دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا همه مردم سرطان نمی‌گیرند؟

آپوپتوزیز, مواد شیمیایی, فقر تغذیه, الکل, پاپیلوماویروس انسانی, هپاتیت, جهش‌های ژنتیکی

همگی ما در بدن خود سلول سرطانی نداریم

مقالات سرطان

• آیا همه مردم در بدن خود سلول‌های سرطانی دارند؟
• سلول سرطانی و سلول‌ نرمال چه تفاوتی دارند؟
• چه تفاوتی بین سلول‌های خوش‌خیم و بدخیم وجود دارد؟
• چه چیز باعث سرطان می‌شود؟
• برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان چه می‌توان کرد؟
• خلاصهسلول سالم متعارف دارای یک چرخه زندگی شامل رشد سلولی، تقسیم سلولی و مرگ است. سلول سرطانی سلولی غیر نرمال است که از روند مزبور تبعیت نمی‌کند.
به جای سر وقت مردن، سلول‌های سرطانی سلول‌های غیر نرمال بیشتری بازتولید می‌کنند که این سلول‌ها می‌توانند بافت مجاور خود را مورد تهاجم قرار دهند. سلول‌های مزبور می‌توانند به واسطه خون و سیستم‌های لنفاوی خود را به دیگر قسمت‌های بدن برسانند.


آیا همه مردم در بدن خود سلول‌های سرطانی دارند؟
خیر، همگی ما در بدن خود سلول سرطانی نداریم.
بدن ما مداوماً سلول‌های تازه‌ای تولید می‌کند که در برخی از آنها ظرفیت تبدیل شدن به سلول سرطان‌زا وجود دارد. در هر بازه زمانی مفروض بدن ما ممکن است سلول‌هایی با DNA معیوب تولید کند، اما این بدان معنی نیست که این سلول‌ها به مقصد سرطان‌ تولید می‌شوند.
در اکثریت موارد سلول‌های با DNA آسیب دیده یا خود را ترمیم می‌کنند یا از طریق فرآیند اپوپتوسیس (آپوپتوزیز) می‌میرند. ظرفیت سرطان‌زایی فقط زمانی ایجاد می‌شود که هیچ‌یک از موارد مزبور اتفاق نمی‌افتد.


سلول سرطانی و سلول‌ نرمال چه تفاوتی دارند؟
مخلص کلام این است که سلول‌های نرمال از قواعد تبعیت می‌کنند. سلول‌های سرطانی چنین نمی‌کنند.
سلول‌های نرمال صرفاً برای جایگزینی یا سلول‌های آسیب دیده یا سلول‌های پیر شده رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند. سلول‌های بالغ دارای عملکردهای تخصصی هستند. وقتی آنها وظیفه خود را انجام می‌دهند، می‌میرند و چرخه زندگی آنها تکمیل می‌شود.
سلول‌های سرطانی دارای ژن‌های جهش یافته هستند و کمتر از سلول‌های نرمال تخصصی‌اند. سلول‌های سرطانی از روند منظمی تبعیت نمی‌کنند. چه نیاز باشد چه نباشد، این سلول‌ها به رشد و تکثیر خود ادامه می‌دهند و در زمانی که باید، نمی‌میرند. این رشد خارج از کنترل است که به سرطان منجر می‌شود.
سلول‌های سرطانی برای ایجاد تومور توده می‌شوند و به بافت پیرامون خود گسترش پیدا می‌کنند. این سلول‌ها در عین حال می‌توانند از محل شکل‌گیری خود جدا شوند و به دیگر قسمت‌های بدن بروند.
برای پیچیده‌تر شدن وضعیت، سلول‌های سرطان‌ز‌ا می‌توانند بر رفتار سلول‌های نرمال تأثیر بگذارند. آنها می‌توانند سلول‌های سالم اطراف خود را به رشد رگ‌های خونی تازه ترغیب کنند تا امکان تغذیه تومورهای سرطانی با مواد مغذی فراهم شود.
سلول‌های سرطانی اغلب می‌توانند از طریق مهار سلول‌های ایمنی تمایز قائل شدن بین سلول‌های سرطانی با دیگر سلول‌ها شده از دام سیستم ایمنی فرار کنند.


چه تفاوتی بین سلول‌های خوش‌خیم و بدخیم وجود دارد؟
تفاوت بزرگی بین سلول‌های خوش‌خیم و بدخیم وجود دارد.
سلول‌های خوش‌خیم غیر سرطانی هستند. این سلول‌ها گاهی از اوقات دچار بیش‌تولید می‌شوند و تومور ایجاد می‌کنند، اما آنها توانایی هجوم به دیگر بافت‌ها را ندارند. سلول‌های خوش‌خیم معمولاً تهدیدی برای زندگی نیستند اما می‌توانند در صورت بیش از حد بزرگ شدن یا فشار ایجاد کردن داخل یک ارگان به چنین تهدیدی تبدیل شوند. برای مثال یک تومور مغزی خوش‌خیم می‌تواند خطرناک باشد.
وقتی تومور خوش‌خیم از بدن خارج می‌شود کمتر احتمال برگشت آن وجود دارد. از آنجا که سلول‌های خوش‌خیم گسترش پیدا نمی‌کنند هیچ نیازی به درمان برای پیشگیری از برگشت این سلول‌ها وجود ندارد.
سلول‌های بدخیم سرطان‌زا بوده و بالقوه مرگ‌آورند. این سلول‌ها توانایی هجوم به بافت‌های مجاور و گسترش در سطح بدن را دارند.
وقتی یک تومور بدخیم از بدن خارج می‌شود، هر سلول بجا مانده از این تومور می‌تواند به رشد توده تازه‌ای منجر گردد. علت نیاز به درمان کمکی مثل شیمی درمانی، ایمنی درمانی یا اشعه درمانی برای سرطان در اغلب مواقع همین است تا سلول‌های باقی مانده از تومور در سراسر بدن یافته و نابود شوند.


چه چیز باعث سرطان می‌شود؟
سرطان به آسیب دیدن DNA مرتبط است. جهش‌های ژنتیکی ارثی با 5 تا 10 درصد تمامی موارد سرطان مرتبطند. داشتن یکی از این جهش‌های ژنتیکی ریسک ایجاد سرطان را افزایش می‌یابد اما این روندی ناگزیر نیست.
ما در عین حال ممکن است جهش‌های ژنتیکی را از طریق دیگر عوامل مثل موارد فهرست شده در زیر کسب کنیم:
• مواد شیمیایی موجود در دود سیگارسیگارت)
• پرتوهای ماوراء بنفش نشأت گرفته از آفتاب یا تخت‌های برنزه کردن
• قرار گرفتن در معرض اشعه، شامل اشعه درمانی
• فقر تغذیه، شامل مصرف زیاد گوشت‌های فرآوری شده
• عدم فعالیت جسمانی
• سوءمصرف الکل
• قرار گرفتن در معرض تماس با مواد شیمیایی مثل رادون، سرب، و آزبست
عفونت‌هایی مثل پاپیلوماویروس انسانی (HPV) و هپاتیت
دلیل دقیق ابتلاء شخص به سرطان را همیشه نمی‌توان تعیین کرد. ترکیبی از عوامل ممکن است تقویت کننده آغاز سرطان باشند. وقتی سلولی دچار جهش شود این جهش به هر سلولی که سلول نخست تولید می‌کند منتقل می‌گردد.


برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان چه می‌توان کرد؟
ما نمی‌توانیم ریسک سرطان را به طور کامل از بین ببریم اما راهی برای کاهش این ریسک وجود دارد.
• اجتناب از تنباکو. این شامل سیگار، سیگارت، پیپ، و محصولات فاقد دود تنباکو می‌شود. در ایالات متحد آمریکا 1 مورد از هر 3 مورد مرگ ناشی از سرطان را می‌توان به دخانیات مرتبط کرد.
• انجام غربالگری منظم برای سرطان. برخی غربالگری‌ها مثل پاپ اسمیر و کولونوسکپی می‌توانند سلول‌های غیر نرمال را پیش از آنکه شانسی برای تبدیل شدن به سرطان داشته باشند کشف کنند. موارد دیگر غربالگری مثل ماموگرام می‌توانند سلول‌های سرطانی محدود به یک ناحیه را پیش از آغاز به گسترش کشف نمایند.
• رعایت اعتدال در مصرف الکل. مشروب الکلی حاوی الکل است که ریسک بروز سرطان را در گذر زمان افزایش می‌دهد. مصرف الکل در زنان به یک گیلاس در روز و برای مردان به دو گیلاس در روز باید محدود شود.
• محافظت از پوست در برابر آفتاب. اجتناب از پرتوهای UV از طریق پوشانیدن پوست و استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 ریسک ابتلاء به سرطان را کاهش می‌دهد. مردم باید در ساعات وسط روز از آفتاب اجتناب کنند و از تخت‌های برنزه کردن یا لامپ‌‎های آفتابی استفاده نکنند.
• پیگیری در مصرف غذاهای سالم و متعادل. مردم باید در برنامه غذایی خود جای زیادی برای سبزیجات، میوه و غلات کامل قائل شوند. مصرف غذاهای فرآوری شده، قند، گوشت قرمز و گوشت‌های فرآوری شده باید محدود شود.
• ورزش. عدم فعالیت جسمانی می‌تواند ریسک سرطان را افزایش دهد. مردم باید انجام حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط یا 75 دقیقه ورزش سنگین را در طول هفته در برنامه زندگی خود لحاظ کنند.
مردم باید با پزشک خود در مورد واکسن‌هایی که ممکن است ریسک برخی سرطان‌ها را به حداقل برسانند مشورت کنند.
HPV یک عفونت واگیردار جنسی است که از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود. این عفونت می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم (سرطان سرویکال)، ناحیه تناسلی و سرطان‌های سر و گردن شود. CDC استفاده از واکسن HPV را برای اغلب مردم 9 تا 26 ساله توصیه می‌کند.
در عین حال واکسنی برای هپاتیت B هست، یک عفونت ویروسی که می‌تواند ریسک سرطان کبد را افزایش دهد.


خلاصه
تمامی ما در بدن خود سلول‌های سرطانی نداریم.
اکثریت نزدیک به مطلق سلول‌های بدن ما مداوماً ساخته می‌شوند که به این معنی است که همیشه احتمال آن هست که برخی آز آنها آسیب دیده باشند. حتی پس از آن، سلول‌های آسیب دیده مزبور ضرورتاً به سرطان تبدیل نمی‌شوند.
سرطان به طور معمول از آسیب دیدن DNS بر اثر جهش‌های ژنتیکی یا تماس با چیزی در زندگی روزمره ایجاد می‌شود.
ما امکان کنترل جهش‌های ژنتیک را نداریم اما برخی تغییرات سبک زندگی شامل انجام برخی غربالگری‌های سرطان می‌توانند ریسک ابتلاء به سرطان را کاهش داده بیماری را پیش از آغاز متوقف کنند./چرا همه مردم سرطان نمی‌گیرند؟
دکتر ایمی تیرستن، آن پیترانجلو
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Healthline
Does Everyone Have Cancer Cells?
Medically reviewed by Amy Tiersten, MD —
Written by Ann Pietrangelo
On June 18, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.