دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه ارتباطی میان سن و سرطان پستان وجود دارد؟

سن، سرطان پستان، انجمن آمریکایی سرطان، جنس زن، تراکم پستان، جهش ژنتیکی، ژن BRCA1، ژن BRCA2،  ترمیم DNA، دی‌اتیل‌استیل‌بسترول، یائسگی،  مشروب الکلی

بر اساس داده‌های مربوط به سال‌های 2012 تا 2016، میانگین سنی تشخیص در زنان دچار سرطان پستان 62 سال بوده است

مقالات سرطان

• میانگین سنی تشخیص سرطان پستان
• ریسک‌های مربوط به گروه‌های مختلف سنی
• دیگر ریسک فاکتورهای سرطان پستان
• چه موقعی باید غربالگری انجام داد؟
• خطرات و فواید غربالگری
• خلاصهسن یکی از چندین عامل مرتبط به خطر ابتلاء به سرطان پستان است. وقتی کسی پا به سن می‌گذارد خطر بروز سرطان در مورد او افزایش پیدا می‌کند. سرطان پستان وقتی ایجاد می‌شود که سلول‎های درون پستان دچار رشد غیر قابل کنترل شده یک تومور تولید می‌کنند. تومورهای بدخیم می‌توانند در بافت اطراف یا حتی فواصل دور در بدن گسترش پیدا کنند. به هر حال، تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند به پیشگیری از این وضعیت کمک کند.
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" (ACS)، گذشته از سرطان پوست غیر ملانوم، سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در زنان آمریکایی است. در حدود 1 زن از هر 8 زن آمریکایی در مقطعی از زندگی خود دچار سرطان پستان می‌شوند.
دانستن در مورد ریسک فاکتورهای سرطان پستان می‌تواند به مردم در تصمیم‌گیری برای غربالگری و عادات مربوط به سبک زندگی کمک کند.

میانگین سنی برای تشخیص سرطان پستان
خطر بروز سرطان پستان با افزایش سن بیشتر می‌شود. وقتی مردم پا به سن می‌گذارند تغییرات غیر نرمال در سلول‎ها احتمال بیشتری برای بروز پیدا می‌کند.
سرطان پستان بیشترین شیوع را در میان زنان سنین بالای 50 سال دارد. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" (NCI)، بیشترین تشخیص سرطان پستان مربوط به زنان 55 تا 64 ساله است.
بر اساس داده‌های مربوط به سال‌های 2012 تا 2016، میانگین سنی تشخیص در زنان دچار سرطان پستان 62 سال بوده است.

ریسک‌های مربوط به گروه‌های مختلف سنی
اگرچه احتمال ایجاد سرطان پستان در زنان پس از رسیدن به سال‌های 50 زندگی بیشتر است، زنان جوان‌تر نیز ممکن است به این بیماری مبتلاء شوند.
بر مبنای اعلام NCI، در ایالات متحد آمریکا ریسکی که پزشک سرطان پستان را در طول ده سال بعدی بر مبنای آن تشخیص می‌دهد به قرار زیر است:
• 1 در 227 (0.44 درصد) برای زنان در سال‌های 30 زندگی
• 1 در 68 (1.47 درصد) برای زنان در سال‌های 40 زندگی
• 1 در 42 (2.38 درصد) برای زنان در سال‌های 50 زندگی
• 1 در 28 (3.56 درصد) برای زنان در سال‌های 60 زندگی
• 1 در 26 (3.82 درصد) برای زنان در سال‌های 70 زندگی
NCI همچنین گزارش می‌دهد که از 437.722 زن مواجه شده با تشخیص ابتلاء به سرطان پستان سرطان پستان در فاصله سال‌های 2012 تا 2016:
• 1.9 درصد 20 تا 34 ساله بودند
• 8.4 درصد 35 تا 44 ساله بودند
• 20.1 درصد 44 تا 55 ساله بودند
• 25.6 درصد 55 تا 64 ساله بودند
• 24.8 درصد 65 تا 74 ساله بودند
• 13.7 درصد 75 تا 84 ساله بودند
• 5.6 درصد بالای 84 سال سن داشتند

دیگر ریسک فاکتورهای سرطان پستان
سن فقط یکی از ریسک فاکتورهای ایجاد سرطان پستان است. برخی از ریسک فاکتورهای دیگر که مردم قادر به کنترل آنها نیستند عبارتند از:

جنس زن
هر دو جنس مرد و زن ممکن است دچار سرطان پستان شوند. به هر جهت، بر مبنای گزارش ACS احتمال ایجاد سرطان پستان در زنان 100 برابر بیش از مردان است.

تراکم پستان
سرطان دارای بافت چربی و بافت‌های متصل (همبند) است. این انواع بافت در ماموگرام نمای ظاهری متفاوتی دارند. پزشکان پستان‌های دارای بافت همبند بیشتر از بافت چربی را به عنوان دارای "تراکم ماموگرافیکی" توصیف می‌کنند.
زنان دارای این نوع پستان در مقایسه با زنان هم‌سن خود که دارای تراکم پستان کمتری هستند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند.

جهش ژنتیکی
ژن BRCA1 و ژن BRCA2 پروتئین‌هایی تولید می‌کنند که در ترمیم DNA در برخی بافت‌های خاص مثل پستان‌ها دخالت دارند. تغییرات یا جهش‌های بروز یافته در این ژن‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای خطر سرطان پستان را افزایش می‌دهد.
بر مبنای اعلام ACS، زنانی که جهش ژن‌های مربور را به ارث می‌برند تا سن 80 سالگی تقریباً 70 درصد بیشتر محتمل است که دچار سرطان پستان شوند.
زنان دارای این جهش‌های ژنتیکی در عین حال بیشتر محتمل است که در سنین پایین‌تر دچار سرطان پستان شوند و نیز سرطان هر دو پستان را در آنان درگیر کند. همچنین خطر بروز سرطان تخمدان در این گروه از زنان بیشتر است.
تغییرات در مورد شماری از ژن‌های دیگر نیز ممکن است خطر بروز سرطان پستان را در شخص افزایش دهد.

تاریخچه خانوادگی سرطان پستان
داشتن سابقه خانوادگی ابتلاء به سرطان پستان خطر ایجاد این بیماری در مورد خود شخص را نیز افزایش می‌دهد.
در صورتی که زنی دارای یک خویشاوند درجه اول دچار سرطان پستان باشد خطر متوجه خود او در این مورد تقریباً دو بار و اگر دو خویشاوند دچار این سرطان باشند خطر مزبور سه بار افزایش خواهد یافت. خویشاوندان درجه اول شامل والدین، خواهران و برادران و کودکان است و می‌تواند مردان را نیز شامل باشد.

تاریخچه عادت ماهانه و تولید مثل
چرخه عادت ماهانه میزان هورمون‌های جنسی زنانه استروژن و پروژسترون را در بدن افزایش می‌دهد.
شروع عادت ماهانه در سنین پایین یا آغاز دیررسی یائسگی مقدار قرارگیری بدن در معرض این هورمون‌ها را افزایش می‌دهد که این می‌تواند به افزایش خطر ابتلاء به سرطان پستان منجر شود.
زنانی که عادت ماهانه در آنان پیش از دوازده سالگی شروع می‌شود و زنانی که پس از 55 سالگی یائسه می‌شوند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند.
بر مبنای اعلام NCI، زنانی که هرگز زایمان فول ترم نداشته‌اند و زنانی که نخستین بارداری فول ترم آنان پس از 30 سالگی اتفاق افتاده است نیز در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند.

دی‌اتیل‌استیل‌بسترول
دی‌اتیل‌استیل‌بسترول /Diethylstilbestrol دارویی است که پزشکان در فاصله سال‌های 1940 تا 1971 برای برخی زنان باردار برای پیشگیری از سقط جنین ناخواسته تجویز می‌کردند. زنانی که در طول بارداری از این دارو گرفته بودند و فرزندان متولد شده از آنان در ریسکی اندک بیشتر برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند.

تاریخچه فردی سرطان پستان
زنانی که پیشتر مبتلاء به سرطان پستان بوده‌اند در خطر ابتلاء مجدد به آن قرار دارند، که این شامل آغاز سرطان در پستان دیگر یا در قسمت‌های مختلفی از بدن می‌شود. این موضوع با برگشت سرطان یکی نیست.
داشتن تاریخچه شخصی برخی اختلالات غیر سرطانی نیز می‌تواند خطر ابتلاء به سرطان پستان را در شخص افزایش دهد. این شامل اختلالاتی مثل هیپرپلازی اتیپیکال، کارسینوم لوبولار درجا، و کارسینوم مجرایی درجا می‌شود.

داشتن سابقه اشعه درمانی
زنان دارای سابقه اشعه درمانی برای قفسه سینه یا پستان مثل موارد مربوط به لنفوم هاجکین، پیش از سن 30 سالگی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند.
این خطر بر مبنای سن متفاوت است و در مورد کسانی که در نوجوانی مورد اشعه درمانی قرار گرفته‌اند در بیشترین حد است. بر مبنای اعلام ACS، به نظر نمی‌رسد که اشعه درمانی در سنین بالا 40 باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان پستان شود.

ریسک فاکتورهای سبک زندگی
برخی عوامل مربوط به سبک زندگی می‌توانند خطر سرطان پستان را در مردم افزایش دهند. اطلاع از این عوامل می‌تواند ریسک ابتلاء به سرطان پستان را کاهش دهد.
این عوامل مربوط به سبک زندگی شامل موارد زیر است:
• زندگی ساکن و غیر فعال. عدم فعالیت فیزیکی ریسک ابتلاء به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. ورزش منظم می‌تواند این ریسک را کاهش دهد.
• گرفتن هورمون. برخی انواع درمان جایگزینی هورمون و مصرف کنترل کننده‌های هورمونی بارداری ریسک سرطان پستان را افزایش می‌دهند. یافتن جایگزین‌های غیر هورمونی می‌تواند شانس ابتلاء به سرطان پستان را کاهش دهد.
• اضافه وزن پس از یائسگی. زنانی که پس از یائسگی دچار اضافه وزن می‌شوند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند. نگهداری وزن در محدوده سالم به کاهش این ریسک کمک می‌کند.
• مصرف مشروب الکلی. بر مبنای اعلام ACS، ارتباطی میان مصرف الکل و ریسک سرطان پستان وجود دارد. هر قدر میزان مصرف الکل در کسی بیشتر باشد ریسک مورد بحث بالاتر خواهد بود. بنابراین کاهش مصرف الکل می‌تواند خطر سرطان پستان و همچنین برخی دیگر انواع سرطان را کاهش دهد.

چه موقعی باید غربالگری انجام داد؟
"کارگروه خدمات پیشگیری ایالات متحد" پیشنهاد می‌دهد که زنان در سنین 50 تا 74 سالگی که در ریسک متوسط ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند باید هر سال یک بار مورد غربالگری قرار گیرند.
زنان 40 تا 49 ساله و مشخصاً آنانی که در ریسک بالاتری برای سرطان پستان قرار دارند باید با پزشک خود در مورد ریسک‌ها و فواید غربالگری منظم مشورت کنند.
پزشکان گرایشی به استفاده از ماموگرام برای غربالگری سرطان پستان در مردم دارند.
دیگر آزمون‌های درد دسترس برای مردم در ریسک بالاتر ابتلاء به سرطان پستان شامل موارد زیر است:
MRI پستان
• آزمون بالینی پستان که در آن پزشک از دست برای حس کردن برآمدگی‌ها و تغییرات پستان استفاده می‌کند.

خطرات و فواید غربالگری
غربالگری منظم برای سرطان پستان هم با فواید و هم با ریسک‌هایی همراه است. بسیاری از مردم به این نتیجه می‌رسند که فواید این کار بر ریسک‌های آن چربش دارد، اما انجام غربالگری یک تصمیم شخصی است.
خطرات غربالگری سرطان پستان شامل موارد زیر است:
• مثبت کاذب. نتیجه مثبت کاذب وقتی بروز می‌کند که تست به اشتباه نشان می‌دهد که شخص دچار سرطان است. مثبت کاذب می‌تواند به انجام تست‌های دیگری منجر گردد که سبب اضطراب می‌شوند و می‌توانند پرهزینه و زمان‌بر باشند.
• بیش‌درمانی. برخی سرطان‌ها خوش‌خیم هستند و باعث بروز علایم یا دیگر مشکلات نمی‌شوند. درمان این نوع سرطان‌ها بیش‌درمانی نامیده می‎شود، و می‌تواند به بروز عوارض جانبی، هزینه و اضطراب منجر گردد.
• منفی کاذب. نتیجه منفی کاذب وقتی بروز می‌کند که تست قادر به نشان دادن سرطان نیست. منفی کاذب می‎تواند به تأخیر در تشخیص و درمان منجر شود. فایده اصلی غربالگری منظم آن است که شانس کشف سرطان پستان را در مراحل اولیه آن افزایش می‌دهد. تشخیص زودهنگام می‌تواند باعث مؤثرتر شدن درمان سرطان شود که این به افزایش دورنما در بیمار منجر می‌شود.

خلاصه
وقتی مردم پا به سن می‌گذارند ریسک آنان در مورد سرطان پستان افزایش می‌یابد. بیشتر آمار مربوط به تشخیص سرطان در زنان مربوط به زنان سنین بالای 50 سال است.
در هر حال عوامل متعدد دیگری هستند که بر ریسک ایجاد سرطان پستان در مردم مؤثرند.
مردم بر برخی از این عوامل مثل تاریخچه خانوادگی ابتلاء به سرطان و ژنتیک هیچ کنترلی ندارند. در هر حال، برخی عوامل مثل سبک زندگی وجود دارند که مردم می‌توانند در راستای کاهش خطر ابتلاء به سرطان آنها را تغییر دهند.
مردم می‌توانند در مورد ریسک‌ فاکتورهای سرطان پستان با پزشک مشورت کنند و پزشک می‌تواند در مورد خطرات و فواید غربالگری منظم سرطان به مردم مشورت دهد./


• لِنا برجس، دکتر یمینی رانکاد
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What is the link between age and breast cancer?
Last reviewed Wed 3 July 2019
By Lana Burgess
Reviewed by Yamini Ranchod, PhD, MS

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.