دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چیست؟

اینسومنیا, تهوع,  ورتیگو, بیش‌تحریک‌شدگی, دسونلافکسین, سیتالوپرام, دولوکستین, ونلافاکسین, اسیتالوپرام, پاروکستین, فلوکستین, سرترالین

کارشناسان به طور دقیق علت سندرم ترک داروهای ضد افسردگی را نمی‌دانند

مقالات سلامت روانی

سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چیست؟
• سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چه علتی دارد؟
• علایم سندرم ترک داروهای ضد افسردگی
• کدام داروها می‌توانند سندرم ترک داروهای ضد افسردگی ایجاد کنند؟
• در مورد داروهای مختلف سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چقدر طول می‌کشد؟
• نکات خودمراقبتی
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهپزشکان داروهای ضد افسردگی را برای کمک به مدیریت افسردگی، بهبود خلق و فروکش اضطراب تجویز می‌کنند. اگر افراد مصرف کننده داروهای ضد افسردگی داروهای خود را قطع کنند، ممکن است دچار سندرم ترک داروهای ضد افسردگی شوند.
به مرور زمان داروهای ضد افسردگی ممکن است علایم افسردگی را بهبود ببخشند. وقتی بیمار وارد دوره بهبود می‌شود ممکن است دچار این گمان گردد که می‌تواند مصرف داروی خود را قطع کند.
به هر حال قطع یا کاهش ناگهانی داروهای ضد افسردگی ممکن است در شخص این احساس را ایجاد کند که دچار نوعی ناخوشی مثل آنفولانزا یا دیگر عفونت‌های ویروسی است. برخی بیماران ممکن است دچار علایم نگران کننده‌تری مثل افکار مخل و سایکوز شوند. این علایم ممکن است نتیجه سندرم ترک داروهای ضد افسردگی باشند.


سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چیست؟
سندرم ترک داروهای ضد افسردگی مجموعه‌ای از علایم است که معمولاً در میان حدود 20 درصد از افراد مصرف کننده داروهای ضد افسردگی به طور مداوم و به مدت حداقل یک ماه و سپس توقف مصرف یا کاهش قابل توجه میزان مصرف آنها بروز می‌کند. این علایم ممکن است در پی درمان با هر گونه داروی ضد افسردگی ایجاد گردد.
افراد دچار سندرم مورد بحث ممکن است در فاصله 2 تا 4 روز پس از توقف داروی خود عموماً به احساس ناخوشی، افسردگی، و اضطراب دچار شوند. بیمارانی که مصرف مهار کننده‌های مونوامین اکسیداز (MAOIs) را متوقف می‌کنند ممکن است به علایم سایکوز مثل توهم یا هذیان نیز دچار گردند.


سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چه علتی دارد؟
کارشناسان به طور دقیق علت سندرم ترک داروهای ضد افسردگی را نمی‌دانند، اما چند نظریه در این مورد مطرحند.
یک نظریه بر آن است که ترک ناگهانی مصرف داروهای ضد افسردگی متعلق به گروه دارویی مهار کننده بازجذب انتخابی سروتونین (SSRI) ممکن است باعث افت غلظت سروتونین شود.
وقتی کسی به شکل دراز مدت SSRIs مصرف می‌کند ممکن است با افزایش میزان سروتونین مواجه گردد. سروتونین هورمون مسؤول پایداری خلق و خو و ایجاد احساس خوشبختی و رضایت است.
فعالیت گیرنده سروتونین با مصرف SSRIs کاهش می‌یابد. وقتی کسی مصرف این داروها را متوقف می‌کند گیرنده‌های سروتونین تا چند روز یا چند هفته در این وضعیت فعالیت کاهش یافته باقی می‌مانند. از آنجا که این وضعیت بر چگونگی کاربرد سروتونین تأثیر می‌گذارد شخص ممکن است دچار سندرم ترک داروهای ضد افسردگی گردد.
اثرات مشابه وضعیت مزبور ممکن است در صورت توقف دیگر داروهای ضد افسردگی شامل MAOIs و ضدا افسردگی سه‌ حلقه‌ای بروز کند که به شکل بالقوه به سندرم ترک داروهای ضد افسردگی منجر خواهد شد.
به علاوه، TCAs بر قسمتی از سیستم عصبی به نام سیستم کولینرژیک تأثیر منفی می‌گذارد. اگر کسی مصرف این داروها را متوقف کند، ممکن است دچار مشکل تعادل و علایم مشابه علایم بیماری پارکینسون شود.
MAOIs با پیام‌رسان‌های عصبی در مغز وارد فعل و انفعال می‌شود و ارتباط میان آنها را که ممکن است باعث ایجاد حالت تلاطم و سایکوز در شخص شود بهبود می‌بخشد.


علایم سندرم ترک داروهای ضد افسردگی
علایم سندرم ترک داروهای ضد افسردگی با علایم اختلالات دیگری همپوشانی دارد، بنابراین پزشکان شرح حال پزشکی کاملی گرفته و برای رسیدن به تشخیص در مورد علایم مبتلابه شخص سؤال می‌کنند. شخص ممکن است بر اثر قطع مصرف داروهای ضد افسردگی که بر کل سیستم‌های بدن تأثیر می‌گذارند. دچار تغییراتی هم در جنبه فیزیکی و هم در مورد سلامت روانی خود گردد.
افراد ممکن است در صورت دچار شدن به سندرم ترک داروهای ضد افسردگی علایم زیر را تجربه کنند:
• علایم شبه آنفولانزا. این علایم خستگی مفرط، سردرد، درد عضله و درد مفصل، و نیز تعریق را شامل می‌شوند.
• اینزومنیا [اینسومنیا]. شخص ممکن است دچار مشکلات خواب گردد و رویاهای واقع نما یا کابوس شبانه را تجربه کند.
تهوع. شخص ممکن است احساس ناخوشی کرده، استفراغ کند یا به علایم روده‌ای-معده‌ای مثل اسهال و کرامپ دچار گردد.
• عدم تعادل. شخص ممکن است احساس گیجی یا سبکی سر داشته باشد و به ورتیگو مبتلاء گردد.
• اختلالات حسی. سندرم ترک داروهای ضد افسردگی می‌تواند بر حس‌های مختلف تأثیر گذاشته سبب علایمی مثل مور مور پوست، حس سوزش، و حس شوک الکتریکی به ویژه در سر ‌شود.
• بیش‌تحریک‌شدگی. این وضعیت غیر نرمال افزایش هشیاری فرد را در حالت تلاطم قرار می‌دهد. شخص ممکن است دچار اضطراب، تحریک‌پذیری، حالت تهاجمی یا مانیک گردد.


کدام داروها می‌توانند سندرم ترک داروهای ضد افسردگی ایجاد کنند؟
داروهای مرتبط به ایجاد سندرم ترک داروهای ضد افسردگی عبارتند از:
• دسونلافکسین (پریستیک)
• سیتالوپرام (سلکسا)
• دولوکستین (سیمبالتا)
• ونلافاکسین (افکسور)
• اسیتالوپرام (لکساپرو)
• پاروکستین (پاکسیل)
• فلوکستین (پروزاک)
• سرترالین (زولافت)


در مورد داروهای مختلف سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چقدر طول می‌کشد؟
علایم سندرم ترک داروهای ضد افسردگی به طور معمول خفیفند و در طول یک تا دو هفته از بین می‌روند. در موارد شدیدتر سندرم ترک داروهای ضد افسردگی شامل اختلال شناختی گسترده یا سایکوز، شخص ممکن است نیاز به مداخله فوری روان‌پزشکی داشته باشد.
مدت زمان ادامه سندرم ترک داروهای ضد افسردگی به نیمه عمر داروهای ضد افسردگی بستگی دارد. نیمه عمر مزبور تخمینی از مدت زمانی است که طول می‌کشد تا ماده فعال دارو در بدن به نصف کاهش یابد.
داروهای SSRI مثل پروزاک، برای پتانسیل خود در مورد ایجاد علایم ترک شناخته شده هستند. آن دسته از داروهایی که به طور معمول نیمه عمر طولانی‌تری دارند علایم ترک با شدت کمتر اما مدت زمان بیشتر ایجاد می‌کنند.
ترک داروهای ضد افسردگی MAOI ممکن است مسأله‌سازتر باشد زیرا افراد اغلب به علایم شدیدتری دچار می‌شوند.
عدم ادامه مصرف TCAs به شکل ناگهانی نیز می‌تواند باعث سندرم ترک داروهای ضد افسردگی شود. پزشک ممکن است کاهش تدریجی مصرف دارو را در مدت چند هفته تا چند ماه توصیه کند.


نکات خودمراقبتی
شخص در صدد قطع مصرف داروی ضد افسردگی باید برای یافتن بهترین راهکار در راستای اجتناب از سندرم ترک داروهای ضد افسردگی با یک پزشک یا روان‌پزشک مشورت کند.
نکات مندرج در زیر نیز ممکن است به شخص در مورد اجتناب از به حداقل رساندن سندرم ترک داروهای ضد افسردگی کمک کند:
• حرکت تدریجی. پزشکان معمولاً مصرف داروهای ضد افسردگی را به مدت 6 تا 9 ماه پیش از قطع مصرف آنها توصیه می‌کنند. افراد دچار برگشت افسردگی یا در ریسک بالاتر برای برگشت علایم باید داروی خود را به مدت 2 سال و بیشتر مصرف کنند.
• توقف مصرف در زمان درست. افراد باید داروی ضد افسردگی خود را صرفاً زیر نظر پزشک در زمانی که از نظر زندگی در وضعیت پایدار قرار دارند و وضعیت سلامت آنان بسیار خوب باشد قطع کنند. آنان نباید درمان ضد افسردگی خود را در زمان پریود یا استرس زیاد قطع کنند.
• برنامه‌ریزی. کاهش یا قطع داروهای ضد افسردگی باید دستکم در طول چند هفته صورت گیرد. پزشک نوع خاص دارو، دوز مصرف، و مدت زمان مصرف آن توسط بیمار را در مد نظر قرار می‌دهد.
• استفاده از روان‌درمانی. فقط در حدود 20 درصد افراد مصرف کننده داروهای ضد افسردگی به درمان موسوم به روان‌درمانی می‌پردازند. روان‌درمانی ممکن است بتواند در ریکاوری از افسردگی و اجتناب از برگشت آن کمک کند.
• فعال ماندن. افراد می‌توانند از طریق حمایت وضعیت سلامت خود توسط رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم، استفاده از تکنیک‌های کاهش استرس، و برخورداری از خواب کافی کمک کنند. ورزش باعث رهش اندورفین‌های حس خوب می‌شود که خلق را بهبود بخشیده و اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهند.
کاهش تدریجی دوز مصرف داروی ضد افسردگی در طول یک زمان طولانی می‌تواند عوارض جانبی را کاهش داده یا از بین ببرد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
افراد در صدد توقف مصرف داروهای ضد افسردگی باید با پزشک مشورت کنند. عوامل تعیین کننده بهترین رویکرد شامل موارد زیرند:
• نوع داروهای ضد افسردگی
• طول مدتی که شخص داروی مزبور را مصرف کرده است
• هر داروی دیگری که شخص مصرف می‌کند
• آیا قطع مصرف دارو برای شخص مناسب است یا خیر
• آیا شخص کماکان برای درمان اختلال مبتلابه خود به دارو نیاز دارد
افراد در صورتی که بر اثر قطع ناگهانی مصرف داروهای ضد افسردگی دچار علایم شدید می‌شوند باید به پزشک مراجعه کنند.


خلاصه
سندرم ترک داروهای ضد افسردگی وضعیتی در پزشکی است که ممکن است در صورت قطع ناگهانی مصرف داروهای ضد افسردگی ایجاد گردد. به طور معمول این اختلال زمانی بروز می‌کند که شخض پس از یک ماه مصرف مداوم دارو از ادامه مصرف خودداری می‌کند.
علایم سندرم ترک داروهای ضد افسردگی اغلب شبیه به علایم آنفولانزا و خفیف هستند. به هر حال در موارد شدیدتر علایم مزبور ممکن است مشابه علایم بیماری پارکینسون باشند. برخی بیماران نیز دچار سایکوز و مشکلات شدید شناختی می‌شوند.
این موضوع مهم است که افراد از قطع ناگهانی مصرف داروهای ضد افسردگی اجتناب کنند. هر کسی که در صدد قطع مصرف این داروها است باید برای گرفتن توصیه‌های لازم و اتخاذ بهترین رویکرد با پزشک مشورت کند./سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چیست؟
دکتر کندرا کوبالا، زیا شیرل
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
What is antidepressant discontinuation syndrome?
Medically reviewed by Kendra Kubala, PsyD —
Written by Zia Sherrell
On April 27, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

داروهای گیاهی و مکمل‌های کمک به درمان افسردگی

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.