دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علایم سرطان کولون (روده بزرگ)

هموروئید, درد شکم, خستگی مفرط, کولونوسکپی, بیماری التهابی روده, سندرم روده التهابی

مراحل اولیه سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) به میزان زیادی فاقد علامتند

مقالات سرطان

در این مقاله:
◄ علایم سرطان کولون
◄ در صورت داشتن هر یک از علایم سرطان کولون چه باید کردسرطان کولون (یا سرطان کولورکتال) با ایجاد پولیپ‌هایی در جدار داخلی کولون آغاز می‌شود. این نوع سرطان همیشه علایمی ایجاد نمی‌کند، به ویژه اگر سرطان در مراحل اولیه خود باشد. علت اهمیت انجام غربالگری برای این نوع سرطان همین است.
در کنار غربالگری منظم برای سرطان کولون، شخص باید در مورد هر گونه علایم محتمل برای این نوع سرطان که دچار آنها است با پزشک مشورت کند.


علایم سرطان کولون
مراحل اولیه سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) به میزان زیادی فاقد علامتند. موارد پیشرفته‌تر این نوع سرطان ممکن است با علایم به شرح زیر همراه باشند:
1. تغییرات محسوس در عادت‌های روده. شخص ممکن است دچار یبوست یا اسهال مکرر شود، مواردی که بهبود نمی‌یابند. این تغییرات ممکن است در هر بار بروز خود بیش از چند روز ادامه یابند. همچنین، اگر کسی منظماً دفع مدفوع بر مبنای یک زمان‌بندی روزانه داشته باشد، ممکن است متوجه این نکته گردد که تواتر دفع مدفوع تغییر کرده یا اینکه مدفوع باریک‌تر شده است.
2. ناتوانی در تخلیۀ روده. در کنار یبوست و دیگر تغییرات روده، شخص ممکن است نیازی مکرر برای رفتن به توالت احساس کند، اما هرگز به این حس نرسد که توانسته دفع مدفوع را به طور کامل انجام دهد.
3. خونریزی رکتال یا وجود خون در مدفوع. در حالی که گاهی اوقات این مورد در یبوست‌های شدید یا ابتلاء به هموروئید (بواسیر) دیده می‌شود، خونریزی رکتال [خونریزی در مقعد و راست روده] می‌تواند نشانه‌ای از اختلالی جدی‌تر مثل سرطان کولورکتال نیز باشد. در چنین مواردی، شخص باید متوجه باشد که مدفوع وی رنگ قرمز روشن یا تیره داشته یا ممکن است نمایی قیرمانند ناشی از خون تیره داشته باشد. وی ممکن همچنین پس از دفع مدفوع خون را در کاسه توالت یا دستمال کاغذی مورد استفاده خود ببیند.
4. درد یا کرامپ مزمن شکم. درد شکم یک مرحله متأخر در علایم مربوط به سرطان کولون است. شخص ممکن است دچار درد ادامه‌دار در ناحیه شکم شود و همچنین کرامپی بدتر شونده که ممکن است پس از اجابت مزاج از بین نرود. نفخ شدید ممکن است در ناحیه شکم همراه وضعیت مزبور شود و نیز همین موضوع در مورد درد لگن مطرح است.
5. تهوع و استفراغ. وقتی سرطان کولون پیشرفت می‌کند ممکن است به انسداد روده منجر گردد. این می‌تواند به نوبه خود باعث تهوع و استفراغ شود. در سرطان کولون، این علایم ممکن است باعث تقویت یبوست مزمن شوند. این موضوع اهمیت دارد که در صورت ادامه استفراغ به مدت بیش از 24 ساعت یا در صورت عدم تحمل هر نوع مایعات، شخص به پزشک مراجعه کند.
6. کاهش وزن بدون توجیه. کاهش وزن به شکل ناگهانی، و غیر قابل توضیح می‌تواند به اختلالات پزشکی متعددی مرتبط باشد. در مورد سرطان کولون، کاهش وزن ناخواسته ممکن است نشانه‌ای از مراحل متأخر این بیماری باشد. چنین کاهش وزنی همچنین ممکن است با اثر دیگر علایم مثل درد شکم، تهوع، یا اسهال بر روی اشتها تقویت شود.
7. خستگی مفرط مزمن. شخص ممکن است علی‌رغم برخوردار بودن از خواب کافی و عدم تجربه هر گونه وقایع استرس‌زا در دوره‌های اخیر زندگی خود، تمام مدت دچار حس خستگی باشد.


در صورت داشتن هر یک از علایم سرطان کولون چه باید کرد
سرطان کولورکتال به عنوان سومین سرطان متداول تشخیص داده شده در سطح ایالات متحد آمریکا مطرح است. غربالگری منظم برای سرطان کولون می‌تواند به کشف زودهنگام بیماری کمک کند، و پزشک نیز می‌تواند در زمان انجام کولونوسکپی به خارج کردن تومور اقدام کند.
اگر کسی دچار هر یک از علایم برشمرده در بالا بوده یا هر گونه نگرانی در مورد سلامت روده بزرگ خود داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند.
اگر پزشک امکان ابتلاء به سرطان کولون را از تشخیص خارج کند، آنگاه امکان ابتلاء به یک بیماری زمینه‎ای به عنوان علت بروز علایم مطرح است که این بیماری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• هموروئید
بیماری التهابی روده (IBD)
سندرم روده التهابی (IBS)/علایم سرطان کولون (روده بزرگ)
دکتر یمینی رنکاد، کریستین چرنی

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Colon Cancer Symptoms
Medically reviewed by Yamini Ranchod, Ph.D., M.S. —
Written by Kristeen Cherney
On September 8, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.