دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرطان روده کوچک یا سرطان روده باریک

سرطان روده کوچک، روده باریک، روده کوچک، روده بزرگ، ادنوکارسینوما، تومورهای نورواندوکرین، لنفوما، متاستاز، 	اندوسکپی فوقانی، اندوسکپی کپسولی، 	انتروسکپی بالون منفرد، لاپاروسکپی، لاپاراتومی، دارودرمانی هدفمند

پزشکان در مورد علل بروز سرطان روده کوچک مطمئن نیستند

مقالات سرطان

• علایم سرطان روده کوچک
• علل سرطان روده کوچک
• ریسک فاکتورهای سرطان روده کوچک
• عوارض سرطان روده کوچک
• پیشگیری از سرطان روده کوچک
• تشخیص سرطان روده کوچک
• درمان سرطان روده کوچکتوضیح: تصویر بالا متعلق به مقاله اصلی از مایو کلینیک است

سرطان روده کوچک نوع غیر معمولی از سرطان است که در روده کوچک بروز می‌کند. روده کوچک که روده باریک نیز نامیده می‌شود لوله درازی است که غذای هضم شده را از معده به روده بزرگ (کولون) حمل می‌کند.

روده کوچک مسؤول هضم و جذب مواد مغذی غذای خورده شده است. این روده هورمون‌هایی ترشح می‌کند که به هضم غذا کمک می‌کنند. روده کوچک در عین حال نقشی در سیستم ایمنی مقابله با اجرام بدن ایفاء می‌کند، زیرا دارای سلول‌هایی است که با باکتری‌های وارد شده به بدن از راه دهان مقابله می‌کنند.
انواع سرطان روده باریک شامل موارد زیر است:
• ادنوکارسینوما
• تومورهای نورواندوکرین، شامل تومورهای کارسینوئید و پاراگانگلیوما
• لنفوما (لنفوم)
سارکوما (سارکوم)، شامل تومور استرومال دستگاه گوارش (GIST)
انتخاب بهترین گزینه درمانی برای سرطان روده کوچک به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد.

علایم سرطان روده کوچک
نشانه‌ها و علایم سرطان روده کوچک شامل موارد زیر است:
درد شکم
یرقان
• احساس نامعمول ضعف یا خستگی
تهوع
استفراغ
کاهش وزن بدن بدون سعی در این مورد
خون در مدفوع، که ممکن است به رنگ قرمز یا سیاه ظاهر شود
اسهال آبکی
گرگرفتگی پوستی

علل سرطان روده کوچک
پزشکان در مورد علل بروز سرطان روده کوچک مطمئن نیستند.
در کل، سرطان روده کوچک هنگامی شروع می‌شود که سلول‌های سالم روده دچار تغییراتی (جهش) در DNA خود می‌شوند. یک DNA سلول حامل مجموعه‌ای از دستورات در مورد عملکرد سلول است.
سلول‌های سالم برای حفظ عملکرد نرمال بدن به روشی برنامه‌ریزی شده رشد کرده و تقسیم می‌شوند. اما وقتی DNA یک سلول آسیب می‌بیند و سرطانی می‌شود، سلول مزبور روند تقسیم خود را حتی در زمانی که به سلول‌های جدید نیازی نیست ادامه می‌دهد. وقتی این گروه از سلول‌ها انباشته می‌شوند تومور شکل می‌گیرد.
به مرور زمان سلول‎های سرطانی می‌توانند رشد کنند و به بافت‌های سالم مجاور یورش برده آنها را از بین ببرند. و سلول‌های سرطانی می‌توانند به نقاط دیگر بدن گسترش یابند (متاستاز).

ریسک فاکتورهای سرطان روده کوچک
عواملی که می‌توانند باعث افزایش خطر سرطان روده کوچک شوند عبارتند از:
• جهش‌های ژنی قابل انتقال از طریق خانواده. برخی جهش‌های ژنی که از والدین به ارث می‌رسند می‌توانند ریسک سرطان روده کوچک و دیگر انواع سرطان را افزایش دهند. مثال‌هایی در این مورد شامل سندرم لینچ، پولیپوسیس (پولیپوز) ادنوماتوز خانوادگی (FAP) و سندرم پیوتز-جگرز است.
• دیگر بیماری‌های روده. بیماری‌ها و اختلالات دیگری که بر روده تأثیر می‌گذارند، شامل بیماری کرون، بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک، می‌توانند باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان روده کوچک شوند.
• ضعف سیستم ایمنی. اگر سیستم ایمنی در مقابله با اجرام بیماریزا ضعیف شود، شخص در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان روده کوچک قرار خواهد داشت. مثال‌هایی در این مورد شامل مردم دچار عفونت HIV و کسانی است که پس از پیوند عضو از داروهای ضد پس زدن پیوند استفاده می‌کنند.

عوارض سرطان روده کوچک
سرطان روده کوچک می‌تواند پیامدهایی شامل موارد زیر به همراه داشته باشد:
• افزایش خطر انواع دیگر سرطان. مردم مبتلاء به سرطان روده کوچک در ریسک بالاتری برای دچار شدن به انواع دیگر سرطان شامل سرطان‌ کولون، سرطان راست روده، سرطان تخمدان و سرطان جدار رحم (اندومتریوم) قرار دارند.
• متاستاز. سرطان روده کوچک پیشرفته می‌تواند به دیگر قسمت‎های بدن سرایت کند، که بیشترین شیوع در این مورد مربوط به کبد است.

پیشگیری از سرطان روده کوچک
از آنجا که سرطان روده کوچک بسیار ناشایع است روشن نیست که برای کاهش از خطر ابتلاء به آن چه می‌تواند کرد. در مجموع برای کاهش خطر سرطان موارد زیر مفیدند:
• خوردن طیف گسترده‌ای از میوه‎ها، سبزیجات و غلات کامل. میوه‌ها، انواع سبزی و غلات سبوس‌دار حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی‌اکسیدان هستند، که به کاهش خطر سرطان و دیگر انواع بیماری کمک می‌کنند. برای دسترسی به آرایه‌ای غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی مردم باید طیف گسترده‌ای از این غذاها را مصرف کنند.
• اعتدال در مصرف الکل، در صورت عدم توانایی برای ترک کامل آن. اگر کسی بخواهد الکل مصرف کند، باید مقدار این مصرف را به یک گیلاس در روز برای زنان در تمامی سنین و مردان بالای 65 سال، و تا دو گیلاس در روز برای مردان 65 ساله و جوان‌تر محدود کند.
• ترک مصرف دخانیات. مردم باید در مورد راه‌های ترک دخانیات با پزشک مشورت کنند.
• ورزش در بیشتر روزهای هفته. مردم باید در بیشتر روزهای هفته دستکم 30 دقیقه ورزش کنند. اگر شخص زندگی ساکنی داشته باشد باید زمان ورزش را به تدریج افزایش دهد و به 30 دقیقه برساند. همچنین، مردم باید پیش از آغاز هر گونه برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنند.
• حفظ وزن در محدوده سالم. اگر کسی دارای وزن در محدوده سالم است باید از طریق برخورداری از رژیم غذایی مناسب و ورزش این وزن را حفظ کند. اگر شخص نیاز به کاهش وزن داشته باشد، باید از پزشک در مورد راه‌های سالم تحقق هدف خود کمک بگیرد. مردم باید با افزایش میزان ورزش و کاهش مقدار کالری دریافتی کاهش وزن را هدف قرار دهند.

تشخیص سرطان روده کوچک
تشخیص سرطان‌های روده کوچک دشوار است. به همین دلیل مردم در صورت ظن ابتلاء به این نوع سرطان اغلب تحت چند تست مختلف قرار می‎گیرند تا سرطان مشخص شده یا از تشخیص خارج شود.

تست‌های تصویربرداری
تست‎های تصویربرداری مورد استفاده برای سرطان روده کوچک عبارتند از:
CT اسکن
MRI
• توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)
اشعه X سیستم گوارش فوقانی و روده کوچک پس از نوشیدن محلول حاوی باریم
• اسکن‌های پزشکی هسته‌ای، که از مقدار اندکی ردیاب رادیواکتیو برای تقویت تست‌های تصویربرداری استفاده می‌کنند

تست‌هایی برای مشاهده روده کوچک
تست‌های اندوسکپی شامل استفاده از یک دوربین کوچک است که وارد روده کوچک می‎شود و به کمک آن پزشک می‌تواند دیواره روده را بررسی کند. اندوسکپی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• اندوسکپی فوقانی
• اندوسکپی کپسولی، که گاهی از اوقات قرص-دوربین نامیده می‌شود
• انتروسکپی بالون منفرد
• انتروسکپی بالون دوبل
• انتروسکپی اسپیرال
تست‌های اندوسکپیک، غیر از اندوسکپی کپسولی به پزشک امکان می‌دهد تا ابزارهای مخصوصی را برای گرفتن نمونه بافت (بیوپسی) وارد روده کوچک کند.

عمل جراحی
برخی از اوقات سرطان روده کوچک در جایی شکل می‌گیرد که مشاهده آن را با دیگر تست‌ها بسیار مشکل می‌کند. در این موارد پزشک برای بررسی وضعیت روده کوچک و ناحیه اطراف روده در جستجوی سرطان عمل جراحی را توصیه خواهد کرد.
عمل جراحی می‌تواند شامل ایجاد یک برش بزرگ در شکم (لاپاراتومی) باشد یا اینکه برای این کار از چند برش جراحی کوچک (لاپاروسکپی) استفاده شود.
در طول لاپاروسکپی، جراح ابزارهای جراحی مخصوص و نیز دوربینی ویدیویی را از داخل برش‌های ایجاد شده عبور می‌دهد. این دوربین به جراح امکان می‌دهد تا ابزارها را هدیت کرده و داخل شکم را مشاهده کند.

درمان سرطان روده کوچک
درمان سرطان روده کوچک به نوع سرطان و مرحله آن بستگی دارد. گزینه‌ها شامل موارد زیرند:
• جراحان در صورت امکان تلاش می‌کنند تا کل سرطان روده کوچک را از بدن خارج کنند. اگر سرطان فقط بخش کوچکی از روده کوچک را درگیر کرده باشد، جراح ممکن است صرفاً بخش آسیب دیده را از بدن خارج کند و بعد دو سر باقی مانده روده را به هم بدوزد. در برخی موارد نیاز است تا کل روده کوچک از بدن خارج گردد.
اگر امکان خارج کردن سرطان روده کوچک وجود نداشته باشد، جراحان ممکن است برای کاهش انسداد روده عمل بای‌پس انجام دهند.
شیمی درمانی. شیمی درمانی از داروهای شیمیایی قدرتمند برای کشتن سلول‌ها استفاده می‌کند. شیمی درمانی به طور معمول شامل ترکیبی از داروها است که سلول‌های دارای رشد سریع شامل سلول‌های سرطانی را می‌کُشند. داروها به طور معمول از طریق وریدی در بازو تزریق می‌شوند اما می‌توان آنها را به شکل قرص نیز به بیمار داد.
در مورد سرطان روده کوچک اگر پس از عمل جراحی خطر بازگشت سرطان مطرح باشد استفاده از شیمی درمانی بعد از عمل جراحی توصیه می‌شود. برای موارد سرطان‌های پیشرفته، شیمی درمانی می‌تواند نشانه‌ها و علایم بیماری را کاهش دهد.
• دارودرمانی هدفمند. درمان دارویی هدفمند بر نقاط ضعف خاص موجود در سلول‎های سرطانی تمرکز می‌کند. با مسدود کردن این نقاط ضعف، دارودرمانی هدفمند می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شود. داروهای هدفمند را می‌توان برای برخی انواع سرطان روده کوچک شامل تومور استورمال دستگاه گوارش و لنفوم به کار برد.
• ایمنی درمانی. ایمنی درمانی یک درمان دارویی است که به سیستم ایمنی بدن در مقابله با سرطان کمک می‌کند. سیستم ایمنی بدن ممکن است به این دلیل به سلول‌های سرطانی حمله نکند که این سلول‌ها پروتئینی را ترشح می‌کنند که باعث کور شدن سلول‎های سیستم ایمنی می‌شود. ایمنی درمانی از طریق ایجاد اختلال در این فرآیند عمل می‌کند. ایمنی درمانی می‌تواند به عنوان یک گزینه برای موارد پیشرفته سرطان روده کوچک مطرح شود، اگر تست نشان دهنده آن باشد که سلول‌های سرطانی ممکن است به این درمان جواب دهند./


• مایو کلینیک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Mayo Clinic
Small bowel cancer
July 09, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.