دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گره‌های لنفاوی خوش‌خیم و بدخیم

بیوپسی, شیمی درمانی, اشعه درمانی, ایمونوتراپی, درمان‌های هدفمند, لنفادنوپاتی, لنفوما, متاستاز

وقتی همه چیز در وضعیت خوب باشد ممکن است مشخص کردن محدوده گره‌های لنفاوی متورم کوچک کار دشواری باشد.

اگر شما زمانی در طرفین گردن دچار ورم شده باشید، احتمالاً به ورم غدد که به نام گره‌های لنفاوی متورم شناخته می‌شود دچار شده‌اید. پزشکان این وضعیت را لنفادنوپاتی می‌نامند. گره‌های لنفاوی متورم نشانه‌ای از مقابله سیستم ایمنی با عفونت یا بیماری است. گره‌های لنفاوی متورم بیشتر محتمل است که خوش‌خیم باشند تا بدخیم. خوش‌خیم به معنی آن است که گره‌های لنفاوی متورم حامل سلول‌های سرطانی نیستند. بدخیم به این معنی است که آنها حامل سرطان هستند.

بیماری‌های بافت همبند

استئوژنز ایمپرفکتا, ارتریت روماتوئید, اسکلرودرما, سندرم سیوگرن, واسکولیت

بیش از 200 اختلال وجود دارد که به بافت همبند آسیب می‌زنند

بیماری‌ بافت همبند به گروهی از اختلالات اشاره دارد که بر اثر بافت غنی از پروتئینی که ارگان‌ها و دیگر قسمت‌های بدن را حمایت می‎‌کند ایجاد می‌شود. مثال‌هایی از بافت همبند شامل چربی، استخوان، و غضروف است. اختلالات مورد اشاره غالباً مفصل‌ها، عضلات و پوست را درگیر می‌کنند اما می‌توانند به دیگر سیستم‌های بدن مثل چشم‌ها، قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها، دستگاه گوارش و رگ‌های خونی نیز گسترش یابند. بیش از 200 اختلال وجود دارد که به بافت همبند آسیب می‌زنند. علل و علایم خاص هر اختلال بر مبنای نوع آن متفاوت است.

ورم چیست؟ و چه موقعی جدی است؟

CT اسکن, سونوگرافی, تست خون, تست ادرار, الکتروکاردیوگرام, آنالیز ادرار, دیورتیک‌ها

ورم گاهی اوقات با التهاب ناشی از آسیب دیدگی همراه است

ورم زمانی بروز می‌کند که قسمتی از بدن عموماً بر اثر آسیب دیدگی، التهاب یا احتباس مایع دچار افزایش اندازه می‌شود. اصطلاح پزشکی ورم ادما (ادم) است. ورم ممکن است در پوست، مفاصل، و دیگر بافت‌ها و ارگان‌های بدن بروز کند. چند دلیل برای ایجاد ورم در قسمت‌های مختلف بدن مطرح است، و برخی از این دلایل ممکن است جدی‌تر از بقیه باشند. ورم گاهی اوقات با التهاب ناشی از آسیب دیدگی همراه است. وقتی قسمتی از بدن صدمه می‌بیند، سیستم ایمنی محرک پاسخی التهابی می‌گردد که به التیام آسیب و محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می‌کند.

سیستم ایمنی مختل شده - چطور بدانیم که سیستم ایمنی ضعیفی داریم؟

سیستم ایمنی مختل شده، اختلال سیستم ایمنی، عفونت، سرطان، بیماری قلبی، دیابت، HIV، لوپوس، مالتیپل اسکلروزیس، ارتریت روماتوئید، سالخوردگی، ضعف تغذیه، بارداری

مهم است که بدانیم تضعیف سیستم ایمنی چه علتی دارد

اگر شما دچار اختلال سیستم ایمنی بدن باشید، باید گام‌هایی را در راستای محافظت از خود و حفظ سلامت خویش بردارید. آیا متوجه این موضوع شده‌اید که اغلب دچار ناخوشی ناشی از سرماخوردگی می‌شوید، یا ممکن است سرماخوردگی شما زمان زیادی طول بکشد؟ مریضی مداوم می‌تواند نگران کننده و یأس‌آور باشد، و شما باید در صدد بررسی کارآیی درست سیستم ایمنی خود برآیید. اما از کجا بدانیم سیستم ایمنی ما ضعیف‌تر از آن چیزی است که باید باشد؟ این موضوع مهم است که بدانیم تضعیف سیستم ایمنی چه علتی دارد و برای برخورداری از یک سیستم ایمنی در حد امکان چه باید کرد.

موکوفاژی یا خوردن مخاط خشک شده بینی؛ خوب است یا بد؟

اپیستاکسیس, ژله نفتی, اسپری سالین, راینوتیلکسومنیا, Covid-19

تحقیقات چندانی در حمایت از فواید خوردن مخاط خشک شده بینی وجود ندارد

این موضوع روشن نیست که خوردن مخاط بینی فایده‌ای دارد یا خیر. به هر حال، برخی شواهد وجود دارد که چنین کاری می‌تواند بدن را در معرض اجرام قرار دهد. بیش از حد انگشت کردن در بینی نیز می‌تواند به معبرهای بینی آسیب برساند. در یک مطالعه مربوط به سال 1995، 91 درصد نمونه‌ها اقرار کردند که دست در بینی خود می‌کنند. به هر حال، روشن نیست که چه تعداد از مردم مخاط بینی خود را می‌خورند. اصطلاح پزشکی مربوط به این عادت موکوفاژی است.

واکسن‌های COVID-19 [کروناویروس] و مقایسه آنها با دیگر واکسن‌های موجود

اثربخشی واکسن آنفولانزا, واکسن فلج اطفال, واکسن سرخک, واکنش‌های آلرژیک

واکسن‌ها نیازی نیست که دارای اثربخشی بالایی باشند تا جان میلیون‌ها نفر را نجات دهند و از میلیون‌ها مورد بیماری پیشگیری کنند.

واکسن‌های جدید COVID-19 [کروناویروس] ممکن است برای برخی از مردم دلهره‌آور باشند و طبیعی است که پرسش‌هایی در مورد اثربخشی آنها مطرح باشد. بر چنین بستری ما تفاوت بین اثربخشی و تأثیر واکسن‌های پیشگام را با دیگر واکسن‌ها مثل موارد مربوط به آنفولانزا بررسی کرده و ملاحظات مربوط به ایمنی آنها را مقایسه خواهیم کرد. همچنان که فایزر/بایو-ان-‌تک / Pfizer/BioNTech واکسن COVID-19 خود را در سطح انگلستان و ایالات متحد آمریکا توزیع می‌کنند، جهان نگران میزان اثربخشی آن خواهد بود. با نگاهی به سه واکسن پیشگام که تاکنون گزارش شده‌اند فایزر/بایوان‌تک 95 درصد، واکسن کاندید آکسفورد/آسترازنکا به طور میانگین 70 درصد تأثیر دارد در حالی که واکسن تولید شده مدرنا خبر از تأثیر 94.1 درصدی می‌دهد.

چه چیز باعث ورم گره‌های لنفاوی کشاله ران می‌شود؟

ورم گره‌های لنفاوی، کشاله ران، سلولیت، بیماری‌های واگیردار جنسی، خارش جوک، عفونت قارچی، بیماری خراش گربه، عفونت دستگاه ادراری، صدمات پا، پای ورزشکار، برخی انواع سرطان

ورم گره‌های لنفاوی کشاله ران عموماً نشانه وجود عفونت است

گره‌های لنفاوی غدد کوچکی هستند که در نقاط مختلف بدن شامل سر، گردن، زیر بغل و کشاله ران وجود دارند. گره‌های لنفاوی یک بخش حیاتی سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند. آنها ویروس‌ها، باکتری‌ها، و دیگر میکرب‌های مهاجم را به دام می‌اندازند. در مرحله بعد برخی سلول‌های سفید داخل گره‌های لنفاوی این مهاجمان را از بین می‌برند. گره‌های لنفاوی درون کشاله ران همچنین گره‌های لنفاوی فمورال یا اینگوینال نامیده می‌شوند. در اکثریت موارد مردم نمی‌توانند گره‌های لنفاوی خود را ببینند یا حس کنند. به هر حال، اگر این گره‌ها متورم شوند ممکن است حساس یا دردناک گردند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد عموماً نشانه آن است که بدن در حال مقابله با یک بیماری یا التهاب است.

مقالات دیگر...