دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لیپوما یا شایع‌ترین تومورهای چربی در پستان: نشانه‌ها و علایم، تشخیص و درمان

 بافت ادیپوز, کپسول‌های فیبروزه, ماموگرام, لیپوسارکوم بدخیم, بیوپسی پستان

لیپومای پستان گرایشی به بروز به صورت تومورهای کُندرشد دارد که درست زیر پوست جایگیر می‌شوند

مقالات سرطان

در این مقاله:
◄ لیپومای پستان چیست؟
نشانه‌ها و علایم لیپوما در پستان کدامند؟
◄ لیپومای پستان چگونه تشخیص داده می‌شود؟
◄ چه چیز باعث ایجاد لیپومای پستان می‌شود؟
◄ لیپومای پستان چگونه درمان می‌شود؟
◄ دورنما برای افراد دچار لیپومای پستان چیست؟لیپوماها شایع‌ترین تومورهای چربی در پستان هستند. اما خلاف بسیاری از دیگر انواع تومور، لیپوماها یا فاقد علامت بوده یا علایم اندکی دارند.

لیپومای پستان چیست؟
لیپوماهای پستان توده‌های خوش‌خیم (غیر سرطانی) هستند که در سلول‌های بافت نرم که به نام سلول‌های مزنشیمال شناخته می‌شوند ایجاد می‌گردند. این سلول‌ها به شکل‌گیری و تقویت بافت‌های حیاتی مثل استخوان‌ها، عضلات، عصب‌ها، مفصل‌ها و بافت ادیپوز (چربی) کمک می‌کنند.
لیپومای پستان گرایشی به بروز به صورت تومورهای کُندرشد دارد که درست زیر پوست جایگیر می‌شوند. آنها از جنس بافت پستان نیستند بلکه سلول‌های چربی بالغ هستند که در کپسول‌های فیبروزه نازک محصور شده‌اند.

نشانه‌ها و علایم لیپوما در پستان کدامند؟
این توده‌های چربی اغلب وزنی معادل چند گرم دارند و اندازه آنها کمتر از یک سانتی‌متر است اگرچه ممکن است بزرگ‌تر شوند.
لیپوماهای غول‌پیکر پستان آنهایی هستند که بیش از 500 گرم وزن دارند و اندازه آنها بیش از 10 سانتی‌متر است. آنهایی توده‌ای را شکل می‌دهند که ممکن است از روی سطح پستان قابل مشاهده باشد.
لیپوماهای پستان که به اندازه کافی بزرگ شده باشند که از زیر پوست احاس شوند گرایشی به ایجاد توده‌ای نرم و خمیری در لمس دارند و به سهولت به اطراف جابجا می‌شوند. آنها پوست روی خود را نمی‌بندند یا باعث کشیدگی آن نمی‌شوند. در عوض، با فشار ملایم روی آنها این توده زیر انگشت لغزیده جابجا می‌شوند.
این تومورهای خوش‌خیم معمولاً باعث علایمی در پستان نمی‌شوند اما ممکن است در صورت تأثیر گذاشتن بر عصب‌های مجاور، رگ‌های خونی یا مفاصل دردناک باشند.
لیپوما در پستان ممکن است منفرد بوده یا به صورت خوشه‌ای بروز کند.

لیپومای پستان چگونه تشخیص داده می‌شود؟
چند راه برای شناسایی و تشخیص لیپومای پستان وجود دارد که عبارتند از:
• معاینه فیزیکی. دکتر یا متخصص مراقبت‌های پزشکی کار را با معاینه بالینی شروع می‌کند و این کار ممکن است برای تشخیص لیپوما کافی باشد.
• تست‌های تصویربرداری. اگرچه ممکن است برای تشخیص لیپوما به تست‌های تصویربرداری نیاز نباشد، پزشک احتمالاً یک مورد یا بیشتر از این تست‌ها را در صورت مشاهده وجود توده در پستان پیشنهاد خواهد کرد.
ماموگرام. یک لیپومای پستان که شما نتوانید وجودش را احساس کنید ممکن است به شکل تصادفی در نتیجه یک مورد ماموگرام یافت شود. این توده ممکن است به وضوح در ماموگرام پستان مشاده گردد و نمای ظاهری کلاسیک آن ممکن است برای تأیید تشخیص کافی باشد.
• سونوگرافی (اولتراسوند) پستان. در برخی موارد دکتر ممکن است دیگر تست‌های تصویربرداری مثل سونوگرافی پستان را برای تشخیص تمایز بین یک توده غیر سرطان‌زا در پستان مثل لیپوما و لیپوسارکوم بدخیم (سرطان‌زا) مورد استفاده قرار دهد.
بیوپسی پستان. این احتمال هست که ماموگرام یا سونوگرافی پستان به شکل واضح لیپومای پستان را نشان ندهند. بافت‌های چربی پستان ممکن است با بافت‌های تومور ترکیب شوند یا ممکن است با بافت‌های گلاندولار که غدد و مجراهای محدوده پستان را شکل می‌دهند پوشیده شوند. جراح ممکن است از بیوپسی پستان استفاده کند که شامل خارج کردن توده و ارسال بافت‌ها به آزمایشگاه برای بررسی آنها توسط یک پاتولوژیست برای مشاهده شواهد مرتبط به سرطان است.

چه چیز باعث ایجاد لیپومای پستان می‌شود؟
علت ایجاد لیپومای پستان به طور دقیق مشخص نیست. برخی مطالعات عنوان می‌کنند که یک تروما یا آسیب‌دیدگی ناحیه مورد بحث ممکن است به ایجاد لیپوما منجر گردد. بدن ممکن است به این تروما با فعال کردن پروتئین‌های خاصی در سیستم ایمنی به نام سیتوکین پاسخ دهد که باعث می‌شوند سلول‌های جدید چربی از سلول‌های بنیادی به نام پری‌ادیپوسیت‌ها مشتق گردند.
لیپومای پستان ممکن است در عین حال در نسل‌های مختلف خانواده ایجاد گردد. این وضعیت با ژن و حذف‌های کروموزوم، جهش‌ها و بازآرایی‌های مرتبط به ژن‌ها مرتبط شده است.
آنها در عین حال ممکن است بیشتر در افرادی دچار برخی سندرم‌ها مثل موارد زیر بروز کنند:
• بیماری درکوم
• لیپوماتوزیس چندگانه خانوادگی
• سندرم گاردنر
• بیماری مدلونگ
• سندرم پروتیوس

لیپومای پستان چگونه درمان می‌شود؟
ممکن است لیپومای پستان نیاز به درمان نداشته باشد زیرا اغلب آنها مضر نیستند و باعث ایجاد درد یا علایم دیگری نمی‌شوند. پزشک ممکن است گزینه مشاهده لیپوما در پستان را برای اطمینان از بزرگ نشدن زیاد یا سرعت رشد یا بروز علایم و دیگر مشکلات را انتخاب کند.
اگر کسی نمای ظاهری لیپوما در پستان خود را دوست نداشته باشد می‌تواند با استفاده از عمل جراحی نسبت به خارج کردن آنها اقدام کند.
پزشک ممکن است درمان لیپوما در پستان را در موارد زیر پیشنهاد دهد:
• بزرگ بودن آنها (برای مثال بیش از 10 سانتی‌متر)
• رشد سریع آنها
• قرارگیری آنها در نقاط پرمخاطره مثل بافت عمقی یا نزدیک بودنشان به عصب‌ها یا مفصل‌ها
• اتصال آنها به بافت‌های زمینه‌ای
• دردناک بودن آنها
گزینه‌های خارج کردن لیپومای پستان موارد زیر را شامل می‌شود:
• خارج کردن با جراحی. این عمل شامل خارج کردن کل توده به همراه کپسول فیبروزه آن برای کاهش خطر برگشت لیپوما است.
لیپوساکشن. این اقدام می‌تواند به درهم شکستن و ساکشن توده‌های خوشه‌ای یا منفرد لیپوما منجر شود که دارای اندازه متوسط (4 تا 10 سانتی‌متر) ا بزرگ‌تر هستند.
یک مطالعه مربوط به سال 2017 مزایای زیادی شامل موارد زیر را برای این رویکرد مستند کرده است:
o جای زخم‌های کوچک‌تر و کمتر
o درد کم
o نرخ پایین‌تر عوارض
o توانایی خارج کردن لیپوماهای فاصله‌دار از هم
دیگر رویکرد درمانی شامل کوچک کردن این تومورها با تزریق داروهایی مثل استروئیدها به داخل آنها پیش از عمل جراحی است. حتی بدون جراحی، این تزریق‌ها ممکن است به تجزیه کافی تومور برای خلاص شدن بدن از آنها منجر شود. در مواقعی، احتمال آن هست که تومورها به قدر کافی کوچک نشوند و امکان برگشت آنها وجود دارد.

دورنما برای افراد دچار لیپومای پستان چیست؟
دورنمای مربوط به لیپومای پستان بسیار خوب است.
آنها به ندرت در همان نقطه قبلی در پستان برگشت می‌کنند وقتی که تومور و کپسول فیبروزه آن به طور کامل برداشته شوند، اگرچه یک مورد جدید این تومور ممکن است در نقاط دیگری از پستان یا بدن شکل بگیرد.
در صورت عدم درمان، لیپوماهای پستان گرایشی به رشد آهسته و خوش‌خیم ماندن از خود نشان می‌دهند. اما اگر رشد آنها سریع باشد، باعث درد یا دیگر علایم مشکل‌ساز ‌شوند یا به طرق نامعمول تغییر کنند، مراجعه فوری به پزشک ضروری خواهد بود./لیپوما یا شایع‌ترین تومورهای چربی در پستان: نشانه‌ها و علایم، تشخیص و درمان
دکتر مردیت گودوین، لیلانی فرالی

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Lipomas in the Breast: What You Need to Know
Medically reviewed by Meredith Goodwin, MD, FAAFP —
Written by Leilani Fraley, RN, MSN
On January 27, 2022

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.