاز باشد.

تشخیص بیماری بافت همبند مختلط
پزشک احتمالاً از تست‌های زیر استفاده می‌کند:
• معاینه بالینی برای بررسی ورم و درد دست و ورم مفاصل
• آزمایش خون که می‌تواند وجود برخی آنتی‌بادی‎های مرتبط به بیماری بافت همبند مختلط را در خون نشان دهد.

درمان بیماری بافت همبند مختلط
هیچ علاجی برای بیماری بافت همبند مختلط وجود ندارد؛ اما داروهای موجود می‌توانند علایم و نشانه‌های بیماری را مدیریت کنند.
این احتمال وجود دارد که شخص فقط در دوره‌های عود بیماری نیاز به درمان داشته باشد. اگر کسی به اشکال جدی‌تر بیماری مبتلاء باشد به دارودرمانی مداوم نیاز خواهد داشت.
نوع داروی تجویز شده به شدت بیماری و علایم بستگی دارد و شامل موارد زیر است:
• کورتیکوستروئیدها. داروهایی مثل پردنیزون، می‌توانند به سیستم ایمنی در پیشگیری از حمله به سلول‎های سالم و سرکوب التهاب کمک کنند. عوارض جانبی این داروها می‌تواند شامل نوسان خلقی، افزایش وزن، بالا رفتن قند خون، افزایش فشار خون، تضعیف استخوان و کاتاراکت باشد.
• داروهای ضد مالاریا. هیدروکسی‌کلراکوئین (پلاکنیل) می‎تواند بیماری بافت همبند مختلط خفیف را مداوا کرده و از عود بیماری پیشگیری کند.
• بلوک کننده‌های کانال کلسیم. این دسته دارویی شامل نیفدیپین (پروکاردیا) و املودیپین (نورواسک) به شل شدن عضلات دیواره رگ‌های خونی کمک می‌کنند و می‌توان از آنها برای درمان بیماری رینو استفاده کرد.
• دیگر داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی. بر اساس نشانه‌ها و علایم خاص موجود در بیمار پزشک ممکن است داروهای دیگری تجویز کند. برای مثال، اگر علایم مشابه موارد مربوط به لوپوس باشند، پزشک ممکن است داروهایی را تجوز کند که به طور معمول برای مردم مبتلاء به لوپوس تجویز می‌شود.
• داروهای هیپرتانسیون ریوی. احتمال تجویز بوسنترین (تریسلیر) یا سیلدنافیل (ریواتیو، وایاگرا) وجود دارد.
پزشک احتمالاً بیمار را برای بررسی نشانه‌ها و علایم از نزدیک مورد پایش قرار خواهد داد.

سبک زندگی و درمان خانگی
دیگر راه‌های کنترل نشانه‌ها و علایم بیماری بافت همبند مختلط شامل موارد زیر است:
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی. این داروها، مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم می‌توانند در صورت خفیف بودن بیماری درد و التهاب ناشی از آن را کاهش دهند.
• محافظت از دست در برابر سرما. پوشیدن دستکش و استفاده از دیگر رویکردها برای گرم نگه داشتن دست به پیشگیری از بیماری رینود کمک می‌کند.
• قطع مصرف دخانیات. دخانیات باعث باریک شدن عروق خونی می‌شود، که این می‌تواند به تشدید علایم بیماری رینود منجر گردد.
• کاهش استرس. بیماری رینو اغلب به تحریک استرس عود می‌کند. تکنیک‌های ریلکسیشن مثل تنفس آرام و متمرکز می‌تواند به کاهش میزان استرس کمک کنند./


مایو کلینیک
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Mayo Clinic
Mixed connective tissue disease
May 24, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

محققان اسپانیایی گزارش داده‌اند که زیست‌پرینتری سه‌بُعدی ساخته‌اند که قادر است پوست انسانی را که برای پیوند در بیماران یا آزمایش دارو و مواد شیمیایی مناسب است، تولید کنند. تیم تحقیق شامل گروهی از دانش

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

پس از یافتن راهی برای "نازک‌تر" کردن پوست که عبور دارو و ورودش به جریان خون را راحت‌تر می‌کند، شاید محققان ژاپنی گام بلندی برای پیشرفت تحویل دارو برداشته باشند. پوست برای ما مانعی نفوذن

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.