دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

واکسن‌ها یک بازیگر کلیدی در مقابله ما با بیماری‌های عفونی هستند

ترکیب فعال موجود در یک واکسن به طور معمول از یک پاتوژن ویروسی یا باکتریایی ساخته می‌شود. دو رویکرد در این مورد وجود دارد که مبنی بر استفاده از پاتوژن زنده یا غیر فعال شده است. واکسن‌های دارای باکتری‌ها یا ویروس‌های زنده واکسن‌های ضعیف شده زنده نامیده می‌شوند. پاتوژن یا عامل بیماریزا برای پیشگیری از ایجاد بیماری ضعیف می‌شود اما کماکان می‌تواند برانگیزاننده یک پاسخ ایمنی قوی باشد. واکسن‌های ضعیف شده زنده بسیار خوب عمل می‌کنند، اما برای تمامی افراد قابل استفاده نیستند. اگر شخص دچار اختلال سیستم ایمنی باشد ممکن است از ناحیه واکسنی که قرار است عامل محافظت باشد دچار بیماری شدید گردد.

پمفیگوس ممکن است در هر سنی مردم را مبتلاء کند

پمفیگوس نوعی بیماری است که باعث ایجاد تاول و زخم بر روی پوست یا غشاهای مخاطی مثل دهان یا روی ناحیه تناسلی می‌شود. پمفیگوس ممکن است در هر سنی مردم را مبتلاء کند، اما اکثراً در افراد میانسال یا پیر دیده می‌شود. پمفیگوس گرایشی به ایجاد حالت مزمن دارد و برخی انواع آن در صورت عدم درمان می‌توانند تهدیدی برای زندگی شخص بیمار باشند. درمان با دارو به طور معمول می‌تواند این بیماری را کنترل کند. پمفیگوس باعث ایجاد تاول بر روی پوست و غشاهای مخاطی می‌شود. تاول‌ها به سادگی پاره می‌شوند، و زخم‌های باز بجا می‌گذارند، که ممکن است ترشح داشته و عفونی شوند.

مردم ساکن کشورهای واقع در منطقه خاور میانه و شرق آسیا، شامل ترکیه، ایران، ژاپن و چین، بیشتر به بیماری بهجت مبتلاء می‌شوند

بیماری بهجت که به نام سندرم بهجت نیز شناخته می‌شود اختلال نادری است که باعث التهاب رگ‌های خونی در سراسر بدن می‌شود. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد شمار زیادی علایم و نشانه شود که در ابتدا بی‌ارتباط با هم به نظر می‌رسند. این علایم زخم‌های دهان، التهاب چشم، راش‌ها ضایعات پوستی و زخم‌های تناسلی را شامل می‌شوند. درمان بیماری بهجت شامل مصرف برخی داروها برای کاهش نشانه‌ها و علایم بیماری و پیشگیری از عوارض جدی مثل کوری است. علایم بیماری بهجت از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است و علایم ممکن است به مرور زمان پنهان و پیدا شده یا شدت آنها تغییر کند.

بیماری بافت همبند مختلط نشانه‌ها و علایم ترکیبی از بیماری‌ها - مقدمتاً لوپوس، اسکلرودرما و پلی‌میوزیت - را در خود دارد

بیماری بافت همبند مختلط نشانه‌ها و علایم ترکیبی از بیماری‌ها - مقدمتاً لوپوس، اسکلرودرما و پلی‌میوزیت - را در خود دارد. به همین دلیل بیماری بافت همبند مختلط گاهی از اوقات "بیماری همپوشانی" نامیده می‌شود. در بیماری بافت همبند مختلط علایم بیماری‌های جداگانه به طور معمول همگی در یک زمان بروز نمی‌کنند. در عوض، آنها گرایشی به بروز در طول چند سال از خود نشان می‌دهند، که این می‌تواند تشخیص بیماری را با دشواری بیشتری مواجه کند. نشانه‌ها و علایم اولیه اغلب دست‌ها را درگیر می‌کند. دست‌ها ممکن است پف کنند، و نوک انگشتان سفید و بی‌حس ‌شود که این اتفاق اغلب در پاسخ به قرار گرفتن در معرض هوای سرد رخ می‌دهد. 

برخی اشکال کمبود ایمنی اولیه به قدری خفیفند که ممکن است تا سال‌ها بدون توجه به حال خود رها شوند

اختلالات کمبود ایمنی اولیه که به نام اختلالات ایمنی اولیه یا کمبود ایمنی اولیه نیز شناخته می‌شوند سیستم ایمنی را ضعیف کرده به عفونت‌ها و دیگر مشکلات سلامت امکان آن را می‌دهند که به سهولت بیشتری بروز کنند. بسیاری از مردم دچار کمبود ایمنی اولیه با فقدان برخی دفاع‌های ایمنی بدن یا با سیستم ایمنی فاقد کارآیی کامل متولد می‌شوند، که باعث می‌شود تا آنان در مقابل اجرام مسبب انواع عفونت آسیب‌پذیرتر باشند. برخی اشکال کمبود ایمنی اولیه به قدری خفیفند که ممکن است تا سال‌ها بدون توجه به حال خود رها شوند. برخی دیگر آنقدر شدیدند که کمی پس از تولد نوزاد مبتلاء تشخیص داده می‌شوند. انواع درمان می‌توانند سیستم ایمنی را در بسیاری از انواع اختلالات کمبود ایمنی اولیه تقویت کنند.

لنفادنوپاتی ورم گره‌های لنفاوی است.

لنفادنوپاتی ورم گره‌های لنفاوی است. گره‌های لنفاوی ارگان‌های کوچکی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند. گره‌های لنفاوی در سراسر بدن وجود دارند. لمس آنها در ناحیه گردن، زیر بازوها، و ناحیه کشاله ران به سهولت امکان پذیر است. لنفادنوپاتی ممکن است در یک قسمت از بدن یا قسمت‌های متعددی بروز کند. لنفادنوپاتی معمولاً بر اثر عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی ایجاد می‌شود. علل دیگر شامل بیماری خودایمنی (مثل ارتریت روماتوئید یا لوپوسسرطان و سارکوئیدوز است.

فاکتور روماتوئید [عامل روماتوئید] یک پروتئین سیستم ایمنی است که به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند

فاکتور روماتوئید [عامل روماتوئید] یک پروتئین سیستم ایمنی است که به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند. میزان بالای فاکتور روماتوئید در خون می‌تواند نشان دهنده وجود یک اختلال ایمنی مثل ارتریت روماتوئید باشد. تست فاکتور روماتوئید یک آزمایش خون است که به تشخیص ارتریت روماتوئید کمک می‌کند. بالا بودن میزان فاکتور روماتوئید می‌تواند نشانگر ارتریت روماتوئید باشد، اما این فقط یک جنبه از تشخیص کامل محسوب می‌شود. فاکتور روماتوئید همچنین در مردم دچار اختلالات دیگر یا حتی افراد فاقد هر گونه مشکل سلامت بروز می‌کند. در برخی موارد مردم مبتلاء به ارتریت روماتوئید دارای فاکتور روماتوئید نرمال هستند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.