دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بهبود در سرطان: آنچه دانستنش نیاز است

سرطان ریه سلول غیر کوچک, سرطان پستان, سرطان کولورکتال, سرطان پروستات

بهبود به معنی معالجه نیست، و نیز بدان معنی نیست که شخص به طور کامل از سرطان خلاص شده است

مقالات سرطان

در این مقاله:
بهبود چگونه تعیین می‌شود؟
چرا بیمار در دوره بهبود نیاز به درمان دارد
دورنما برای افراد در دوره بهبود
خلاصهبهبود در سرطان زمانی مطرح است که نشانه‌ها و علایم سرطان کاهش یافته یا غیر قابل کشف‌اند. قرار داشتن در وضعیت بهبود با رهایی از سرطان یکی نیست.
در سرطان‌های مرتبط به خون مثل لوسمی، این به معنی کاهش شمار سلول‌های سرطانی است. در مورد تومورهای صلب معنی بهبود کاهش اندازۀ تومور است. کاهش مزبور باید دستکم برای یک ماه ادامه یافته باشد تا بهبود تلقی شود.

انواع بهبود در سرطان
انواع مختلف بهبود در سرطان وجود دارد:
• جزئی یا قسمتی. کاهش دستکم 50 درصد در اندازه‌گیری ابعاد تومور یا سلول‌های سرطانی
• کامل. تمامی شواهد قابل کشف سرطان از بین رفته باشند.
• خودبه‌خودی. سرطان بدون درمانی که از لحاظ دیگر برای رسیدن به بهبود کافی تلقی می‌شود وارد مرحله بهبود شده باشد. این وضعیت نادر است و معمولاً پس از تب یا عفونت رخ می‌دهد.
بهبود به معنی معالجه نیست، و نیز بدان معنی نیست که شخص به طور کامل از سرطان خلاص شده است. حتی در وضعیت بهبود کامل، هنوز برخی سلول‌های سرطانی در بدن هستند و می‌توانند دوباره رشد کنند.

بهبود چگونه تعیین می‌شود؟
بسته به نوع سرطان بهبود در سرطان با استفاده از تست خون، تست‌های تصویربرداری یا بیوپسی تعیین می‌شود.
در طول درمان، سرطان به شکل دقیق پایش می‌شود به شکلی که دکتر خواهد توانست کاهش نشانه‌های سرطان را ببیند. برای اینکه سرطان در وضعیت بهبود تلقی شود کاهش مزبور باید دستکم به مدت یک ماه ادامه داشته باشد.

چرا بیمار در دوره بهبود نیاز به درمان دارد
از آنجا که حتی در دوره بهبود سلول‌های سرطانی کماکان در بدن شخص هستند، وی باید در طول این دوره درمان را ادامه دهد. این کار باعث کاهش ریسک شروع دوباره رشد سلول‌های سرطانی می‌شود.
فارغ از اینکه بیمار در طول دوره بهبود درمان را ادامه دهد یا خیر باید برای اطمینان از عدم فعالیت دوباره سرطان وضعیت از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد.
رایج‌ترین نوع درمان در طول دوره بهبود شیمی درمانی نگهدارنده است. این نوعی شیمی ‌درمانی است که منظماً برای بازداشتن سرطان از گسترش انجام می‌شود.
درمان نگهدارنده نباید باعث بدتر شدن حس فرد در مورد بیماری گردد. اگر بیمار پی ببرد که عوارض جانبی بیش از حد بوده‌اند باید با پزشک مشورت کند. پزشک ممکن است درمان نگهدارنده را متوقف کند.
درمان نگهدارنده همچنین ممکن است به مرور زمان کمتر مؤثر باشد که در این مورد پزشک درمان مزبور را برای حصول اطمینان در مورد عدم مقاوم شدن سرطان به شیمی درمانی متوقف می‌کند.

دورنما برای افراد در دوره بهبود
در مورد برخی افراد بهبود در سرطان ممکن است مادام‌العمر باشد. دیگران ممکن است با بازگشت سرطان مواجه شود.

انواع برگشت سرطان
• موضعی. سرطان به همان جایی که در ابتدا آغاز شده بود برمی‌گردد.
• ناحیه‌ای. سرطان در گره‌های لنفاوی و بافت‌های نزدیک به محل اولیه سرطان برمی‌گردد.
• با فاصله. سرطان در نقاط دیگری از بدن بازگشت می‌کند (سرطان متاستاتیک).
شانس برگشت سرطان به عوامل متعددی شامل نوع سرطان مبتلابه شخص، مرحله‌ای که سرطان در آن تشخیص داده شده و وضعیت کلی سلامتی فرد بستگی دارد.
هیچ راهی برای پیش‌بینی مطمئن برگشت سرطان وجود ندارد. به هر حال، سرطان‌هایی که در مراحل متأخر تشخیص داده می‌شود یا سرطان‌هایی که گره‌های لنفاوی را درگیر می‌کنند بیشتر احتمال برگشت دارند.

راه‌هایی برای حفظ سلامت در دوره بهبود
تقویت سلامت کلی شخص بهترین راه برای کاهش ریسک برگشت سرطان است. این بدان معنی است که:
• وزن بدن در محدوده نرمال حفظ شود
• غذا به شکل متعادل از مواد غذایی سالم با مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل خورده شود
• فعالیت جسمانی در حد توان حفظ گردد
• دخانیات در صورت ابتلاء به آن ترک شود
• نوشیدن مشروب با رعایت اعتدال. این به معنی حداکثر یک گیلاس مشروب برای زنان در روز و حداکثر دو گیلاس برای مردان است
• مراقبت از سلامت روانی خود، چه از طریق فرصت قائل شدن برای بازی‌ها و سرگرمی‌های لذت‌بخش یا پیوستن به گروه‌های حمایتی
دورنما در سرطان نیز به نوع آن بستگی دارد. معمول‌ترین آماری که ارائه می‌شود نرخ بقای 5 ساله یا ده ساله است که بیانگر درصد افرادی است که با ابتلاء به نوعی از سرطان در یک بازه زمانی 5 یا 10 ساله پس از تشخیص ابتلاء به بیماری زنده می‌مانند.
یک نرخ بقاء مرتبط افراد دچار یک نوع مشابه سرطان و مرحله آن را با افراد کل جمعیت مقایسه می‌کند. اگر نرخ بقاء 5 ساله مرتبط برای برخی سرطان‌ها 20 درصد باشد، این بدان معنی است که شخص دچار آن نوع سرطان 20 درصد احتمال دارد که تا 5 سال پس از تشخیص ابتلاء به سرطان همانند کسانی که دچار آن نوع سرطان نیستند زندگی کند.
این آمارها این موضوع را که شخص در دوره بهبود قرار دارد یا کماکان درمان خود را ادامه می‌دهد در نظر نمی‌گیرند، ینابراین این نیز کاملاً با قرار داشتن در وضعیت بهبود یکی نیست. اما از آنجا که قرار داشتن در وضعیت بهبود به معنی معالجه سرطان نیست این آمارها ایده‌ای در مورد دورنما در سرطان به دست می‌دهند.
دورنما برای شایع‌ترین انواع سرطان به قرار زیر است:
سرطان ریه سلول غیر کوچک. نرخ بقاء پنج ساله مرتبط برای تمامی مراحل با هم، بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" 25 درصد است. نرخ بقاء مرتبط برای سرطان ریه موضعی 63 درصد و برای سرطان ریه دچار متاستاز در زمان تشخیص 7 درصد است.
سرطان پستان. نرخ بقاء مرتبط برای تمامی مراحل با هم 90 درصد است. نرخ بقاء سرطان پستان در سرطان‌هایی که در مراحل اولیه شناسایی می‌شوند بیشتر است و اگر سرطان در مراحل پیشرفته یافته شود کمتر خواهد بود.
سرطان کولورکتال. نرخ بقاء 5 ساله برای تمامی مراحل با هم 64 درصد است. نرخ بقاء سرطان کولورکتال 91 درصد، در صورتی که سرطان به بافت‌های اطراف یا گره‌های لنفاوی رسیده باشد 72 درصد و اگر سرطان به نقاط دور از محل اولیه شکل‌گیری سرطان رسیده باشد 14 درصد است.
سرطان پروستات. در مورد مردان دچار سرطان پروستات موضعی یا ناحیه‌ای، نرخ بقاء 5 ساله 98 درصد است. نرخ بقاء 5 ساله اگر سرطان به در زمان تشخیص به نقاط دوردست در بدن سرایت کرده باشد 31 درصد است.
سرطان معده. نرخ بقاء مرتبط 5 ساله در تمامی مراحل 32 درصد است. این نرخ برای سرطان معده موضعی 70 درصد و برای سرطان معده متاستاز داده در زمان تشخیص 6 درصد است.
صرف‌نظر از نوع سرطان مبتلابه شخص، کشف زودهنگام برگشت آن بسیار مهم است. اگر سرطان در مراحل اولیه شناسایی گردد برگشت موضعی آن ممکن است علاج‌پذیر باشد. برگشت سرطان در موضع دور از محل اولیه ایجاد آن احتمال معالجه کمتری دارد اما کشف زودهنگام می‌تواند مانع از گسترش بیشتر سرطان شود.
اگر کسی در شرایط بهبود قرار داشته باشد باید به شکل منظم از سوی پزشک برای نشانه‌های تازه سرطان بررسی شود.

خلاصه
بهبود در سرطان سرطان به معنی علاج آن نیست اما نقطه عطفی مهم است. در برخی موارد سرطان ممکن است هرگز برنگردد. در موارد دیگر امکان برگشت آن وجود دارد.
حتی در شرایط بهبود، دنبال کردن دستورات پزشک و پایش علایم سرطان از نزدیک اهمیت دارد./بهبود در سرطان: آنچه دانستنش نیاز است
دکتر برت بارلو، اریکا هرش

ترجمه هستی فراست‌فر

Source:
Healthline
Cancer Remission: What You Need to Know
Medically reviewed by Brett Barlow, MD —
Written by Erica Hersh —
Updated on February 28, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.