دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرطان کولورکتال - آنچه دانستنش نیاز است

سرطان کولورکتال، سرطان روده، سرطان کولون، سرطان رکتال، کولوستومی، شیمی درمانی، بواسیزومب، راموسیرومب، سیرامزا، کرایوسرجری، ادنوم، پولیپ‌،  WHO، تست خون مدفوع، تست DNA مدفوع، سیگموئیدوسکپی انعطاف‌پذیر، اشعه X تنقیه باریم، کولونوسکپی، CT کولونوگرافی،

سرطان کولورکتال که به نام سرطان روده، سرطان کولون یا سرطان رکتال نیز شناخته می‎شود، شامل هر سرطانی است که دچار روده بزرگ و راست روده می‌گردد.

مقالات سرطان

سرطان کولورکتال که به نام سرطان روده، سرطان کولون یا سرطان رکتال نیز شناخته می‎شود، شامل هر سرطانی است که دچار روده بزرگ و راست روده می‌گردد.
بنا به تخمین "انجمن آمریکایی سرطان" در حدود 1 مرد از هر 21 مرد و 1 زن از هر 23 زن در ایالات متحد آمریکا در طول زندگی خود دچار سرطان کولورکتال می‎شوند.
این سرطان دومین سرطان پیشرو در ایجاد مرگ در زنان و سومین آنها در میان مردان به شمار می‎رود. به هر جهت، به علت پیشرفت‎های حاصل شده در تکنیک‎های غربالگری سرطان و بهبودهای صورت گرفته در درمان، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان کولورکتال کاهش یافته است.
تومور کولورکتال ممکن است خوش‌خیم یا غیر سرطانی و یا بدخیم باشد. سرطان بدخیم می‎تواند به دیگر قسمت‎های بدن گسترش یافته و به آنها صدمه بزند.


[در این مقاله:]
علایم سرطان کولورکتال
• درمان سرطان کولورکتال
• ریسک فاکتورهای سرطان کولورکتال
• علل سرطان کولورکتال
• مراحل سرطان کولورکتال
• تشخیص سرطان کولورکتال
• پیشگیری از سرطان کولورکتال


علایم سرطان کولورکتال
علایم سرطان کولورکتال شامل موارد زیر است:
• تغییر در عادات روده
اسهال یا یبوست
• احساس اینکه روده پس از دفع مدفوع به طور کامل تخلیه نمی‎شود
• وجود خون در مدفوع که باعث تیره شدن مدفوع می‎شود
• خارج شدن خون به رنگ قرمز روشن از راست روده
• احساس درد و نفخ در ناحیه شکم
• احساس اشباع بودن ناحیه شکم، حتی پس از مدتی عدم خوردن غذا خستگی مفرط یا کسالت
کاهش وزن غیر قابل توضیح
• وجود توده‎ای در شکم یا پشت که توسط دکتر حس می‎شود
کمبود آهن غیر قابل توضیح در مردان، یا در زنان پس از یائسگی
بسیای از علایم مورد اشاره در عین حال ممکن است نشان دهنده اختلالات دیگری باشند. بنابراین این موضوع مهم است که در صورت تداوم علایم به مدت 4 هفته یا بیشتر فرد دچار آنها به پزشک مراجعه کند.

درمان سرطان کولورکتال
درمان به چند عامل مختلف شامل اندازه، محدوده و مرحله سرطان، برگشت کننده بودن یا نبودن آن، و وضعیت کلی سلامت بیمار بستگی دارد.
گزینه‎های درمان شامل شیمی درمانی، اشعه درمانی یا عمل جراحی است.

جراحی سرطان کولورکتال
عمل جراحی رایج‎ترین نوع درمان است. در این عمل تومورهای بدخیم و تمامی گره‎های لنفاوی مجاور آنها برای کاهش خطر گسترش سرطان از بدن خارج می‎شود.
پس از عمل دو سر روده به یکدیگر دوخته می‎شود اما برخی اوقات راست روده به طور کامل از بدن خارج می‎شود و برای تخلیه روده یک کیسه کولوستومی به بدن متصل می‎شود. کار این کیسه جمع‌آوری مدفوع دفع شده است. این کیسه معمولاً یک راه‌حل موقتی است اما در صورتی که نتوان دو سر روده را به یکدیگر متصل کرد آنگاه به صورت دایمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
اگر سرطان به قدر کافی زود تشخیص داده شود، عمل جراحی می‎تواند به طور کامل آن را از بدن خارج کند. اگر جراحی باعث توقف سرطان نشود، باعث فروکش علایم آن خواهد شد.

شیمی درمانی
شیمی درمانی عموماً برای درمان سرطان کولون استفاده می‎شود. انجام شیمی درمانی پیش از عمل جراحی به کوچک شدن تومور کمک می‎کند.
درمان هدفمند نوعی شیمی درمانی است که به شکل اختصاصی پروتئین‎های محرک توسعه برخی سرطان‌ها را هدف قرار می‎دهد. این نوع درمان ممکن است در مقایسه با دیگر انواع شیمی درمانی عوارض جانبی کمتری داشته باشند. داروهای مورد استفاده برای سرطان کولورکتال شامل بواسیزومب (اواستین) و راموسیرومب (سیرامزا) است.
یک مطالعه پی برده است که بیماران دچار سرطان کولون پیشرفته که شیمی درمانی می‎گیرند و آنانی که دارای تاریخچه خانوادگی سرطان کولورکتال هستند کاهش ریسک قابل توجهی در مورد برگشت سرطان و مرگ را تجربه می‌کنند.

اشعه درمانی
اشعه درمانی از پرتوهای پرانرژی رادیواکتیو برای نابود کردن سلول‎های سرطان و پیشگیری از تکثیر آنها استفاده می‌کند. این نوع درمان عموماً برای سرطان راست روده استفاده می‎شود. درمان مزبور ممکن است در تلاش برای کوچک کردن تومور پیش از عمل جراحی استفاده شود.
هر دو درمان اشعه و شیمی درمانی ممکن است پس از عمل جراحی برای کمک به کاهش شانس برگشت سرطان مورد استفاده قرار گیرند.

ریشه‌کنی
ریشه‌کنی یا قطع، تومور را بدون خارج کردن آن از بدن از بین می‎برد. این عمل با استفاده از فرکانس‎های رادیویی، اتانول، یا کرایوسرجری قابل انجام است. این عمل از طریق استفاده از یک کاوشگر یا سوزن که توسط سونوگرافی یا تکنولوژی CT اسکن هدایت می‎شوند، انجام می‎گیرد.

بهبود
در صورت عدم درمان تومور بدخیم می‎تواند به دیگر قسمت‌های بدن سرایت کند. شانس درمان کامل به میزان زیادی وابسته به تشخیص و درمان زودهنگام سرطان است.
بهبود بیمار به عوامل زیر بستگی دارد:
• مرحله سرطان در زمان تشخیص آن
• اینکه سرطان حفره یا انسدادی در کولون ایجاد کرده است یا خیر
• وضعیت سلامت عمومی بیمار
در برخی از موارد امکان برگشت سرطان وجود دارد.

ریسک فاکتورهای سرطان کولورکتال
ریسک فاکتورهای محتمل عبارتند از:
پیری
• رژیم غذایی دارای پروتئین حیوانی زیاد، چربی‌های اشباع شده و کالری بالا
• رژیم غذایی کم‌فیبر
• مصرف زیاد مشروب الکلی
• سابقه ابتلاء به سرطان تخمدان یا سرطان رحم یا سرطان پستان
• داشتن تاریخچه خانوادگی سرطان کولورکتال
• ابتلاء به کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، یا بیماری روده تحریک‌پذیر (IBD)
چاقی و اضافه وزن
• مصرف دخانیات
• فقدان فعالیت فیزیکی
• وجود پولیپ در کولون یا راست روده، زیرا در نهایت امکان سرطانی شدن آنها وجود دارد.
بیشتر سرطان‎های کولون با پولیپ‎ها رخ می‎دهد (ادنوما، ادنوم). پولیپ‌ها اغلب درون دیواره روده وجود دارند.
خوردن گوشت قرمز یا گوشت فرآوری شده می‎تواند خطر ابتلاء به این نوع سرطان را افزایش دهد
مردم دارای یک ژن سرکوبگر تومور به نام اسپراتی2 ممکن است است در معرض خطر بالاتری برای ابتلاء به برخی انواع سرطان کولورکتال قرار داشته باشند.
بر مبنای اعلام WHO سرطان کولورکتال پس از سرطان ریه دومین سرطان شایع هم در مردان و هم در زنان است.
در حدود دو درصد مردم سنین بالای 50 سال در اروپای غربی در نهایت دچار سرطان کولورکتال می‎شوند.
سرطان کولورکتال زنان و مردان را به شکل یکسان مبتلاء می‎کند. به هر حال این سرطان در مردان در سنین پایین‎تر آغاز می‎شود.

علل سرطان کولورکتال
به شکل دقیق این موضوع روشن نشده است که چرا سرطان کولورکتال در برخی از مردم ایجاد می‎شود و در دیگران خیر.

مراحل سرطان کولورکتال
مراحل سرطان نشان دهنده میزان گسترش سرطان است. تعیین مرحله سرطان به انتخاب بهترین درمان برای آن کمک می‎کند.
یک سیستم رایج در مرحله‌بندی سرطان از اعداد صفر تا چهار برای این منظور استفاده می‎کند. مراحل سرطان کولون عبارتند از:
• مرحله صفر. این نخستین مرحله سرطان است، که در آن سرطان هنوز در موکوسا، یا لایه داخلی کولون یا رکتوم (راست روده) قرار دارد. این سرطان در عین حال کارسینوم در موقعیت نیز نامیده می‎شود.
• مرحله 1. سرطان در میان لایه داخلی کولون یا رکتوم رشد کرده است اما به ورای دیواره رکتوم یا کولون نرسیده است.
• مرحله 2. سرطان از طریق دیواره کولون یا راست روده رشد کرده اما هنوز به گره‎های لنفاوی مجاور سرایت نکرده است.
• مرحله 3. سرطان به گره‎های لنفاوی مجاور حمله کرده اما هنوز به دیگر قسمت‎های بدن نرسیده است.
• مرحله 4. سرطان به قسمت‎های دیگر بدن شامل دستگاه‎های دیگر مثل کبد، جدار غشایی حفره شکم، ریه‎ها یا تخمدان‌ها گسترش یافته است.
• برگشت سرطان. سرطان پس از درمان برگشت کرده است. سرطان ممکن است برگردد و به رکتوم، کولون، یا قسمت دیگری در بدن آسیب برساند.
در 40 درصد موارد تشخیص در مراحل پیشرفته سرطان صورت می‎گیرد، یعنی زمانی که عمل جراحی احتمالاً بهترین گزینه است.

تشخیص سرطان کولورکتال
غربالگری می‎تواند پولیپ‎ها را پیش از سرطانی شدن کشف کند و همچنین قادر است سرطان کولون را در مراحل اولیه یعنی زمانی که شانس علاج آن بیشتر است کشف نماید.
در زیر رایج‎ترین انواع اقدامات غربالگری و تشخیصی سرطان کولورکتال فهرست شده است:

تست کشت خون مدفوع (تست خون مدفوع)
این تست یک نمونه مدفوع بیمار را در جستجوی خون بررسی می‎کند. گرفتن نمونه هم در مطب پزشک و هم در خانه قابل انجام است. نمونه گرفته شده به آزمایشگاه ارسال می‎شود.
تست خون مدفوع دارای دقت 100 درصد نیست، زیرا تمامی سرطان‌ها باعث دفع خون نمی‎شوند و نیز آنها تمام مدت خونریزی نمی‎کنند. بنابراین تست مزبور ممکن است جواب منفی کاذب در پی داشته باشد. در عین حال ممکن است خون مورد اشاره بر اثر وجود بیماری‎های دیگری مثل هموروئید ایجاد شده باشد. برخی غذاها ممکن است نمای خون در کولون ایجاد کنند حال آنکه در واقع خونی در کار نیست.

تست DNA مدفوع
این تست چند نشانگر DNA را که سرطان‌های کولون یا پولیپ‎های پیش‌سرطانی در مدفوع ایجاد می‎کنند، آنالیز می‎نماید.
تست مزبور برای تشخیص سرطان کولون دقیق‌تر است تا پولیپ‌ها، اما این تست نمی‎تواند تمامی جهش‌های DNA را که نشان دهنده وجود تومور هستند کشف کند.

سیگموئیدوسکپی انعطاف‌پذیر
دکتر از یک سیگموئیدوسکپ، لوله‎ای منعطف، بلند و باریک و مجهز به چراغ برای بررسی راست روده و یک‌سوم انتهایی روده بزرگ بیمار که پیش از رکتوم قرار دارد، استفاده می‎کند.
این تست چند دقیقه طول می‌کشد و دردناک نیست، اما ممکن است ناراحت کننده باشد. خطر اندکی در مورد سوراخ شدن دیواره کولون مطرح است.
اگر دکتر در نتیجه این تست وجود پولیپ‌ها یا سرطان کولون را کشف کند، آنگاه ممکن است از کولونوسکپی برای بررسی سراسر کولون و بیرون آوردن پولیپ‌های موجود در آن استفاده شود.
سیگموئیدوسکپی فقظ پولیپ‎ها یا سرطان را در قسمت یک‎سوم انتهایی کولون و رکتوم آشکار می‎کند. این روش قادر به کشف مشکلات احتمالی در دیگر قسمت‎های دستگاه گوارش نیست.

اشعه X تنقیه باریم
باریم یک رنگ کنتراست است که به شکل تنقیه وارد روده بیمار می‎شود و خود را در اشعه X نشان می‌دهد. در یک تنقیه باریم کنتراست دوگانه، هوا نیز افزوده می‎شود.
باریم رویه قشر داخلی روده را پر می‎کند، و باعث ایجاد یک تصویر روشن از رکتوم، کولون، و گاهی از اوقات بخش‎هایی از روده کوچک بیمار می‌گردد.
برای کشف پولیپ‌های کوچکی که ممکن است در اشعه X تنقیه باریم دیده نشود امکان استفاده از یک سیگموئیدوسکپی انعطاف‌پذیر وجود دارد. در صورتی که اشعه X تنقیه باریم چیز غیر نرمالی تشخیص دهد، کولونوسکپی از سوی پزشک توصیه می‎شود.

کولونوسکپی
کولونوسکپ ابزاری درازتر از سیگموئیدوسکپ است. کولونوسکپ لوله‌ای باریک، بلند و انعطاف‌پذیر متصل به یک دوربین ویدیویی و مونیتور یا صفحه نمایش است. دکتر به کمک این وسیله می‎تواند کل کولون و رکتوم را مشاهده کند. هر گونه پولیپ یافت شده در طول این اقدام پزشکی را می‎توان از بدن خارج کرد و گاهی از اوقات به جای این کار، گرفتن نمونه بافت یا بیوپسی انجام می‎شود.
کولونوسکپی اقدامی بدون درد است اما گاهی از اوقات برای آرام کردن بیمار از یک داروی آرام‌بخش ضعیف استفاده می‎شود. پیش از اقدام مایع ملین برای پاکسازی روده بزرگ به بیمار داده می‎شود. تنقیه در موارد نادر مورد استفاده قرار می‎گیرد. خونریزی و سوراخ شدن کولون از عوارض ممکن به شمار می‎روند اما بسیار نادرند.

CT کولونوگرافی
پس از پاکسازی کولون، ماشین CT تصاویری از کولون می‎گیرد. اگر هر مورد غیر نرمالی مشاهده شود انجام کولونوسکپی مرسوم ضروری خواهد بود. این اقدام ممکن است برای بیماران در معرض ریسک بالای سرطان کولورکتال به عنوان جایگزینی برای کولونوسکپی باشد که کمتر تهاجمی بوده و بهتر تحمل می‎شود و دارای صحت تشخیصی مناسب است.

اسکن‌های تصویربرداری
اگر سرطان به بخش‌های دیگری از بدن گسترش یافته باشد تست‎های سونوگرافی یا MRI می‎توانند کمک کننده باشند.
CDC غربالگری منظم را برای سنین 50 تا 75 سال توصیه می‌کند. فاصله زمانی میان تست‌ها به نوع تست بستگی دارد.

پیشگیری از سرطان کولورکتال
شماری از موازین مربوط به سبک زندگی می‎توانند خطر ایجاد سرطان کولورکتال را کاهش دهند:
• غربالگری منظم. کسانی که در گذشته دچار سرطان کولورکتال بوده‌اند، افراد سنین بالای 50 سال، افراد دارای تاریخچه خانوادگی ابتلاء به این نوع سرطان، یا افراد دچار بیماری کرون باید منظماً مورد غربالگری قرار گیرند.
• تغذیه. مردم باید رژیم غذایی سرشار از فیبر، میوه، سبزیجات و کربوهیدرات‎های با کیفیت و حداقل مصرف گوشت قرمز و گوشت‎های فرآوری شده داشته باشند. در عین حال آنان باید مصرف چربی‌های اشباع شده را به نفع خوردن چربی‎های با کیفیت مثل آووکادو، روغن زیتون، روغن ماهی و آجیل‎ها کنار بگذارند.
• ورزش. نشان داده شده است که ورزش با شدت متوسط و منظم تأثیر قابل توجهی بر کاهش خطر ایجاد سرطان کولورکتال دارد.
• وزن بدن. داشتن اضافه وزن یا چاق بودن خطر بسیاری از سرطان‌ها شامل سرطان کولورکتال را افزایش می‌دهد.
یک مطالعه منتشر شده در نشریه "سلول" عنوان می‎کند که آسپیرین می‎تواند در تقویت سیستم ایمنی بیماران رنجور از سرطان پستان، سرطان پوست و سرطان روده مؤثر باشد.
بر مبنای تحقیق انتشار یافته در نشریه "گات" یک ژن مرتبط به برگشت سرطان روده و کوتاه شدن زمان بقاء می‎تواند به پیش‌بینی فرجام بیماران دارای این ژن کمک کند و دانشمدان را یک قدم به توسعه درمان‌های شخصی شده نزدیک‎تر سازد.
یک مطالعه منتشر شده در نشریه "ساینس" پی برده است که مصرف ویتامین C به مختل شدن سلول‎های سرطانی منجر می‎شود و عنوان می‎کند که استفاده از قدرت ویتامین C روزی برای مقابله با سرطان کولورکتال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
پژوهشگران دریافته‎اند که نوشیدن قهوه به صورت هر روزه - حتی قهوه فاقد کافئین - می‎تواند خطر ایجاد سرطان کولورکتال را کاهش دهد./


• کریستین نوردکویست، کریستینا چون
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
Colorectal cancer: What you need to know
Last updated Tue 9 January 2018
By Christian Nordqvist
Reviewed by Christina Chun, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کودکان دارای مخمر روده در معرض خطر آسم قرار دارند

کمبود خواب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد

نظرات (1)

  1. نون

خیلی مختصر و مفید بود ممنون

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.