دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پارانویا: علایم، علل، تشخیص و درمان

مت‌آمفتامین‌ها, اختلال دوقطبی, افسردگی, سایکوز اتیپیکال, روان‌درمانی

افراد مبتلا به زوال عقل گاه ممکن است دچار پارانویا شوند

مقالات سلامت روانی

در این مقاله:
• علایم پارانویا

• علل پارانویا
• تشخیص پارانویا
• درمان پارانویا
• دورنما در پارانویاپارانویا فرآیندی فکری است که باعث می‌شود تا شخص در مورد دیگران دچار حس سوءظن یا عدم اعتماد غیر عقلانی شود. افراد مبتلاء به پارانویا ممکن است چنین احساس کنند که مورد اذیت و آزار قرار دارند یا کسی در بیرون قصد گرفتن آنها را دارد. این گونه افراد ممکن است حتی در شرایطی که هیچ خطری آنها را تهدید نمی‌کند خود را در معرض تهدید صدمات فیزیکی احساس کنند.
افراد مبتلا به زوال عقل گاه ممکن است دچار پارانویا شوند و نیز این مشکل ممکن است در افراد مصرف کننده مواد مخدر بروز کند. افکار پارانوئید ممکن است یک علامت بیماری روانی یا اختلال شخصیت باشد.


علایم پارانویا
هر کسی در طول زندگی خود در مقطعی دچار افکار پارانوئید می‌شود، اما پارانویا تجربه مداوم علایم و احساسات بی‌اساس پارانویا است. علایم پارانویا از نظر شدت متفاوتند و می‌توانند در تمامی سطوح زندگی اختلال ایجاد کنند. علایم مزبور عبارتند از:
استرس یا اضطراب مداوم مرتبط به باورها یا عقاید شخص در مورد دیگران
• عدم اعتماد به دیگران
• احساس عدم اعتقاد یا سوءدرک
• احساس قربانی بودن یا مورد اذیت و آزار قرار بودن هنگامی که تهدیدی مطرح نیست
• انزوا
عدم اعتماد به دیگران و اضطراب مداوم می‌توانند ارتباط گیری و فعل و انفعال با دیگران را مشکل کرده، باعث مشکلات کاری و مشکلات مرتبط به روابط شخصی گردند.
افراد مبتلاء به پارانویا ممکن است چنین احساس کنند که دیگران در حال توطئه در مورد آنها هستند یا سعی دارند به آنان آسیب فیزیکی یا عاطفی برسانند، و حتی بر آنند که از آنان چیزی بدزدند. آنان ممکن است از کار کردن با دیگران ناتوان شوند و امکان آن هستند بین آنان و دیگران دشمنی یا جدایی بروز کند که به انزوای فرد منجر می‌گردد.
اسکیزوفرنی پارانوئید یکی از اشکال بیماری روانی است. افراد دچار اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) گرایشی به عدم اعتماد به دیگران دارند و ممکن است نسبت به مابقی مردم حالتی مظنون و تدافعی داشته باشند. آنان همچنین ممکن است در این در این توهم یا باور اسیر شوند که دیگران در تلاشند تا به آنان آسیب برسانند. فرد دچار اسکیزوفرنی ممکن است دچار هذیان نیز بشود.


چه چیز باعث پارانویا می‌شود؟
رفتار پارانوئید معمولاً به علت اختلالات شخصیتی یا دیگر ناخوشی‌های روانی مثل اسکیزوفرنی بروز می‌کند.
این موضوع کاملاً روشن نیست که چرا برخی افراد دچار اختلالات شخصیتی یا بیماری روانی می‌شوند. ممکن است در این مورد ترکیبی از عوامل، شامل موارد زیر دخالت داشته باشند:
• ژنتیک
• استرس
• شیمی مغز
مواد مخدر نیز می‌توانند پارانویا ایجاد کنند. مصرف مت‌آمفتامین‌ها می‌تواند باعث رفتار پارانوئیدی و توهم شود. مواد مخدر دیگری که باعث ایجاد فرآیندهای فکری پارانوئیدی می‌شوند شامل PCD و LSD هستند.


پارانویا چگونه تشخیص داده می‌شود؟
پزشک معاینه بالینی انجام داده و شرح حال پزشکی کامل شخص را برای از تشخص رد کردن هر گونه دلیل فیزیکی یا پزشکی بروز علایم که مواردی مثل زوال عقل را شامل می‌شود، می‌گیرد.
اگر پارانویا در شخص قسمتی از یک مشکل روان‌پزشکی باشد، وی به روان‌پزشک یا روان‌شناس ارجاع داده می‌شود و متخصص اخیر تست‌هایی را برای کمک به تعیین وضعیت روانی فرد انجام می‌دهد.
دیگر اختلالاتی که ممکن است در افراد دچار پارانویا بروز کنند عبارتند از:
اختلال دوقطبی
• اضطراب
افسردگی


پارانویا چگونه درمان می‌شود؟
درمان به علت بیماری و شدت علایم بستگی دارد و ممکن است دارودرمانی یا روان‌درمانی را شامل شود. روان‌درمانی برای افراد دچار پارانویا کمک به تحقق موارد زیر را دنبال می‌کند:
• پذیرش آسیب‌پذیری خود
• افزایش عزت نفس
• توسعه حس اعتماد به دیگران
• یادگیری شیوه بروز دادن و هدایت عواطف به روشی مثبت
درمان اختلال شخصیت پارانوئید معمولاً شامل روان‌درمانی برای کمک به توسعه مهارت‌های مقابله‌ای با هدف بهبود جامعه‌گرایی و ارتباط‌گیری است. گاهی از اوقات پزشکان برای درمان اختلال شخصیت پارانوئید در مورد آنانی که اغلب دچار اضطراب و هراس هستند داروهای ضد اضطراب تجویز می‌کنند. داروهای ضد سایکوز اتیپیکال نیز ممکن است مفید باشند.
افراد مبتلاء به اسکیزوفرنی پارانوئید معمولاً نیاز به دارو دارند زیرا غالباً حس ارتباط با واقعیت در آنها از بین می‌رود. درمان اولیه معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد سایکوز است. پزشک همچنین ممکن است داروهای ضد اضطراب و داروهای ضد افسردگی تجویز کند.
پزشک در زمانی که اختلال مبتلابه بیمار حالت پایدار یافته باشد ممکن است درمان‌های دیگری توصیه کند. این مورد روان‌درمانی و مشاوره فردی و خانوادگی را شامل می‌شود.
وقتی پارانویا نتیجه سوءمصرف مواد مخدر باشد درمان اغلب به شکل حمایتی تا زمان زائل شدن اثر ماده مخدر ادامه می‌یابد. پس از آن پزشک ممکن است شخص را تشویق کند که به یک برنامه درمان مصرف مواد مخدر رو بیاورد.


دورنما برای افراد دچار پارانویا
در مورد افرادی که در پی درمان می‌روند و در آن پیگیری نشان می‌دهند دورنمای مرتبط به پارانویا معمولاً مثبت است. به هر حال، درمان ممکن است فرآیندی کُند باشد. روان‌درمانی و دارو ممکن است در درمان این اختلال مؤثر باشند. افراد دچار پارانویا معمولاً به دیگران بی‌اعتمادند و افکار پارانوئیدی خود را واقعی تصور می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا فرآیند جستجو برای درمان با دشواری مواجه گردد.
اگر کسی را می‌شناسید که دارای علایم پارانویا است، وی ممکن است نیازی به مراقبت پزشکی در مورد خود نبیند. به هر حال شما باید چنین شخصی را تشویق کنید که به پزشک مراجعه کند./پارانویا: علایم، علل، تشخیص و درمان
دکتر کارین گپ، مری‌آن دی پیترو
ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Paranoia
Medically reviewed by Karin Gepp, PsyD —
Written by MaryAnn De Pietro, CRT —
Updated on August 27, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.