دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تمامی ریسک فاکتورهای سرطان پستان - کدام زنان دچار سرطان پستان می‌شوند؟

سن، ژنتیک، ریسک فاکتور، سرطان پستان،  اشعه درمانی، نژاد / قومیت، اضافه وزن، بارداری، شیردهی از پستان، عادت ماهانه، درمان جایگزینی هورمون، مشروب الکلی،  تراکم پستان، دخانیات، ویتامین D، دی‌اتیل‎استیل‌بسترول، غذاهای ناسالم، مواد شیمیایی محصولات بهداشتی آرایشی، مواد شیمیایی غذاها،

صرف زن بودن بزرگ‌ترین ریسک فاکتور ابتلاء به سرطان پستان محسوب می‌شود

مقالات سرطان

هر زنی مایل است بداند برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان پستان چه کاری می‌تواند انجام دهد. برخی از عوامل مرتبط به سرطان پستان شامل جنسیت زن، سن، و ژنتیک، برای مثال، قابل تغییر نیستند. عوامل دیگر مثل چاقی یا اضافه وزن، فقدان ورزش، مصرف سیگار و خوردن غذاهای ناسالم را می‎توان با انتخاب گزینه‌های دیگری تغییر داد. بر اثر انتخاب سالم‌ترین‌ گزینه‌های ممکن برای سبک زندگی، مردم می‌توانند خود را قوی کنند و خطر ابتلاء به سرطان پستان را تا حد امکان کاهش دهند.
ریسک فاکتورهای شناخته شده سرطان پستان در زیر فهرست شده‌اند. اگر یک عامل قابل تغییر نباشد (برای مثال نمایه ژنتیک)، مردم می‌توانند گام‌هایی را که می‌توان برای به حداقل رساندن این ریسک به پیش برداشت یاد بگیرند.


ریسک فاکتورهای قطعیت یافته
صرف زن بودن بزرگ‌ترین ریسک فاکتور ابتلاء به سرطان پستان محسوب می‌شود. در حدود 266.120 مورد تازه سرطان پستان مهاجم و 63.960 مورد سرطان پستان غیر مهاجم در سال جاری در زنان آمریکایی تشخیص داده می‎شود.

سن
همانند بسیاری از دیگر بیماری‌ها، خطر ابتلاء به سرطان پستان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. در حدود 2 مورد از هر 3 مورد سرطان پستان مهاجم در زنان 55 ساله یا مسن‌تر مشاهده می‌شود.

تاریخچه خانوادگی
زنان دارای یک خویشاوند نزدیک مواجه شده با تشخیص ابتلاء به سرطان پستان در ریسک بالاتری برای ابتلاء به این بیماری قرار دارند. اگر کسی دارای یک خویشاوند درجه یک (خواهر، مادر، دختر) مواجه شده با تشخیص ابتلاء به سرطان پستان باشد، ریسک ابتلاء به این بیماری در مورد خود وی دو برابر خواهد بود.

ژنتیک
گمان می‌رود که 5 تا 10 درصد موارد سرطان پستان ارثی باشند، که بر اثر انتقال ژن‌های غیر نرمال از والدین به فرزند رخ می‌دهند.

تاریخچه شخصی سرطان پستان
اگر کسی با تشخیص ابتلاء به سرطان پستان مواجه شده باشد، احتمال بروز یک مورد تازه سرطان در پستان دوم یا بخش متفاوتی از همان پستان 3 برابر خواهد شد. این ریسک متفاوت از ریسک برگشت سرطان اولیه است (که ریسک برگشت سرطان نامیده می‎شود).

قرار گرفتن قفسه سینه یا صورت در معرض اشعه پیش از 30 سالگی
اگر کسی برای درمان سرطانی غیر از سرطان پستان مثل بیماری لنفوم هاجکین یا لنفوم غیر هاجکین مورد اشعه درمانی قفسه سینه قرار گرفته باشد، ریسک ابتلاء به سرطان پستان در مورد چنین کسی بالاتر از ریسک میانگین خواهد بود. اگر کسی در دوران نوجوانی برای درمان آکنه مورد اشعه درمانی قرار گرفته باشد (کاری که دیگر انجام نمی‎شود) وی در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان در دوره‌های بعدی زندگی قرار خواهد داشت.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
کدام درمان‌های طبیعی برای مردم دچار سرطان پستان مفیدند؟


برخی تغییرات پستان
اگر کسی مبتلاء به برخی اختلالات خوش‌خیم (غیر سرطانی) پستان تشخیص داده شده باشد وی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار خواهد داشت. چند نوع مختلف اختلالات خوش‌خیم پستان وجود دارند که بر ریسک ابتلاء به سرطان پستان تأثیر می‌گذارند.

نژاد / قومیت
احتمال بروز سرطان پستان در زنان سفیدپوست اندکی بیشتر از زنان آفریقایی آمریکایی، اسپانیایی تبار یا زنان آسیایی است. اما احتمال ابتلاء زنان آفریقایی آمریکایی به انواع مهاجم سرطان پستان، سرطان پستان مرحله پیشرفته که در سنین جوانی تشخیص داده می‌‌شود بیشتر است.

اضافه وزن
در مقایسه با زنان دارای وزن در محدوده سالم به ویژه در دوره یائسگی زنان دچار اضافه وزن یا چاق در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند. داشتن اضافه وزن در عین حال می‎تواند خطر برگشت سرطان پستان را در زنانی که در گذشته دچار این بیماری شده‌اند افزایش دهد.

تاریخچه بارداری
در مقایسه با زنانی که در سنین زیر 30 سال زایمان کرده باشند زنان فاقد تاریخچه بارداری فول ترم یا زنانی که در سنین بالای 30 سال صاحب اولین فرزند خود شده باشند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند.

تاریخچه شیردهی از پستان
شیردهی از پستان می‌تواند خطر ابتلاء به سرطان پستان را کاهش دهد، به ویژه اگر زن این کار را به مدت بیش از 1 سال انجام داده باشد.

تاریخچه عادت ماهانه
زنانی که نخستین عادت ماهانه آنان (پریود) پیش از سن 12 سالگی بوده باشد در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان در سال‌های بعد زندگی خود قرار دارند. همین موضوع در مورد زنانی که بعد از 55 سالگی یائسه می‌شوند صادق است.

استفاده از درمان جایگزینی هورمون (HRT)
کسانی که در حال حاضر تحت مداوای جایگزینی هورمون قرار دارند یا در گذشته از این درمان استفاده کرده‌اند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار می‌گیرند. از سال 2002 یعنی زمانی که تحقیقات ریسک ابتلاء به سرطان پستان را با HRT مرتبط دانستند، تعداد زنانی که از درمان مزبور استفاده می‎کنند به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

مشروب الکلی
تحقیق مداوماً نشانگر این موضوع بوده است که نوشیدن مشروب الکلی - از هر نوع - خطر ابتلاء به سرطان پستان گیرنده مثبت هورمونی را افزایش می‌دهد.

تراکم پستان
تحقیق نشان داده است که خطر ابتلاء به سرطان پستان در پستان‌های متراکم شش بار بیشتر و کشف سرطان پستان در این نوع پستان‌ها برای ماموگرام‌ها دشوارتر است.

فقدان تحرک ورزشی
تحقیق وجود ارتباط میان ورزش منظم با شدت متوسط یا بالا به مدت 4 تا 7 ساعت در هر هفته و کاهش خطر ابتلاء به سرطان پستان را نشان داده است.

مصرف دخانیات
مصرف دخانیات با شماری از بیماری‌ها مرتبط و با افزایش خطر ابتلاء به سرطان پستان در زنان جوان‌تر و سنین پیش‌یائسگی مرتبط شده است. تحقیق همچنین نشان دهنده وجود ارتباط میان استنشاق دود غیر مستقیم سیگار و خطر ابتلاء به سرطان پستان در زنان یائسه است.

ریسک فاکتورهای در حال مطرح شدن

کمبود ویتامین D
تحقیق عنوانگر آن است که زنان دارای کمبود ویتامین D در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند. ویتامین D نقشی در کنترل رشد سلولی نرمال در پستان ایفاء می‎کند و می‌تواند مانع از رشد سلول‌های سرطان پستان شود.

قرار گرفتن در معرض نور در طول شب
نتایج چندین مطالعه عنوانگر این نکته است که زنان دارای کار در شیفت شب - کارگران کارخانه، پزشکان، پرستاران، و پرسنل پلیس و... - در مقایسه با زنانی که در طول روز کار می‌کنند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند. تحقیقات دیگری عنوان کرده‎اند زنانی که در نواحی دارای نور خارجی شدید در طول شب زندگی می‌کنند (برای مثال نور خیابان‌ها) در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند.

قرار گرفتن در معرض DES (دی‌اتیل‎استیل‌بسترول)
در طول سال‌های 1940 تا 1960 برای پیشگیری از سقط جنین ناخواسته به برخی زنان باردار DES داده می‌شد. زنانی که خود DES گرفته بودند در ریسکی اندک بالاتر برای ابتلاء به سرطان پستان قرار داشتند. زنانی که در زمان بارداری مادر خود در معرض تماس با DES قرار گرفته بودند نیز با اندکی افزایش ریسک برای ابتلاء به سرطان پستان در دوره‌های بعدی زندگی خود قرار دارند.

خوردن غذاهای ناسالم
گمان می‌رود که رژیم غذایی تا حدودی مسؤول 30 تا 40 تمامی سرطان‌ها است. هیچ غذا یا رژیم غذایی نیست که بتواند مانع از ابتلاء به سرطان پستان شود؛ اما برخی غذاها می‌توانند بدن را در سالم‌ترین حالت خود قرار داده باعث تقویت سیستم ایمنی شوند و به کاهش ریسک ابتلاء به سرطان پستان در حد امکان کمک کنند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی محصولات بهداشتی آرایشی
تحقیق قویاً عنوانگر این موضوع است که تماس در برخی سطوح با مواد شیمیایی محصولات بهداشتی آرایشی می‎تواند عامل تقویت کننده ابتلاء به سرطان در مردم باشد.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی غذاها
نگرانی جدی از این بابت وجود دارد که آفت‌کُش‌ها، آنتی‌بیوتیک‎ها و هورمون‌های مورد استفاده برای محصولات می‎تواند مشکلات مربوط به سلامت را در مردم افزایش دهد که این شامل افزایش ریسک ابتلاء به سرطان پستان می‌شود. در عین حال نگرانی‌ها در مورد جیوه موجود در غذاهای دریایی و مواد شیمایی صنعتی موجود در غذاها و بسته‌بندی آنها وجود دارد.

تماس با مواد شیمیایی زمین چمن و باغچه‌ها
تحقیقات قویاً عنوانگر وجود افزایش ریسک ابتلاء به سرطان در تماس با برخی مواد شیمایی زمین‌های چمن و باغچه‌ها بوده‌اند. اما از آنجا که این فرآورده‌ها ترکیبات شیمیایی متنوع و متفاوتی دارند نشان دادن رابطه علت و معلولی برای هر ماده شیمیایی خاص کار دشواری است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در پلاستیک
تحقیق قویاً عنوانگر آن است که تماس در برخی سطوح با مقداری از مواد شیمیایی موجود در پلاستیک مثل بیسفنول A (BPA) می‎تواند در مردم سرطان ایجاد کند.

تماس با مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب
در حالی که مواد شیمایی می‎توانند ما را در برابر پرتوهای مضر ماوراء بنفش محافظت کنند، تحقیق قویاً عنوانگر آن است که تماس در برخی سطوح با مقداری از مواد شیمیایی موجود در محصولات ضد آفتاب می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود.

تماس با مواد شیمیایی موجود در آب
تحقیق نشان داده است که آب آشامیدنی - چه آب شیر یا آب بطری خریداری شده از فروشگاه - همیشه به آن میزان که تصور می‎شود سالم و ایمن نیست. هر کسی در محافظت از تحویل آب نقشی دارد. مردم می‌توانند قدم‌هایی را برای اطمینان از ایمن بودن آب مصرفی خود بردارند.

قرار گرفتن در معرض تماس با مواد شیمایی در هنگام آماده کردن غذا
تحقیق نشان داده است که در مقایسه با زنانی که هرگز گوشت کبابی نمی‌خورند، زنان مصرف کننده مقادیر زیادی کباب و باربی‌کیو و گوشت‌های دودی و مقادیر کم میوه و سبزیجات در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند./


• سازمان پستان سرطان
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Breast cancer Org.
Breast Cancer Risk Factors
2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.