دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اختلال علایم جسمانی و اختلالات مرتبط

اختلال اضطراب ناخوشی, هیپوکندریازیس, اختلال تبدیل, اختلال علامت نورولوژیک عملکردی, استرس, درمان شناختی رفتاری

در مورد کمک گرفتن برای اختلال علایم جسمانی وجود ارتباط مستحکم بین بیمار و پزشک وی نقشی کلیدی دارد

مقالات سلامت روانی

در این مقاله:
اختلالات مرتبط به اختلال علایم جسمانی

درمان اختلال علایم جسمانیاختلال علامت جسمانی (که در گذشته به نام "اختلال جسمانی‌‌سازی" یا "اختلال جسمانی‌وار" [اختلال سوماتوفرم) نامیده می‌شد) یکی از اشکال ناخوشی روانی است که باعث ایجاد یک علامت جسمانی یا بیشتر مثل درد می‌شود. علایم مزبور را ممکن است نتوان به یک علت فیزیکی شامل اختلالات معمول در پزشکی، دیگر بیماری‌های روانی یا سوءمصرف مواد مخدر نسبت داد. اما با همۀ اینها، آنها باعث ایجاد سطوح بیش از حد زیاد و نامتناسبی از دیسترس می‌شوند. این علایم شامل موارد زیر می‌توانند یک ارگان یا تعداد بیشتری از دستگاه‌ها و سیستم‌های بدنی را درگیر کنند:
◄ درد
◄ مشکلات مغز و اعصاب
◄ مشکلات روده و معده
◄ علایم جنسی
بسیاری از افراد دچار اختلال علایم جسمانی در عین حال به یک اختلال اضطرابی مبتلاء هستند.
افراد مبتلاء به اختلال علایم جسمانی علایم مبتلابه خود را جعل یا صحنه‌سازی نمی‌کنند. دیسترس یا پریشان‌حالی، درد و دیگر مشکلاتی که آنها متحمل می‌شوند واقعی است، فارغ از آنکه برای این علایم علتی جسمانی بتوان یافت یا نتوان. و دیسترس ناشی از علایم مورد اشاره تأثیری قابل توجه بر عملکرد روزانه شخص دچار آنها بر جای می‌گذارد.
پزشکان پیش از رسیدن به تشخیص اختلال علایم جسمانی در مورد کسی نیاز دارند تا تست‌های متعددی را برای از تشخیص رد کردن علل دیگر انجام دهند.
تشخیص ابتلاء به اختلال علایم جسمانی می‌تواند برای فرد مبتلاء با استرس و احساس یأس و ناامیدی بسیار همراه باشد. آنها ممکن است در صورتی که نتوان علت فیزیکی بهتری برای علایم یافت یا اگر به شخص گفته شود که دیسترس وی در مورد ناخوشی فیزیکی افراطی است دچار ناخشنودی شود. استرس اغلب باعث افزایش نگرانی شخص در مورد وضعیت سلامت خود می‌شود و این سبب ایجاد چرخه‌ای معیوب می‌گردد که ممکن است تا سال‌ها ادامه یابد.


اختلالات مرتبط به اختلال علایم جسمانی
در حال حاضر چند اختلال مختلف در پیوند با اختلال علایم جسمانی در روان‌شناسی مطرحند که عبارتند از:
◄ اختلال اضطراب ناخوشی (که پیشتر هیپوکندریازیس نامیده می‌شد). افراد دچار این نوع اختلال علایم جسمانی با این مشغلۀ ذهنی از پیش موجود درگیرند که دچار یک بیماری جدی هستند. آنان ممکن است بر این باور باشند که مشکلات خفیف جسمانی آنان ممکن است نشانه‌ای از مشکلات پزشکی جدی‌تری باشد. برای مثال، آنان ممکن است به این باور برسند که یک سردرد معمولی نشانه‌ای از یک تومور مغزی است.
◄ اختلال تبدیل (که به نام اختلال علامت نورولوژیک عملکردی نیز شناخته می‌شود). این اختلال زمانی تشخیص داده می‌شود که شخص دچار علایمی مرتبط به مغز و اعصاب است که نمی‌توان آن را به یک مشکل پزشکی مرتبط کرد. برای مثال، بیماران ممکن است دچار علایم زیر باشند:
- ضعف یا فلج
- حرکات غیر نرمال (مثل رعشه، راه رفتن به شکل ناپایدار، یا تشنج)
- کوری
- ریزش مو
- از دست دادن حس یا بی‌حسی
- تشنج (که به نام تشنج غیر صرعی و شبه تشنج شناخته می‌شود)
استرس به طور معمول باعث تشدید علایم اختلال تبدیل می‌شود.
◄ دیگر علامت جسمانی اختصاصی و اختلالات مرتبط. این دسته‌بندی توصیف‌گر موقعیت‌هایی است که در آنها علایم جسمانی به مدتی کمتر از 6 ماه بروز کرده یا ممکن است شامل یک اختلال خاص به نام شبه کاذب باشند، که باوری بر خطا است که زنان در این مورد دارند که در کنار نشانه‌های ظاهری بارداری، شامل بزرگ شدن شکم، احساس درد وضع حمل، تهوع، حرکت جنین، تغییرات پستان، و قطع پریود عادت ماهانه دچار آنها هستند.


درمان اختلال علایم جسمانی
بیماران دچار اختلال علایم جسمانی ممکن است به این باور برسند که علایم مبتلابۀ آنان علی‌رغم فقدان توضیحات فیزیکی دارای یک علت فیزیکی است. یا اگر اختلالی پزشکی علت بروز علایم است، آنان ممکن است به این نتیجه نرسند که میزان دیسترسی که دچار آن هستند حالت زیاده‌روانه دارد. بیماران همچنین ممکن است هر گونه تبیین عوامل روان‌شناختی را در مورد نقش داشتن در علایم مبتلابه خود رد کنند.
در مورد کمک گرفتن برای اختلال علایم جسمانی وجود ارتباط مستحکم بین بیمار و پزشک وی نقشی کلیدی دارد. مراجعه به فقط یک متخصص مراقبت پزشکی دارای تجربه مدیریت اختلال علایم جسمانی می‌تواند مانع از انجام تست‌ها و درمان‌های غیر ضروری گردد.
تمرکز بر درمان و نه مدیریت علایم به شکل هر روزه رو به بهبود دارد. کاهش استرس اغلب بخشی مهم از فرآیند بهبود را شامل می‌شود. مشاوره برای خانواده و دوستان نیز مفید است.
درمان شناختی رفتاری ممکن است به تخفیف علایم مرتبط به اختلال علایم جسمانی کمک کند. درمان مزبور بر تصحیح موارد زیر متمرکز می‌شود:
◄ افکار تحریف شده
◄ باورهای غیر واقع گرانه
◄ رفتارهای تغذیه کننده اضطراب/اختلال علایم جسمانی و اختلالات مرتبط
برندا گودمن، دکتر اسمیتا بانداری

ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
WebMD
Somatic Symptom and Related Disorders
By Brenda Goodman, MA
Medically Reviewed by Smitha Bhandari, MD
On November 17, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.