دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل ایجاد توده یا غده سفت در پستان در زنان و مردان

تغییرات فیبروکیستیک, نکروز چربی, ماستیت, هیپرپلازی, کارسینوم داکتال درجا, ژنیکوماستی

80 درصد توده‌های مورد بحث خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند

مقالات سرطان

در این مقاله:
◄ چه چیز می‌تواند باعث ایجاد توده‌های پستانی شود؟
◄ توده‌های پستانی سخت در مردان به چه معنی هستند؟
◄ چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم؟
◄ خلاصهتوده‌های پستانی بسیار شایعند. خوشبختانه آنها همیشه علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند. دلایل عادی مثل تغییرات هورمونی می‌توانند باعث ایجاد توده‌های پستانی گردند که خود به خود ظاهر و ناپدید می‌شوند.
بیش از یک میلیون زن هر ساله بیوپسی پستان انجام می‌دهند. بر مبنای اعلام "آژانس پژوهش و کیفیت مراقبت سلامت" ایالات متحد آمریکا، این تست‌ها نشان می‌دهند که تا 80 درصد توده‌های مورد بحث خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند.
در حالی که شخص خود نمی‌تواند در مورد سرطانی یا غیر سرطانی بودن توده مبتلابه خود تصمیم بگیرد، می‌تواند بعضی نشانه‌های مربوط به آن را برای جستجو در موضوع بشناسد. این نشانه‌های می‌توانند به ما بگویند که آیا توده‌ای که مشاهده می‌کنیم علتی برای نگرانی دارند و کمک می‌کنند تا در جستجوی استفاده از کمک‌های پزشکی باشیم.


چه چیز می‌تواند باعث ایجاد توده‌های پستانی شود؟
شما ممکن است از کشف توده‌ای در پستان خود نگران شوید اما این توده‌ها همیشه نشانه اختلالی جدی نیستند. بیشتر توده‌های پستانی عامل ایجاد سرطان محسوب نمی‌شوند به ویژه اگر سن شما پایین 40 باشد و در گذشته به سرطان پستان مبتلاء نبوده باشید.
پستان‌ها از قسمت‌های متعددی شامل موارد زیر تشکیل شده‌اند:
• عصب‌ها
• رگ‌های خونی
• بافت همبند
• بافت گلاندولر
• غدد شیر
• مجراهای شیر
چربی
روی هم رفته آنها می‌توانند باعث ایجاد حس ناهمواری و برآمدگی در پستان شوند.
توده‌های پستانی سفت حسی متفاوت از بافت معمول پستان ایجاد می‌کنند. آنها اغلب بر اثر چند علت بی‌ضرر شامل موارد زیر ایجاد می‌شوند:
• تغییرات هورمونی در طول چرخه عادت ماهانه
• انسداد مجراهای شیر
• انواع عفونت
به طور معمول توده‌های غیر سرطانی به آسانی حرکت می‌کنند و در میان انگشتان به چرخش درمی‌آیند. توده‌هایی که قابلیت حرکت و جنبش در بین انگشتان را ندارند بیشتر محتمل است که سرطان‌زا بوده و علتی برای نگرانی محسوب ‌شوند.


توده‌های پستانی خوش‌خیم
طیفی از اختلالات می‌توانند باعث ایجاد توده در بافت پستان شوند. برخی علل، مثل تغییرات چرخه عادت ماهانه می‌توانند توده‌های پستانی ایجاد کنند که به شکل موقتی شکل می‌گیرند و خود به خود برطرف می‌شوند. علل دیگر ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند اما سرطان نیستند.
برخی دلایل متداول و خوش‌خیم توده‌های پستانی عبارتند از:
کیست
لیپوما
• فیبروادنوما
• تغییرات فیبروکیستیک. این تغییرات بر اثر نوسان‎های هورمونی ایجاد می‌شوند و در زنان سنین 30 تا 50 بسیار متداولند. آنها می‌توانند باعث حساس، فیبروزه شدن و حالت لاستیکی یافتن پستان‌ها شوند. آنها در عین حال می‌توانند علت شکل‌گیری کیست‌های پر از مایع باشند. تغییرات فیبروکستیک اغلب در دوران میانسالی بروز می‌کنند و گاهی از اوقات می‌توان آنها را با قرص‌های کنترل بارداری یا تغییرات غذایی درمان کرد.
نکروز چربی
ماستیت

توده‌های پستانی پیش‌سرطانی
برخی توده‌های پستانی بر اثر اختلالاتی ایجاد می‌شوند که سرطانی نیستند اما نیاز به مراقبت پزشکی دارند. اگر این توده‌ها درمان نشوند، می‌توانند خطر سرطان را افزایش داده یا حتی به تومورهای سرطانی تبدیل شوند.
انواع شایع توده‌های پستانی پیش‌سرطانی عبارتند از:
• پاپیلوماهای داخل مجرایی. این تومورها در مجاری شیر شکل می‌گیرند و معمولاً خوش‌خیم هستند. به هر حال، آنها با افزایش خطر سرطان همراهند. این توده‌ها غالباً در کنار غده باعث ترشح از نوک پستان می‌شوند.
• هیپرپلازیا (هیپرپلازی). هیپرپلازی پستان می‌تواند در بافت چربی پستان جایگیر شود (هیپرپلازی لوبولار) یا در مجراها (هیپرپلازی داکتال). هیپرپلازی می‌تواند توده‌هایی ایجاد کند که سرطانی نیستند اما در صورت عدم درمان امکان تبدیل آنها به سرطان وجود دارد. توده‌های هیپرپلازی باید در اولین فرصت از بدن خارج شوند.
• تومورهای درجا یا ساکن. درست همانند توده‌های هیپرپلازی، تومورهای درجا می‌توانند در بافت چربی شکل بگیرند (کارسینوم لوبولار درجا) یا در مجاری (کارسینوم داکتال درجا). این تومورها مهاجم نیستند و سرطان مرحله صفر تلقی می‌شوند. آنها را باید پیش از پیشرفت به مرحله سرطان مهاجم از بدن خارج کرد.

توده‌های سرطانی پستان
توده‌های سرطانی پستان مهاجمند. آنها بر اثر سلول‌های بافت پستانی اتیپیکال ایجاد شده و می‌توانند رشد کرده و به مابقی پستان، گره‌های لنفاوی و دیگر ارگان‌ها انتشار یابند.
سرطان پستان در مراحل اولیه معمولاً هیچ نشانه یا علامتی ندارد که علت، اندازه کوچک آن است. در این موارد سرطان عموماً بر مبنای تست‌های غربالگری روتین شناسایی می‌شود.
وقتی سرطان پستان پیشرفت می‌کند، اغلب به صورت یک توده منفرد و سفت در یک سمت یا ناحیه متراکم در زیر پوست که دارای حاشیه‌های نامنظم است ظاهر می‌شود. خلاف توده‌های خوش‌خیم، شما به طور معمول نمی‌توانید توده سرطان پستان را با انگشتان خود جابجا کنید.
توده‌های سرطان پستان معمولاً در لمس حساس یا دردناک نیستند. آنها اغلب در بخش بالایی پستان و در ناحیه متمایل به زیر بغل بروز می‌کنند. آنها همچنین ممکن است در ناحیه نوک پستان یا نیمه پایینی پستان ظاهر شوند.
دیگر نشانه‌هایی که ممکن است به سرطان پستان اشاره داشته باشند عبارتند از:
• توده‌ای که دارای شکل نامنظم است
• توده‌ای که حالت گودافتادگی یا سطح برآمده دارد
• تغییر در نمای ظاهری نوک پستان
• تغییر در بافت پستان
• تغییر در شکل پستان شامل عدم تقارن پستان
• زخم‌های باز که بدون هیچ‌گونه جراحتی روی پستان‌ها ظاهر می‌شوند
ترشح نوک پستان
• حساس شدن نوک پستان
• معکوس شدن نوک پستان
ورم غدد در زیربغل


توده‌های پستانی سخت در مردان به چه معنی هستند؟
مردان نیز ممکن است در بافت پستان خود دچار توده‌های سفت شوند. مشابه توده‌های ایجاد شده در بافت پستان زنان، این توده‌ها الزاماً سرطانی یا اختلالی جدی نیستند. برای مثال انواع لیپوما و کیست می‌توانند در بافت پستان مردانه توده یا غده ایجاد کنند.
در اغلب موارد توده‌های پستانی سفت در مردان نتیجه اختلالی به نام ژنیکوماستیا (ژنیکوماستی) است. این وضعیت باعث بزرگ شدن بافت پستان در مردان شده و می‌تواند باعث گردد تا توده‌ای در زیر نوک پستان آنان شکل گیرد. این توده اغلب حساس بوده و ممکن است در هر دو پستان ظاهر شود.
در بعضی موارد ژنیکوماستی بر اثر عدم تعادل هورمونی یا دارو ایجاد می‌شود اما در موارد دیگر علت آشکاری برای آن نمی‌توان یافت.
خوشبختانه ژنیکوماستی از نظر پزشکی مشکلی ایجاد نمی‌کند اما می‌تواند به اعتماد به نفس و عزت نفس شخص دچار آن آسیب برساند. درمان به علت بستگی دارد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• دارو
کاهش وزن
• جراحی


چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم؟
بسیاری علل توده‌های پستانی خوش‌خیم هستند و ممکن است حتی خود به خود از بین بروند. به هر حال، همیشه فکر خوبی است که در صورت ابتلاء به چنین موردی شخص با پرشک مشورت کند.
در مورد توده‌های خوش‌خیم این می‌تواند صاف و ساده نشان دادن توده به پزشک در موعد ویزیت از پیش تعیین شده باشد. در مورد توده‌هایی که امکان سرطانی بودن آنها وجود دارد بهترین کار مراجعه فوری به پزشک است.
چند چیز هست که در مورد احتمال سرطانی بودن یک توده می‌توان به آنها مراجعه کرد. در هنگام جستجو برای درمان این نشانه‌ها را باید در مد نظر قرار داد.
برخی توده‌های پستانی مضر نیستند و می‌توان برای بحث در مورد آنها با پزشک صبر کرد. این شامل توده‌هایی می‌شود که:
• در طول چرخه عادت ماهانه کوچک شده و بزرگ می‌شوند
• حساس یا دردناک هستند
• به آسانی زیر فشار انگشت جابجا می‌شوند
بهترین کار آن است که در هنگام مواجهه با توده پستانی به غریزه خود اعتماد کنید. اگر توده مربوط به شما با معیارهای مزبور مطابقت دارد اما چیزی درست به نظر نمی‌رسد به پزشک مراجعه کنید. در حالی که اکثر توده‌های پستان سرطانی نیستند، فکر خوبی است که موضوع بررسی شود به ویژه اگر شما در موردش نگران باشید.


چه هنگامی برای توده پستانی به پزشک مراجعه کنیم
اگر یک توده پستانی آسیب‌رسان بوده باشد برای ارزیابی آن در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. منتظر ویزیت از پیش تعیین شده بعدی نمانید. نشانه‌هایی که لزوم مراجعه به پزشک را گوشزد می‌کنند عبارتند از:
• توده را نمی‌توان با فشار انگشت حرکت داد
• به مرور زمان بزرگ‌تر می‌شود
• باعث درد یا حساسیت نمی‌شود
• دارای سطح برآمده و ناهموار است

چه هنگامی این مشکل اورژانسی است
یک توده پستانی همراه نشانه‌های دیگر به معنی آن است که موضوع فوریتی پزشکی است. اگر کسی دچار سرطان پستان در حال گسترش باشد برای مراجعه به پزشک نباید تعلل کند. اگر کسی در کنار توده‌ای در پستان دچار موارد زیر باشد باید به شکل اورژانسی مورد درمان گیرد:
• دچار ترشح نوک پستان خون‌آلود باشد
• نمای ظاهری نوک پستان تغییر یافته یا حالت معکوس به خود گرفته باشد
• دچار تب شده باشد
• غدد زیربغل متورم شده باشند
توده پستانی در کنار هر یک از نشانه‌های بالا همیشه بدان معنی نیست که شخص دچار سرطان مهاجم بوده یا حتی سرطان پستان دارد. به هر حال، از آنجا که سرطان پستان در مراحل اولیه خود بیشترین درمان‌پذیری را دارد عدم تأخیر در درمان مهم است.
در این مورد نیز بهترین کار دنبال کردن صدای غریزه خود است. اگر کسی دچار توده سفتی در پستان باشد و نگران آن باشد که مشکلی جدی وجود دارد باید به پزشک مراجعه کند.


خلاصه
بسیاری از توده‌های سفت پستانی بی‌ضررند. آنها ممکن است بر اثر تغییرات هورمون‌ها ایجاد و خود به خود پیدا و پنهان گردند. این نوع توده‌ها به آسانی زیر فشار انگشت جابجا می‌شوند و نسبت به لمس حساسند. توده‌های ایجاد شده توسط سرطان پستان عموماً باعث درد نمی‌شوند و نمی‌توان آنها را به آسانی حرکت داد.
فکر خوبی است که موضوع وجود هر گونه توده در پستان با پزشک مطرح شود. پزشک می‌تواند برای یافتن علت و در صورت لزوم برای بهترین گزینه درمانی بیوپسی انجام دهد./علل ایجاد توده یا غده سفت در پستان در زنان و مردان
دکتر فیت سلچیک، اس. بهرینگ

ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
What Can Cause a Hard Lump in the Breast?
Medically reviewed by Faith Selchick, DNP, AOCNP —
Written by S. Behring
On August 19, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.