دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بوتولیسم چیست و چه پیامدهایی دارد؟

هروئین, بوتاکس, عسل, آنتی‌بیوتیک, کمک تنفسی

اشکال شایع بوتولیسم بر 3 نوع است: بوتولیسم غذایی، بوتولیسم زخم، بوتولیسم اطفال

بوتیولیزم [بوتولیزم، بوتولیسم] یک اختلال جدی است که از سموم منتشر شده توسط نوعی باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود. اشکال شایع بوتولیسم بر 3 نوع است: بوتولیسم غذایی، بوتولیسم زخم، بوتولیسم اطفال. شایع‌ترین شکل بوتولیسم پس از آن ایجاد می‌شود که هاگ‌های باکتریایی کلوستریدیوم بوتولینوم در دستگاه روده‌ای نوزاد رشد می‌کنند. این اختلال معمولاً در نوزادان 2 تا 8 ماهه بروز می‌کند.

مسمومیت مس از طریق آب، غذا، هوا، IUD و...

آووکادوی خام, شکلات, بیماری منکس, بیماری کبد, هپاتیت, لنفوم هاجکین, لوسمی, سرطان مغز, سرطان کبد, سرطان پستان, دیابت

مردم به ندرت دچار مسمومیت مس می‌شوند

در حالی که بسیاری منابع گیاهی و حیوانی به شکل طبیعی حاوی مس هستند، بدن انسان صرفاً در حدود 50 تا 120 میلی‌گرم از این ماده را ذخیره می‌کند. بدن مس مازاد بر نیاز خود را وارد صفرا می‌کند، یک ماده گوارشی که توسط کبد تولید می‌شود. پزشک می‌تواند میزان مس بدن را از طریق تست خون بررسی کند. غلظت معمول مس طیفی از 63.5 تا 158.9 میلی‌گرم در دسی‌لیتر خون را تشکیل می‌دهد. میزان مس مجاز توصیه شده طیفی بین 340 تا 890 میلی‌گرم روزانه برای کودکان 18 ساله یا کمتر و 900 میکروگرم روزانه برای بزرگسالان است (بر مبنای دستورالعمل‌های غذایی برای آمریکایی‌ها 2020-2015)

مسمومیت استون

مسمومیت استون، استون، لاک ناخن، کبد، دیابت نوع 1، دیابت نوع 2، گلوکز، کتواسیدوز، کتواسیدوز دیابتی، سردرد، 	اختلال تکلم، لتارژی، انتوباسیون،  پمپاژ معده، پنومونی آسپیراسیون،   Healthline

مسمومیت استون می‎تواند کشنده باشد

مسمومیت استون وقتی ایجاد مـی‎شود که میزان استون موجود در بدن بیش از مقداری باشد که کبد قادر به تجزیه آن است. استون مایعی شفاف است که بویی شبیه به پاک کننده لاک ناخن دارد. وقتی استون در مجاورت هوا قرار می‌گیرد به سرعت تبخیر می‎شود و بسیار قابل اشتعال است. استفاده از استون در جاهایی که شعله بدون پوشش یا محافظ وجود داشته باشد خطرناک است. صدها محصول خانگی مورد استفاده روزانه مثل پولیش مبل، الکل مالیدنی و لاک ناخن حاوی استون هستند. هر روزه بدن انسان چربی‎ها را به مولکول‎های ارگانیک به نام کتون‎‎ها تجزیه می‎کند. استون یکی از سه نوع اجرام کتون است. کبد، کتون تولید می‎کند، و بدن می‎تواند آن را به عنوان سوخت مورد استفاده قرار دهد. به هر حال انباشت کتون‎ها در بدن می‎تواند خطرناک باشد.

مسمومیت سرب - علایم، علل، تشخیص و درمان

سرب، مسمومیت سرب، رنگ ساختمان، رنگ خانگی، رنگ نقاشی، چیلیشن تراپی، زغال فعال شده، سرب بنزین، تأخیر رشد، خستگی مفرط، بالا رفتن فشار خون (هیپرتانسیون)، بی‎حسی یا مور مور در اندام‎های دور از قلب، کاهش حافظه، آنمی، اختلال عملکرد کلیه، مشکلات رفتاری،  کاهش IQ، کاهش بازده تحصیلی،  مشکلات شنوایی

مسمومیت سرب به طور معمول در طول یک دورۀ زمانی چند ماهه یا چند ساله بروز می‎کند. این مسمومیت می‎تواند به اختلالات شدید روانی و جسمانی منجر شود. کودکان خردسال به ویژه در این مورد آسیب‌پذیر هستند.

سُرب فلزی بسیار سمی و مسمومیت ناشی از آن بسیار شدید است. مسمومیت سرب اختلالی جدی و در برخی مواقع کشنده است. مسمومیت سرب هنگامی بروز می‎کند که سرب در بدن انباشته می‎شود. سرب در رنگ‎های دارای پایه سرب شامل رنگ مورد استفاده برای دیوار خانه‎های قدیمی و اسباب بازی‎ها یافت می‎شود. مسمومیت سرب به طور معمول در طول یک دورۀ زمانی چند ماهه یا چند ساله بروز می‎کند. این مسمومیت می‎تواند به اختلالات شدید روانی و جسمانی منجر شود. کودکان خردسال به ویژه در این مورد آسیب‌پذیر هستند. کودکان از طریق گذاشتن اقلام و وسایل آلوده به سرب در دهان خود به انباشت این فلز در بدن دچار می‎شوند. لمس سرب و سپس گذاشتن انگشتان در دهان نیز می‎تواند به سمی شدن آن منجر شود. سرب به ویژه در کودکان مضر است زیرا مغز و سیستم عصبی آنها هنوز به رشد کامل نرسیده است.